خبر

 • تک بورد - معامله مخفی اوگاندا که NSO را در آستانه سقوط قرار داده است

  معامله مخفی اوگاندا که NSO را در آستانه سقوط قرار داده است


  1 ماه قبل

  زمانی که دیپلمات‌های آمریکایی در اوگاندا توسط پگاسوس هک شدند، اوضاع تغییر کرد.
  در فوریه 2019، یک زن اسرائیلی روبروی پسر رئیس‌جمهور اوگاندا نشست و سخنی جسورانه انجام داد - آیا او می‌خواهد مخفیانه هر تلفنی در جهان را هک کند؟

  سپاه ژنرال موهوزی کاینروگابا، مسئول امنیت پدرش و جانشین یووری موسوینی که مدت ها زمزمه می شود، مشتاق بود. اطلاعات، پگاسوس را به او می‌فرستاد، یک قطعه جاسوس‌افزار به‌قدری قدرتمند که دیکتاتورهای خاورمیانه و رژیم‌های مستبد ده‌ها میلیون دلار برای آن پرداخت می‌کردند.

  اما برای NSO، شرکت اسرائیلی که Pegasus را ایجاد کرد، دلبستگی به شرق آفریقا زمانی است که از خط قرمز عبور می کند، دیپلمات های آمریکایی را خشمگین می کند و زنجیره ای از رویدادها را آغاز می کند که باعث می شود وزارت بازرگانی آن را در لیست سیاه قرار دهد، اپل آن را تعقیب کند و تا آستانه نکول وام هایش رانده شود. طبق مصاحبه با مقامات آمریکایی و اسرائیلی، صاحبان صنعت و کارمندان NSO.

  به گفته دو نفر آشنا، چند ماه پس از رویکرد اولیه، Shalev Hulio، مدیر اجرایی NSO، به اوگاندا فرود آمد تا قرارداد را امضا کند. با اتوبوس NSO شرق آفریقا عدم وجود هولیو، که با مجوز دولت اسرائیل برای فروش پگاسوس به دنیا پرواز کرد، دوست داشت به‌صورت واقعی نشان دهد که چگونه می‌تواند یک آیفون کاملاً جدید و جعبه‌دار را هک کند.

  تجارت نهایی برای NSO کوچک بود. یکی از افراد آشنا با این تراکنش گفت که این معامله بین 10 تا 20 میلیون دلار درآمد داشته است، کسری از 243 میلیون دلاری که مودیز تخمین زده است NSO متعلق به خصوصی در سال 2020 درآمد داشته است.

  اما حدود دو سال پس از فروش. به گفته دو مقام آمریکایی که پس از ارسال نوتیفیکیشن‌هایی از سوی اپل، زمانی که سازنده آیفون یک نقص را کشف کرد و آن را رد کرد، شخصی Pegasus را برای هک کردن تلفن‌های 11 دیپلمات آمریکایی و کارمند سفارت آمریکا در اوگاندا به کار گرفت. سیستم عامل در ماه نوامبر.

  مشخص نیست چه کسی قصد هک شهروندان ایالات متحده را داشته است. همسایه اوگاندا، رواندا، نیز از پگاسوس برای هک تلفن های داخل اوگاندا استفاده می کرد، اما این افشاگری ایالات متحده را شوکه کرد. NSO همیشه به مشتریان خود گفته است که شماره تلفن ایالات متحده ممنوع است. به گفته این دو مقام آمریکایی، در این مورد، همه 11 هدف از شماره اوگاندا استفاده می کردند، اما به گفته دو مقام آمریکایی، اپل با استفاده از ایمیل های وزارت امور خارجه خود وارد سیستم شده بودند.

  NSO گفت که سیستم های هک را برای "مشتریان مرتبط با آن" تعطیل کرده است. این پرونده» و در حال بررسی موضوع است. یک فرد آشنا با این شرکت گفت که دیگر هیچ تجارتی در آفریقا ندارد.

