بیش از یک دهه است که مک های PowerPC روی زمین پرسه می زنند - آنقدر طولانی که مک ">

خبر

 • تک بورد - TenFourFox ، یکی از آخرین مرورگرهای مدرن Mac های PowerPC ، به طور رسمی مرده است

  TenFourFox ، یکی از آخرین مرورگرهای مدرن Mac های PowerPC ، به طور رسمی مرده است
  4 روز و 10 ساعت قبل

  "اکثر پروژه های منبع باز در نهایت سیاه چاله هستند و همیشه خواهند بود."
  بیش از یک دهه است که مک های PowerPC روی زمین پرسه می زنند - آنقدر طولانی که مک های اینتل که جایگزین آنها شده اند خودشان با چیز دیگری جایگزین می شوند. اما تا به امروز ، گروه کوچکی از مردم هنوز در حال توسعه نرم افزار برای مکینتاش PowerPC و Mac OS 9 هستند.

  خواندن بیشتر

  همکارانم مرا مجبور کردند از Mac OS 9 برای سرگرمی خود (و شما) استفاده کنم

  یکی از این پروژه ها TenFourFox بود ، یک انشعاب از مرورگر فایرفاکس برای G3 ، G4 و G5 PowerPC مک هایی که از سیستم عامل Mac OS X 10.4 یا 10.5 استفاده می کنند. پروژه TenFourFox که عمدتاً توسط کامرون قیصر نگهداری می شد ، در اواخر سال 2010 پس از آنکه موزیلا پشتیبانی PowerPC را از Firefox 4 در طول توسعه خود برداشت ، شروع شد. و به طرز شگفت انگیزی ، مرورگر از آن زمان به بعد همچنان به کار خود ادامه می دهد.

  اما ادامه دادن ویژگی های فایرفاکس به فرایندهای قدیمی ، گیر کرده در زمان PowerPC فقط با گذشت زمان دشوارتر شد. و در مارس سال جاری ، Kaiser اعلام کرد که به روز رسانی TenFourFox پس از بیش از یک دهه توسعه به پایان می رسد. آخرین نسخه برنامه ریزی شده TenFourFox در اوایل این ماه منتشر شد.

  پست کامل قیصر طولانی است ، اما خواندن آن برای علاقه مندان به رایانه های قدیمی یا هر کسی که بر روی نرم افزار کار می کند ارزش خواندن را دارد - Kaiser از واقعیت های توسعه و ناامیدی ابراز ناامیدی می کند. از یک برنامه کاربردی پشتیبانی می کند ، اما او همچنین دستاوردهای فنی چشمگیر TenFourFox را برجسته می کند و ماهیت اینترنت مدرن و توسعه نرم افزار منبع باز را بیان می کند و می گوید:

  من به تعداد قابل توجهی از ویژگی های TenFourFox افتخار می کنم که با موفقیت گزارش شده یا کاملاً جدید بودند. TenFourFox اولین و هنوز یکی از معدود مرورگرهای PowerPC Mac OS X بود که از TLS 1.3 (یا حتی 1.2) پشتیبانی می کرد ، و ما تنها چنین مرورگری با JIT جاوا اسکریپت هستیم. ما همچنین چند ویژگی را که مدتها برای Firefox اصلی برنامه ریزی شده بود به پایان رساندیم ، اما هرگز موفق نشدیم ، مانند پشتیبانی AppleScript (و پل AppleScript-JavaScript). پیاده سازی ما حتی به شما امکان می دهد صفحات وب را که ممکن است به درستی کار نکنند ، به کار بگیرید. در طول دهه TenFourFox وجود داشته است ، ما همچنین کنترل تاریخ و زمان بومی ، بلوک تبلیغات اصلی ، نمای پیشرفته Reader (از جمله ویژگی های چسبنده و خودکار) ، پشتیبانی رسانه های اضافی (MP3 ، MP4 و WebP) ، ویژگی های اضافی و نحو در جاوا اسکریپت را پیاده کردیم. ، و شتاب AltiVec در هر قسمت مختلف مرورگر که می توانستیم. همچنین تعداد بیشماری رفع اشکال در قسمتهای عمده مرورگر وجود دارد که مشکلات طولانی مدت را برطرف می کند. همه اینها فایرفاکس 45 ، پلتفرم مطلوب ما را بسیار طولانی تر از تاریخ فروش مفید نگه داشت و آن را به منبع مهم بالادستی برای سایر مرورگرهای قدیمی (از جمله فوق العاده OS/2) تبدیل کرد.

  … بسیار تخصصی است و ارتباط چندانی با محاسبات ندارد ، واقعاً نمی توانید به اندازه ای به من پول بدهید که زندگی روزانه خود را وقف TenFourFox یا هر پروژه منبع باز دیگر کنم ، زیرا من فقط مقیاس بندی نمی کنم. (ما به هر حال هرگز کمکهای مالی را قبول نکردیم ، تا حد زیادی برای اینکه مردم فکر نکنند چیزی را "خریداری" می کنند.) من می دانم که برخی از مردم کل زندگی خود را از طریق پروژه های منبع باز رایگان تأمین می کنند. من فکر می کنم آن افراد استثنا هستند و دقیقاً به دلیل نادر بودن آنها قابل توجه هستند. اکثر پروژه های منبع باز ، حتی پروژه هایی با پایگاه های کاربری بزرگ ، در نهایت سیاه چاله هستند و همیشه هم خواهند بود.

  کایزر قصد ندارد کار بر روی مرورگر را به طور کامل متوقف کند ، اما در حال تغییر دادن آن به آنچه که می نامد است. " حالت سرگرمی " او همچنان به ارسال وصله های امنیتی از نسخه های جدید ESR فایرفاکس و ارسال آنها به صفحه TenFourFox Github ادامه می دهد ، اما هرکسی که بخواهد از این موارد استفاده کند باید خود برنامه را بسازد. قیصر همچنین متعهد نخواهد شد که از این افزودنی ها پشتیبانی کند یا آنها را در هر زمانبندی ارائه دهد. سایر توسعه دهندگان نیز می توانند به انتشار بیلد های TenFourFox به صورت خودکار ادامه دهند.

  تبلیغات

  دلایل زیادی وجود دارد که شما مایل نیستید اینترنت 2021 را بر روی Mac PowerPC مرور کنید ، حتی با یک مرورگر کاملاً پشتیبانی شده. سرعت پردازنده های G4 و G5 نسبت به پردازنده های مدرن اینتل ، AMD یا Apple Silicon بسیار کندتر است و تلاش برای بارگذاری یک وب سایت مدرن متورم بر روی دستگاه تنها با یک یا دو گیگابایت RAM یک تمرین ناامیدی است.

  علاوه بر این ، سال ها است که Mac OS X 10.4 یا 10.5 به روزرسانی های امنیتی را دریافت کرده است و اکثر توسعه دهندگان برنامه شخص ثالث مدت هاست که به کار خود ادامه داده اند. رایانه های قدیمی هنوز می توانند نرم افزارهای قدیمی را اجرا کنند ، همانطور که من در تلاش برای اجرای سیستم عامل Mac OS 9 در سال 2014 یاد گرفتم ، اما آنلاین شدن یا تلاش برای تعامل با رایانه های دیگر دشوارتر است. TenFourFox و وبلاگ توسعه آن گواه این است که شنا کردن در برابر آن جزر و مد چقدر سخت است.

خبرهای دیگر از ابزارها