techbord.com افزایش چشمگیر استفاده اپل از تراشه Arm می شود

شما باید تصور کنید که دیروز برای افرادی که در Arm بودند بسیار خوب بود شرکت طراحی تراشه کمی درک، و بسیار با نفوذی می باشد. نه تنها آنها توانستند گزارش دهند که طراحی آنها سریعترین رایانه ای در جهان می باشد، همچنین جزئیات کمی در مورد انتخاب اپل برای جابجایی از پردازنده های مبتنی بر Intel به سیلیکون سفارشی طراحی شده اپل وجود دارد که بر روی معماری اصلی Arm برای نسل های بعدی Mac ها ساخته شده است

اولین خبر در زمینه ابر رایانه، هر ساله در افتتاحیه کنفرانس محاسبات با کارایی عالی ISC، سازمانی که آن را اجرا می کند 500 ابر رایانه برتر را منتشر می کند. مانند اکثر سال ها، لیست امسال کاملاً تحت کنترل ماشین های مبتنی بر اینتل (Intel-based) بود اما تفاوت جدیدی وجود داشت.

برای اولین بار، تراشه های مبتنی بر Arm (در این مثال، ساخته شده توسط فوجیتسو(Fujitsu)، مغزهای CPU هستند که در دستگاه شماره یک ابر رایانه Fugaku استفاده می شوند، که توسط مرکز رایانه محاسباتی RIKEN در ژاپن اداره می شود. علاوه بر اعتبار، این یک پیروزی روانی عظیم برای Arm می باشد، که در چندین سال گذشته تلاش کرده است تا با تأثیرگذاری بر معماری CPU Neoverse در دنیای محاسبات شرکت تأثیر بگذارد.

Arm با رونمایی رسمی از تراشه های بلند شایعه شده برای نسل بعدی مک (Mac)، Arm یک پیروزی به همان اندازه چشمگیر را نشان داد. اپل بزرگترین سهم بازار را در بازار رایانه های شخصی ندارد، به طور کلی حدود 7٪ است اما تأثیر آن، مطمئناً از این تعداد بیشتر است.

در دنیای محاسبات شخصی، Arm با پیروزی رسمی از چیپ های بلند مجهز به Arm برای مک های (Mac) بعدی، یک پیروزی به همان اندازه چشمگیر را بدست آورده است. اپل بیشترین سهم بازار را در بازار رایانه های شخصی ندارد، در کل حدود 7٪ یا تقریباً می باشد اما تأثیر آن، مطمئناً از این تعداد بسیار فراتر می رود. در نتیجه، با اعلام آگهی رسمی اپل سیلیکون (Apple Silicon) سفارشی برای مک (Mac)، که با استفاده از مجوز معماری اپل (Apple) در طراحی IP تراشه Arm طراحی شده است (هرچند که نامی از Arm هرگز در برنامه اصلی یا هر یک از انتشار در مطبوعات برای این رویداد ذکر نشده است). Arm سود قابل توجهی در اعتبار و آگاهی کسب کرده است.

افزایش چشمگیر استفاده اپل از تراشه Arm می شود

البته، آگاهی  منجر به موفقیت نمی شود، و هرچه پیشرفت چشمگیر باشد، سوالات زیادی وجود دارد، و همچنین تاریخ قبلی، که نشان می دهد چالش ها در انتظار هستند، اول در حالی که اپل در مورد جابجایی به این طرح جدید هم برای بهبود عملکرد و هم برای کاهش مصرف برق صحبت کرده است، هنوز هیچ معیار مقایسه ای با مک های مبتنی بر اینتل (Intel-based Mac) موجود برای هر کدام از این معیارها نشان نداده است. البته، این احتمال وجود دارد زیرا سیلیکون انجام نشده است. هک (Heck)، اپل (Apple) ,حتی نام تراشه های جدید را اعلام نکرده است (تراشه A12Z Bionic در سیستم توسعه دهنده و در حال حاضر در iPad Pro، تنها یک راه حل موقت است). حدس من این است که تا پایان امسال، هنگامی که مک های (Mac) نسل اول با این تراشه های جدید رونمایی می شوند، هیچ یک از این جزئیات را به دست نخواهیم آورد.

دلیل اصلی اعلام اپل برای جابجایی اینتل از سیلیکون سفارشی، بهبود تجربه بود، بنابراین این جزئیات مقایسه ای بسیار مهم هستند. این امر به ویژه به دلیل عملکرد ناامید کننده تراشه های مبتنی بر کوالکام (Arm-based Qualcomm) و مایکروسافت در ویندوز (Microsoft Windows) روی رایانه های شخصی (Arm PCs) مانند Surface Pro X صدق می کند.

سوال اصلی این که آیا اپل قادر به غلبه بر برخی از محدودیت ها خواهد بود و واقعا عملکرد سطح Intel را شکست داده است. در حالی که به طور همزمان عمر باتری قابل توجهی بهتر را ارائه می دهد. این یک کار بسیار چالش برانگیز است اما اپل به وضوح هدف خود را مطرح کرده است.

همچنین بسیاری از سؤالات بی پاسخ درباره توانایی جابجایی این تراشه های جدید با پردازنده های گرافیکی خارجی، مانند قطعات AMD Radeon که اپل در حال حاضر در Mac های خاص یا هر تراشه همراه دیگری مانند مودم G5 ارائه می دهد، وجود دارد. در حالی که اپل در حال حاضر از مودم های کوالکام (Qualcomm) برای آیفون و آیپد های خاص استفاده می کند، این شرکت شناخته شده است که روی مودم های خاص خود کار می کند، و هنوز مشخص نیست که آیا این موارد به موقع برای راه اندازی یک مک بوک مجهز به G5 در دسترس خواهند بود (در صورت تصمیم گیری برای انجام این کار.)

درمورد گرافیک، اپل فقط از قطعات GPU مخصوص خود برای سایر قطعات سفارشی خود برای آیفون و آیپد استفاده می کند، اما برخی از برنامه های محاسباتی نیاز به اسب بخار گرافیکی بیشتری نسبت به دستگاه های دیگر دارند، بنابراین جالب خواهد بود بدانید که آیا اپل گزینه ای برای جفت شدن SOC های جدید Mac خود با GPU های خارجی ارائه می دهد یا خیر.

در آخر، البته مشکل نرم افزار وجود دارد. برای به دست آوردن بهترین عملکرد ممکن در هر سیستم عامل، نیاز دارید که توسعه دهندگان نرم افزار برنامه هایی بنویسند که بومی بودن مجموعه های دستورالعمل مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که این مسئله می تواند مدتی طول بکشد، شما باید وسیله ای برای اجرای نرم افزارهای موجود (یعنی برای مکهای مبتنی بر اینتل (Intel-based Macs) طراحی شده است) در مورد جدید تراشه از طریق شبیه سازی داشته باشید.

از قضا، اپل تصمیم گرفته است از همان كتاب پخش دقیقاً برای گذر از پردازنده های اینتل كه برای انتقال به پردازنده های اینتل استفاده می كرد، را برای استفاده از آن انتخاب کرده است. در حقیقت، حتی با استفاده از همین نام ها (با افزودن نسخه 2) برای فناوری های اصلی، Universal Binaries 2 برنامه های ترکیبی هستند که بر روی هر دو CPU اینتل اجرا می شوند و تراشه های جدید سیلیکون سفارشی اپل و Rosetta 2 نرم افزاری است که در آن استفاده می شود. دستورالعمل های اینتل را تقلید کنید. این بار در اطراف اپل نیز به برخی قابلیت های مجازی سازی اضافه شده و از قابلیت اجرای لینوکس (Linux) در یک کانتینر (container) مجازی استفاده کرده است. با این حال، جالب اینجاست که هیچ صحبتی درباره اجرای ویندوز در مک (Mac) جدید وجود ندارد. احتمالاً همه کارهایی که مایکروسافت و شرکای آن انجام داده اند تا ویندوز را به پردازنده های مبتنی بر بازو (Arm-based CPU) بکشاند باید به راحتی نسبت به طراحی های اپل نیز منتقل شوند، اما جزئیات این موضوع هنوز مشخص نیست.

به اعتبار شرکت، اپل وقتی این playbook را ایجاد کرد تا از تراشه‌های مبتنی بر PowerPC به Intel انتقال یابد، و کار چشمگیر خود را انجام داد، بنابراین در اینجا امیدواریم که همین استراتژی به شکل دیگری عمل کند. در حالی که به نظر اپل می رسد این یک کار نسبتاً بی اهمیت بود که از دستورالعمل های مبتنی بر x86  را به Arm تغییر داد، اگر از محیط توسعه Xcode خود استفاده مب کنید، تاریخ به شدت نشان می دهد که انتقال برای بعضی از توسعه دهندگان می تواند کمی دلهره آور باشد. اپل نسخه های نمایشی عملکرد مایکروسافت آفیس، Microsoft Office ,Adobe Creative Cloud و برنامه های حرفه ای اپل را نشان می دهد که بصورت بومی در محیط جدید اجرا می شوند. یکی از نگرانی های اپل به هیچ وجه آدرس درایور دستگاه های سخت افزاری نبود. این یک چالش اساسی برای Arm اولیه در دستگاه های ویندوز بود، بنابراین جالب است بدانید که اپل با این کار چگونه عمل می کند.

یک مزیت خوب که اپل و توسعه دهندگان آن با جابجایی به همان معماری های مبتنی Arm که از آن برای آیفون و آیپد استفاده می کند بدست می آورد این است که برنامه های iOS و iPadOS باید به راحتی روی این مک های (Mac) جدید کار کنند نکته ای که اپل مشتاق آن بود. به همان اندازه که برای اولین بار جالب است، با این وجود، جزئیات کمبود صفحه لمسی در هر مک موجود وجود دارد. تصور کنید که سعی در استفاده از ماوس با آیفون خود دارید و می توانید ببینید که چگونه اشتیاق اولیه برای این قابلیت ممکن است کمرنگ شود، مگر اینکه اپل تصمیم بگیرد که در نهایت اجازه دهد تا صفحه نمایش لمسی روی مک ها (Mac) فراهم شود. ما خواهیم دید.

آخرین نکته ای که در مورد همه این پیشرفت ها می توان بیان کرد این است که در نهایت اپل برای دستیابی به کنترل کامل روی تجربه Mac، تصمیم به حرکت به Arm گرفت. همانطور که از پردازنده های Intel برخوردار بودیم، اپل با سایر دستگاه های خود نشان داد که دوست دارد پشته کامل فناوری عمودی را داشته باشد و تنها راه انجام این کار برای طراحی CPU نیز هست. این آخرین قطعه مهم برای استراتژی اپل برای کنترل سرنوشت خودش است.

با این وجود، صرف نظر از این استدلال، واضح است که هم تصمیم اپل و هم برنده ابر رایانه ای که قبلاً به آن اشاره شد، اعتبار زیادی به تلاش های Arm دارند. در عین حال، مسلماً فشار بیشتری را به بازو (Arm) وارد می کند تا سرعت نوآوری های خود را ادامه دهد. برای شرکتی که تعداد کمی از مردم واقعاً آن را درک می کنند، جالب است که بدانید Arm تا چه حد مرزهای محاسبات را تحت فشار قرار داده است. حال ببینیم که چگونه آنها همچنان به تکامل می رسند.

افزایش چشمگیر استفاده اپل از تراشه Arm می شود
hardware/افزایش-چشمگیر-استفاده-اپل-از-تراشه-arm-می-شود

آخرین مطالب سایت
techbord.com Opera خرید YoYo Games ، تیم پشت استودیوی GameMaker
techbord.com مدیاگران Skyrim ابزاری جدید برای یادگیری ماشین دارند که متن را به گفتار واقع بینانه NPC تبدیل می کند
techbord.com MediaTek کوالکام و سامسونگ را با پیشرفته ترین Dimensity 1200 SoC به کار می گیرد
techbord.com Netflix در سطح جهانی از 200 میلیون مشترک پرداخت شده پیشی گرفته است
techbord.com کمیسیون اروپا برای بازیهای بخار
techbord.com قطب شمال جانشین خمیر حرارتی مشهور MX-4 خود را راه اندازی می کند
copyright 2020 techbord.com
تمامی حقوق برای وبسایت تک بورد محفوظ است. استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و لینک به صفحه منبع امکان پذیر است.