اولین راکتور هسته‌ای مدولار کوچک برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است

چه اتفاقی افتاده؟ اولین راکتور هسته ای کوچک مدولار (SMR) ایالات متحده باید تا پایان این دهه به بهره برداری برسد. تنظیم‌کننده انرژی هسته‌ای کشور به تازگی طراحی SMR NuScale Power Corp را تأیید کرده است، که گامی مهم به سمت توسعه این نیروگاه‌های نسل بعدی است که برخی می‌گویند می‌توانند برای تامین انرژی پایدار مراکز داده استفاده شوند.

پس از تایید کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای (NRC)، NuScale قصد دارد یک کارخانه SMR در آزمایشگاه ملی آیداهو بسازد. این شرکت می‌گوید پروژه برق بدون کربن 462 مگاواتی شش رآکتور خود باید تا سال 2030 به بهره‌برداری برسد.

SMRها معمولاً 300 تا 500 مگاوات (MW) برق تولید می‌کنند، اگرچه برخی کمتر از 100 مگاوات تولید می‌کنند. در حالی که هر رآکتور هسته‌ای نگرانی‌هایی را در بین عموم ایجاد می‌کند، گفته می‌شود که این نیروگاه‌ها به دلیل مقیاس، طراحی ساده و ویژگی‌های ایمنی ذاتی راکتور، خطر بسیار کمتری نسبت به تأسیسات سنتی دارند. آنها همچنین بر گردش طبیعی، همرفت، گرانش و خود فشاری متکی هستند که همه اینها باعث شده است تا کارشناسان از SMR به عنوان راهی برای حفظ رشد مرکز داده یاد کنند.

techbord.com اولین راکتور هسته‌ای مدولار کوچک برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است

اعتبار تصویر: NuScale

ضایعات هسته‌ای هنوز در SMRها مشکل دارند—مواد سوخت مصرف‌شده می‌تواند از سه دهه تا سه دهه طول بکشد. 24000 سال برای رسیدن به سطوح ایمن تشعشع. با این حال، برخلاف نیروگاه‌های هسته‌ای معمولی که نیاز به سوخت‌گیری هر سال یا دو سال دارند، هدف فروشندگان SMR هر سه تا هفت سال است. تخمین زده می شود که برخی از طرح ها به مدت 40 سال بدون سوخت گیری کار کنند.

تأیید NRC به این معنی است که SMR اکنون هفتمین طرح رآکتوری است که برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است. کاترین هاف، دستیار وزیر انرژی هسته ای در وزارت انرژی می گوید: «SMR ها دیگر یک مفهوم انتزاعی نیستند». "آنها واقعی هستند و به لطف کار سخت NuScale، جامعه دانشگاهی، آزمایشگاه های ملی ما، شرکای صنعتی و NRC آماده استقرار هستند."

NuScale همچنین برای NRC برای تصویب طرح SMR بزرگتر که 77 مگاوات در هر ماژول تولید می کند، AP می نویسد.

دولت رئیس جمهور جو بایدن و قانونگذاران جمهوری خواه از SMR ها حمایت کرده و می گویند که آنها در کمک به مقابله با تغییرات آب و هوایی مهم هستند. این گیاهان جایگزینی برای سوخت های فسیلی تولید کننده گازهای گلخانه ای هستند. وزارت انرژی ایالات متحده بیش از 600 میلیون دلار از سال 2014 به این پروژه کمک کرده است.

روسیه دارای دو SMR است که قادر به تولید 35 مگاوات هر کدام در یک نیروگاه شناور (بالا) در سواحل قطب شمال هستند. SMR های جدید اکنون در حال ساخت یا در مراحل صدور مجوز در آرژانتین، کانادا، چین، فرانسه، کره جنوبی و بریتانیا هستند، جایی که رولز رویس قصد دارد اولین راکتورهای خود را تا سال 2029 به صورت آنلاین دریافت کند. NuScale همچنین امیدوار است که SMR ها را در سال 2029 بسازد. رومانی، قزاقستان و لهستان، اگرچه ساخت و ساز در این منطقه با توجه به تهاجم روسیه به اوکراین، نگرانی کارشناسان ایمنی هسته ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *