Alder Lake Core i3 لو رفته اولین CPU اقتصادی جالب در تقریباً 2 سال خواهد بود

آوریل 2020 آخرین باری بود که اینتل یا AMD یک CPU دسکتاپ 100 دلاری جدید عرضه کردند.
زمان سختی برای ساخت رایانه شخصی است. وقتی می‌خواهید رایانه‌ای را کنار هم بچینید، کارت‌های گرافیک بزرگترین دردسر باقی می‌مانند، همانطور که در تمام طول سال بوده است - عرضه کم است و قیمت‌ها در استراتوسفر است. اما اگر بخواهید یک رایانه شخصی را با بودجه کم بسازید، بسیار سخت است، هم به این دلیل که «کارت‌های گرافیکی بود

طبق نشت خرده‌فروشی که توسط Tom's Hardware مشاهده شد، این زنجیره ممکن است به زودی پایان یابد. DirectDial، یک خرده‌فروش کانادایی رایانه‌های شخصی و قطعات، شماره مدل و قیمت چهار پردازنده پایین‌رده نسل دوازدهم Intel Core را در آخر هفته فهرست کرده است. این قیمت‌ها تأیید نشده‌اند (و از CAD به USD تبدیل شده‌اند)، اما با قیمت‌گذاری خرده‌فروشی برای نسل‌های قبلی از نزدیک دنبال می‌شوند:

قیمت‌های مورد انتظار تعداد هسته USD (تبدیل شده) Core i7-12700F 8 هسته P، 4 هسته E 366 دلار Core i5-12400 6 هسته P 231 دلار Core i5-12400F 6 هسته P 200 دلار Core i3- 12100F 4 هسته P 119 دلار

جالب ترین این تراشه ها برای سازندگان مقرون به صرفه، i3-12100F است، یک پردازنده چهار هسته ای و 8 رشته ای که با قیمتی در حدود 120 دلار فهرست شده بود. پردازنده‌های دسکتاپ چهار هسته‌ای سطح ابتدایی یک انتخاب عالی برای دسکتاپ‌های مقرون‌به‌صرفه هستند—به اندازه کافی سریع برای همه انواع برنامه‌های مرور و بهره‌وری اولیه، اما همچنین می‌توانند بازی‌ها و برنامه‌های سنگین‌تری مانند فتوشاپ یا لایت روم را به سرعت مدیریت کنند. همین چند سال پیش بود که پردازنده‌های چهار هسته‌ای بهترین پردازنده‌هایی بودند که بیشتر مردم می‌توانستند داشته باشند، و بیشتر نرم‌افزارها هنوز هم به خوبی روی آن‌ها اجرا می‌شوند.

اما این بخشی از بازار است که عمدتاً نادیده گرفته شده است. سال‌هاست که کمبود تراشه و سایر مشکلات عرضه باعث افزایش قیمت‌ها شده است و AMD تمرکز خود را بر روی تراشه‌های سطح بالاتر و حاشیه بالاتر با سری Ryzen 5000 معطوف کرده است. 12100F اولین پردازنده چهار هسته ای دسکتاپ قابل توجه در حداقل 18 ماه خواهد بود.

تبلیغات

اینتل هرگز نسخه چهار هسته ای از تراشه های دسکتاپ نسل یازدهم خود را منتشر نکرد و در عوض Core آوریل 2020 را به روز کرد. i3-10100 با i3-10105 به سختی سریع‌تر در مارس 2021. و در حالی که این دو پردازنده ارزش زیادی دارند، آنها فقط Hyperthreading را به Core i3-9100 2019 اضافه کردند، در حالی که همچنان از همان معماری پردازنده مبتنی بر Skylake استفاده می‌کردند. از اواخر سال 2015 شروع به کار کرد.

از طرف AMD، جدیدترین پردازنده‌های چهار هسته‌ای مقرون‌به‌صرفه Ryzen 3 3100 و 3300X بودند که در آوریل 2020 با قیمت‌های 99 و 129 دلار عرضه شدند. اما یافتن این تراشه‌ها با آن قیمت‌ها (یا اصلاً) همیشه دشوار بوده است و AMD آنها را با جایگزین‌های ارزان قیمت سری Ryzen 5000 دنبال نکرده است. AMD APU های ارزان قیمت Ryzen 3 (این یک CPU با یک GPU یکپارچه است) را به شرکت های رایانه شخصی می فروشد، اما تراشه هایی مانند Ryzen 3 5300G هنوز به سازندگان رایانه شخصی ارائه نشده است.

ادامه مطلب

طراحی CPU بزرگ و کوچک Alder Lake اینتل، آزمایش شده: این یک منبع سوز است

با چهار هسته عملکرد Alder Lake (یا P-core)، i3-12100F باید عملکرد تک و چند رشته ای قابل توجهی را در 10th- ارائه دهد. نسل تراشه های Core i3، اگرچه به احتمال زیاد به قیمت مصرف انرژی بیشتر است. این تراشه‌های ارزان‌تر دسکتاپ شامل هیچ‌یک از هسته‌های کارآمد اینتل (یا هسته‌های E) نمی‌شوند که عملکرد چند رشته‌ای خوبی را برای تراشه‌های Core i9 و Core i7 Alder Lake افزایش می‌دهند. اما هسته‌های الکترونیکی تنها در دسته‌های چهارتایی عرضه می‌شوند، و هزینه و پیچیدگی اضافه‌شده ساخت برای یک پردازنده مقرون‌به‌صرفه یا معمولی نسبت به پردازنده‌های لپ‌تاپ یا تراشه‌های دسکتاپ پیشرفته‌تر منطقی‌تر است.

این که آیا واقعاً می‌توانید i3-12100F را پس از عرضه پیدا کنید و بخرید، حدس می‌زند. بازبین‌ها و یوتیوب‌برها به سرعت از پردازنده i5-11400F اینتل در اوایل سال جاری به عنوان اولین CPU شش هسته‌ای زیر 200 دلاری که در مدتی عرضه شده بود، استفاده کردند، اما یافتن آن برای قیمت پیشنهادی 157 دلاری آن اساساً غیرممکن بود و باقی می‌ماند. اگر وضعیت عرضه به همین شکل باقی بماند، بیشتر پردازنده‌های ارزان‌قیمتی که اینتل می‌تواند بسازد، به احتمال زیاد برای شرکت‌های رایانه‌های شخصی در نظر گرفته می‌شود و اینتل همچنان بر روی قطعات رده بالاتر و با حاشیه بالاتر برای سازندگان رایانه‌های شخصی تمرکز خواهد کرد. انتظار داریم در چند ماه آینده اخبار رسمی در مورد تاریخ انتشار و قیمت پردازنده های Alder Lake بیشتری دریافت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *