خبر

 • تک بورد - بررسی Apple M1 Pro: SoC در مقابل بهترین پردازنده‌های لپ‌تاپ اینتل و AMD

  بررسی Apple M1 Pro: SoC در مقابل بهترین پردازنده‌های لپ‌تاپ اینتل و AMD
  27 روز و 16 ساعت قبل

  امروز با نگاهی عمیق به محصول سیلیکون اپل، معیارهای خود را به مکان‌هایی می‌بریم که قبلاً هرگز نبوده‌اند. چند هفته پیش، ما یک مک بوک پرو 16 جدید اپل را خریداری کردیم که از M1 Pro SoC پشتیبانی می کرد و از آن زمان تا کنون آن را به سرعت طی کرده ایم.

  بنابراین این بررسی در مورد محک زدن M1 Pro جدید و مقایسه صحیح آن با بهترین CPU های مبتنی بر x86 است که امروز از AMD و Intel داریم. و با مقایسه صحیح، منظور ما اجرای Geekbench و روز نامگذاری آن نیست. در واقع، ما اصلاً Geekbench را اجرا نمی‌کنیم... منظور ما اجرای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های چند پلتفرمی در دنیای واقعی و مقایسه عملکرد بهترین تراشه‌های لپ‌تاپ موجود امروز است که همگی تحت شرایط منصفانه و معادل اجرا می‌شوند.

  https://techbord.com بررسی Apple M1 Pro: SoC در مقابل بهترین پردازنده های لپ تاپ اینتل و AMD منطقه نهایی عملکرد برای ارزیابی، مصرف برق است، همانطور که در دیوار اندازه‌گیری می‌شود، اما مصرف برق بی‌حرکت را در نظر نمی‌گیرد. این به ما یک ایده تقریبی از میزان انرژی مصرفی اجزای مختلف سیستم در شرایط استفاده زیاد می‌دهد، در حالی که تفاوت‌ها در نمایشگرها و غیره را در نظر می‌گیرند.

  در ابتدا ما Cinebench R23 چند رشته‌ای داریم که برجسته‌کننده کارایی عالی M1 Pro علیرغم عملکرد کمی بهتر از Ryzen 9 5900HX، مصرف برق در طول بخش طولانی مدت معیار معیار 13 وات کمتر بود، بیشتر در کلاس پردازنده های 35 واتی.

  حتی چشمگیرتر این است که تعداد زیادی از CPUهای x86 برای دستیابی به عملکرد قوی چند رشته ای برای مدت کوتاهی، مثلاً در برنامه هایی مانند 7-Zip یا Excel، بسیار بالا می روند. این در مورد M1 Pro صدق نمی کند، که علیرغم مصرف تنها 43 وات اوج قدرت نرمال شده، عملکرد رقابتی را در آن برنامه ها مدیریت می کند. این واقعیت که اپل می‌تواند بدون هیچ نوع بوست یا ساعت توربوی واقعی به عملکردی که انجام می‌دهد دست یابد، چشم‌ها را باز می‌کند و به طراحی طراحی شده برای کارایی اشاره دارد.

  جایی که اپل بیشترین برتری را از رقبای خود در بهره‌وری می‌بیند. در Cinebench single threading. عملکرد در اینجا تقریباً معادل بهترین CPU های لپ تاپ AMD و اینتل است، اما مصرف انرژی یک مرتبه کمتر است. زمانی که آخرین CPUهای x86 با افزایش بیش از 4.0 گیگاهرتز، بیش از 20 وات قدرت دارند، مصرف تنها 7 وات انرژی بسیار دیوانه کننده است.

  به همین دلیل است که مک‌بوک‌های جدید عمر باتری فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کنند، در هنگام استفاده از بارهای کاری کم رشته، برتری بیشتری نسبت به رقبای خود دارد و بهترین عملکرد را بدون کاهش عمر باتری امکان‌پذیر می‌کند.

  M1 Pro نیز فوق‌العاده است. کارآمد در هنگام بازی حداکثر مصرف برق در طول بخش سنگین Shadow of the Tomb Raider 60 وات بود که کمتر از نصف سیستم های آزمایشی RTX 3050 ما بود و فقط کمی بیشتر از Ryzen 9 5900HX با استفاده از GPU یکپارچه آن بود. عملکرد در این تست نیز نسبت به RTX 3050 کمتر بود، 24 درصد کمتر از RTX 3050، اما مصرف انرژی در کل 55 درصد کمتر بود، بنابراین عملکرد هر وات به خوبی به نفع اپل در این حجم کاری محاسباتی است. به همین دلیل است که اپل یک SoC یکپارچه با حافظه یکپارچه طراحی کرده است، از منظر قدرت مزایای زیادی دارد.

  آزمایش مک بوک پرو 16 اینچی جدید در دو هفته گذشته بسیار جالب و یک چالش سرگرم کننده برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد macOS و برنامه های مختلف آن بوده است. حتی جالب‌تر این است که M1 Pro جدید در برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی چگونه عمل می‌کند، بنابراین اجازه دهید آن را در یک نتیجه گیری طولانی بررسی کنیم.

  آنچه یاد گرفتیم

  < p>از دیدگاه عملکرد خالص، Apple M1 Pro یک SoC چشمگیر است. عملکرد از برنامه ای به برنامه دیگر کمی متفاوت است، اما به طور کلی CPU با بهترین CPU های لپ تاپ x86 امروزی اینتل و AMD بسیار رقابتی است. در بهترین موارد، جایی که یک برنامه واقعاً می‌تواند از ویژگی‌های خاص M1 Pro، مانند پهنای باند حافظه فوق‌العاده آن بهره مند شود، M1 Pro می‌تواند آنچه را که در دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز موجود است، از بین ببرد. در مواقع دیگر، عملکرد تقریباً معادل CPUهایی مانند Ryzen 9 5900HX و Core i9-11980HK است و در بدترین سناریوها، مانند رمزگذاری ویدیو مبتنی بر CPU، ممکن است عقب بماند. با این حال، در کل، شما قطعاً عملکرد مدرنی دارید.

