خبر

 • تک بورد - Arm گزینه های جدید محاسبه را از ابر به لبه می آورد

  Arm گزینه های جدید محاسبه را از ابر به لبه می آورد
  9 روز و 17 ساعت قبل

  اگر حتی همین چند سال پیش به من می گفتید که Arm می تواند طرحی را ایجاد کند که بتواند در محاسبات با کارایی بالا (HPC) و سایر برنامه های فوق العاده طلبکار رقابت کند ، احتمالاً شما را باور نمی کردم. از این گذشته ، Arm عمدتاً به دلیل بهره وری در طراحی های خود مشهور است - از این رو موفقیت چشمگیری در گوشی های هوشمند و سایر دستگاه های مجهز به باتری دارد.

  مطمئناً عملکرد در تراشه های گوشی های هوشمند مبتنی بر Arm ، مانند سری A اپل برای iPhone ، خط Snapdragon Qualcomm برای دستگاه های اندرویدی و سایر موارد طی چند سال گذشته به طور چشمگیری بهبود یافته است ، اما فاصله زیادی بین تلفن های هوشمند و HPC وجود دارد .

  با این وجود ، هنگامی که Arm در سال 2019 از پلتفرم Neoverse N1 خود برای برنامه های ابری و مرکز داده متمرکز شد ، اوضاع تغییر کرد. با شروع طراحی پردازنده N1 ، این شرکت به شدت به شرکای خود و به طور کلی در جهان محاسبات انجام فعالیت جدی به بازار سرور جدی بود.

  این تلاش باعث موفقیت های قابل توجه طراحی ، از جمله پردازنده Graviton AWS شد ، که آمازون اکنون از آن استفاده می کند - به همراه جانشین خود Graviton 2 - برای طیف گسترده ای از بارهای مختلف. با این وجود ، بیشتر تلاش ها و موفقیت های اولیه بر روی بهره وری از طراحی های مبتنی بر باز برای مراکز داده ابری متمرکز بود - یک عامل مهم ، اما اغلب نادیده گرفته شده در آن محیط ها.

   https://techbord.com بازوی گزینه های جدید محاسبه را از ابر به لبه می آورد

  در اوایل این هفته ، با این حال ، بازو بیشتر تمدید شد خانواده Neoverse خود را با راه اندازی پلت فرم V1 ، که هدف آن برنامه های با کارایی بالا است. این شرکت می گوید که V1 50 درصد پیشرفت چشمگیر در دستورالعمل ها در هر ساعت (IPC) ، 2 برابر افزایش عملکرد بردار و 4 برابر جهش عملکرد یادگیری ماشین در مقابل N1 اصلی ارائه می دهد.

  بخشی از راه بازو دستیابی به این معیارهای عملکرد جدید از طریق افزودن برنامه های افزودنی بردار مقیاس پذیر (SVE) است که اساساً دستورالعمل های سفارشی را قادر می سازد که بلوک های داده با هر طولی را اضافه کنند تا به طراحی پردازنده اضافه شوند. از همه مهمتر ، به کدهای نوشته شده برای یک نوع طول برداری اجازه می دهد تا بر روی سخت افزاری که ممکن است دارای طول برداری دیگری باشد ، قابل اجرا باشد و در نتیجه انعطاف پذیری و قابلیت حمل نرم افزار را بهبود بخشد.

  https://techbord.com بازو گزینه های جدید محاسبه را از ابر به لبه می آورد

  Neoverse N2 - بازوها اولین Armv9 CPU Infrastructure

  علاوه بر V1 ، Arm همچنین از نسل دوم N2 رونمایی کرد که مبتنی بر همان عملکرد متمرکز بر وات N1 اصلی است ، اما با طیف وسیعی از پیشرفت های ریز معماری . قابل ذکر است ، N2 همچنین اولین طراحی بازوی CPU است که از معماری V9 خود استفاده می کند (برای اطلاعات بیشتر به "Arm Lays Out Vision for Next Decade of Chips" مراجعه کنید). به دلیل وجود این معماری اساسی جدید ، پشتیبانی از SVE2 ، نسل دوم برنامه های افزودنی قابل توسعه مقیاس پذیر را اضافه می کند.

