خبر

 • تک بورد - SiFive’s P550 با نام تجاری جدید یکی از سریعترین پردازنده های RISC-V در جهان است

  SiFive’s P550 با نام تجاری جدید یکی از سریعترین پردازنده های RISC-V در جهان است
  10 روز و 16 ساعت قبل

  امروزه میکروکنترلرهای RISC-V ممکن است به تلفن ها و لپ تاپ های RISC-V آینده منجر شوند.
  امروز ، شرکت طراحی پردازنده RISC-V SiFive یک خانواده پردازنده جدید با دو طرح اصلی راه اندازی کرد: P270 (یک پردازنده مرکزی با قابلیت لینوکس با پشتیبانی کامل از RISC -V\'s extension 1.0 1.0 release թեկնածու) و P550 (بالاترین عملکرد پردازنده RISC-V تاکنون).

  یک نمای کلی سریع RISC-V

  برای کسانی که بلافاصله با RISC-V آشنا نیستند ، این یک معماری نسبتاً جدید CPU است که از اصول تنظیم کامپیوتر کاهش یافته (RISC) بهره می برد. RISC-V یک استاندارد باز است که به طور خاص طراحی شده است تا بتواند آینده نگر باشد و تا حد ممکن از ظلم میراث فرار کند. یک نمونه از این طراحی آینده نگر مجموعه دستورالعمل های پویای عرض RISC-V است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد دستورالعمل های برداری را روی داده هایی با اندازه دلخواه با حداکثر کارایی اجرا کنند.

  در طراحی پردازنده های سنتی ، یک دستورالعمل برداری دارد یک عرض ثابت که به اندازه رجیستر سخت افزار پردازنده گره خورده است - به عنوان مثال ، SSE و SSE2 اجازه استفاده از ثبات های 128 بیتی Pentium III را می دهد ، در حالی که استفاده کامل از رجیسترهای 256 بیتی i7-4770 به مجموعه دستورالعمل های کاملاً جداگانه ای نیاز دارد ( AVX2) برای همان عملیات ریاضی. انتقال به ثبات های 512 بیتی i7-1065G7 به مجموعه دستورات دیگری نیاز دارد ، AVX-512 - دوباره ، برای همان عملیات ریاضی اساسی.

  در مقابل ، ریاضیات برداری RISC-V اجازه می دهد تا یک مجموعه واحد باشد. دستورالعمل های پردازنده برای انجام همان مجموعه از عملیات ریاضی با حداکثر کارآیی ممکن ، با استفاده از هر اندازه ثبت شده طرح فعلی پردازنده ، استفاده می کند. این بدان معناست که یک توسعه دهنده می تواند به سادگی یک روال واحد بنویسد که عملیات بردار را در تلفن با ثبت 64 بیتی یا یک ابر رایانه با 1024 بیت رجیستر با حداکثر کارآیی پردازش کند.

  علاوه بر آینده نگر ویژگی های ساخته شده در مشخصات RISC-V ، معماری به منظور ایجاد انعطاف پذیری طراحی شده است که طراحان آن زودتر از موعد فکر نمی کردند یا نمی توانستند فکر کنند. در طرحهای RISC-V عمومی ، کدهای کد اختصاصی وجود دارد که طراحان پردازنده های خاص RISC-V ممکن است آنها را برای ارائه عملکردهای اضافی و دلخواه مورد استفاده قرار دهند.

  تبلیغات

  توانایی "تصاحب" کدهای رزرو شده امکان ASIC بسیار ساده را فراهم می کند طراحی ، از آنجا که هر دو دستورالعمل تخصصی و عملکرد کنترل کننده عمومی را می توان در یک قالب تهیه کرد - و بدون اینکه پردازنده های پردازنده احتیاج به اختراع مجدد چرخ ها داشته باشند تا عملکرد کنترل کننده عمومی را فراهم کنند.

  در حال حاضر ، RISC-V یک رقیب جدی برای بازوی یا x86 در فضای پردازنده عمومی است - اما به دلیل گسترش پذیری و مجوز ارزان قیمت ، در فضای میکروکنترلر به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. ما به طور گسترده انتظار داریم که RISC-V به سومین بازیگر مهم در پردازنده های عمومی تبدیل شود - نوعی که "مغز اصلی" را برای تلفن ها ، رایانه های لوحی و رایانه های سنتی فراهم می کند - اما هنوز چند سالی دیگر باقی مانده است.

  چه خبر در خانواده SiFive Performance است؟

  دو طرح جدیدی که امروز اعلام شده اند P270 و P550 هستند. P270 اولین CPU SiFive است که به طور کامل از کاندیدای انتشار اختیاری RISC-V vector 1.0 پشتیبانی می کند و P550 بالاترین عملکرد پردازنده RISC-V تا به امروز است - همچنین باعث می شود تا آنجا که می دانیم بالاترین عملکرد RISC-V پردازنده در دسترس است.

  P270 و "V" 1.0-rc1 SiFive's Recode به طور خودکار منبع SIMD قدیمی را به مجموعه بردار SiFive ترجمه می کند - در این حالت ، شروع با کد منبع نوشته شده برای مجموعه دستورالعمل های Neon Arm. Enlarge / SiFive's Recode به طور خودکار منبع SIMD قدیمی را به مجموعه بردار SiFive ترجمه می کند - در این حالت ، شروع با کد منبع نوشته شده برای مجموعه دستورات Arm's Neon .SiFive

  همانطور که از سوارکار "انتشار نامزد" انتظار دارید ، مجموعه دستورالعمل های اختیاری "V" RISC-V هنوز یک استاندارد منجمد نیست. هنگامی که مشخصات V به 1.0 برسد - بدون سوار "نامزد آزادسازی" - به اندازه کافی پایدار در نظر گرفته می شود تا مجموعه ویژگی ها را مسدود کند. این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که با استفاده از آن برای ابزارهای نرم افزاری ، شبیه سازهای کاربردی و موارد دیگر ، تا حدی با اطمینان اطمینان حاصل کنند که کدی که نوشته اند "فقط در مورد طراحی های پردازنده آینده" کار خواهد کرد ، کار در پروژه های طولانی مدت را شروع می کنند.

  < p> لازم به ذکر است که ، حتی پس از حذف برچسب نامزد انتشار ، نسخه 1.0 دستورالعمل V همچنان آماده برای تصویب عمومی در نظر گرفته می شود. اولین نسخه واقعی تولید V 2.0 خواهد بود - شماره نسخه ای که پس از تصویب عمومی کامل تشخیص داده شد ، بدون تغییر در عملکرد مهم ، لازم است.

  تبلیغات

  SiFive همچنین یک ابزار ترجمه به نام Recode ارائه می دهد ، که به طور خودکار میراث را تبدیل می کند کد SIMD به مونتاژ بردار V-spec.

  P550 high performance این سه گانه نمودارهای میله ای تا حدودی گیج کننده نشان می دهد یک هسته P550 به طور قابل توجهی از هسته Cortex A75 معادل (دو نمودار برتر) عملکرد بهتری دارد در حالی که آن را خارج می کند عملکرد آب در هر میلی متر مربع در حالت خشک شده (نمودار پایین). Enlarge / این سه گانه نمودارهای میله ای تا حدودی گیج کننده نشان می دهد یک هسته واحد P550 به طور قابل توجهی بهتر از هسته Cortex A75 معادل (بهتر از دو نمودار برتر) عمل می کند در حالی که آن را از نظر عملکرد در هر میلی متر مربع در حال حرکت از آب خارج می کنید (نمودار پایین) .SiFive

  هر دو P270 و P550 از طراحی های قابل استفاده در لینوکس هستند ، اما P270 به یک خط لوله دو منظوره و مرتب محدود می شود فقط هشت مرحله در حالی که پشتیبانی کامل P V70 از P270 باید آن را به یک پردازنده عالی برای برنامه های وابسته به ریاضیات کاملاً بردارنده تبدیل کند ، P550 باید برای برنامه های نزدیک به برنامه هایی که در حال حاضر توسط پردازنده های مرکزی استفاده می شود بسیار قدرتمندتر باشد.

  عملکرد جدید SiFive هسته P550 دارای یک خط لوله 13 مرحله ای ، سه گانه و خارج از سفارش است. SiFive ادعا می کند که یک پردازنده مرکزی چهار هسته ای مبتنی بر P550 تقریباً همان سطح تک قله Arm Cortex-A75 را با یک برتری عملکرد قابل توجه نسبت به طراحی بازوی بازوی اشغال می کند. SiFive می گوید P550 8.65 SPECInt 2006 در هر گیگاهرتز را ارائه می دهد ، براساس نتایج آزمون مهندسی داخلی - نتیجه قابل ستایش در مقایسه با Cortex-A75 (و نه خیلی عقب تر از i9-10900K 11.08 / گیگاهرتز). اما کاملا پشت Cortex-A14 21.1 / گیگاهرتز است.

  اینتل P550 را برای استفاده در سیستم عامل Horse Creek خود تصویب می کند

  اول از همه و همه ، ما باید یک نکته را روشن کنیم - تقریباً مطمئناً در مورد خندق اینتل صحبت نمی کنیم معماری x86_64 برای RISC-V! پردازنده های x86_64 مدرن اینتل و AMD شامل هسته های مدیریتی و نظارتی هستند که به طور مستقیم برای کاربران نهایی قابل دسترسی نیستند. اینها معمولاً هسته های CPU بازو هستند - به عنوان مثال ، اولین APU های AMD از Cortex-A5 برای پردازنده امنیتی پلت فرم خود استفاده کردند.

  اطلاعیه مشترک اینتل و SiFive در مورد Horse Creek مشخص نیست. اینتل به طور کلی نام "Creek" را برای سیستم عامل های سوکت حفظ می کند تا همه در یک صفحه سیستم در تراشه (SoC). این نشان می دهد که به احتمال زیاد ، P550 به جای پردازش مستقیم دستورالعمل های نرم افزاری که روی آن سیستم عامل اجرا می شود ، محدود به وظایف نظارتی یا مدیریتی در پردازنده های x86_64 Horse Creek باشد.

  یان کاترس از Anandtech به این ساختمان اشاره می کند P550 مستقیماً وارد Horse Creek می شود - که در جدیدترین گره پردازشی 7 نانومتری اینتل ساخته خواهد شد - ممکن است آزمایشات ساده تر و پیشرفت سریعتر فرآیند جدید 7 نانومتری را برای اینتل فراهم کند.

خبرهای دیگر از اسباب