  دبیر مطبوعاتی ریاست جمهوری برای Museveni و وزیر اطلاعات دولت اوگاندا به درخواست برای اظهار نظر پاسخ ندادند. یکی از افراد نزدیک به موسوینی گفت که آنها "مجاز صحبت در مورد این موضوع را ندارند."

  مقامات اسرائیل و ایالات متحده از تایید اینکه هک اوگاندا مستقیماً باعث تصمیم برای قرار دادن NSO در لیست سیاه شده است خودداری کردند. اما یکی از مقامات آمریکایی که این موضوع را با وزارت دفاع اسرائیل در میان گذاشت، گفت: «به کل توالی وقایع اینجا نگاه کنید – این دقت است، نه تصادفی». او افزود که قرار دادن NSO، یکی از جواهرات جامعه فناوری اسرائیل، در لیست سیاه ایالات متحده برای "تنبیه و منزوی کردن" این شرکت طراحی شده است.

  این لیست سیاه که در ماه نوامبر ارائه شد، به این معنی است که NSO نمی تواند خرید کند. بر اساس برگه مشخصات فروش، هرگونه تجهیزات، خدمات یا مالکیت معنوی شرکت‌های مستقر در ایالات متحده بدون تأیید، شرکتی را فلج می‌کند که پایانه‌های آن بر روی سرورهای دل و اینتل، روترهای سیسکو و رایانه‌های رومیزی آن بر روی سیستم‌عامل‌های ویندوز کار می‌کنند. به غنا، در غرب آفریقا.

  یکی از افراد آشنا به این موضوع گفت، برای مثال، در هفته های اخیر، اینتل از همه کارمندان خود خواسته است تا هرگونه روابط تجاری مداوم با NSO را متوقف کنند. اینتل در بیانیه ای گفت که "با تمام قوانین قابل اجرا ایالات متحده، از جمله مقررات کنترل صادرات ایالات متحده مطابقت دارد."

  یک مدیر عامل جدید، Itzik Benbenisti، که از Partner Communications، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان مخابراتی اسرائیل استخدام شده بود، از دو شرکت استعفا داد. چند هفته بعد از کار جدیدش پس از قرار گرفتن در لیست سیاه. و در حالی که شرکت سعی کرد با یک مهمانی هانوکا در استراحتگاه ساحلی ایلات، کارکنان خود را شاد کند، هولیو - که پس از کناره گیری بن بنیستی کنترل را به دست گرفت - در یک تماس تلفنی اخیر با یکی از همکاران تجاری قدیمی کمتر احساس خوشبختی کرد.

  او به دوستش گفت: «ما همیشه می‌دانستیم که این کالا تاریخ انقضا دارد.» به گفته یکی از آشنایان با این گفتگو، او با شکایت از اینکه برخی از مشتریان درخواست کرده‌اند قراردادهای خود را به رقبای کمتر شناخته شده تغییر دهند، گفت.

  < یکی از مقامات وزارت امور خارجه گفت: پس از صرف یک دهه به نفع دولت اسرائیل، NSO اکنون خود را به عنوان یک عامل تحریک کننده در روابط بین اسرائیل و ایالات متحده می بیند و از پهنای باند حیاتی سیاست خارجی استفاده می کند که ما باید در مورد ایران صحبت کنیم. خواست نامش فاش نشود.

  این تغییری برای NSO است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق، از آن به عنوان کارت تماس دیپلماتیک با چندین کشور از جمله امارات، مراکش، بحرین و عربستان سعودی استفاده کرد که فاقد آن بودند. روابط رسمی با اسرائیل.

  آگهی

  آسیب به شهرت همچنین استخدام امیدوارترین فارغ التحصیلان واحدهای اطلاعاتی نخبگان سیگنال اسرائیل را که مهارت‌هایی را دارند که مکرراً از دفاع تلفن‌های اندرویدی و آیفون‌ها برتری دارند، دشوار کند.

