خبر

 • تک بورد - اوکراین می گوید وب سایت های دولتی مورد حمله سایبری گسترده قرار گرفته اند

  اوکراین می گوید وب سایت های دولتی مورد حمله سایبری گسترده قرار گرفته اند


  9 روز و 22 ساعت قبل

  کیف هنوز دست‌کم 70 سایت را مقصر ایجاد اختلال نکرده است.
  اوکراین گفت که پس از توقف فعالیت حدود 70 وب‌سایت دولتی، هدف یک «حمله سایبری گسترده» قرار گرفت.

  هدف‌های صبح جمعه شامل وب‌سایت‌های کابینه وزیران، وزارت‌های خارجه، آموزش، کشاورزی، اورژانس، انرژی، امور کهنه‌سربازان و محیط‌زیست بودند. همچنین وب‌سایت‌های خزانه‌داری دولتی و پلت‌فرم خدمات عمومی الکترونیکی Diia، جایی که گواهی‌های واکسیناسیون و گذرنامه‌های الکترونیکی ذخیره می‌شوند، از دسترس خارج شدند.

  «اوکراینی‌ها! تمام اطلاعات شخصی شما در شبکه عمومی آپلود شده است. «تمام اطلاعات رایانه شما در حال پاک شدن است و قابل بازیابی نخواهند بود. همه اطلاعات در مورد شما عمومی شده است، ترس داشته باشید و انتظار بدترین ها را داشته باشید.

  ویکتور ژورا، معاون آژانس دولتی اوکراین مسئول حفاظت ویژه ارتباطات و اطلاعات، روز جمعه به خبرنگاران گفت که این "بیشترین" بود. حمله قدرتمند در چهار سال" با حذف حدود 70 وب سایت دولتی مرکزی و منطقه ای.

  "می خواهم توجه داشته باشم که در نتیجه حمله به سایت ها، اطلاعات شخصی اوکراینی ها در این کشور تحریف نشده است. به هر حال، داده های مهم لو نرفت، محتوای سایت آسیب ندیده و برخی از سایت ها به اجبار بسته شده اند.

  «به محض اینکه مطمئن شویم سومی وجود ندارد. ژورا گفت: طرفین در سیستم، هیچ کد مخربی وجود ندارد و ما تمام شواهد لازم را جمع آوری خواهیم کرد، کار این سایت ها بازیابی خواهد شد.

  این حادثه به دنبال مذاکرات پرتنش این هفته بین ایالات متحده رخ داد. ناتو و متحدان غربی و روسیه، با هدف منصرف کردن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از انتخاب یک قانون در هر حمله به اوکراین مسکو شبه جزیره کریمه اوکراین را در سال 2014 ضمیمه کرد.

  مقامات اوکراین اخیرا هشدار داده اند که حملات سایبری و سایر تلاش ها برای بی ثبات کردن کشور مقدمه ای برای تجاوز بیشتر خواهد بود. با این حال، مقامات مسئول حمله روز جمعه را مقصر نمی دانند.

  "در نتیجه یک حمله سایبری گسترده، وب سایت های وزارت امور خارجه و تعدادی دیگر از سازمان های دولتی به طور موقت از کار افتاده اند." وزارت خارجه اوکراین اعلام کرد. "متخصصان ما در حال حاضر در حال کار بر روی بازیابی سیستم های IT هستند و پلیس سایبری تحقیقاتی را آغاز کرد."

  پیام ارسال شده توسط هکرها که به زبان های اوکراینی، روسی و لهستانی ارسال شده است، افزود: "این برای گذشته، حال و آینده شما برای Volyn، برای OUN UPA [سازمان ملی گرایان اوکراین/ارتش شورشی اوکراین]، برای هالیچینا، برای پولیسیا و برای سرزمین های تاریخی. جنگ جهانی دوم و به نظر می رسید اوکراین را به دلیل درگیری ها و جنایات قومی مجازات می کند. لهستان و اوکراین یکدیگر را به ارتکاب جنایات در طول این دوره در منطقه متهم می‌کنند که این کشورها قرن‌هاست با آن برخورد کرده‌اند.

  پست هکرها همچنین شامل تصاویر مخدوش‌شده از نمادهای ملی اوکراین با خطی در سراسر آن بود. پرچم، نشان رسمی و نقشه کشور.

  هکرها لهستانی بودند یا این که تلاشی برای ایجاد تفرقه بین اوکراین و لهستان، یکی از قوی ترین متحدان اروپایی کیف در جولیان اسمیت، سفیر ایالات متحده در ناتو، گفت که ایالات متحده منتظر خواهد ماند تا ببیند امروز چه چیزی را می فهمیم. وی افزود که اثبات حمله سایبری روسیه "مطمئنا" به عنوان نمونه ای از تجاوز مجدد به اوکراین طبقه بندی می شود که می تواند تحریم های غرب علیه مسکو را آغاز کند.

  "ما در حال نظارت بر همه چیزهایی هستیم که روسیه قرار است انجام دهد. او گفت که در قبال اوکراین انجام می شود. ما با برخی از تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن اوکراین از درون هماهنگ هستیم. همه ما می دانیم که مجموعه ای از سناریوها وجود دارد که ممکن است در ارتباط با آنچه بین روسیه و اوکراین اتفاق می افتد، آشکار شود.

  جوزپ بورل، دیپلمات ارشد بروکسل، گفت: کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا و واحدهای سایبری این کار را انجام خواهند داد. برای دیدن نحوه کمک به کی یف گرد هم می آییم.

  "ما تمام منابع خود را برای کمک به اوکراین برای مقابله با این حمله سایبری بسیج می کنیم. به نقل از رویترز، بورل در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در برست، غرب فرانسه، گفت: متأسفانه، ما می‌دانستیم که ممکن است این اتفاق بیفتد. گفتن [چه کسی پشت آن است] دشوار است. من نمی توانم کسی را سرزنش کنم زیرا هیچ مدرکی ندارم، اما می توانیم تصور کنیم.

  سرویس امنیت دولتی SBU اوکراین در بیانیه ای گفت که "پیام های تحریک آمیز در صفحه اصلی این سایت ها ارسال شده است."

  «محتوای سایت‌ها تغییر نکرده است و طبق اطلاعات اولیه، نشت اطلاعات شخصی رخ نداده است.»

  Oleksiy Danilov، امنیت ملی اوکراین رئیس، اواخر سال گذشته به فایننشال تایمز گفت که اوکراین از زمانی که مسکو کریمه را ضمیمه کرد و یک جنگ جدایی‌طلب نیابتی را در مناطق شرقی آن سازماندهی کرد، با حملات سایبری «مداوم» روسیه و سایر تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن کشور مواجه شد.

  «بی‌ثباتی داخلی. او گفت که هدف فوری روسیه" قبل از آغاز یک تهاجم نظامی عمیق تر است، "اول از طریق جنگ سایبری، ایجاد بحران انرژی و جنگ اطلاعاتی."

  کپی رایت فایننشال تایمز محدود 2022

  © 2022 The Financial Times Ltd. کلیه حقوق برای توزیع مجدد محفوظ است d، به هر نحوی کپی یا اصلاح شده است.


  تگ ها:

  اوکراین , گوید , سایت , دولتی , مورد , حمله , سایبری , گسترده , قرار , گرفته


  v 5
خبرهای دیگر از فناوری اطلاعات