خبر

 • تک بورد - GlobalFoundries استراتژی جدید ، 4 میلیارد دلار گسترش فابری را نشان می دهد

  GlobalFoundries استراتژی جدید ، 4 میلیارد دلار گسترش فابری را نشان می دهد
  10 روز و 23 ساعت قبل

  مشکلات پیش روی صنعت نیمه هادی به تازگی به قدری مشهور شده است که خبرهای اصلی در مورد کمبود تراشه و مشکلات مربوطه که ایجاد می کنند ، به امری عادی تبدیل شده است. در این راه ، مخاطبان بسیار گسترده تری شروع به یادگیری برخی از ویژگیهای خاص و چالش های ساختاری می کنند که با تجارت تراشه روبرو هستند.

  کمبود تراشه باعث ایجاد برنامه های مهم در شرکت های بزرگ نیمه هادی می شود. آخرین نمونه اعلامیه GlobalFoundries در مورد ظرفیت بسیار گسترده در کارخانه تولید تراشه موجود در سنگاپور است. این شرکت سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری را در همکاری با مقامات دولت سنگاپور اعلام کرد و مشتریان را متعهد كرد كه 250 هزار فوت مربع اضافه كنند كه پیش بینی می شود در سال 2023 برای تولید افتتاح شود.

  این سرمایه گذاری این شركت را قادر می سازد تولید كلی خود را افزایش دهد. با رشد 33 درصدی ، ظرفیت ویفر 300 میلی متری خود را از حدود 720،000 در سال به کمتر از 2/1 میلیون در سال افزایش می دهد ، علاوه بر این ویفرهای حدود 200،000 میلی متری که آنها هر ساله در آنجا تولید می کنند. (شایان ذکر است ، این خبر توسط یک مدیر اجرایی کاملاً زن از GlobalFoundries به من منتقل شد - اولین مورد در بیش از 20 سال تحت پوشش فعالیت های نیمه هادی).

  نیاز به ظرفیت اضافی تولید تراشه در طی همه گیر شدن به طرز دردناکی آشکار شده است ، بنابراین دیدن سرمایه گذاری GlobalFoundries (GF) بسیار واضح است. اخبار مربوط به این گسترش به دلایل مختلفی هم برای شرکت و هم برای صنعت نیمه هادی مهم است.

  اول ، این مورد توجه شایسته ای را از طرف این صنعت نشان می دهد که ، صریحاً ، از آن چشم پوشی شده است. در دهه های اخیر برای کسانی که پیشرفت های صنعت تراشه را مشاهده می کنند ، بیشتر مطبوعات و توجهات به سمت گره های فرایند پیشرو معطوف می شود. در انگلیسی ، این به معنای اندازه تراشه های کوچکتر و کوچکتر است - به عنوان مثال 7 نانومتر (نانومتر) ، 5 نانومتر ، 3 نانومتر و غیره کل درآمد صنعت تراشه و حدود 10٪ از واحدهای تولید شده.

  مهمتر از همه ، توسعه آنها بسیار دشوار و گران است. به همین دلیل ، چند سال پیش ، GF تصمیم گرفت - در آن زمان ، بسیار بحث برانگیز - دیگر بازی نانومتری را انجام ندهد بلکه در عوض بر روی افزودن قابلیت ها و ویژگی های جدید به تراشه هایی که در اندازه های ترانزیستور بزرگتر ساخته شده اند (12 نانومتر و بالاتر) . این نوع تراشه ها نه تنها عمده محموله ها و درآمد صنعت نیمه هادی را تشکیل می دهند ، بلکه معلوم می شود تعداد بسیار کمی از برنامه ها هستند که بهترین فناوری برای استفاده در آنها هستند. برنامه هایی مانند RF (فرکانس رادیویی) ، قدرت آنالوگ و حافظه غیر فرار ، به عنوان مثال ، که برای مواردی مانند 5G ، خودرو ، اینترنت اشیا، و بسیاری دیگر از صنایع بسیار مهم هستند ، مناسب ترین اندازه تراشه هایی هستند که GlobalFoundries برای تمرکز بر روی آنها انتخاب کرده است .

  متأسفانه ، بیشتر صنعت این ایده را تصور کرده است که هر چیزی که به تراشه مربوط می شود فقط در صورت کوچکتر بودن بهتر است. در نتیجه ، سرمایه گذاری مناسب در این نوع تراشه های کمتر "سکسی" انجام نشد و این باعث شد کل صنعت به مرحله کمبود بحرانی که در آن قرار دارد برسد. سرمایه گذاری GlobalFoundries به وضوح گامی در مسیر درست در شروع به پرداختن به مسئله در مورد تعداد کمتری از گره های پیشرفته. این واقعیت که این شرکت به انواع مشابه سرمایه گذاری هایی که قصد دارد در ایالات متحده و اروپا انجام دهد نیز اشاره دارد ، تاکید بیشتری بر این نوع اجزا دارد.

  متأسفانه ، اخبار GF همچنین گران بودن و تغییرات کند در صنعت تراشه وجود دارد. در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ ، به ویژه سازندگان خودرو ، به دنبال تراشه های بسیاری هستند که به محض دستیابی به آنها می توانند دریافت کنند ، اما حقیقت حیرت انگیز این است که پاسخ ساده ای برای این مشکل وجود ندارد و چندین سال قبل از آن خواهد بود همانطور که ناظران صنعت تراشه های طولانی مدت می دانند ، تجارت نیمه هادی ها همیشه با چرخه های مختلف کمبود و مازاد بسیار چرخه ای بوده است ، به دلیل زمان لازم برای پر کردن جای خالی. با توجه به برخی پیش بینی ها که انتظار می رود حمل و نقل و درآمد نیمه هادی بیش از دو برابر شود در این دهه ، این بار شرایط ممکن است متفاوت باشد و به نظر می رسد مسائل احتمالی مازاد عرضه خیلی دور باشد.

  عامل دیگر این است که محیط اطراف صنعت تراشه در حال حاضر بسیار متفاوت از قبل از همه گیری است. یک چیز ، تمرکز امکانات تراشه سازی در مناطق بسیار کمی در سراسر جهان به یک مسئله ژئوپلیتیکی عظیم تبدیل شده است. در حقیقت ، دولت های بزرگ در سراسر جهان اکنون خواستار اجرای سیاست هایی برای تشویق تولید محلی چیپس هستند.

  در اینجا در ایالات متحده ، مجلس سنا اخیراً قانون CHIPs for America را تصویب کرد که 52 میلیارد دلار کنار گذاشته می شود. در مشوق هایی برای تولید مستقر در ایالات متحده و تلاش های تحقیق و توسعه ، در حالی که قانون دو طرفه تسهیل ساخت نیمه هادی های ساخته شده آمریکایی (FABS) پیش بینی می شود مشوق های مالیاتی اضافی برای تولید تراشه های ایالات متحده فراهم کند. رهبران دولت در حال درک اهمیت از نظر جغرافیایی متنوعی از تأمین کنندگان نیمه هادی هستند و حتی سازندگان تراشه ها نیز در تلاشند تا در گسترش دامنه جهانی خود تلاش بیشتری انجام دهند - کاری که GlobalFoundries برای بیش از 10 سال انجام داده است.

  این واقعیت که اعلامیه GF همراه با هیئت توسعه اقتصادی سنگاپور اعلام شده است ، نمایانگر این اصول است ، زیرا بسیاری از معاملات تولید تراشه های آینده نیز احتمالاً منعکس کننده این مشارکت های خصوصی و عمومی خواهد بود. تقریباً 1000 شغل با مهارت بالا که انتظار می رود به عنوان بخشی از گسترش کار ایجاد شود ، دلیل دیگری است که علاقه دولت به این شدت است. معامله GF همچنین به دلیل مشارکت آنچه "مشتریان متعهد" نامیده می شود جالب است. واضح است که سرمایه گذاری های تولیدی چند میلیارد دلاری بدون تعهدات مالی بلند مدت و محکم از جانب مشتریان اصلی ، نمی تواند عاقلانه انجام شود - این دیگر یک نوع محیط "ساختن آن نیست". در نتیجه ، من انتظار دارم سایر اخبار جدید تاسیسات fab را ببینم ، هم از GlobalFoundries و هم از دیگر فعالان صنعت ، تا عنصر مشتری را در آنها بگنجانم.

  همه گیری ، وابستگی جامعه ما به دیجیتال ، تراشه ها را به روشنی روشن کرده است. دستگاه ها و خدمات رانده شده. در نتیجه ، فراهم آوردن فضای مناسب سیاسی و مشوق های مالی مناسب برای اطمینان از تأمین ثابت ، ایمن و متنوع تراشه های حیاتی که آنها را تأمین می کند ، بدون تردید برای مدتی آینده اولویت اصلی هم برای مشاغل و هم برای دولت ها خواهد بود. به عنوان یک شرکت مستقر در ایالات متحده ، بسیار خوب است که ببینید GlobalFoundries در تعیین چگونگی شروع این نوع مسائل نیمه هادی جهانی و معاملات کمک می کند.

  باب اودانل بنیانگذار و تحلیلگر ارشد شرکت TECHnalysis Research ، LLC یک شرکت مشاور فناوری است که خدمات مشاوره استراتژیک و تحقیقات بازار را به صنعت فناوری و جامعه مالی حرفه ای ارائه می دهد. می توانید او را در Twitterbobodtech دنبال کنید.

  اعتبار تصویر Wichy

خبرهای دیگر از صنعتی