techbord.com بررسی AMD Ryzen 9 5980HS: Zen 3 برای لپ تاپ

میانبرهای خرید

امروز آنچه را که قرار است چندین هفته آزمایش م componentلفه های لپ تاپ باشد ، آغاز می کنیم ، زیرا AMD و Nvidia تحریم های خود را در مورد سخت افزارهای نسل بعدی تلفن همراه برداشته اند. در سمت AMD ، ما قطعات Ryzen Mobile 5000 جدید در سری H و U متفاوت داریم ، در حالی که انویدیا GPU های جدید تلفن همراه GeForce RTX 30 را راه اندازی کرده است.

تعداد زیادی CPU جدید وجود دارد و پردازنده های گرافیکی امروز راه اندازی می شوند ، بنابراین ما نمی خواهیم همه آنها را یک باره تحت پوشش قرار دهیم ، اما هدف این است که در طول هفته ها بیشتر بازیکنان اصلی را کنترل کنیم زیرا با گذشت زمان فیلتر می شوند. البته ، ما مقدماتی را ارائه داده ایم و اخبار را چند هفته قبل پوشش داده ایم ، اما این روزی است که محصولات واقعی حمل و نقل در دسترس قرار می گیرد و ما می توانیم بررسی ها و آزمایش های عملی را منتشر کنیم.

ما با نگاهی به Ryzen Mobile 5000 ، به ویژه Ryzen 9 5980HS ، سفر را آغاز می کنیم. پیشرفت اصلی AMD در سری جدید ، به روزرسانی هسته های پردازنده Zen 3 است که حداقل برای سری H با عملکرد بالا است. این همه مزایایی را که از سری دسک تاپ سری 5000 مشاهده کردیم به ارمغان می آورد: IPC بالاتر به لطف طراحی مجدد معماری هسته ای و یکپارچه سازی هسته ، به این معنی که ما فقط یک CCX 8 هسته ای داریم که می توانیم با آن کنار بیاییم ، نه دو CCX 4 هسته ای . حداکثر همان طراحی هشت هسته ای ، چیدمان متفاوت که باعث بهبود عملکرد و تأخیر می شود.

https: / /techbord.com AMD Ryzen 9 5980HS Review: Zen 3 برای لپ تاپ ها

به طور خاص در خط تلفن همراه ، AMD مقدار کل حافظه پنهان L3 را نیز افزایش داده است. ما از 8 مگابایت تقسیم به 4 مگابایت در هر CCX ، به 16 مگابایت L3 یکپارچه خواهیم رسید ، که یک پیشرفت بسیار ضروری است. همچنین فرکانسهای کمی بالاتر و همچنین پیشرفتهای چشمگیر در دوام باتری با به روزرسانیهای مدیریت انرژی در سرتاسر APU وجود دارد.

همچنین مناطق دیگری وجود دارد که به روزرسانی قابل توجهی دریافت نکرده اند. طراحی GPU تقریباً دست نخورده است ، هنوز هم 8 واحد محاسبه ای Vega است که فقط ساعت بالاتر است. کنترل کننده حافظه به روز شده است تا کارایی بیشتری داشته باشد ، اما از همان فناوری حافظه پشتیبانی می کند. PCIe ، موتورهای نمایشگر ، قابلیت های چندرسانه ای و همچنین همان. هنوز در گره فرآیند 7nm TSMC ساخته شده است.

هنگام مشاهده سری Ryzen 5000 H AMD ، هشت پیشنهاد وجود دارد: چهار" قطعات H ”و“ HX ”که دارای پیکربندی پیش فرض برق 45 وات هستند و X نشان دهنده قابلیت اورکلاکینگ است. و چهار قطعه سری "HS" ، در 35W پایین تر برای طراحی بهینه سازی انرژی.

