خبر

 • تک بورد - مشکلات حقوقی که مانع «تقلید قانونی» می شود

  مشکلات حقوقی که مانع «تقلید قانونی» می شود
  19 روز و 8 ساعت قبل

  قراردادهای مجوز می‌توانند رویای سازگاری کامل با کنسول را مختل کنند.
  از لحاظ تاریخی، زمانی که شرکت‌های بزرگ بازی درباره شبیه‌سازی صحبت می‌کردند، این فناوری را عمدتاً به عنوان راهی برای بازیکنان برای سرقت IP آنها از طریق دزدی دریایی می‌دانستند. با این حال، اکنون، فیل اسپنسر، رئیس ایکس‌باکس، از صنعت می‌خواهد که شبیه‌سازی قانونی را به عنوان راهی برای حفظ میراث و دسترسی گسترده‌تر بازی‌های قدیمی‌تر ب

  "امید من (و فکر می کنم باید آن را به این صورت ارائه دهم) این است که به عنوان یک صنعت روی شبیه سازی قانونی کار کنیم که به سخت افزار مدرن اجازه می دهد هر اجرایی قدیمی (در حد منطق) را اجرا کند و به کسی اجازه می دهد هر کدام را اجرا کند. اسپنسر در مصاحبه اخیر با Axios گفت: "من فکر می کنم در پایان، اگر بگوییم، "هی، هر کسی باید بتواند هر بازی بخرد، یا مالک هر بازی باشد و به بازی ادامه دهد"، به نظر یک شمال عالی است. برای ما به عنوان یک صنعت ستاره شوید."

  این یک هدف تحسین برانگیز و یک بیانیه مهم از قصد یک مدیر ارشد کنسول در آینده است. اما در دنیای واقعی، تقلید قانونی بازی های قدیمی با برخی مشکلات مجوز عملی مواجه می شود. که دستیابی به ایده آل اسپنسر "اجرای هر... قدیمی تر" را دشوار می کند.

  وضعیت شبیه سازی قانونی

  مطالعه بیشتر

  نینتندو یک شبیه‌ساز NES خود را در یک GameCube کلاسیک پنهان کرد. سخت افزار r نینتندو حتی قبل از ایجاد کنسول مجازی Wii که مفهوم اصلی شبیه‌سازی قانونی را در سال 2006 به کار گرفت، از شبیه‌سازها برای بازسازی بازی‌های کلاسیک استفاده می‌کرد. سخت افزار کلاسیک (که مجوز کار جامعه شبیه ساز منبع باز را صادر می کند). فقط یک زیرمجموعه کوچک از بازی های N64 در سوییچ از طریق اشتراک آنلاین در دسترس است.بزرگ کردن / فقط زیر مجموعه کوچکی از بازی های N64 از طریق اشتراک آنلاین در سوییچ در دسترس است.

  در کنسول‌های اخیر، هم سونی و هم نینتندو اکثراً گزینه‌های «رسمی» را برای بازی‌های قدیمی‌تر به بسته‌های خدمات اشتراک مختلف محدود کرده‌اند: نینتندو از طریق مجموعه Switch Online که به تدریج در حال رشد است و سونی از طریق کتابخانه عظیم پخش/دانلود ابری PlayStation Now.

  این روشی متفاوت از مایکروسافت است، که از یک لایه شبیه‌سازی استفاده می‌کند تا به بسیاری از دیسک‌های قدیمی Xbox و Xbox 360 اجازه دهد روی سخت‌افزار جدیدتر کار کنند. مایکروسافت حتی نسخه‌های دیجیتالی برخی از بازی‌های چند دهه قدیمی را به‌صورت جداگانه می‌فروشد و/یا آنها را از طریق اشتراک Game Pass خود در دسترس قرار می‌دهد، از جمله برخی از آنها با پیشرفت‌هایی مانند HDR و افزایش نرخ فریم در سخت‌افزار Xbox One و Series S/X.

  تبلیغات.

  مجوزها و محدودیت‌های قانونی

  بیانیه اسپنسر مبنی بر تشویق گزینه‌های «شبیه‌سازی قانونی» در همان هفته‌ای منتشر شد که مایکروسافت اعلام کرد که اکنون ۷۰ بازی اصلی Xbox و Xbox 360 در سخت‌افزار بعدی Xbox قابل پخش هستند. اما در کنار آن اعلامیه، مایکروسافت همچنین گفت که "ما به محدودیت‌های توانایی خود برای آوردن بازی‌های جدید به کاتالوگ از گذشته به دلیل محدودیت‌های مجوز، قانونی و فنی رسیده‌ایم."

