خبر

 • تک بورد - مدیاتک به آرامی سهم کوالکام از بازار چیپست موبایل را از دست می دهد

  مدیاتک به آرامی سهم کوالکام از بازار چیپست موبایل را از دست می دهد
  8 روز و 20 ساعت قبل

  انتقال جهانی به 5G در حال شتاب گرفتن است و آنجاست که هنوز کوالکام بر آن مسلط است. از آنجا که این شرکت بخشی از کنترل خود را در سمت LTE از دست داد و هواوی توانایی ساخت تراشه های خود را از دست داد ، MediaTek به سرعت وارد عمل شد و بخشی از تجارت خود را به دست آورد. هنوز مشخص نیست که آیا این روند از کمبود تراشه فعلی نیز ادامه خواهد یافت یا خیر ، اما چشم انداز پردازنده های برنامه ، سیستم های روی تراشه و

  در دسامبر 2020 ، MediaTek برای اولین بار از نظر سهم بازار از Qualcomm پیشی گرفت ، زیرا بیش از 100 میلیون تلفن هوشمند فروخته شده در سه ماهه سوم 2020 از چیپست های Dimensity و Helio استفاده می کردند. شرکت اخیر هنوز با 55 درصد سهم کل ، سلطان چیپ ست های 5G است ، اما به نظر می رسد که اکنون تسلط آن بیش از هر زمان دیگری به چالش کشیده شده است.

  بر اساس داده های جدید برای Counterpoint Research ، سهم MediaTek از بازار جهانی مودم SoC تلفن هوشمند و مودبند پایه در سه ماهه دوم سال جاری به 43 درصد افزایش یافته است که نسبت به سهم 35 درصدی ثبت شده در سه ماهه قبل افزایش سالمی دارد. در مقایسه ، کوالکام در سه ماهه اول 29 درصد از بازار را در اختیار داشت ، اما در سه ماهه دوم تنها 24 درصد سهم داشت.

  https://techbord.com MediaTek به آرامی سهم Qualcomm را از بازار چیپست موبایل می خورد

  محرک اصلی رشد MediaTek در سه ماه منتهی به ژوئن تمرکز بی وقفه بر چیپست های رده پایین و متوسط ​​5G آماده ، علاوه بر قیمت تهاجمی در چیپست های LTE. این به شرکت تایوانی اجازه داد 30 درصد از بازار مودم 5G را در اختیار بگیرد ، در حالی که Qualcomm در حال حاضر با 55 درصد سهم پیشتاز است. هر دو شرکت نسبت به سال گذشته با هزینه سامسونگ ، هواوی و دیگر شرکت ها روبرو شده اند-سهم کوالکام 90 درصد افزایش یافته در حالی که سهم مدیاتک تقریباً سه برابر شده است.

  کوالکام در نتیجه کمبود تراشه های مداوم با مشکل روبرو شده است و این شرکت به ویژه در بخش رده بالا ، جایی که نتوانسته تنگناهای زنجیره تامین را کاهش دهد ، بسیار ضربه خورده است. در همین حال ، به نظر می رسد اپل تنها شرکتی است که تأثیر کمی در آن دیده است ، اما این وضعیت می تواند در ماه های آینده تغییر کند. در هر صورت ، یک دلیل بزرگ برای تسلط کوالکام بر فضای 5G ، iPhone 12 اپل است ، اما این امر در سال 2023 هنگامی که غول کوپرتینویی به مودم های 5G داخلی منتقل می شود ، از بین می رود.

  https://techbord.com مدیاتک به آرامی سهم کوالکام از بازار چیپست موبایل را می خورد

  سامسونگ \ سهم بازار چیپست های موبایل امسال تنها به هفت درصد کاهش یافت ، اما این شرکت اخیراً فروش تراشه های Exynos خود را به ODM های چینی و همچنین گوگل آغاز کرده است ، بنابراین مدت زیادی طول نمی کشد تا سهم خود در بازار بازگردد. علاوه بر این ، غول کره ای در حال آماده سازی چیپست Exynos 2200 با گرافیک Radeon "Voyager " است که فشار را بر کوالکام بیشتر می کند.

  قدرت MediaTek به طور سنتی در رده پایین و میانی بوده است. بخش های متفاوتی ، اما این شرکت برنامه های بزرگی برای عرصه های سطح بالا دارد و به آرامی در حال ورود به بازار پردرآمد ایالات متحده است. شایعه می گوید چیپست بعدی Dimensity 2000 مدیاتک بر روی گره 4 نانومتری TSMC ساخته می شود و می تواند از نظر عملکرد و بهره وری انرژی با بزرگترین Qualcomm و سامسونگ رقابت کند. در صورت صحت ، مطمئناً به زمانهای هیجان انگیز پیش رو نگاه می کنیم.

خبرهای دیگر از موبایل