خبر

 • تک بورد - هکرها ادعا می کنند که PS5 را کرک کرده اند و تمام کلیدهای روت متقارن را به دست آورده اند

  هکرها ادعا می کنند که PS5 را کرک کرده اند و تمام کلیدهای روت متقارن را به دست آورده اند
  28 روز و 5 ساعت قبل

  جیلبریک، مودینگ، پیونینگ، هر چیزی که می‌خواهید اسمش را بگذارید – هکرها از ساختن یک دستگاه کاری که سازنده قصد آن را نداشته، لذت می‌برند. در طول سال ها، این روند پیچیده تر شده است، اما به نظر می رسد هکرها همیشه راهی پیدا می کنند. به نظر می رسد که با نزدیک شدن به اولین سالگرد پلی استیشن 5، شخصی قبلاً سیستم را کرک کرده است.

  در آخر هفته، هکرهای Fail0verflow ادعا کردند که PS5 را روت کرده‌اند. یک توییت یکشنبه حاکی از آن است که این گروه تمام کلیدهای روت متقارن پلی استیشن 5 را به دست آورده است. ظاهراً این کلید را با رمزگشایی سیستم عامل PS5 دریافت کرده است. این توییت شامل تصویری از نرم‌افزار کرک شده بود که ظاهراً لودر ایمن سیستم (secldr) را برجسته می‌کرد.

  بیشتر اوقات، جیلبریک کردن کنسول پلی‌استیشن نیازمند اصلاح سخت‌افزار است. اگرچه Fail0verflow اکسپلویت خود را فاش نکرد، اما می‌گفت که کلیدها "از نرم‌افزار به دست آمده‌اند"، که نشان می‌دهد هیچ تغییر سخت‌افزاری لازم نیست.

  ترجمه: ما همه کلیدهای ریشه ps5 (متقارن) را دریافت کردیم. همه آنها را می توان از نرم افزار به دست آورد - از جمله کلید ریشه در هر کنسول، اگر به اندازه کافی سخت نگاه کنید! https://t.co/ulbq4LOWW0

  — fail0verflow (@fail0verflow) 8 نوامبر 2021

  اگر معتبر باشد، بسیار بزرگ است زیرا Fail0verflow یا سایر هکرها می‌توانند سفت‌افزار PS5 سفارشی ایجاد کنند که قادر به بارگیری نرم‌افزار امضا شده با این کلیدهای روت معتبر این به کاربران اجازه می دهد تا بازی های خانگی را بدون تغییر فیزیکی سیستم خود اجرا کنند. با این حال، دزدان دریایی می‌توانند از همین روش برای اجرای نرم‌افزارهای Bootlegg شده استفاده کنند.

  این اکسپلویت همچنین می‌تواند به پلی‌استیشن 5 اجازه دهد تا یک سیستم عامل جایگزین مانند لینوکس را نصب کند و آن را به یک رایانه بازی 500 دلاری تبدیل کند. هر چقدر هم که عجیب به نظر برسد، اجرای لینوکس بر روی پلی استیشن یک گزینه مورد تایید سونی در روزهای PS2 و اوایل PS3 بود.

  سونی یک کیت لینوکس PS2 را در سال 2002 به بازار عرضه کرد و فروخت که شامل یک عامل مبتنی بر لینوکس بود. سیستم، یک صفحه کلید/ماوس USB، یک آداپتور VGA، یک آداپتور شبکه اترنت پلی استیشن 2 و یک هارد دیسک 40 گیگابایتی. چنین کیتی برای PS3 وجود نداشت، اما نرم افزار سیستم دارای یک ویژگی تنظیمات به نام "OtherOS" بود که برای راه اندازی یک سیستم عامل جایگزین روی یک پارتیشن استفاده می شد. با این حال، سونی در سال 2010 این گزینه را حذف کرد و به دلیل "نگرانی های امنیتی"

  اصلاح کنسول بازی همیشه یک مشکل مهم بوده است، چه از طریق سخت افزار یا نرم افزار. جامعه هک ادعا می کند که سخت افزار متعلق به مصرف کننده را آزاد می کند تا به کاربران اجازه دهد آنچه را که می خواهند با آن انجام دهند. سازندگان و توسعه دهندگان آن را راهی برای دور زدن محافظت از کپی و بازی های بوتلگ می دانند که سونی بسیار جدی می گیرد.

خبرهای دیگر از بازی