  جایی که اپل می‌تواند برتری خود را بیشتر گسترش دهد زمانی است که شما به طور خاص بارهای کاری را تنظیم کرده اید که از شتاب دهنده های M1 Pro استفاده می کند. ویرایش ویدیو با شتاب ProRes یک مثال است، اگرچه عملکرد صادراتی به خوبی بهترین سیستم‌های x86 مجهز به GPU گسسته Nvidia نیست. اگر چنین حجم کاری دارید، و من تصور می‌کنم بسیاری از آنها برنامه‌های شخص اول اپل مانند Final Cut یا Logic خواهند بود، پس از استفاده از MacBook Pro با این تراشه‌های M1 جدید، دستاوردهای بزرگی خواهید دید.

  عملکرد GPU ترکیبی است، اما باید توجه داشته باشم که ما فقط نسخه M1 Pro را با پردازنده گرافیکی 16 هسته‌ای آن آزمایش کردیم، نه نسخه کامل M1 Max را که انتظار داریم عملکرد قابل توجهی بهتر داشته باشد. اساساً GPU M1 Pro معادل یک GPU معمولی گسسته Nvidia کم مصرف در برنامه‌های بهره‌وری است (بنابراین، کندتر از یک RTX 3050 تمام قدرت)، و به دلیل مشکلات مختلف از جمله عدم بهینه‌سازی و شبیه‌سازی، در بازی کاملاً متوسط ​​است.

  عملکرد ستاره نمایش نیست، بلکه کارایی است که M1 Pro را به یک کلاس خاص ارتقا می‌دهد. هر چند نشان می دهد. این کارایی است که M1 Pro را به یک کلاس خاص ارتقا می دهد. در برنامه‌های CPU چند رشته‌ای سنگین، عملکرد مطمئن ممکن است مشابه Ryzen 9 5900HX باشد، اما مصرف انرژی حداقل 10 وات کمتر است که CPU‌های کلاس 35 وات را به قابل مقایسه‌ترین گزینه تبدیل می‌کند. اپل به سادگی بهترین عملکرد را در همان سطح قدرت با بهترین طراحی‌های x86 امروزی دارد، پیشتایی که در برنامه‌های با رشته‌های سبک و برنامه‌های سنگین GPU افزایش می‌یابد. کل طراحی حول محور کارایی ساخته شده است و نتایج برای عمر باتری عالی است.

  https://techbord.com Apple بررسی M1 Pro: SoC در مقابل بهترین پردازنده‌های لپ‌تاپ اینتل و AMD

  البته، با توجه به اینکه اپل یک گره پردازشی کامل از تراشه‌های x86 است، انتظار می‌رود: آنها از 5 نانومتری TSMC استفاده می‌کنند. در مقایسه با 7 نانومتری برای AMD و SuperFin 10 نانومتری داخلی اینتل برای تراشه‌هایشان. با این نوع مزیت، اپل باید جلوتر باشد، و آنها هم هستند. این به M1 Pro دو امتیاز قابل توجه می دهد: عملکرد باتری تا حد زیادی کاهش نمی یابد، زیرا تراشه ها آنقدر کارآمد هستند که می توانند بدون اتصال به برق با تمام قدرت کار کنند. و دوم اینکه مک بوک پرو 16 اینچی جدید تقریباً بی صدا است. در بسیاری از بارهای کاری، در حالی که بسیاری از لپ‌تاپ‌های ویندوزی، طرفداران خود را به سطح موتور جت می‌رسانند، به‌ویژه در برنامه‌هایی که از یک GPU مجزا استفاده می‌کنند.

  ... MacBook Pro 16 اینچی جدید در اکثر اوقات تقریباً بی‌صدا است. حجم کاری زیاد است، در حالی که بسیاری از لپ‌تاپ‌های ویندوزی طرفداران خود را به سطح موتور جت می‌رسانند، به‌ویژه در برنامه‌هایی که از یک GPU مجزا استفاده می‌کنند.

  در حالی که M1 Pro رقبای خود را در هنگام رومینگ رایگان از شارژر نابود می‌کند، این یک مشکل است. زمانی که ما در مورد بهترین عملکردی که یک لپ تاپ می تواند ارائه دهد صحبت می کنیم وضعیت پیچیده تر است. برخی از حاشیه‌هایی که M1 Pro برنده می‌شود به اندازه‌ای کم است که تبدیل لپ‌تاپ x86 به حالت «عملکرد بالا، مصرف انرژی بالا» باعث می‌شود اسکریپت به AMD یا Intel برگردد.

  برای مثال، در حالی که وقتی 5900HX روی 45 وات پیکربندی شده باشد، M1 Pro 4٪ سریعتر از 5900HX در Cinebench است، AMD زمانی که راندمان آب را در 70 وات یا بالاتر پرتاب کند می تواند دوباره پیشتاز شود و می تواند تا 10٪ سریعتر باشد.

  < p>اگر کمتر نگران عمر باتری هستید و بیشتر نگران تکمیل هر چه سریعتر وظایف و بارهای کاری خود هستید، این مهم است. سیستم‌های ویندوز ممکن است هنوز هم مزیت‌هایی را داشته باشند، به خصوص اگر یک پردازنده گرافیکی مجزای نیمه مناسب داشته باشید، با توجه به اینکه GPU M1 Pro شگفت‌انگیز نیست و M1 Max بسیار گران است.

خبرهای دیگر از بررسی ها