خبر

 • تک بورد - Old school: من یک روز کامل در DOS کار می کنم

  Old school: من یک روز کامل در DOS کار می کنم
  28 روز و 23 ساعت قبل

  از بایگانی: زندگی جایگزین متن باز MS-DOS - اما استفاده از آن تقریبا مرا کشته است. - اکنون 27 سال پس از آنکه مایکروسافت اعلام کرد پشتیبانی از MS-DOS را خاتمه می دهد ، ما این تمرین را دوباره در معرض دید قرار می دهیم (و بسیار استقبال می کنیم گزینه های امروز ما چون همه ما کمی بیشتر از خانه کار می کنیم). این داستان در ابتدا در تاریخ 3 ژوئیه 2014 پخش شد و در زیر بدون تغییر به نظر می رسد.

  بروزرسانی ، 5 ژوئیه 2021: آخر هفته تعطیلات 4 ژوئیه در ایالات متحده است ، به این معنی که کارکنان Ars تعطیلات شایسته ای دریافت می کنند تا بتوانند فروش بخار تابستان (یا شاید فقط برای استراحت) را جبران کنند. به همین ترتیب ، ما در حال بازسازی چندین نمونه کلاسیک از بایگانی های Ars هستیم ، از جمله این آزمایش تا حدودی مازوخیستی. در سال 2014 ، سردبیر ارشد Ars ، شان گالاگر تصمیم گرفت با کار در سیستم عامل در یک زمینه مدرن ، بیستمین سالگرد پایان زندگی MS-DOS را جشن بگیرد. همانطور که انتظار داشتید ... به همین راحتی انجام شد.

  بیست سال پیش در این هفته ، با اعلام مایکروسافت که به پشتیبانی از سیستم عامل MS-DOS پایان می دهد ، جیمز هال به جهانیان اعلام کرد که قصد دارد نسخه ای از سیستم عامل را به منظور حفظ جهان ، ایجاد کند. نرم افزار DOS مبتنی بر شخصیت زنده است. پروژه "PD-DOS" هال سرانجام به FreeDOS تبدیل شد ، که امروزه از اکوسیستم توسعه دهندگان ، گیمرهای یکپارچه و سخت افزارهایی پشتیبانی می کند که وقتی انگشت های سرد و مرده آنها را از بین ببرید ، WordStar خود را رها می کنند.

  خواندن بیشتر آینده: یک گشت و گذار بصری در روزم در FreeDOS

  به احترام دو دهه پروژه (و به خاطر آن روحانی شجاع که آتش DOS را داغ نگه می دارند) ، تصمیم گرفتم یک روز این هفته را در FreeDOS سپری کنم. من دستگاهی را نصب کردم که آخرین توزیع سیستم عامل را همراه با نرم افزار از مخازن مدیریت بسته مدیریتی FreeDOS اجرا می کند. سپس هر نرم افزار دیگری را که می توانم با هم خراش دهم اضافه کردم - نرم افزار منبع آزاد ، نرم افزار رایگان و "رها کردن نرم افزار" موجود در وب ، به علاوه برخی از نرم افزارهایی که لی هاچینسون از ذخیره شخصی خود در DOSware ارسال کرده است. می خواستم بدانم آیا انجام كارهای مبتنی بر وب مدرن در DOS امكان پذیر است یا خیر و اینکه چقدر دردناک است.

  من به زودی کامپیوترم را مثل سال 1994 لرزاندم. یعنی من هیچ توییتر ، گوگل یا هر چیز دیگری که از SSL استفاده کند نداشت ، اما من دارای برخی از ابزارهای خط فرمان TCP / IP ، یک مرورگر وب کاربردی دیگر و ... گوفر بود. بعلاوه ، من WordPerfect 5 ، Microsoft Word 5 ، WordStar ، Lotus 123 و dBase III را داشتم - هر آنچه می توانستم بخواهم ، درست است؟

  چرا FreeDOS؟

  لینوکس نیز رایگان است و من ترجیح می دهم هر روز را برای کار بر روی لپ تاپ قدیمی که دارای دبیان یا اوبونتو است کار کنم تا اینکه از خط فرمان DOS کار کنم. اما ریاضت FreeDOS یک زیبایی خاص جنون آمیز دارد - به علاوه ، این یک سیستم عامل است که می تواند از طریق دیسک فلاپی بوت شود و با حافظه 640KB بدون تعریق کار کند (اگرچه با یکی از چندین منبع باز "بالا" می تواند از این حد فراتر رود -Memory ”Extenders).