Ryzen 9 5980HS بالای تراشه سری HS خط است ، که یک طراحی 8 هسته ای ، 16 رشته ای را به ارمغان می آورد ، 16 مگابایت حافظه نهان L3 ، ساعت پایه 3.0 گیگاهرتز و ساعت تقویت 4.8 گیگاهرتز. همچنین 8 واحد محاسبه Vega با فرکانس 2.1 گیگاهرتز وجود دارد.

در مقایسه با پرچمدار سال گذشته Ryzen 9 4900HS ، ما هستیم گرفتن یک دست انداز از معماری Zen 2 به Zen 3 ، دو برابر حافظه نهان L3 و افزایش کلاک تقویت کننده از 4.3 به 4.8 گیگاهرتز با همان طراحی 8 هسته ای. ما همچنین شاهد همان 8 CU Vega هستیم ، اما با حداکثر فرکانس 20٪ بیشتر برای کار.

آزمون ما سیستم محک زدن Ryzen 9 5980HS لپ تاپی است که صادقانه می توان گفت کمی شوکه شده می تواند وجود داشته باشد: Asus ROG Flow X13. پس از آزمایش Zephyrus G14 قابل توجه در سال گذشته ، فکر کردیم "بله ، به همان اندازه که یک دستگاه سری H می تواند واقعاً بدست آورد ، ضمن اینکه شتاب GPU گسسته را نیز ارائه می دهد". ما اشتباه کردیم X13 یک قدم جلوتر می رود تا بدنه لپ تاپ حتی جمع و جورتر را فراهم کند ، بدون اینکه از نظر عملکرد خیلی زیاد خسارت ببیند - در واقع ، این پردازنده Ryzen داخل در بسیاری از مناطق احتمالاً سریعتر خواهد بود.

Asus ROG Flow X13 به طور جدی دیوانه است: این نمایشگر دارای 13.4 اینچ 3840 x 2400 است که می تواند به شما ایده ای از ردپای کلی ارائه دهد. وزن آن فقط 2.8 پوند و ضخامت 15.8 میلی متر است ، با وجود بسته بندی در داخل Ryzen 9 5980HS ، 32 گیگابایت حافظه LPDDR4X و یک کارت گرافیک GeForce GTX 1650 Max-Q که حداکثر 35 وات است.

مسلماً ، این GPU نیست. به اندازه RTX 2060 Max-Q در Zephyrus قدرتمند نیست - و آن لپ تاپ نیز با Ryzen 5000 به روز شده است - اما Flow X13 بزرگتر از قابل حمل 13 اینچی معمولی شما نیست ، و همچنین سنگین تر نیست ، بسته بندی H- پردازنده سری.

بهتر می شود هنگامی که متوجه می شوید Flow X13 می تواند CPU را با 35W و GPU را با 35W به طور همزمان کار کند ، اما همچنین می تواند CPU را به 45W تغذیه کند در صورتی که از GPU گسسته در برخی از پروفایل های برق استفاده نمی شود. همچنین مزایای فرم فاکتور دیگری مانند صفحه نمایش که به حالت تبلت ، باتری 62 وات ساعت و صفحه کلید عالی برای این نوع لپ تاپ ها چرخانده می شود.

ایسوس دارای یک درگاه زیبا در سمت چپ است که PCIe مستقیم را فراهم می کند. دسترسی به راه حل جدید GPU خارجی آنها ، XG Mobile ، به این معنی که شما می توانید Flow X13 را به یک پردازنده گرافیکی به اندازه یک لپ تاپ 150W RTX 3080 برای عملکرد بیشتر وصل کنید. ما هنوز XG Mobile را در دسترس نداریم ، اما ما مشتاقانه می بینیم که چه کاری می تواند انجام دهد.

تست یادداشت ها

برای محک زدن امروز ما Ryzen 9 5980HS را در دو پیکربندی نیرو آزمایش کرده ایم. : 35 وات معمول ، که در طولانی مدت به 35 وات محدود می شود اما برای چند دقیقه دوره تقویت بیش از 50 وات دارد. و یک حالت اورکلاک شده با توان 45 وات که از طریق ابزار Armory Crate Asus قابل دسترسی است. این مورد سیب به سیب را با پردازنده های دیگر لپ تاپ مقایسه می کند که در محدوده های مشابه نیرو کار می کنند. لیست کاملی از لپ تاپ های مورد آزمایش ما در اینجا است.

همانطور که در بررسی های قبلی نیز اشاره کردیم ، برای حذف اینگونه تست می کنیم پیکربندی ها و گلوگاه های اختصاصی نصب شده. این تست نرمال به شما امکان می دهد تا ببینید که از یک طراحی خنک کننده لپ تاپ چه میزان عملکرد را می توانید بدست آورید و البته قطعات با گرسنگی بیشتر به کولرهای بزرگتر ، سنگین تر و اغلب بلندتر نیاز دارند. به طور خاص پردازنده های سری H اینتل اغلب در پیکربندی پیش فرض 45 وات در لپ تاپ های بازی بسیار بالاتر هستند که منجر به عملکرد بالاتر در هزینه های گرما ، اندازه و سر و صدا می شود. از آنجا که قدرت برای لپ تاپ بسیار مهم است و تقریباً همه چیز با توجه به این معیار طراحی شده است ، ما برای برق عادی شده و عملکرد را از این طریق مقایسه می کنیم.

معیارها

بیایید با نگاه معمول خود به Cinebench R20 چند رشته ای کارها را شروع کنیم کارایی. سری 8 هسته ای Ryzen AMD از قبل با بهترین پردازنده مرکزی اینتل ، Core i9-10980HK ، فقط در اواسط 3000s در سطح قدرت پیش فرض خود امتیاز کسب کرده است. با Ryzen 5000 ، AMD در اواسط دهه 4000 نشسته است و وقتی 5980HS را با 45 وات اجرا کنیم ، به 5000 نزدیک می شود.

آنچه در نهایت با آن روبرو هستیم متوسط ​​است 10٪ بهبود عملکرد برای پیکربندی 35W در مقابل Ryzen 9 4900HS ، اگرچه در 45W افزایش در محدوده 17٪ در مقابل 4800H است. این احتمالاً به آن خوبی نیست که برخی از مردم انتظار داشتند ، با توجه به اینکه 5800X روی دسک تاپ حدود 22٪ جلوتر از 3700X در انتقال Zen 3 به Zen 2 است ، اما CPU های موبایل بستر محدودتری هستند.

پیشرفت کلیدی که در Ryzen 5000 ایجاد شده است ، در واقع عملکرد چند رشته ای نیست ، بلکه عملکرد تک رشته ای است.

با معماری Zen 3 ، Ryzen 9 5980HS قادر است با Tiger Lake Core i7-1185G7 اینتل که پردازنده ای 28 وات است مطابقت داشته و کمی از آن پیشی بگیرد. هر دو با حداکثر فرکانس تقویت 4.8 گیگاهرتز به بالا می روند ، بنابراین حداقل در این حجم کار ، هسته های Zen 3 AMD و Willow Cove اینتل IPC مشابه ارائه می دهند. فقط 5980HS به طور کلی دو برابر هسته را به شما می دهد ، که سرعت آن را برای بارهای کاری چند رشته ای بسیار سریع تر می کند.

در ترمز دستی ، که طولانی مدت است آزمایشی که بیشتر در حالت قدرت طولانی مدت اجرا می شود ، 5980HS فقط 7٪ سریعتر از 4900HS است که کمتر از حد انتظار ما است. با 45 وات در مقایسه با 4800H ، شکاف به 12٪ افزایش می یابد ، با این حال در هر دو نمونه فقط شاهد یک پیشرفت متوسط ​​هستیم. با این اوصاف ، Ryzen هنوز پردازنده های سری H اینتل را با اختلاف قابل توجهی از بین می برد و عملکرد 30 درصدی بیشتری را در همان کلاس قدرت ارائه می دهد.

