خبر

 • تک بورد - محاسبات لبه به جلو ادامه می دهد، اما هنوز هیچ استانداردی وجود ندارد

  محاسبات لبه به جلو ادامه می دهد، اما هنوز هیچ استانداردی وجود ندارد


  1 ماه قبل

  برداشت سردبیر: یکی از هیجان انگیزترین پیشرفت ها در دنیای فناوری، پیشرفت محاسبات لبه است. یعنی اگر بتوانید بفهمید \\"لبه\\" واقعاً به چه معناست. به نظر می‌رسد هیچ‌کس نمی‌تواند لبه را به شیوه‌ای مختصر و منسجم با تقریباً هر فروشنده فناوری و پیش‌بینی‌کننده‌های صنعت توضیح دهد، و دیدگاه خود را در مورد اینکه «لبه» و بنابراین محاسبات لبه چیست، دارد. این تا حدی قابل درک است، زیرا موارد قانونی وجود دارد که

  آنچه در تمام این بحث‌ها سازگار به نظر می‌رسد، این است که محاسبات لبه شکل جدیدی از محاسبات توزیع‌شده است، که در آن منابع محاسباتی در مکان‌های مختلف پراکنده هستند. معماری‌های نرم‌افزار کانتینری مبتنی بر میکروسرویس مدرن به خوبی با این دنیای هوشمندی پراکنده، اما متصل سازگاری دارند.

  نکته دیگری که در بسیاری از نسخه‌ها و تعاریف مختلف محاسبات لبه نسبتاً سازگار به نظر می‌رسد این است که منابع موجود که می توان از آنها در "لبه" استفاده کرد، به طور قابل توجهی از آنچه در گذشته در دسترس بوده، متنوع تر هستند. مطمئناً، تعداد زیادی از پردازنده‌های قدرتمند x86 وجود خواهند داشت -- در واقع، با توجه به تأثیر قابل توجهی که AMD ایجاد کرده و رقابتی دوباره که این چالش برای اینتل به ارمغان آورده است، حتی انتخاب‌های بیشتری نسبت به قبل خواهند داشت -- اما گزینه‌های بسیار دیگری نیز وجود خواهد داشت.

  رایانش لبه شکل جدیدی از محاسبات توزیع شده است، که در آن منابع محاسباتی در مکان‌های مختلف پراکنده شده‌اند

  CPU‌های مجهز به بازو از فروشندگان بزرگ ابر، مانند آخرین Graviton 3 از AWS، و جدید گزینه های CPU سرور از شرکت هایی مانند Ampere نیز در حال تبدیل شدن به گزینه های محبوب هستند. برخی حتی پیشنهاد کرده‌اند که پردازنده‌های مجهز به بازوی می‌توانند در برنامه‌های کاربردی «لبه‌های دور» حساس به انرژی مانند برج‌های سلولی 5G برای پیاده‌سازی‌های MEC (محاسبات لبه تلفن همراه) غالب شوند. طیف وسیعی از پردازنده‌های اختصاصی هوش مصنوعی از مجموعه کاملی از شرکت‌های سیلیکونی تاسیس و نوپا، نیز شروع به احساس حضور خود در محیط‌های محاسباتی توزیع‌شده کرده‌اند و به طیف منابع محاسباتی جدید در دسترس می‌افزایند.

  به همان اندازه قدرتمند. این مفهوم از منابع محاسباتی به ظاهر نامحدود ممکن است باشد، با این حال، یک سوال مهم و کاربردی ایجاد می کند. چگونه توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های کاربردی برای لبه بسازند، در حالی که لزوماً نمی‌دانند چه منابعی در مکان‌های مختلفی که کدشان در آن اجرا می‌شود در دسترس خواهد بود؟

  علاقه‌مندان به محاسبات ابری ممکن است اشاره کنند که یک نسخه مرتبط از این توسعه دهندگان ابری در گذشته با همین معضل روبرو بودند و آنها فناوری هایی را برای انتزاع نرم افزار توسعه دادند که اساساً مهندسان نرم افزار را از این بار رها کرد. با این حال، بیشتر محیط‌های محاسبات ابری دارای محدوده بسیار کمتری از منابع محاسباتی بالقوه بودند. از سوی دیگر، محیط‌های محاسباتی لبه، نه تنها انتخاب‌های بیشتری را ارائه می‌دهند، بلکه گزینه‌های مختلفی را در سایت‌های مرتبط (مانند همه برج‌های یک شبکه سلولی) ارائه می‌دهند. نتیجه نهایی احتمالاً یکی از ناهمگن ترین اهداف برای برنامه های نرم افزاری خواهد بود که تا به حال وجود داشته است.

  شرکت هایی مانند اینتل در حال کار برای حل برخی از مشکلات ناهمگونی با چارچوب های نرم افزاری هستند. یکی از APIها تلاش اینتل برای ایجاد ابزارهایی است که به افراد اجازه می‌دهد کد بنویسند که به طور هوشمندانه از قابلیت‌های مختلف تراشه‌ها مانند CPU، GPU، FPGA، شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی و موارد دیگر استفاده کند، بدون اینکه نیازی به یادگیری نحوه نوشتن نرم‌افزار برای هر یک از آنها به‌صورت جداگانه باشد. واضح است که این گامی در مسیر درست است. با این حال، هنوز هم مشکل بزرگ‌تر را حل نمی‌کند، زیرا فقط برای تراشه‌های اینتل طراحی شده است.

  آنچه گم شده است، دو استاندارد کلیدی است که می‌تواند به تعریف و گسترش دامنه محاسبات لبه کمک کند. اول، باید یک روش استاندارد شده برای جستجو در مورد منابع موجود وجود داشته باشد - از جمله انواع تراشه و شبکه، ظرفیت، توان عملیاتی شبکه، تأخیر و غیره - و یک پروتکل استاندارد یا روش پیام رسانی برای بازگرداندن نتایج آن جستجو.

  دوم، باید یک مکانیسم استاندارد برای تفسیر آن نتایج و سپس تنظیم پویا برنامه یا ارائه نوع مناسب لایه انتزاعی سخت افزاری وجود داشته باشد که به نرم افزار اجازه می دهد در هر نوع محیط محاسباتی توزیع شده اجرا شود. با کنار هم قرار دادن این دو قابلیت، می‌توانید توانایی ایجاد یک محیط محاسباتی توزیع‌شده قابل استفاده و اشتراک‌گذاری را تا حد زیادی افزایش دهید.

  یکی از گزینه‌های ممکن، توسعه یک پلتفرم «متا» سطح بالاتر از طریق آن است. که انواع مختلفی از سخت‌افزار و نرم‌افزار می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند و همزیستی داشته باشند.

  با این حال، اینها وظایف غیر پیش پا افتاده‌ای هستند و نیاز به همکاری صنعتی زیادی برای انجام آن‌ها دارند. خوردن با این وجود، اگر نمی‌خواهیم محاسبات لبه‌ای در منجلاب پیچیده‌ای از پلتفرم‌های ناسازگار متلاشی شود، آن‌ها ضروری به نظر می‌رسند.

  یکی از گزینه‌های ممکن توسعه یک پلتفرم «متا» سطح بالاتر است که از طریق آن انواع مختلفی از سخت افزار و نرم افزار می توانند با هم ارتباط برقرار کنند و همزیستی داشته باشند. برای روشن بودن، منظور من یک "متاورس" نیست، بلکه یک لایه نرم افزاری مرتبه بالاتر است. در عین حال، ایجاد یک دنیای دیجیتال به سبک متاورس بدون شک نیاز به یکسان سازی یا حداقل استانداردسازی مفاهیم مختلف محاسبات لبه دارد تا حداقل ابزاری ثابت برای تجسم چنین دنیایی در دستگاه های مختلف ارائه شود.

  به همان شیوه ای که استانداردهای اینترنت مانند IP و HTTPS روشی مشترک برای ارائه اطلاعات ارائه می دهند، این متاپپلتفرم به طور بالقوه می تواند ابزار مشترکی برای محاسبه اطلاعات در میان مجموعه ای از منابع به طور هوشمند متصل اما بسیار توزیع شده ارائه دهد.

  مسلماً. ، حداقل بخشی از این بحث ممکن است کمی بیش از حد تئوری باشد که به زودی زنده شود. اما برای اینکه محاسبات لبه ای فراتر از مرحله مفهومی جالب به حوزه تجربه قانع کننده حرکت کند، باید به چند مورد از این نکات توجه شود. در غیر این صورت، من نگران هستم که پیچیدگی‌های دنیای واقعی تلاش برای ادغام مجموعه‌ای از منابع محاسباتی بسیار متنوع در ابزار مفید و قدرتمندی که قادر به اجرای مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی جدید هیجان‌انگیز است، می‌تواند به سرعت بسیار زیاد شود. و این واقعا مایه شرمساری خواهد بود.

  باب اودانل بنیانگذار و تحلیلگر ارشد TECHnalysis Research، LLC یک شرکت مشاوره فناوری است که خدمات مشاوره استراتژیک و تحقیقات بازار را به صنعت فناوری و جامعه مالی حرفه ای ارائه می دهد. . می‌توانید او را در توییتر @bobodtech دنبال کنید.

  اعتبار تصویر upklyak


  تگ ها:

  محاسبات , ادامه , دهد، , هنوز , استانداردی , وجود , ندارد


خبرهای دیگر از صنعتی