  برای به عنوان مثال، زمانی که گوگل هک مورد استفاده علیه دیپلمات‌های آمریکایی در اوگاندا را مهندسی معکوس کرد، یک کد ظریف و کوچک پیدا کرد که نرم‌افزار دستگاه‌های زیراکس دهه 1990 را برای جا دادن یک ماشین تورینگ - اساساً یک رایانه کامل - در یک GIF منفرد پیدا کرد. مهندسان گوگل گفتند: "بسیار باورنکردنی و در عین حال بسیار وحشتناک". "وای. یانیو ارلیچ، استاد اسرائیلی علوم کامپیوتر در دانشگاه کلمبیا، در توییتی نوشت: "شما می توانید روی تعداد تیم هایی در جهان حساب کنید که می توانند چنین چیزی را ایجاد کنند." -Railton، محقق ارشد در آزمایشگاه شهروندی دانشگاه تورنتو، که بدافزار را پیدا کرد و آن را مورد توجه اپل قرار داد.

  NSO گفت در هفته‌های اخیر 30 کارمند جدید استخدام کرده است. یک سخنگوی گفت: "در بین کارمندان ما این درک وجود دارد که شکاف گسترده ای بین گزارش های رسانه ها و واقعیت وجود دارد." متا با هک کردن آیفون‌ها و واتس‌اپ.

  رویکرد دو جانبه اپل - به بسیاری از اهداف هک NSO اطلاع داده است، در حالی که از این شرکت در دادگاه‌های ایالات متحده شکایت می‌کند - یک "موج شوک" در صنعت ایجاد کرد. یک فرد آشنا با این موضوع.

  اپل و آزمایشگاه شهروند نیز اسرار فنی NSO را به اشتراک گذاشته اند، و شرکت های رقیب را به اندازه کافی نگران کرده اند تا از مشتریان خود بخواهند که استفاده از سایر نرم افزارهای جاسوسی را متوقف کنند، زیرا از گرفتار شدن در شبکه دراگ اپل می ترسند. یکی از مدیران ارشد سابق در یک گروه فناوری اسرائیلی گفت.

  «احساس وجود دارد که این یک جنگ تمام عیار علیه کل صنعت است. دیگر شرکت‌های مشابه در اسرائیل می‌مانند تا برای بازجویی در ایالات متحده و اسرائیل تحت بازجویی قرار نگیرند. lliies.

  به گفته خودی های شرکت، در حال حاضر، فشار ایالات متحده گزینه های کمی را برای NSO باقی گذاشته است. مودیز بدهی NSO را کاهش داد زیرا جریان نقدی آزاد شرکت در سال 2020 منفی شد و انتظار می‌رود در سال جاری منفی باقی بماند. Moody's گفت: «ممکن است NSO با عهدنامه 500 میلیون دلاری وام‌هایی که در سال 2019 برای خصوصی شدن با ارزش 1 میلیارد دلاری انجام شد، مطابقت نداشته باشد، وجود دارد.

  این شرکت Moelis & Co را استخدام کرده است. ، یک بانک سرمایه گذاری مستقر در نیویورک برای اینکه ببیند آیا می تواند بخش هایی از شرکت را برای جمع آوری پول نقد بفروشد یا خیر، حتی پیشنهاد می کند که Pegasus را به یک محصول "دفاعی" تبدیل کند، در صورتی که آن را برای سرمایه گذاران آمریکایی خوشایندتر کند.

  چهارشنبه گذشته، این پنجره نیز محدود شد - 18 سناتور آمریکایی به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جانت یلن، وزیر خزانه داری نامه نوشتند تا NSO را تحت قانون Magnitsky، همراه با تعداد معدودی دیگر از شرکت های نظارت سایبری تحریم کنند.

  اگر ایالات متحده آمریکا را تحریم کند. بر اساس این درخواست، NSO از سیستم بانکی ایالات متحده قطع می شود و کارمندان آن از سفر به ایالات متحده منع می شوند.

  © 2021 The Financial Times Ltd. کلیه حقوق محفوظ است برای توزیع مجدد، کپی ، یا به هر نحوی اصلاح شده است.


  تگ ها:

  معامله , مخفی , اوگاندا , آستانه , سقوط , قرار , داده


  v 18
خبرهای دیگر از فناوری اطلاعات