  این بدان معناست که کاربران Xbox این کار را خواهند کرد. فقط به طور رسمی می توانید بیش از 600 بازی از بیش از 2000 بازی Xbox 360 را روی سخت افزار فعلی و فقط 63 بازی از تقریباً 1000 بازی اصلی Xbox را بازی کنید. در حالی که این نسبت‌ها شامل برخی از پرفروش‌ترین و پرفروش‌ترین بازی‌های آن کنسول‌های کلاسیک می‌شود، اما این فهرست در مقایسه با گستره وسیعی از بازی‌های قابل بازی سازگار با شبیه‌سازهای غیررسمی کم‌رنگ است.

  این به دلیل عامل محدودکننده است. در بیشتر موارد تکنولوژی نیست، بلکه مسائل حقوقی است. جیسون رونالد، مدیر مدیریت برنامه ایکس‌باکس، سال گذشته در مورد اینکه چرا بیشتر بازی‌های قدیمی ایکس‌باکس با سخت‌افزار جدید ایکس‌باکس سازگار نیستند، به اینورس گفت: «برخی از چالش‌ها فنی هستند، اما بیشتر اوقات به صدور مجوز مربوط می‌شود. "در برخی موارد، توسعه‌دهنده یا ناشر دیگر وجود ندارد. حتی ردیابی افرادی که به تاییدیه نیاز داریم می‌تواند بسیار بسیار دشوار باشد."

  سخت‌افزار مدرن Xbox می‌تواند بسیاری از Xbox قدیمی را بازی کند. titles but not all of them...بزرگ کردن / سخت افزار مدرن ایکس باکس می تواند بسیاری از عناوین قدیمی ایکس باکس را اجرا کند، اما نه همه آنها...

  چرا مایکروسافت برای تقلید از بازی‌ها برای کنسول‌هایی که در وهله اول ایجاد کرده‌اید به مجوزهای فردی نیاز دارید؟ پاسخ ظاهراً به نحوه نگارش مجوزهای اصلی مربوط می شود.

  "به طور کلی وقتی یک قرارداد توسعه یا انتشار دارید، می توان گفت که چه حقوق انتشاراتی را صادر می کنید" میشیگان ریچارد هوگ، وکیل و مجری برنامه قانونی مجازی به Ars گفت. هوگ گفت: این قراردادها معمولاً به صراحت بیان می‌کنند که بازی در کدام پلتفرم‌های خاص می‌تواند منتشر شود، به این معنی که "برای مثال اجرای نرم‌افزار "مجازی 360" روی ایکس‌باکس وان، لزوماً مجاز نیست.

  < p> برای هر بازی با چنین قراردادی، مایکروسافت باید با یک مجوز جدید از ناشر مذاکره کند تا آن را در یک پلتفرم جدید تقلید کند. به همین دلیل است که نینتندو نمی تواند به عنوان مثال به قراردادهای انتشار اولیه خود برای پرتاب هر بازی NES روی کنسول مجازی Wii اشاره کند. پلتفرم های بعدی در قرارداد اصلی پوشش داده نشدند. حتی بازی‌های Xbox 360 مبتنی بر دیسک نیز برای پوشش نسخه‌های شبیه‌سازی‌شده جدید که روی Xbox One اجرا می‌شوند (که شامل دانلود نسخه جدید بازی در بسته‌بندی شبیه‌سازی می‌شود) به مجوز جدیدی نیاز دارند.

  تبلیغات

  And as Ronald در بالا ذکر شد، پیدا کردن شرکت‌های مناسب برای مذاکره با آن مجوز جدید همیشه آسان نیست، به خصوص اگر موسیقی مجاز یا میان‌افزار وارد بازی شوند. مارک متنیتیس، وکیل و وبلاگ نویس قانون بازی، به Ars گفت: «بگویید رمزگشای [ویدئویی] در سیستم عامل به جای خود بازی ساخته شده است. بسته به مجوز اصلی، آنها ممکن است نیاز داشته باشند که آن را مجدداً برای شبیه ساز مجوز دهند، و اگر دیگر نتوانند این کار را انجام دهند، ممکن است به این معنی باشد که نمی توانند بازی هایی را که از [رمزگشا] استفاده می کنند، شبیه سازی کنند. کار می کند."

  یک راه حل سخت افزاری؟

  در گذشته، دیگر سازندگان کنسول با گنجاندن سخت افزار برای اجرای بازی های قدیمی در سیستم های جدیدتر، این مشکل را حل کرده اند. اینگونه بود که Game Boy Advance توانست همه بازی‌های قبلی Game Boy را بازی کند و برای مثال نسخه‌های اولیه PS3 می‌توانستند بازی‌های PS2 و PS1 را بازی کنند. از آنجایی که این بازی‌های قدیمی‌تر از نظر فنی هنوز بر روی همان پلتفرم سخت‌افزاری اجرا می‌شوند (فقط در یک پوسته کنسول جدید تعبیه شده‌اند)، مجوزهای اصلی همچنان اعمال می‌شوند و به این کنسول‌ها اجازه می‌دهند سازگاری کامل به عقب را بدون عبور از بسیاری از موارد قانونی ارائه دهند.

  PS3 60 گیگابایتی اصلی در واقع شامل سخت‌افزار یک PS2 بود تا امکان سازگاری با عقب را فراهم کند.PS3 60 گیگابایتی اصلی در واقع شامل سخت افزار یک PS2 در داخل بود تا امکان سازگاری با عقب را فراهم کند. .

  مطالعه بیشتر

  سایت‌های ROM در حال سقوط هستند، اما یک خلأ قانونی می‌تواند شبیه‌سازی بازی را نجات دهد، اما این سخت‌افزار اضافی می‌تواند هزینه‌ای را به همراه داشته باشد، به خصوص اگر معماری به‌طور قابل توجهی از نسلی به نسل دیگر تغییر کند. دارندگان پلی استیشن این را در سال 2007 و زمانی که سونی در سال 2007 از همه مدل های بعدی حذف کرد، این را کشف کردند، احتمالاً به عنوان یک اقدام کاهش هزینه. جک ترتون، رئیس وقت SCEA در آن زمان به رویترز گفت: «سازگاری به عقب یک ملاحظۀ ثانویه خوب است، اما با اولویت شماره یک فاصله دارد. جان کولر، مدیر بازاریابی سخت‌افزار سونی، سال‌ها بعد به Ars گفت: «[سازگاری به عقب] آنقدر که ممکن است می‌شنوید انگیزه‌ای برای خرید نیست. "ما مجموعه قابل توجهی از عناوین روی PS3 داریم؛ اکثر مردم PS3 را برای بازی های PS3 می خرند."

  این به توضیح اینکه چرا نمی توانید یک دیسک PS1 25 ساله را بازی کنید کمک می کند. با قرار دادن آن در PS5. برای تغییر این وضعیت، سونی باید اساساً نسخه‌ای از سخت‌افزار PS1 را در سیستم جدیدتر بگنجاند، یا برای تقلید قانونی روی سخت‌افزار مدرن، مجوز مجدد بازی‌های فردی را یکی یکی صادر کند. و هر دو با هزینه هایی همراه هستند که ظاهراً سونی مایل به تحمل آن نیست.

  این ممکن است برای سازندگان کنسول در آینده مشکل کمتری داشته باشد، زیرا قراردادهای مجوز شروع به بازتاب واقعیت جدید پشتیبانی بین نسلی می کنند. هوگ گفت: «امروزه، بسیاری از مجوزها پوشش جانشین و تقلید را در نظر می گیرند. "اما مانند بسیاری از جنبه های مجوز، می تواند مورد مذاکره قرار گیرد."

  صرف نظر از این، برای بازی های قدیمی تر، راه حل های آسان زیادی از دیدگاه سازندگان کنسول وجود ندارد. مسائل حقوقی به این معنی است که رویای سازندگان کنسول با استفاده از شبیه‌سازی برای "اجازه دادن به سخت افزار مدرن برای اجرای هر... اجرایی قدیمی تر" ممکن است در بسیاری از موارد رویایی باقی بماند.

  تصویر فهرست توسط Aurich Lawson | Getty Images

خبرهای دیگر از بازی