محدودیت های ایالات متحده نشان می دهد که واردات تراشه چین 27 درصد در دو ماه اول 2023 کاهش یافته است

محدودیت های ایالات متحده علیه صنعت نیمه هادی چین باعث شده است که واردات تراشه این کشور آسیایی 27 درصد در دو ماه اول سال 2023 سقوط کند. این حتی بیشتر از کل کاهش کل سال 2022 است. و اثربخشی تحریم های آمریکا را نشان می دهد.

طبق داده‌های اداره کل گمرک چین که روز سه‌شنبه (از طریق ساوت چاینا مورنینگ پست) منتشر شد، این کشور 67.6 میلیارد مدار مجتمع (IC) در ژانویه و فوریه وارد کرده است. این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 26.5 درصد کاهش داشته و بیشتر از کاهش 15.3 درصدی ثبت شده برای کل سال 2022 است.

ارزش کل این واردات نیز کاهش یافته است، از 68.8 میلیارد دلار در سال گذشته به 47.8 میلیارد دلار، کاهش 30.5 درصدی. این تا حدودی به دلیل کاهش قیمت تراشه است که به دلیل عرضه بیش از حد و رکود عمومی اقتصادی کاهش یافته است.

صادرات آی سی چین نیز در دو ماه اول کاهش یافت و با 20.9 درصد کاهش به 37.3 میلیارد واحد رسید. در حالی که ارزش کل صادرات 25.8 درصد کاهش یافته است.

ایالات متحده در 12 ماه گذشته محدودیت های خود را بر صنعت تراشه چین تشدید کرده است، که به گفته ایالات متحده مانع از توسعه رقیب جهانی خود می شود. نیمه هادی ها برای کاربردهای نظامی، از جمله ابر رایانه ها، مدل سازی سلاح های هسته ای، و سلاح های مافوق صوت.

محدودیت های اکتبر در مورد ابزارهای ساخت تراشه از سوی اداره صنعت و Security برخی از خشن‌ترین آنها بودند که برای درپوش تراشه‌های منطقی چین در گره 14 نانومتری، DRAM در 18 نانومتر و فلاش NAND سه بعدی در 128 لایه طراحی شدند. ایالات متحده همچنین AMD و Nvidia را از فروش برخی از پردازنده‌های گرافیکی متمرکز بر هوش مصنوعی با کارایی بالا به چین منع کرده است، از جمله پردازنده‌های گرافیکی A100 تیم گرین.

این فقط ایالات متحده نیست که مانع این کار شده است. چین قصد دارد تراشه های پیشرفته خود را بسازد. در ماه ژانویه، دولت بایدن دو سال مذاکره با ژاپن و هلند را به پایان رساند تا این کشورها صادرات دستگاه های پیشرفته ساخت تراشه به چین را ممنوع کنند. زمان اجرایی شدن این ممنوعیت ها مشخص نیست، اما شرکت های چینی تراشه با ذخیره تجهیزات، قطعات، قطعات یدکی و مواد تراشه سازی در انبارها، برای محدودیت های جدید آماده می شوند.

خبر خوبی برای چین وجود داشت. اقتصاد به عنوان پایان سیاست های صفر کووید باعث رونق در سایر بخش های تولیدی شد. ناشناخته است که آیا این برای جبران خسارت ناشی از تحریم های تراشه کافی است یا خیر. آنچه واضح است این است که این محدودیت‌ها تأثیرگذار است. علاوه بر آخرین ارقام، چین در سال گذشته شاهد اولین کاهش سالانه واردات آی سی در دو دهه گذشته بود و صنعت تولید نیمه هادی این کشور بیشترین کاهش خود را در ماه اوت تجربه کرد.

علی رغم بایدن. دولت چین توانایی‌های ساخت تراشه چین را محدود می‌کند، گزارش اخیر ادعا می‌کند که هنوز از ایالات متحده در زمینه تحقیق در 37 مورد از 44 فناوری حیاتی و نوظهور، از جمله هوش مصنوعی، دفاع و حوزه‌های کلیدی فناوری کوانتومی، جلوتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *