خبر

 • تک بورد - مشخصات پیش نویس نهایی PCIe 6.0 منتشر شد ، نسخه کامل آن فقط چند ماه دیگر باقی مانده است

  مشخصات پیش نویس نهایی PCIe 6.0 منتشر شد ، نسخه کامل آن فقط چند ماه دیگر باقی مانده است
  12 ساعت و 8 دقیقه قبل

  چیزی که باید منتظرش بود: گروه علاقه مندان ویژه PCI (PCI-SIG) این هفته مشخصات پیش نویس 0.9 برای PCIe 6.0 را منتشر کرد که آخرین پیش نویس قبل از انتشار کامل 1.0 خواهد بود. اگرچه این یک گام بزرگ رو به جلو است ، اما هنوز مدت زیادی طول می کشد تا PCIe 6.0 واقعاً به دست مصرف کنندگان برسد.

  PCI-SIG در وب سایت خود اعلام کرد که به مرحله نهایی رسیده است تا بتواند مشخصات کامل تولیدکنندگان را برای شروع ساخت سخت افزار پشتیبانی از PCIe 6.0 منتشر کند. مشخصات 0.7 در نوامبر گذشته منتشر شد. آل یانس ، رئیس PCI-SIG ، به The Register گفت که آخرین نسخه 1.0 فعلاً برای پایان امسال یا اوایل سال 2022 برنامه ریزی شده است. کارت ها ، SSD ها و سایر اجزای مادربرد. هر نسخه از PCIe دارای پهنای باند بیشتری برای اتصال سریعتر از نسخه قبلی است. PCIe 6.0 پهنای باند PCIe 5.0 را دو برابر کرده و حداکثر 64 گیگابایت انتقال در ثانیه و حداکثر 256 گیگابایت بر ثانیه را با وجود پیکربندی x16 نوید می دهد. همچنین شامل کدگذاری مبتنی بر واحد کنترل جریان (FLIT) و تصحیح خطای رو به جلو با تأخیر کم (FEC) خواهد بود. FEC مکانیسم های بیشتری برای بهبود کارایی پهنای باند خواهد داشت. PCIe 6.0 با نسلهای قبلی سازگار خواهد بود.

  (برای بزرگنمایی کلیک کنید)

  حتی زمانی که PCI-SIG منتشر می شود با مشخصات کامل ، ما هنوز فاصله زیادی با دیدن آن در سخت افزار مصرف کننده خواهیم داشت. "قاعده کلی این است که ما معمولاً محصولاتی را مشاهده می کنیم که از آخرین معماری PCIe استفاده می کنند 12 تا 18 ماه پس از انتشار مشخصات نهایی ، " یانس به The Register گفت.

  جدیدترین پردازنده ها و کارت های گرافیک شرکت هایی مانند AMD ، Intel و Nvidia به تازگی استفاده از PCIe 4.0 را آغاز کرده اند و همین امر در مورد آخرین SSD ها نیز صدق می کند. مشخصات PCIe 5.0 در سال 2019 منتشر شد ، اما سازندگان سخت افزار همچنان در حال آماده سازی برای ارتقاء تمام محصولات خود به آن نسل هستند.

خبرهای دیگر از سخت افزار