techbord.com مهندسان به روبات خود حس لمس با پوست هوشمند مصنوعی داده اند

روبات هایی با قابلیت های کامل حسی مشابه انسان هنوز کاملاً فاصله دارند. با این حال، مهندسان دانشگاه ملی سنگاپور تحقیقاتی (National University of Singapore) را منتشر کرده اند که قدری به واقعیت نزدیک شده اند. این تیم با ترکیب سیستم بینایی مبتنی بر رویداد و لمس مصنوعی پوست با تراشه نورومورفیک Loihi اینتل، این تیم یک مدل بسیار دقیق تولید کرده است که تا 1000 برابر سریعتر از سیستم عصبی انسان است

محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) مطالعه ای را منتشر کرده اند که نشان می دهد چگونه فناوری نورومورفیک (Neuromorphic) به آنها اجازه می دهد پوست مصنوعی برای روبات ها ایجاد کنند که 1000 برابر سریعتر از سیستم حسی انسان است. این فناوری همچنین می تواند شکل، بافت و سختی یک شیء را 10 برابر سریعتر از چشمک چشم مشخص کند.

تیم تحقیقاتی NUS برای پردازش سیگنال ها از پوست مصنوعی، تراشه نورومورفیک (Neuromorphic) خودآموزشی Loihi را در اینتل به کار برد. اولین آزمایش انجام شده داشتن روبات متناسب با پوست خوانده شده بریل (Braille) بود. لوحی توانست اطلاعات لمسی را دریافت کند و بریل را با دقت بیش از 92 درصد ترجمه کند. معماری نورومورفیک همچنین 20 برابر انرژی کمتری نسبت به پردازنده استاندارد فون نویمان (Von Neumann) مصرف کرده است.

سپس این تیم داده های لمسی از پوست مصنوعی و سیگنال های بصری را از یک دوربین مبتنی بر رویداد در یک بار حسی گنجانیده اند تا ظروف دارای مقادیر مختلف مایع را شناسایی کنند. پوست می تواند تغییرات جزئی در لغزش را تشخیص دهد و این به ربات کمک می کند تا وزن خود را حس کند. هنگامی که به نشانه های بصری اضافه می شود، سیستم در طبقه بندی ظروف از 10 درصد دقیق تر از استفاده از بینایی مبتنی بر رویداد بود.

برای مقایسه، محققان این آزمایش را با استفاده از یک پردازنده گرافیکی بالا و تراشه Loihi انجام داده اند. دریافت که شبکه عصبی سنبله داده های ترکیبی را کمی سریعتر (21 درصد) نسبت به یک پردازنده گرافیکی عملکرد بالا پردازش می کند، اما مصرف برق (1.3W) کمتر از مصرف برق بیکار GPU بوده است.

استادیار محاسبات دانشکده NUS گفت: ما از این نتایج هیجان زده هستیم. آنها نشان می دهند که یک سیستم عصبی مورب یک قطعه امیدوار کننده برای ترکیب چندین سنسور برای بهبود درک ربات می باشد. این گامی به سوی ساخت روبات های دارای توان و قابلیت اطمینان است که می تواند در شرایط غیر منتظره به سرعت و مناسب پاسخ دهد.

کار بیشتر در ترکیب پردازش عصبی با داده های حسی می تواند منجر به روبات هایی می شود که قادر به کار بسیار ظریف هستند. آنها همچنین می توانند بسته به اینکه یک جسم خیس، خشک، سنگین، سبک، سخت یا نرم باشد، به صورت پویا نسبت به شرایط تغییر مانند تنظیم گرفتن فشار واکنش نشان دهند.

مهندسان به روبات خود حس لمس با پوست هوشمند مصنوعی داده اند
industry/مهندسان-به-روبات-خود-حس-لمس-با-پوست-هوشمند-مصنوعی-داده-اند

آخرین مطالب سایت
techbord.com بخش فناوری خودران اینتل Mobileye در حال افزایش سرعت است ، که به تهدیدی واقعی برای تسلا تبدیل می شود
techbord.com اپل می تواند سرویس اشتراک پادکست را در سال 2021 راه اندازی کند
techbord.com مدیر عامل AMD Lisa Su در مورد مشکلات تأمین و آینده پردازنده ها بحث می کند
techbord.com اپل کار بر روی آیفون تاشو ، طراحی مجدد iMacs و Mac Pro های جدید را آغاز می کند
techbord.com مدیر عامل جدید اینتل: ما باید محصولات بهتری نسبت به
techbord.com این اشکال در ویندوز 10 فقط با باز کردن یک پوشه می تواند هارد دیسک شما را خراب کند
copyright 2020 techbord.com
تمامی حقوق برای وبسایت تک بورد محفوظ است. استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و لینک به صفحه منبع امکان پذیر است.