خبر

 • تک بورد - بررسی: بیشتر ریمیکس تا اقتباس ، بنیاد قصه گویی درجه یک است

  بررسی: بیشتر ریمیکس تا اقتباس ، بنیاد قصه گویی درجه یک است
  1 روز و 4 ساعت قبل

  این که چقدر این سریال را دوست دارید به این بستگی دارد که آیا شما برای وفادار ماندن به مطالب منبع سخت گیر هستید. خود نویسنده اعتراف کرد که او دقیقاً برای صفحه چاپ شده می نویسد و او همیشه از دعوت برای اقتباس از کار خود برای فیلم یا تلویزیون خودداری می کند. اما آسیموف بیش از حد خوشحال بود که به دیگران اجازه می دهد کار او را با رسانه ای جدید تطبیق دهند ، و او به اندازه کافی عاقلانه انتظار داشت که از ن

  این همان کاری است که David S. Goyer (سه گانه شوالیه تاریکی ، شیاطین داوینچی) با سری جدید بنیاد ، Apple TV+از نظر بصری خیره کننده و فوق العاده پرخاشگر انجام داد. گویر آن را بیشتر یک ریمیکس توصیف می کند تا یک اقتباس مستقیم ، و به نظر من ، این یک موفقیت فوق العاده در داستان سرایی است. این مجموعه به ایده های چشم انداز همه جانبه آسیموف احترام می گذارد بدون اینکه در حرمت برده داری و توقف بیش از حد وارد شود. با این اوصاف ، چقدر می توانید بینش گویر را دوست داشته باشید بستگی به میزان وفاداری شما به مطالب منبع دارد.

  (برخی از خرابکارها در زیر ، اما هیچ چیز فاش نمی کند.)

  قوس روایی اساسی سریال دست نخورده باقی مانده است. این داستانی است که در سراسر سیاره های مختلف در طول 1000 سال اتفاق می افتد ، با مجموعه ای عظیم از شخصیت ها. هری سلدون ریاضیدان (جارد هریس ، چرنوبیل ، کارناوال رو) یک نظریه بحث برانگیز در مورد "روانشناسی تاریخ" ارائه داده است که اساساً ریاضیات را در جامعه شناسی به منظور پیش بینی درباره آینده امپراتوری کهکشانی ، که بر همه افراد زنده در راه شیری حکومت می کند ، به کار می برد. محاسبات سلدون سقوط امپراطوری را پیش بینی می کند و قرون وسطایی را در بر می گیرد که 30 هزار سال طول خواهد کشید و پس از آن امپراتوری دوم پدیدار می شود.

  فروپاشی امپراتوری اجتناب ناپذیر است ، اما سلدون برنامه ای برای کاهش دارد. قرون تاریک تنها به 1000 سال از طریق ایجاد بنیادی برای حفظ تمام دانش بشر به طوری که تمدن نیازی به بازسازی کامل خود از ابتدا نداشته باشد. پسر خوانده و دست راستش ، رایچ فوس (آلفرد انوخ ، که در فیلم فرانچایز هری پاتر نقش دین توماس را بازی می کرد) و محافظ جدیدش ، گال دورنیک (لو لوبل ، مسافران) ، اعجوبه ریاضی که به این کشور سفر می کند ، به او کمک می کند. سرمایه برای همکاری با سلدون.

  تبلیغات

  پیش بینی های سلدون او را در نظر حاکمان امپراتوری به یک خیانتکار خطرناک تبدیل می کند. همانطور که خودش اشاره می کند ، کسانی که در قدرت هستند از تغییر می ترسند و از آن بیزارند و در عین حال تغییر ثابت است - و اجتناب ناپذیر است. به جای اعدام او و خلق یک شهید ، فرمانروایان سلدون را به سیاره دور افتاده ترمینوس در لبه کهکشان ، به همراه اعضای بنیاد جدید ، و در آنجا شروع به تدوین دانشنامه Galactica می کنند.

  سرانجام ، تهدیدی از سوی یک سیاره بیرونی همسایه وجود دارد که سرانجام توسط سرپرست ترمینوس ، سالور هاردین (لیا هاروی ، مبارزه با خانواده من) برطرف می شود. و اعضای بنیاد می فهمند که برنامه سلدون بسیار بلند پروازانه تر و پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می کردند. او آنها را به اندازه کافی برای تحریک رویدادها بیان کرد ، زیرا اصول روانشناسی شامل یک اصل عدم قطعیت جامعه شناسی است ، به طوری که اگر جمعیت جمعی بیش از حد از اقدامات سرنوشت ساز پیش بینی شده خود بیاموزد ، این اقدامات به زودی غیرقابل پیش بینی خواهند شد. درگیری بین سلدون و امپراتوری اغلب به عنوان یک بازی شطرنج هزار ساله توصیف شده است ، اما عنصری وجود دارد که در بازی طولانی تاس می اندازد و به احتمالات اعتماد می کند.