مخلوط کن مشابه است وضعیتی که به تازگی مشاهده کردیم: فقط با 5-10٪ بهبود عملکرد در قطعات نسل گذشته ، 5980HS برای عملکرد چند رشته ای در بارهای سنگین مانند این سرعت چندانی ندارد. سریعتر است ، فقط سریعتر جمع نمی شود.

پردازنده های AMD همچنان یک انتخاب کاملاً محکم برای تدوین کد هستند ، با 5980HS در 45 وات عملکرد 17٪ بیشتر از عملکرد 4800H ، سریعترین پردازنده موبایلی را که آزمایش کرده ایم. این به Ryzen اجازه می دهد تا تقریباً 30٪ پیشروی خود را در پردازنده های شاخص اینتل در یک جنگ هسته برای هسته و قدرت برای قدرت حفظ کند.

دستاوردها به دست نمی آیند در گردآوری Chromium بسیار مهم است ، آزمایشی که تقریباً دو ساعت طول می کشد و یک تست استرس عالی برای لپ تاپ های آغشته به حرارت است. با این وجود ، ما به حدود 10 درصد بهبود عملکرد رسیده ایم که اکنون در چند معیار مشاهده کرده ایم.

Matlab یکی از بارهای ضعیف پردازنده های Ryzen بود در گذشته ، زیرا عملکرد تک رشته ای بالاتر اینتل در این تست کمک می کرد. با این وجود 15 درصد بهبود عملکرد به Ryzen 9 5980HS اجازه می دهد تا Core i9-10980HK را به موقعیت پیشرو برساند ، این مورد دیگر وجود ندارد. AMD در اینجا فقط 8٪ سریعتر از بهترین پردازنده اینتل است ، اما این کافی است تا 5980HS را به CPU بهتری برای این برنامه تبدیل کند.

با تشکر از دو برابر شدن L3 حافظه پنهان ، حجم کاری مایکروسافت اکسل ما دستاوردهای عظیم Zen 3 APU جدید AMD را نشان می دهد. در 35 وات شاهد افزایش 13 درصدی 4900HS هستیم ، اما در 45W ، 5980HS بیش از 25٪ سریعتر از 4800H است که یک پیشرفت قابل توجه است. نتیجه نهایی این است که Ryzen اکنون در این حجم از کار با اینتل گردن و گردن دارد.

Ryzen 5000 عملکرد قابل توجهی در آزمون های ضروری PCMark 10 فراهم نمی کند. 5980HS کمی سریعتر از پردازنده های نسل گذشته است ، اما به طور قابل توجهی سریع نیست و صرف نظر از اینکه پردازنده سطح بالا را می گیرید ، تجربه مشابهی را برای برنامه های اساسی خواهید داشت.

در آزمایش برنامه ها ، Ryzen 10-15٪ افزایش در پردازنده های ذن 2 را نشان می دهد. این AMD را در موقعیتی قرار می دهد که عملکرد کلی آنها تقریباً مشابه پردازنده های سری H و U اینتل است. 5980HS همچنان در امتیاز کلی 1185G7 اینتل مورد ضرب و شتم قرار می گیرد ، اما به ازای هر آزمون ضربات معامله ای را با برنده شدن اینتل در برخی از آزمایشات و AMD دیگر انجام می دهد.

فشرده سازی 7-zip یکی دیگر از کارهایی بود که Ryzen نتوانست با بهترین پردازنده های سری H اینتل مطابقت داشته باشد و ما گمان می کنیم که این مربوط به حافظه نهانگاه کوچکتر Ryzen 4000 باشد. Ryzen 9 5980HS با 16 مگابایت L3 در راس و به طور کلی IPC بهتر ، اکنون می تواند با Core i9-10980HK در این حجم کار ، در سطح قدرت تقویت کننده پایین تر مطابقت داشته باشد.