  FreeDOS فضای قدیمی DOS را کمی آراسته کرده است. به عنوان مثال ، با افزودن پشتیبانی از FAT32 ، FreeDOS امروز می تواند از درایوهایی با اندازه 8 ترابایت پشتیبانی کند. یک ماژول الحاقی به نام LFNDOS پشتیبانی از نام پرونده های طولانی معرفی شده در ویندوز 95 را می افزاید. و به لطف ارتش کوچکی از توسعه دهندگان منبع باز و با توجه به هدایای مالکیت معنوی دو دهه توسعه تجاری و دانشگاهی DOS ، FreeDOS برای ده ها نسخه کامپایلر دارد زبانهای برنامه نویسی (هر چند تا آنجا که من می توانم بگویم ، جاوا یکی از آنها نیست).

  در یک مرحله ، FreeDOS به تنها DOS تبدیل شد که با مارک های اصلی رایانه ارسال می شد ، اما شما مجبور بودید آن را بخواهید . Dell و Hewlett-Packard FreeDOS را با دستگاههای "بدون سیستم عامل" خود به عنوان گزینه ای برای پیش تنظیمات ویندوز ارسال کردند و در اواخر دهه گذشته به رایانه های ارزان قیمت ، به ویژه در آسیا تبدیل شد. این سیستم عامل هنوز در وب سایت های Dell و HP ذکر شده است ، اما به نظر می رسد گزینه حمل آن با رایانه های شخصی دیگر از طریق فروشگاه های اینترنتی آن شرکت ها در دسترس نیست.

  علیرغم کاهش ، FreeDOS همچنان ادامه دارد یک انجمن کاربر فعال داشته باشید. هنوز هم به عنوان یک سیستم عامل سبک برای "فلاپی بوت" مورد نیاز برای انجام راه اندازی شبکه ، نصب یا تعمیر سیستم عامل های دیگر یا انجام به روزرسانی های سیستم عامل ، مورد استفاده قرار می گیرد. FreeDOS به دلیل کمبود حافظه و فضای ذخیره سازی ، در دنیای ماشین های مجازی نیز خانه ای پیدا کرده است که تصاویر آماده برای انواع محیط های دسک تاپ و سرور در دسترس است.

  تبلیغات

  اما مانند همیشه در مورد DOS ، برخی از مونتاژها برای اجرای درست کارها لازم است.

  یک مرورگر وب مبتنی بر DOS. Enlarge / یک مرورگر وب مبتنی بر DOS. ساخت یک DOS سازگار با اینترنت

  نسخه رسمی فعلی (FreeDOS نسخه 1.1 ، منتشر شده در 2011) موجود است به عنوان یک تصویر CD زنده ، اما نصب پیش فرض فاقد بسیاری از قطعاتی است که شما برای اتصال به اینترنت قرن 21 نیاز دارید - از جمله درایورهای شبکه. خوشبختانه ، یک تصویر CD دیگر موجود است که شامل تمام بسته های مخزن است ، از جمله چند گزینه درایور شبکه که می توانند با مدیر بسته FreeDOS (FDNPKG) نصب شوند.

  من ترجیح دادم بیشتر بسته ها را نصب کنم ، شروع با درایور بسته Crynwr - مجموعه ای رایگان از درایور شبکه که با اکثر کارت های شبکه استاندارد از دوران DOS کار می کند. بسیاری از برنامه های DOS که از TCP / IP استفاده می کنند از یک کتابخانه TCP به جای درایور سیستم استفاده می کنند و FreeDOS دارای دو مورد سازگار با درایور بسته Crynwr است: mTCP ، هنوز هم پشتیبانی می شود و با چند برنامه کاربردی (از جمله مشتری IRC) همراه است و قابل احترام Waterloo TCP (WATTCP) در اوایل دهه 1990 توسعه یافت. از کتابخانه mTCP حتی برای ساخت یک سرور وب نیز استفاده شده است - صفحه اصلی آن از طریق IBM PCjr ارائه می شود.

  همچنین می توانید درایورهای "terminate-stay-Resident" را برای TCP / IP و سایر شبکه ها پیدا کنید. ، که برای اشتراک فایل شبکه به آن نیاز خواهید داشت. اما برای اینکه آنها کار کنند ، باید با تمام اجزای سازنده شکارچی جمع آوری کنید ، زیرا اکثر آنها تجاری بودند و اکنون پشتیبانی نمی شوند. خوشبختانه شخصی در انجمن های VirtualBox کارهای زیادی را در حال حاضر انجام داده است. من یک مسیر جایگزین را طی کردم: من FTP را روی میزبان Mac OS X خود اجرا کردم و از سرویس گیرنده mTCP FTP برای انتقال پرونده ها به مشتری DOS استفاده کردم. این به من اجازه داد تا به سرعت به مجموعه ابزارهای خود برای یک روز بهره وری DOS اضافه کنم.

