خبر

 • تک بورد - شایعات Ryzen: ذن 5 برای استفاده از طرح ترکیبی به سبک Alder Lake ، Zen 3+ به دلیل کمبود تراشه لغو شد

  شایعات Ryzen: ذن 5 برای استفاده از طرح ترکیبی به سبک Alder Lake ، Zen 3+ به دلیل کمبود تراشه لغو شد
  14 روز و 15 ساعت قبل

  شایعه سازی: با AMD که پشت یک رکورد شکنی دیگر قرار دارد ، این شایعه به محصولات ذن آینده این شرکت روی آورده است. ذن 5 از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا تیم قرمز با معرفی معماری big.LITTLE به پردازنده های دسک تاپ خود می تواند جای اینتل را دنبال کند. ما همچنین شنیده ایم که کمبود تراشه می تواند منجر به لغو Zen 3 + شود.

  تراشه های Alder Lake اینتل ، که قرار است در نیمه دوم سال جاری به بازار عرضه شود ، ترکیبی از هسته های با کارایی بالا و هسته های با کارایی بالا را برای رایانه های شخصی x86 دسکتاپ به ارمغان می آورد. Raptor Lake 2022 ، که از سوکت LGA 1700 نیز استفاده می کند ، از همان معماری برخوردار است.

  طبق MoePC ، پردازنده های سری Zen 5 Ryzen 8000 نیز دارای طراحی ترکیبی خواهند بود. گفته می شود این پردازنده ها با نام رمز Strix Point شامل حداقل یک SKU با هشت هسته ذن 5 بزرگ ساخته شده روی فرآیند 3 نانومتری TSMC و چهار هسته کوچکتر مشخص نشده هستند.

  TSMC در حال حاضر برای آزمایش 3 نانومتر در سال 2021 و تولید انبوه در سال 2022 برنامه ریزی شده است ، بنابراین وقتی Zen 5 از روند انتشار خود در سال 2024 استفاده کند ، آزمایش نمی شود. غول نیمه هادی گفت 3 نانومتر 25٪ تا 30٪ مصرف برق کمتر ، 10٪ تا 15٪ عملکرد بیشتر و 1.7 برابر افزایش تراکم ترانزیستور در مقایسه با 5 نانومتر ارائه می دهد.

  این مقاله همچنین گزارش های اخیر AMD را تکرار می کند. تازه سازی Zen 3+ با نام رمز وارهول ، به دلیل بحران کمبود تراشه کابوس ، لغو شده است. تنظیم شده برای استفاده از فرایند 6 نانومتری TSMC ، Zen 3+ از برخی نقشه های AMD ناپدید شده است ، بنابراین این چیزی غیر از یک شایعه است. در همین حال ، انتظار می رود Zen 4 مبتنی بر 5 نانومتر در اواخر سال 2022 یا اوایل سال 2023 به بازار عرضه شود.

  اوایل این هفته ، AMD گزارش کرد رکورد دیگر یک ماهه است زیرا درآمد آن 93٪ جهش کرده و به 3.45 میلیارد دلار رسیده است.

خبرهای دیگر از سخت افزار