سپس هنگام حرکت به حالت فشرده سازی ، سری جدید Ryzen به راحتی پیشنهادهای اینتل را شکست می دهد. 5980HS 13٪ سریعتر از 4900HS در اینجا است که به پردازنده 35W اجازه می دهد تا بیش از 30 درصد از Core i9-10980HK بهتر عمل کند. هنگام قرارگیری 5980HS در برابر بهترین پردازنده Tiger Lake اینتل ، 1185G7 ، حتی به دلیل تعداد هسته بسیار بالاتر حتی یک مسابقه نیست.

در رمزنگاری ما "ما به یک تست تک رشته ای روی می آوریم زیرا حجم کاری چند رشته ای که قبلا استفاده می کردیم ، در پردازنده های مدرن بسیار محدود می شود و ما بیشتر علاقه مند هستیم که هسته اصلی پردازنده چگونه می تواند کار رمزنگاری AES را انجام دهد.

با Ryzen 4000 ، AMD برتری سختی بر قطعات سری H اینتل داشت که هر هسته ای از آن بهره می برد ، اما در مقایسه با Ice Lake و Tiger Lake ، معماری های جدید اینتل ، عملکرد بهتری داشت. ذن 3 کاملاً رقابتی تر است و گرچه پردازنده سریعتر نیست ، اما در اکثر موارد عملکرد رقابتی دارد.

صادرات PDF Acrobat بسیار کند بوده است حجم کار در پردازنده های AMD زیرا صادرات کاملاً تک رشته ای است. با این حال با به روزرسانی Zen 3 ، 5980HS اکنون می تواند با رسیدن به زمان تکمیل 25٪ سریعتر از Ryzen 9 4900HS ، به موقعیت اول صعود کند. این اجازه می دهد تا 5980HS با Core i7-1185G7 اینتل در 28W مطابقت داشته باشد ، نشانگر دیگری که عملکرد تک رشته ای ارائه شده با AMD و جدیدترین پردازنده های اینتل تقریباً یکسان است.

همچنین با استفاده از معیار Puget Systems ، شاهد افزایش عملکرد بسیار خوبی در Adobe Photoshop هستیم. عملکرد 30 درصدی در تولید وجود دارد که Ryzen 9 5980HS را بالاتر از Core i9-10980HK و i7-1185G7 در این حجم کار قرار می دهد. این باعث می شود پردازنده جدید Ryzen 5000 H سری بهترین انتخاب برای کاربران فتوشاپ باشد.

یکی دیگر از نمونه های عالی عملکرد تک هسته ای AMD اجرای یک نمونه واحد از اثر تثبیت کننده تاب در Premiere. 5980HS در اینجا از 1185G7 بهتر عمل می کند و به طور کلی 20 درصد سریعتر از Ryzen 9 4900HS به پایان می رسد ، که یک پیشرفت نسلی بسیار مناسب است.

در مرحله بعدی به برخی از بارهای شتابدار ، شروع با حل DaVinci. متأسفانه در بخش انویدیا چند مورد راننده وجود داشت که مانع از اجرای صحیح این تست در GTX 1650 Max-Q شد ، بنابراین در حال حاضر فقط داده های GPU را یکپارچه کرده ایم.

اینها خطرات آزمایش سخت افزار قبل از در دسترس بودن در قفسه های فروشگاه است. به هر حال ، Ryzen 9 5980HS که در این حجم کار GPU محدود است ، به طور قابل توجهی سریعتر از پردازنده های قبلی Ryzen نیست و در نهایت اجرای Resolve بر روی گرافیک یکپارچه ایده بدی است.