  سرزمین "برنامه رها کردن"

  بعد ، من به برخی از نرم افزارهای تولید محتوا نیاز داشتم. اگر خیلی تمایل داشتم ، می توانستم از لوکس بودن یک پردازشگر متن غافل شوم و فقط از ابزار FreeDOS EDIT.EXE یا یکی از بسیاری از ابزارهای متن منبع باز منتقل شده استفاده کنم. اما اگر به دنبال چیزی کمی نزدیک به تجربه "مدرن آفیس" هستید ، Microsoft Word 5.5 برای DOS به صورت رایگان در دسترس است.

  قبل از اینکه مایکروسافت در جنگ های دسک تاپ پیروز شود ، پردازنده های کلمه پیروی های متعالانه داشتند. جورج آر آر مارتین گزارش شده است که هنوز از WordStar استفاده می کند ، که من مختصراً در اواسط دهه 1980 از آن استفاده کردم - همراه با رایانه Kaypro من بود. اما برای من ، چاره دیگری غیر از آبی عمیق اطمینان بخش WordPerfect 5 نبود. من هنوز الگوی کلید عملکرد را در شبکیه های بدنم سوزانده ام. خوشبختانه ، لی هاچینسون به طور تصادفی هنوز یک کپی از آن داشت.

  بعدی انتخاب صفحه گسترده بود. لوتوس 1-2-3 یا VisiCalc؟ هر دو به صورت آزاد در خارج از وب در دسترس هستند. نسخه قابل اجرا VisiCalc که توسعه دهنده آن ، Dan Bricklin ، بصورت آنلاین ارسال کرده است ، نسخه اصلی IBM PC است که در سال 1981 ایجاد شده است. رابط کاربری آن کمی ابتدایی است ، اما با توجه به اینکه فقط یک فایل 27.5KB است - کوچکتر از Word سندی که برای نوشتن این داستان ایجاد کردم - این یک مطالعه در زمینه ظرافت است. من دیگر خیلی چیزها را چاپ نمی کنم ، بنابراین مجبور نبودم به دنیای درایورهای چاپگر بروم.

  متأسفانه ، ممکن است و همچنین کتیبه های دریای مرده را به عنوان هر چیزی که در فرمت های فایل بومی این صفحات گسترده باستانی ذخیره شده است ، برای کسی ارسال کنید - مگر اینکه اتفاقاً گیرنده های شما Apache OpenOffice داشته باشند ، در این صورت به هر حال می توانید یک پرونده 1-2-3 .WK1 برای آنها ارسال کنید. .

  تبلیغات

  سرانجام ، برای گردآوری مجموعه نرم افزارهای خود ، یک فایل .ZIP از اشتون تیت dBase III پیدا کردم و یک پایگاه داده تماس سریع ایجاد کردم. برنامه نویس داخلی کلیپر من دوباره خوشحال شد.

  WordStar ، واژه پرداز مورد علاقه جورج آر آر مارتین نیز در FreeDos با خوشحالی اجرا می شود. اما رنگ صفحه نمایش پیش فرض باعث می شود تا چشم های من خونریزی کند. Enlarge / WordStar ، پردازنده متن مورد علاقه George RR Martin ، نیز با خوشحالی در FreeDos اجرا می شود. اما رنگ صفحه نمایش پیش فرض باعث چشمان من می شود. اینترنت سال 1994

  اما مسئله این است - من برای یک وب سایت کار می کنم. و استفاده از وب از DOS بسیار کم بود.

  بله ، ویرجینیا ، یک مرورگر وب مبتنی بر DOS وجود دارد که هنوز در حال توسعه است و منبع آزاد است. Arachne ، که اخیراً یک سال پیش به روز شده و تحت GPL مجوز دارد ، یک مرورگر گرافیکی تمام صفحه است که دارای پشته TCP / IP داخلی و همراه با پشتیبانی SLIP / PPP (برای کسانی که هنوز در دنیای شماره گیری هستند) بالا) حتی یک سرویس گیرنده نامه POP / SMTP داخلی ، البته کاملاً ابتدایی دارد.

  Arachne پایدار است ، اما به سختی با الزامات وب مدرن همخوانی دارد. یک چیز ، هیچ پشتیبانی از HTTPS وجود ندارد ، بنابراین Google ، Twitter ، Yahoo و همه سایتهایی که به رمزگذاری SSL در دوران پس از Snowden منتقل شده اند غیرقابل دسترسی هستند. (با تشکر از Bill هنوز Bing وجود دارد ، درست است؟) همچنین ، این فقط از ابتدایی ترین ورق های سبک CSS پشتیبانی می کند ، بنابراین وب سایت های مدرن کمی مدرن تر به نظر می رسند. و در حالی که سرویس گیرنده نامه کار می کند ، پیوست فایل ها به کمی ظرافت احتیاج دارد.

