نسخه 2024 آریزونا TSMC پس از درخواست اپل از 5 نانومتر به 4 نانومتر ارتقا می یابد

پروژه کارخانه تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) در آریزونا در چند هفته اخیر آشکارتر شده است. این شرکت قصد دارد برخی از پیشرفته ترین پردازش گره ها را به ایالات متحده منتقل کند که بیشتر آن برای آیفون های اپل است. این شرکت به زودی ارتقای برنامه های خود را اعلام خواهد کرد.

منابع بلومبرگ می گویند که TSMC در سال 2024 در آریزونا تولید بر روی یک فرآیند 4 نانومتری را آغاز خواهد کرد. این تصمیم نشان دهنده ارتقای ویفرهای 5 نانومتری است که شرکت قبلاً برنامه ریزی کرده بود در آنجا بسازد.

بزرگترین مشتری سازنده سیلیکون - اپل - ظاهراً سازنده تراشه را به این تصمیم تشویق کرده است. تایتان فناوری کوپرتینویی معمولاً برای محصولاتی مانند آیفون اولین بار در نیمه هادی های TSMC استفاده می کند. آیفون 14 از سیلیکون 4 نانومتری سازنده تایوانی استفاده می کند. آیفون 15 - انتظار می رود در اواخر سال 2023 عرضه شود - از یک فرآیند 3 نانومتری استفاده خواهد کرد که TSMC آن را نیز مدتی پس از شروع ساخت 4 نانومتری در سال 2024 در محل آریزونا تولید خواهد کرد. بنابراین تاسیسات جدید می تواند سهم قابل توجهی از تولید آیفون را به ارمغان بیاورد. ایالات متحده.

اپل و TSMC ماه گذشته برنامه‌های اولیه کارخانه‌ها را تایید کردند، اما برنامه‌های تولید 4 نانومتری برای آریزونا را رسماً فاش نکردند. فاب همچنین ممکن است ظرفیت خود را از 20000 ویفر در ماه افزایش دهد. منابع انتظار دارند که TSMC نقشه راه جدید را زمانی که رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن و جینا ریموندو وزیر بازرگانی سه شنبه آینده در مراسم فینیکس شرکت کنند، رسماً اعلام کند.

تحولات با برنامه های ایالات متحده برای کاهش وابستگی تراشه به واردات چین و تایوان مطابقت دارد. بیشتر نیمه هادی های جهان از کارخانه های TSMC تایوان می آیند، اما تهدیدات چین برای الحاق و احتمالاً حمله به کشور اخیراً تشدید شده است.

در همین حال، منابع صنعتی نشان می دهند که TMSC\' بزرگترین رقیب سامسونگ، تراشه های 3 نانومتری برای چندین شرکت سخت افزاری خواهد ساخت. سامسونگ با شروع تولید 3 نانومتری در ماه ژوئن، سیلیکون را برای کارت‌های گرافیک آینده انویدیا (پس از سری RTX 4000)، پردازنده‌های مرکزی آی‌بی‌ام، تراشه‌های گوشی‌های هوشمند Arm Qualcomm و داده‌های ابری بایدو تامین خواهد کرد. مراکز.

با این حال، TSMC همچنان بزرگترین تامین کننده فناوری 3 نانومتری خواهد بود و ممکن است از طریق فرآیند گره افزایش قیمت داشته باشد. گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که TSMC ویفرهای 3 نانومتری را با قیمت 20000 دلار به فروش می‌رساند - از 16000 دلار در هر ویفر 5 نانومتری.

این افزایش‌ها عمدتاً به دلیل افزایش هزینه‌های ابزار تولید است - نشانه دیگری از وضعیت فعلی زنجیره تامین جهانی و تغییر ماهیت قانون مور این عوامل، همراه با تراشه‌های آیفون که توسط نیروی کار پردرآمد آمریکایی تولید می‌شوند، می‌توانند قیمت‌های آینده آیفون را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *