خبر

 • تک بورد - Steam Deck آینده Valve مبتنی بر Arch Linux است - نه Debian

  Steam Deck آینده Valve مبتنی بر Arch Linux است - نه Debian
  15 روز و 20 ساعت قبل

  بهترین بازی لینوکس در لبه خونریزی اتفاق می افتد - درست در جایی که Arch Linux می درخشد.

  خواندن بیشتر

  اختصاصی: Valve در حال ساخت بازی های قابل حمل شبیه سوئیچ است همانطور که Ars Technica در ماه مه تأیید کرد ، دو ماه قبل از افشای رسمی خود ، Valve در حال ورود مجدد به فضای سخت افزاری با اولین رایانه قابل حمل خود است ، عرشه بخار این رایانه شخصی x86 شبیه نسخه XL نینتندو سوییچ است و ارسال آن به خریداران تا پایان سال 2021 با قیمت 399 دلار آغاز می شود.

  مانند دیگر تلاشهای سخت افزاری Valve اخیر ، Steam Deck بصورت پیش فرض یک توزیع لینوکس سفارشی را اجرا می کند. امروز ، ما قصد داریم چگونگی تغییر رویکرد لینوکس Valve تا زمان راه اندازی Steam Deck را بررسی کنیم - و این برای بازی در کل لینوکس به چه معناست.

  SteamOS در مقابل Windows

  < p> اگرچه Steam Deck قادر است ویندوز را اجرا کند - در حال حاضر اولین سیستم عامل بازی رایانه های شخصی است - اما به این صورت عرضه نمی شود. همانند تلاش قبلی Valve برای Steam Machine ، Deck در عوض با توزیع لینوکس سفارشی عرضه می شود.

  حمل و نقل در لینوکس هزینه های تولید Steam را کاهش می دهد ، شرکت را از رقابت با Microsoft Store در ویندوز عایق می گیرد و از افشای Steam اجتناب می کند. پخش کنندگان عرشه در اکوسیستم برتر بدافزار جهان - که در Windows نیز اجرا می شود.

  توزیع لینوکس سفارشی Valve "SteamOS" نامیده می شود. در نسخه های قبلی (مانند نسخه هایی که در دستگاه Steam ارسال می شدند) ، SteamOS بر اساس لینوکس دبیان ساخته شده بود. اما SteamOS 3.0 Steam Deck Debian را رها می کند تا در عوض روی Arch Linux بازسازی شود. تقریباً کاملا مخالف هدف دبیان ارائه یک پایه نسبتاً عام است و برای حداکثر ثبات از طریق یک رویکرد محافظه کارانه تلاش می کند - نسخه های پایدار فعلی از نرم افزاری تشکیل شده است که sysadmins تمایل دارد آنها را "اثبات شده" توصیف کند اما علاقه مندان به احتمال زیاد آنها را "قدیمی" توصیف می کنند.

  تبلیغات

  در جستجوی ثبات قابل پیش بینی ، دبیان بر نسخه های اصلی متناوب متکی است ، که هنگام مهاجرت از یکی به نسخه دیگر به روشهای ارتقاء نسبتاً سنگین نیاز دارد. این مبادله قابلیت پیش بینی را افزایش می دهد-اگرچه ارتقاء نسخه اصلی شما ممکن است با مشکلاتی روبرو شود ، می توان آن را برای زمانی برنامه ریزی کرد که برای مقابله با این مشکلات آماده باشید. در عین حال ، نرم افزاری که روزانه از آن استفاده می کنید تا حد ممکن تغییر می کند.

  دبیان یک پایگاه عالی برای توزیع است که هدف آن ارائه یک دسکتاپ ساده و پایدار با حداقل کار توسعه است - اما SteamOS در نظر گرفته نشده است که یکی از این موارد باشد. Arch نسخه ای در حال انتشار است که ممکن است به عنوان "کیت توزیع خود بسازید" توصیف شود. اعم از سرور گرافیکی پشتیبان (به عنوان مثال ، Xorg یا Wayland) تا مدیر پنجره (به عنوان مثال ، Metacity یا Compiz) تا محیط دسکتاپ (به عنوان مثال ، Gnome یا KDE). Arch نمی خواهد فرض کند که کاربر چگونه می خواهد سیستمش کار کند ، بنابراین در وهله اول انتخاب های بسیار کمی را برای کاربر انجام می دهد.

  Arch Linux در ارائه جدیدترین نرم افزار به کاربر بسیار مهم است. ممکن است - بنابراین به جای ارائه نسخه های منسجم دوره ای با پیکربندی شناخته شده از نسخه های شناخته شده همان نرم افزار ، Arch فقط تا آنجا که ممکن است تمام اجزای آن را به نسخه های جدیدتر به روز می کند. اغلب در Arch نسبت به توزیع های پایدار انجام می شود - اما شکستن گاه به گاه بخشی مورد انتظار از اکوسیستم Arch است ، به این معنی که رفع شکستگی ها به همان اندازه مورد انتظار و برنامه ریزی شده است.

  تبلیغات

  از آنجا که Arch مبتنی بر بسته به پیکربندی قابل پیش بینی ، بسته های آن نیز در طیف وسیع تری از حالتهای ممکن عمل می کنند - و نگهدارندگان بسته های Arch انتظار دارند دریافت و پاسخگویی به گزارش اشکال از آن مجموعه گسترده. اما Steam Deck برای ارائه یک تجربه عمومی رومیزی در نظر گرفته نشده است و Valve به وضوح قصد دارد لبه های خشن را قبل از مواجهه کاربران با آنها از بین ببرد.

  Steam Deck در لبه خونریزی

  < p> لورنس یانگ ، طراح Valve به PC Gamer گفت: "دلیل اصلی [برای تغییر به Arch] به روزرسانی های مداوم است [که از توسعه سریعتر SteamOS 3.0 پشتیبانی می کند]." یانگ می گوید که Arch با توجه به تعداد زیاد به روزرسانی ها ، تغییرات و سفارشی سازی که Valve باید انجام دهد تا بهترین تجربه بازی را در Steam Deck ایجاد کند ، انتخاب بهتری است.

  خواندن بیشتر

  Valve وعده می دهد که Steam Deck "کل کتابخانه Steam" را با سرعت 30+ فریم بر ثانیه اجرا می کند Valve وعده می دهد که Steam Deck "کل کتابخانه Steam" را با سرعت 30 فریم بر ثانیه اجرا می کند ، بنابراین این به معنای سفارشی سازی های زیادی است. کتابخانه Steam شامل هزاران نسخه بومی لینوکس از بازی ها است که توسط توسعه دهندگان مستقل و AAA ایجاد شده است-اما این فقط 20 تا 25 درصد از کل کتابخانه Steam را اضافه می کند.

  برای پخش عناوین Steam بدون پورت اصلی ، کاربران لینوکس به یک لایه سازگاری به نام Proton تکیه می کنند. پشتیبانی پروتون 26 درصد یا بیشتر از کتابخانه Steam را با کیفیت تقریباً بومی در لینوکس و حدود 70 درصد قابل قبول قابل پخش می کند.

  متأسفانه ، این معمولاً به سادگی "نصب پروتون ، سود نیست. " مرور گزارشات سازگاری در ProtonDB به سرعت یک کاربر را به داخل سوراخ خرگوش گیج کننده از توزیع های مختلف ، مخازن شخص ثالث و حتی نسخه های مختلف خود Proton هدایت می کند.

  خوانندگان محتمل احتمالاً متوجه خواهند شد که ما با دبیان تماس گرفته ایم. " عالی "و Arch" وحشتناک "برای کاربران دسک تاپ پشتیبانی نشده - اما Steam Deck یک رایانه رومیزی نیست ، و ما در مورد انتخاب Valve برای بازسازی مجدد در Arch.

  برای ارائه" 100 درصد از کتابخانه Steam با سرعت بیش از 30 فریم در ثانیه قابل پخش است ، "Valve باید به طور مداوم نسخه های سفارشی تنظیم شده و سفارشی از آخرین نرم افزار را در کل پشته SteamOS ارائه دهد-و این بسیار قدرت Arch Linux است.

خبرهای دیگر از بازی