  من همچنین Dillo را امتحان کردم ، یک مرورگر منبع باز دیگر مبتنی بر FLTK ، یک کتابخانه GUI بین پلت فرم ، که مانند Mozilla 4.0 رفتار می کند. FLTK تجربه رابط کاربری گرافیکی مشابه Windows 2.0 را فراهم می کند. من موفق شدم که آن را با Google کار کنم (بعد از خاموش کردن بارگیری تصاویر) ، اما پشتیبانی ماوس iffy بود و هنگام بارگیری صفحات چندین بار خراب شد و سوخت.

  بعد از درد و رنج با Arachne ، من پیدا کردم آنچه که به نظر می رسد مشتری پست الکترونیکی قوی تری است ، به نام FlMail ، بر اساس همان کتابخانه FLTK به عنوان Dillo. به نظر می رسد FlMail از SSL پشتیبانی می کند و با Gmail و سایر سرویس های پست الکترونیکی پشتیبانی از POP و SMTP کار می کند. اما اشتباه در کلیک کردن روی پیامی با قالب HTML در صندوق پستی من ، FlMail را به یک حلقه "صفحه قبل" (sic) تبدیل کرد که به من دلیلی داد تا یک قهوه دیگر دم کنم. با پیوست اولین پیش نویس این مقاله پیامی ارسال می شود؟ همین اتفاق رخ داد ، قبل از اینکه متوجه شوید که ارسال ارسال نشد. بنابراین دوباره به Arachne گریختم.

  کشتن چیزها ، کدگذاری موارد

  سعی کردم درد خود را از طریق توییتر به اشتراک بگذارم. متأسفانه ، هیچ مشتری DOS توییتر وجود ندارد. وقتی سعی کردم توییت خط فرمان را با استفاده از WGET ایجاد کنم ، Twitter.com برطرف نمی شود - من نمی توانستم بفهمم از کدام پشته شبکه قرار است استفاده کند ، بنابراین فقط برای خود یادداشتی را در یادداشت Post-It نوشتم.

  بزودی ، من در حال برداشتن نسخه copy / paste بودم و زمان آن فرا رسیده بود. بنابراین شروع به جستجو در میان بازی هایی که بارگیری کرده بودم ، کردم. یکی از جذابیت های بازی بازان که توسط FreeDOS ارائه می شود مجموعه شبیه سازهای آن است. حدود ده نسخه DOS از کنسول های کلاسیک ، از جمله NES ، Gameboy و Atari 800 وجود دارد.

  من همچنین یک نسخه رایگان از Doom را نصب کردم ، به نام (با خیال راحت) FREEDOOM ، و مدتی را صرف کردم در حال دویدن در اطراف جهنم پیکسلی ، انفجار هیولا. همچنین دو نسخه از تتریس وجود داشت ، و یک اسکرول کناری شبیه ماریو به نام HappyLand که من واقعاً نمی دانستم چه کاری باید درست کنم. یک کلون DOS Space Invaders هر بار که می خواستم آن را بارگیری کنم سیستم را منفجر می کرد.

  پس از ترک خون از خون VGA ، نگاهی به ابزارهای توسعه دهنده انداختم. مجموعه کامپایلر GNU به عنوان DJGPP به FreeDOS منتقل شد. این امکان را برای ایجاد برنامه های 32 بیتی فراهم می کند که از DOS اجرا می شوند ، و در مارس 2012 به روز شد تا علاوه بر C ، C ++ و Fortran ، زبان برنامه نویسی Go را نیز شامل شود. همچنین شامل محیط توسعه یکپارچه RHIDE می باشد. چند ده کامپایلر رایگان و منبع باز دیگر و محیط های زمان اجرا نیز وجود دارد ، از جمله یکی در اوایل سال جاری برای زبان FORTH منتشر شد.

  البته نرم افزارهای ترکیبی زیادی نیز برای توسعه دهندگان وجود دارد. فقط به خاطر دلتنگی ، من Turbo Pascal and Harbour ، یک کامپایلر منبع باز Clipper را بارگیری کردم. به محض رفع اشکال در برنامه مدیر تماس با DOS ، پیوندی به آن ارسال می کنم.

  در پایان روز ، من بسیار آماده بودم تا به راحتی یک سیستم عامل مدرن برگردم - از هر سیستم عامل مدرنی ، متشکرم. اما من دیدم که چرا بعد از این همه سال هنوز به DOS علاقه مند هستم. علیرغم محدودیت های قدیمی ، FreeDOS می تواند حتی قدیمی ترین سخت افزار رایانه را به عضوی فعال در دنیای اینترنت تبدیل کند و چندین دهه از نرم افزار را فعال و در دسترس نگه دارد.

  فقط از من نخواهید که هر روز از آن استفاده کنم . لطفاً.

  لیست لیست توسط شان گالاگر

خبرهای دیگر از فناوری اطلاعات