خبر

 • تک بورد - Starlink از نسخه بتا خارج می شود، اما SpaceX می گوید سفارشات به دلیل کمبود تراشه به تعویق افتاده است

  Starlink از نسخه بتا خارج می شود، اما SpaceX می گوید سفارشات به دلیل کمبود تراشه به تعویق افتاده است
  7 روز و 4 ساعت قبل

  وب‌سایت Starlink به کاربران می‌گوید: «کمبود سیلیکون تولید را به تأخیر انداخته است.
  اگر سرویس پهن‌باند Starlink را سفارش داده‌اید و بشقاب ماهواره‌ای «Dishy McFlatface» خود را به این زودی دریافت نمی‌کنید، ممکن است کمبود جهانی چیپ یکی از دلایل آن باشد.

  اسپیس ایکس در یک پرسش متداول در وب سایت پشتیبانی Starlink گفت: "کمبود سیلیکون تولید را به تعویق انداخته است که بر توانایی ما در انجام سفارشات تأثیر گذاشته است. لطفاً از صفحه حساب خود برای آخرین تخمین در مورد اینکه چه زمانی می توانید انتظار انجام سفارش خود را داشته باشید بازدید کنید." . طبق یک مقاله PCMag، این زبان پنجشنبه شب به وب سایت Starlink اضافه شد.

  Starlink ظاهراً به تازگی از وضعیت بتا خود خارج شده است. ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس در ماه سپتامبر گفت که در ماه اکتبر از نسخه بتا ظاهر خواهد شد و کلمه "بتا" در اواخر هفته گذشته از توضیحات صفحه اصلی Starlink حذف شد. این وب‌سایت همچنین برای تبلیغ «سرعت دانلود بین 100 مگابیت بر ثانیه و 200 مگابیت در ثانیه و تأخیر کمتر از 20 میلی‌ثانیه در بیشتر مکان‌ها» به‌روزرسانی شد، که نسبت به «50 مگابیت بر ثانیه به 150 مگابیت در ثانیه و تأخیر در اکثر مکان‌ها از 20 مگابیت بر ثانیه به 40 مگابیت در ثانیه» که قبلاً اعلام شد، بهبود یافته است.

  اما حرکت از بتا به در دسترس بودن عمومی لزوماً با در دسترس بودن گسترده همزمان نیست. PCMag همچنین اشاره کرد که زمان مورد انتظار ارسال برای Starlink به اواخر سال 2022 یا اوایل سال 2023 در بخش های دیگری از ایالات متحده کشیده شده است. وب‌سایت Starlink زمان‌های مورد انتظار خدمات را از "اوایل تا اواسط سال 2022" در مناطق دیگر گزارش می‌کند.

  "اکانت من همچنان می‌گوید اواسط تا اواخر سال 2021 برای من است، اما من به صفحه اصلی رفتم و آدرس خود را طوری قرار دادم که انگار نشان می‌دهد. من قرار بود دوباره سفارش بدهم و اکنون می‌گوید اواخر سال 2022 آنجاست.» یکی از کاربران Reddit هفته گذشته در Subreddit Starlink نوشت. تبلیغات

  ظرفیت و تقاضای ماهواره قبلاً فاکتورهای بزرگی بوده است

  احتمالاً کمبود تراشه دلیلی بر این نیست که برخی از مناطق نسبت به سایرین زمان پوشش دهی دیرتر دارند، زیرا این تفاوت با ظرفیت ماهواره توضیح داده می شود و تقاضا در هر منطقه Starlink اساساً برای مناطق روستایی بدون دسترسی کابلی خوب به اینترنت در نظر گرفته شده است و ماسک چندین بار گفته است که نمی تواند به همه در مناطق پرجمعیت خدمات رسانی کند. اگر ثبت‌نام‌ها در هر منطقه از تعداد اسلات‌های باز بیشتر شود، زمان انتظار می‌تواند به تعویق بیفتد.

  "اگر سفارش خود را در جایی قرار دهید که ما پوشش و ظرفیت داریم، یک ایمیل تأیید با شماره سفارش خود دریافت خواهید کرد. خدمات و آدرس حمل و نقل، و می تواند جزئیات حمل و نقل شما را در صفحه حساب شما مشاهده کند. ما معمولاً کیت های Starlink را در عرض 2 هفته ارسال می کنیم، "سؤالات متداول در وب سایت Starlink می گوید.

  در حالی که جدول زمانی دو هفته ای تکمیل شد. سفارش‌ها امیدوارکننده به نظر می‌رسند، تنها زمانی می‌توانید خدمات دریافت کنید که ظرفیت ماهواره‌ای کافی و پایانه کاربری در دسترس که SpaceX می‌تواند برای شما ارسال کند وجود داشته باشد. ما از SpaceX خواستیم جزئیات بیشتری در مورد چگونگی تأثیر کمبود تراشه بر زمان انتظار داشته باشد و در صورت دریافت پاسخ، این مقاله را به روز خواهیم کرد.

  SpaceX 5000 پایانه در هفته تولید می کرد

  در اوایل سپتامبر به گزارش اسپیس نیوز، برت جانسن، مدیر مالی اسپیس ایکس گفت که این شرکت در حال تولید حدود 5000 پایانه کاربر در هفته است و به گفته اسپیس نیوز، تولید در چند ماه آینده به "چندین عدد" افزایش خواهد یافت. با توجه به بیانیه جدیدتر SpaceX در مورد کمبود تراشه، مشخص نیست که میزان تولید فعلی برای پایانه های کاربر جدید چقدر است.

  ماسک به نظر می رسد مطمئن است که کمبود تراشه حل خواهد شد، و گفت که این یک "کوتاه است- مشکل ترم طبق مقاله CNBC در 24 سپتامبر، ماسک در یک رویداد فناوری گفت: "کارخانه های زیادی برای ساخت تراشه در حال ساخت هستند و من فکر می کنم تا سال آینده ظرفیت خوبی خواهیم داشت."

  در ماه می ماسک گفت که SpaceX بیش از 500000 سفارش Starlink دریافت کرده است و به احتمال زیاد اسپیس ایکس قادر خواهد بود همه آنها را انجام دهد. او در آن زمان در توییتی نوشت: «تنها محدودیت، تراکم بالای کاربران در مناطق شهری است. "به احتمال زیاد، همه 500 هزار نفر اولیه خدمات دریافت خواهند کرد. زمانی که به محدوده چند میلیون کاربر وارد شویم، چالش بیشتری خواهیم داشت."

  اگر کمبود تراشه به طور چشمگیری تولید بشقاب ماهواره ای را کاهش ندهد. در مدت زمان طولانی، سرعت پرتاب ماهواره استارلینک در نهایت می‌تواند خدمات را آسان‌تر کند. "اگر در منطقه ای سفارش می دهید که پوشش یا ظرفیت نداریم، تاریخ تخمینی سرویس را در صفحه سفارش مشاهده خواهید کرد... سفارشات بر اساس اولویت در هر سرویس انجام می شود. در بخش پرسش و پاسخ Starlink می‌گوید. با افزایش تعداد ماهواره‌های موجود در مدار، به مرور زمان می‌توانیم کاربران بیشتری را در هر منطقه در خود جای دهیم.

خبرهای دیگر از فناوری اطلاعات