خبر

 • تک بورد - رایانه های تمام روسی با Arm SoC و Linux در حال ارسال هستند

  رایانه های تمام روسی با Arm SoC و Linux در حال ارسال هستند
  11 روز و 11 ساعت قبل

  با تلاش روسیه برای کاهش وابستگی خود به فناوری آمریکایی ، یکی از سازندگان بزرگ کامپیوترهای شخصی این کشور ، iRU ، تولید انبوه سیستم هایی را که از قطعات داخلی استفاده می کنند ، آغاز کرده است ، چیزی که می توان آن را رایانه های شخصی روسی نامید.

  همانطور که The Register گزارش کرده است ، رایانه های شخصی iRU مجهز به ARM SoC از شرکت نیمه هادی روسی Baikal هستند. تراشه بایکال-ام تهدیدی برای اپل با نام مشابه M1 SoC نخواهد داشت. دارای هشت هسته Arm Cortex-A57 با حداکثر 1.5 گیگاهرتز ، پردازنده گرافیکی هشت هسته ای Mali-T628 ، 35W TDP ، پشتیبانی از دو کاناله DDR3/4 ، 4 مگابایت L2 کش و 8 مگابایت L3 کش ، PCIe 3 ، USB 3.0 و 2.0 و چهار کنترلر اترنت (دو عدد در 10 گیگابایت ، دو عدد در 1 گیگابایت). این سیستم بر اساس فرایند پیری 28 نانومتری TSMC ساخته شده است.

  ARM Cortex-A57 در سال 2012 راه اندازی شد و در Snapdragon 810 SoC که در سال 2015 وارد شد و Tegra X1 ، که تلویزیون Shield را تغذیه می کند ، مورد استفاده قرار گرفت. جانشین آن ، A72 ، بخشی از چهار هسته ای Broadcom BCM2711 SoC است که در رزبری پای 4 یافت شده است.

  https://techbord.com رایانه های شخصی روسی با Arm SoC و Linux در حال ارسال

  رایانه های شخصی همچنین توزیع Astra Linux ، Alt OS ، Red OS و سایر نرم افزارهای روسی را ارائه می دهند. در مورد Astra ، طراحی شده است تا از امنیت کافی برای استفاده توسط دولت و ارتش روسیه برخوردار باشد. بایکال گفت که تمام نرم افزارهای نصب شده بر روی دستگاه ها توسط وزارت مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه و وزارت صنعت و تجارت تأیید شده است.

  iRU یک رومیزی 23.8 اینچی همه کاره ، برج استاندارد و یک کامپیوتر کوچک با فاکتور فرم کوچک. آنها دارای 32 گیگابایت رم و بین 1 ترابایت تا 3 ترابایت فضای ذخیره سازی هستند. هنوز درباره قیمت آنها اطلاعاتی در دست نیست.

  مانند چین ، روسیه مدت هاست که سعی می کند از فناوری منابع خارجی به ویژه برای شاخه های دولتی و نظامی خود دور شود. اما این اغلب منجر به محصولاتی می شود که نمی توانند با معادل مدرن غربی خود رقابت کنند.

خبرهای دیگر از سخت افزار