  همه اینها به 40٪ بهبود عملکرد در مقایسه با N1 اصلی تبدیل می شود ، در حالی که پایین تر است مصرف برق و حرارت N1. به همان اندازه مهم ، اثبات قصد Arm برای ادامه ساخت و پیشبرد طیف طراحی تراشه های متمرکز بر سرور را فراهم می کند. با استفاده از دو معماری تراشه جدید ، شرکت هایی مانند Ampere و سایر شرکای Arm می توانند SoCs متمرکز بر مرکز داده را انتخاب کنند که تمرکز بیشتری روی عملکرد داشته باشند (اما انرژی بیشتری مصرف کنند) یا بیشتر روی بهره وری انرژی متمرکز باشند ، در حالی که سرعت های بهبودیافته را همچنان فراهم می کنند.

  همه اینها به معنای بهبود 40 درصدی عملکرد در مقایسه با N1 اصلی است ، در حالی که مصرف انرژی پایین تر و حرارتی N1 را حفظ می کند.

  یک قسمت مهم اما قابل چشم پوشی است اطلاعیه های Arm اولین شبکه منسجم CoreLink CMN-700 آنها برای استفاده در کنار این پردازنده های جدید است. CMN 700 برای فعال کردن طرح های انعطاف پذیر تر به سبک chiplet ساخته شده است ، اتصال داده های پرسرعت داده بین اجزای موجود در SoC را فراهم می کند.

  https://techbord.com Arm گزینه های جدید محاسبه را از ابر به لبه می آورد

  به عنوان مثال ، سازندگان نیمه هادی که می خواهند گزینه های بیشتری برای اتصال شتاب دهنده های سفارشی داشته باشند ، همچنین اشکال پیشرفته حافظه و ذخیره سازی ، می تواند از فناوری شبکه مش Arm برای این کار استفاده کند. CoreLink CMN-700 اکنون از استانداردهای CXL (Compute Express Link) و CCIX (Cache Coherent Interconnect for Accelerator ها) پشتیبانی می کند ، همچنین دروازه هایی را فراهم می کند که می توانند این اتوبوس ها را به گذرگاه اتصال CPU AMBA 5 Arm خود متصل کنند. نتیجه نهایی یک طیف قابل انعطاف از گزینه های طراحی است که به شما اجازه می دهد تا طراحان تراشه با استفاده از قطعات عملکردی مانند بلوک Lego ، قطعات تخصصی را با هم تکه کنند.

  به طور عملی ، این قابلیت ها به شرکت هایی مانند مارول اجازه می دهد تا از این فن آوری های جدید Arm در محصولاتی مانند نسل بعدی DPU (واحدهای پردازش داده) آنها برای استفاده در 5G و سایر برنامه های شبکه پرسرعت و همچنین اوراکل برای زیرساخت های ابری آنها.

  به دلیل ماهیت روند طراحی آنها و نقشی که در صنعت ایفا می کنند ، بسیاری از این نوآوری های جدید Arm تا سال 2022 و بعد از آن در برنامه های واقعی نیست. هنوز هم خوب است که ببینیم این شرکت مرزهای رایانش ابری و عملکرد محاسبات لبه را فراتر از اهداف اصلی خود پیش می برد و جالب است که ببینید شرکای آنها این قابلیت ها را کجا و تا کجا می برند.

  باب اودانل بنیانگذار و تحلیلگر ارشد TECHnalysis Research ، LLC یک شرکت مشاور فناوری است که خدمات مشاوره استراتژیک و تحقیقات بازار را به صنعت فناوری و جامعه مالی حرفه ای ارائه می دهد. می توانید او را در Twitterbobodtech دنبال کنید.

خبرهای دیگر از سخت افزار