  شاید بزرگترین تغییر از کتابها جایگزینی کمیته حاکم امپراتوری با سه گروه از کلونها به نام Cleons است. برادر دی (Lee Pace، Halt and Catch Fire، Pushing Daisies) فرمانروای اصلی است و برادر داسک (Terrance Mann، Sense8) در نقش مشاوره/میراث خدمت می کند. در همین حال ، برادر داون (در کودکی توسط کوپر کارتر و در نوجوانی توسط کاسیان بیلتون بازی می شود) در حال آماده سازی است تا به عنوان روز برادر جدید انتخاب شود. این بیشتر چهره ای انسانی به حاکمان می دهد ، با احساسات پیچیده و روابط بین فردی ، و همه بازیگران کاملاً بازیگر هستند. من شخصاً لی پیس را می بینم که دفترچه تلفن را می خواند و او در اینجا کار بسیار مفیدی دارد. از نظر فنی ، همه آنها تجسم کامل یک مرد در سنین مختلف هستند و این منبع قدرت آنها به عنوان یک تیم و درگیری های آنها است. (اگر روز جوانتر و با اراده قوی بتواند خود را به گوش دادن برساند ، گرگ و میش به دانایی ارزشمندی رسیده است.)

  از تریلرها می دانیم که سالوور هاردین ، ​​سرپرست ترمینوس ، تغییر جنسیت داده است ، اما شخصیت نیز کاملاً تجدید نظر شده است نجات دهنده کتاب ها یک سیاستمدار زیرک است (آخرین نفر در صف طولانی) که به طرز ماهرانه ای در محیط سیاسی متشنج حرکت می کند ، زیرا بنیاد در ترمینوس ریشه می دهد. در این سریال ، سالور زن جوانی است که هنوز در حال فهمیدن این است که کیست و چه نقشی را در طرح عالی سلدون ایفا می کند. او دارای بسیاری از ویژگی های مشابه کتاب سالور است ، اما هنوز به طور کامل توسعه نیافته است. او همچنین علاقه زیادی به هوکر کراست (junker) بین کهکشانی (دانیل مک فرسون ، چین و چروک در زمان) دارد و ارتباطی پنهانی در طرح بزرگ چیزهایی دارد که در اینجا از افشای آن خودداری می کنیم.

  تبلیغات

  اصل آسیموف سه گانه (برای خود دانشگاهی من) خواندن سریع بود ، حتی اگر نثر گاهی کمی خشک و مغزی می شد. گایر همان گام تنگ در مجموعه تلویزیونی را حفظ کرده است ، به طرز ماهرانه ای در پشت صحنه شخصیت ها نقش بسته است تا آنها را به تصویر بکشد ، روابط و درگیری های اجتناب ناپذیر بین آن شخصیت ها را ایجاد کرده و لحظات نمایشی بسیار بزرگی را از پارچه کامل ابداع کرده است تا داستان در زمزمه باقی بماند. و بینندگان مجبور شدند داستان بین تنظیمات و بازه های زمانی بسیار زیاد می گذرد ، اما نویسندگان با ثبت این جهش ها ، به ویژه در قسمت های قبلی ، کار بسیار خوبی را انجام داده اند تا اطمینان حاصل شود که بینندگان به اندازه کافی جهت دنبال کردن آنها گرا هستند. (نیازی به نمودارهای جدول زمانی مفصل در اینجا نیست ، مانند The Witcher و Dark ، اگرچه ممکن است با فصل های بعدی تغییر کند.)

  بازیگران همه اجراهای قوی و قدرتمندی را از سرنخ های فوق به پایین و فیلمبرداری ارائه می دهند. و طراحی لباس و تولید استثنایی است. Apple TV+ عمیقا روی این مجموعه سرمایه گذاری کرده است و نشان می دهد. اگر من یک تقلب کوچک داشتم ، این بود که گویر آنقدر زمینه برای راه اندازی این فصل اول داشت که ایده های بزرگ گاهی اوقات بیشتر زینتی به نظر می رسند تا مرکزی. خیلی دوست دارم فصلهای بعد (با فرض شروع شدن) چند نفس بیشتر در اینجا و آنجا بکشم تا این عناصر را بیشتر و بیشتر در مرکز و مرکز قرار دهند. من مطمئن هستم که این تیم نویسنده می تواند این کار را بدون درگیر کردن سایر مواردی که بسیار خوب کار می کنند ، انجام دهد.

  به طور خلاصه ، این ده قسمت اول فوق العاده است - Goyer پیش بینی می کند 80 قسمت داشته باشد ، اگر Apple TV+ به او بدهد شانس - بدون صخره دیوانه کننده در فینال چندین خط طرح حل می شود و چند خط دیگر تنظیم می شود ، و بینندگان راضی و مشتاق بیشتر می کند. من فکر می کنم خود آسیموف از بنیاد راضی خواهد بود ، به خصوص که دخترش روبین تهیه کننده اجرایی این سریال است و چشم انداز گویر را امضا کرده است.

  دو قسمت اول Foundation در حال حاضر برای پخش در Apple TV+ در دسترس است. به قسمت های جدید هر جمعه تا فینال S1 در 19 نوامبر 2021 کاهش می یابد.

  فهرست بندی تصویر توسط YouTube/Apple TV+

خبرهای دیگر از بازی