برای صادرات سریع Premiere با استفاده از گرافیک یکپارچه ، Ryzen 9 5980HS تقریباً با Core i7-1165G7 برابر است - موتور رمزگذاری رسانه برتر Tiger Lake و GPU سریعتر به آن اجازه می دهد تا بر کسری اصلی خود غلبه کند. ما انتظار داریم که وقتی GPU گسسته به مخلوط اضافه می شود ، این تغییر کند ، اما می دانید ، درایور نیز در اینجا وجود دارد.

یک چیزی که توانستم برای اجرای این سیستم با شتاب GPU مناسب ، صادرات 2 پاس با استفاده از رمزگذاری CPU بود. در اینجا Ryzen مطابق با سایر نتایج چند رشته ای که تاکنون دیده ایم ، نسبت به پردازنده های نسل قبلی دارای برتری است. Ryzen وقتی با یک پردازنده گرافیکی گرافیکی انویدیا جفت شود باید بسیار رقابتی باشد و ما در بررسی های بعدی با اتمام برخی از این اشکالات اولیه ، این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

معیارهای بازی (iGPU)

حالا بیایید به یکپارچه برویم بازی GPU برای بستن این مورد فقط برای ارائه ایده اینکه سرعت Ryzen Mobile 5000 در مقابل 4000 در مقابل GPU چقدر سریعتر است ، با توجه به اینکه ساختار GPU عمدتا یکسان است. این برای قطعات سری U بسیار مهمتر است اما ما هنوز هیچ یک از این موارد را نداریم ، بنابراین این نتایج 5980HS است.

در GTA V ، 5980HS و 4900HS با استفاده از تنظیمات کم ، عملکرد یکسانی را در 1080p ارائه می دهند. به نظر نمی رسد از افزایش سرعت ساعت در حداکثر توان 35 وات استفاده شود ، بنابراین ما هیچ پیشرفتی برای گفتن نداریم.

Flow X13 در کل به لطف GTX گسسته خود قادر به بازی است. 1650 Max-Q GPU ، که به آن امکان می دهد پیکربندی مشابه اینتل را بهتر کند.

در Civilization VI ، سرعت 5980HS فقط 3٪ سریعتر از 4900HS است ، بنابراین این یک افزایش قابل توجه نیست و به Ryzen 5000 اشاره می کند که نسخه GPU زیادی ندارد. این لپ تاپ وقتی با GTX 1650 جفت شود بسیار عالی است.

در CS: GO ، 5980HS نتواند از Core i7-1165G7 اینتل در گرافیک یکپارچه بهتر شود ارائه حدود 7 درصد بهبود عملکرد در 4900HS. با این وجود وقتی پردازش GPU می تواند به یک GPU گسسته بارگیری شود ، 5980HS قادر است گلوگاه GPU را برداشته و به سیستم اجازه درخشش دهد.

بررسی AMD Ryzen 9 5980HS: Zen 3 برای لپ تاپ
reviews/بررسی-amd-ryzen-9-5980hs-zen-3-برای-لپ.html

آخرین مطالب سایت
techbord.com سایت Parler-like Gab هک شد ، 70 گیگابایت داده اکنون در اختیار یک گروه فعال است
techbord.com فراخوان نویسندگان: TechSpot نویسندگان کارمندان و متخصصان نحوه کار را استخدام می کند
techbord.com اپل رسماً تمام مکان های فروشگاه خود در ایالات متحده را بازگشایی کرده است
techbord.com خلاصه شایعات آیفون 13: بریدگی کوچکتر ، نمایشگر 120 هرتز ، باتری بزرگتر و موارد دیگر
techbord.com هکرها از آسیب پذیری موجود در iOS 11-14.3 برای جیلبریک آیفون ها استفاده می کنند
techbord.com Instagram Live Rooms به شما امکان می دهد چهار نفر همزمان پخش شوند
copyright 2020 techbord.com
تمامی حقوق برای وبسایت تک بورد محفوظ است. استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و لینک به صفحه منبع امکان پذیر است.