خبر

 • تک بورد - ماجراهای یک ریاضیدان ، دانشمندی ناشناخته را به نور باز می گرداند

  ماجراهای یک ریاضیدان ، دانشمندی ناشناخته را به نور باز می گرداند
  7 روز و 7 ساعت قبل

  استانیسلاو اولام ، ریاضیدان لهستانی به طراحی بمب H کمک کرد و جهان دیجیتال ما را پیش بینی کرد.
  در 1 نوامبر 1952 ، ایالات متحده اولین سلاح حرارتی هسته ای خود را با نام "آیوی مایک" در ساحل انی وتاک در جزایر مارشال کنونی منفجر کرد. بسیاری از ما ادوارد تلر ، فیزیکدان فقید را "پدر بمب هیدروژنی" می دانیم-و تلر در واقع ایده "سوپر بمب" مبتنی بر همجوشی را پشتیبانی کرد. اما به ندرت کسی خارج از علم فیزیک

  Ulam همچنین مغز متفکر پشت روش محاسبه مونت کارلو شناخته می شود و به همراه همکارش متولد مجارستان ، جان فون نویمان ، از پیشگامان فناوری محاسبات اولیه بود. وی یک روش جدید نیروی محرکه پالس هسته ای را برای سفینه های فضایی پیشنهاد کرد که منجر به شکل گیری پروژه Orion در سال 1958 و با هدف دستیابی به سفرهای بین سیاره ای شد. و همانطور که بسیاری از همکارانش در لوس آلاموس به ضرر آنها یاد گرفتند ، او یک بازیکن پوکر فوق العاده بود.

  زندگی این دانشمند خارق العاده و در عین حال ناشناخته ، تمرکز فیلم ماجراهای یک ریاضیدان است ، فیلمی جدید از آلمانی. کارگردان ثور کلاین فیلم متفکرانه و خالی از سکنه کلاین کمتر یک بیوگرافی مستقیم و بیشتر یک روایت زیبا و بداهه است که از رویدادهای کلیدی زندگی اولام تشکیل شده است و در پس زمینه جنگ جهانی دوم و پیامدهای آن بلافاصله تنظیم شده است.

  ( چند خرابکار برای فیلم زیر.)

  بهترین دوست اولام ، جان فون نویمان (فابیان کوچیچی) او را متقاعد می کند تا یک پیشنهاد غیرمعمول را بپذیرد. بزرگنمایی/بهترین دوست اولام ، جان فون نویمان (فابیان کوچیچی) او را متقاعد می کند که یک پیشنهاد غیرمعمول را بپذیرد. YouTube/ساموئل گلدوین فیلم

  در مورد Ulam چه چیزی باعث او شد در نظر همکارانش بسیار خاص است؟ جورج دایسون ، مورخ علوم که در مورد این فیلم مشورت کرده است ، به Ars گفت: "نکته اصلی داشتن ایده مناسب در زمان مناسب است." "Ulam یکی از شخصیت های اصلی سه کتاب من است. او مدام ظاهر می شود زیرا کارهای بسیار متفاوتی انجام داده است. بسیاری از ایده هایی که ما به دیگران اعتبار می دهیم ناشی از عقب نشینی آنها از Ulam بود." جدا از تحقیقات خود در زمینه ریاضیات و منطق محض ، Ulam به تعداد انگشت شماری از ایده های تأثیرگذار مشهور است.

  تبلیغات

  اول و مهمترین طرح Teller-Ulam برای سلاح های هسته ای است. این انریکو فرمی بود که اولین بار از امکان استفاده از انرژی یک دستگاه شکافت برای شروع واکنش همجوشی به ادوارد تلر در پاییز 1941 یاد کرد. حتی پس از آزمایش تثلیث و بمباران هیروشیما و ناگازاکی در 1945 ، تلر متقاعد شد نیاز به "ابر بمب" هسته ای باشد. هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی اولین بمب اتمی خود را در آگوست 1949 منفجر کرد - یک طرح انفجاری شبیه بمب مرد چاق در ناکازاکی منفجر شد ، با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط جاسوس شوروی کلاوس فوکس - رئیس جمهور هری اس. ترومن یک برنامه آمریکایی برای توسعه بمب هیدروژنی را روشن کرد. .

  نقطه چسباندن بمب هیدروژنی نحوه احتراق مواد همجوشی بود که به دما و فشارهای فوق العاده ای نیاز داشت. ایده اولیه استفاده از "ماشه" شکافت بود ، اما گرمای آن انفجار به تنهایی کافی نبود. راه حل مبتکرانه Ulam و Teller در سال 1951 اکنون "انفجار مرحله ای" نامیده می شود و اعتقاد بر این است که امروزه اساس اکثر سلاح های هسته ای است.

خبرهای دیگر از بازی