خبر

 • تک بورد - پردازنده های Zen 5 مبتنی بر 3 نانومتر AMD در نقشه راه لو رفته ظاهر می شوند

  پردازنده های Zen 5 مبتنی بر 3 نانومتر AMD در نقشه راه لو رفته ظاهر می شوند
  19 روز و 8 ساعت قبل

  شایعه سازی: شایعات زیادی در مورد Zen 4 شنیده ایم ، اما در مورد جانشین آن چطور؟ حداقل با وجود فاصله چند سال با ما ، حداقل یک نقشه راه جزئی از جزئیات احتمالی مربوط به پردازنده های آینده AMD ، از جمله مارک تجاری Ryzen 8000 و استفاده از روند تولید 3 نانومتر ، مشخص شده است.

  نشتی که از سایت رسانه های اجتماعی چینی Weibo گرفته شده است ، ادعا می کند که پیگیری پردازنده های اصلی رایانه رومیزی Ryzen 7000 (رافائل) مبتنی بر ذن 4 AMD ، سری Ryzen 8000 با نام رمز است گرانیت ریج. همان APU های نوت بوک با نام رمز Strix Point نیز از نام Ryzen 8000 استفاده می کنند.

  https://techbord. com پردازنده های Zen 5 مبتنی بر 3 نانومتر AMD در نقشه راه لو رفته ظاهر می شوند

  اعتقاد بر این است که Zen 5 بر اساس روند تولید 3 نانومتری ساخته خواهد شد ، احتمالاً از TSMC (N3). گفته می شود همانند Zen 4 ، Zen 5 از سوکت AM5 استفاده می کند. این تغییر به این معنی است که نگرانی در مورد خم شدن یکی از پایه های پردازنده ممکن است از گذشته باشد زیرا گزارش شده است که AMD از طرح آرایه شبکه پین ​​(PGA) به همان طرح آرایه شبکه زمین (LGA) که توسط اکثر اینتل مورد علاقه اینتل است ، تغییر می کند. تراشه ها.

  همچنین گفته می شود که پردازنده های Strix Point از کتاب اینتل برگی می گیرند. گفته می شود که تقریباً مانند پردازنده های آینده Chipzilla Alder Lake ، APU های AMD از یک معماری ترکیبی big.LITTLE استفاده می کنند که هسته های Zen 4 و Zen 5 را با هم مخلوط می کند.

  بر خلاف Zen5 مبتنی بر 3nm ، انتظار می رود Zen 4 از روند 5 نانومتری ، اما این می تواند در Strix Point تغییر کند. هسته های کوچک موجود در APU ها با نام رمز Zen4D شناخته می شوند و می توانند نسخه پیشرفته ای از معماری باشند که یکی براساس روند 3 نانومتری ساخته شده است. همچنین شایعه شده است که این تراشه ها از سیستم کش L4 جدیدی استفاده می کنند که به عنوان حافظه پنهانی سطح سیستم کار خواهد کرد.

  مشخص نیست آیا AMD برای پردازنده های رومیزی Granite Ridge خود نیز از طرح ترکیبی استفاده خواهد کرد ، هرچند بعید به نظر می رسد . انتظار نمی رود Zen 4 تا سال آینده وارد شود ، در حالی که Zen 5 برای سال 2023 در نظر گرفته شده است ، بنابراین مدتی طول می کشد تا ما مطمئن شویم.

  امیدوارم کمبود تراشه در جهان در حال حاضر پابرجا باشد با چرخش Zen 5 مدتها فراموش خواهد شد. AMD اخیراً اعتراف کرد که وضعیت فعلی آن را مجبور کرده است تولید پردازنده های سطح بالای خود را نسبت به پیشنهادات بودجه در اولویت قرار دهد.

خبرهای دیگر از سخت افزار