خبر

 • تک بورد - چرا کمبود تراشه ادامه دارد و... و ادامه دارد

  چرا کمبود تراشه ادامه دارد و... و ادامه دارد
  23 روز و 14 ساعت قبل

  ساخت کارخانه‌ها زمان می‌برد—و سابقه بالا و پایین ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران را منصرف کند.
  صنعت نیمه‌رسانا در لبه پیشرفت فناوری زندگی می‌کند. پس چرا نمی تواند تراشه های کافی برای حرکت جهان تولید کند؟

  نزدیک به دو سال پس از اختلالات ناشی از بیماری همه گیر، کمبود شدید تراشه های کامپیوتری - اجزای قلب تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها و محصولات بی شمار دیگر - همچنان بر تولیدکنندگان در سراسر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد.

  https://techbord.com چرا جبران تراشه ادامه دارد و... و ادامه داردخودروسازان در ماه های اخیر با کاهش فروش مجبور به توقف تولید شده اند. چون نمی توانند به اندازه کافی ماشین بسازند. این کمبود بر صنایع از کنسول های بازی و تجهیزات شبکه گرفته تا تجهیزات پزشکی تأثیر گذاشته است. در ماه اکتبر، اپل کمبود تراشه را عامل کاهش نتایج مالی خود دانست و اینتل هشدار داد که خشکسالی احتمالا تا سال 2023 ادامه خواهد داشت.

  به طور خلاصه، زنجیره تامین نیمه هادی ها به روش های جدیدی کشیده شده است که ریشه عمیقی دارد و حل مشکل تقاضا سریعتر از آنچه سازندگان تراشه می توانند پاسخ دهند در حال افزایش است، به خصوص برای اجزای اصلی و در عین حال گسترده که در معرض انواع تغییرات زیادی در تقاضا هستند که سرمایه گذاری ها را مخاطره آمیز می کند.

  "این بسیار شگفت انگیز است که اینقدر طولانی شده است برایان ماتاس، معاون تحقیقات بازار در IC Insights، یک شرکت تحلیلی که صنعت نیمه هادی ها را ردیابی می کند، می گوید: برای اینکه زنجیره تامین پس از متوقف شدن اقتصاد جهانی در طول کووید، دوباره به حالت اولیه بازگردد.

  برای یک چیز. ، مقیاس مطلق تقاضا تعجب آور بوده است. در سال 2020، زمانی که کووید طبق معمول شروع به رونق کسب و کار کرد، صنعت تراشه از قبل انتظار یک جهش را داشت. طبق گزارش انجمن صنعت نیمه هادی، فروش تراشه در سراسر جهان در سال 2019 12 درصد کاهش یافت. اما در دسامبر 2019، این گروه پیش بینی کرد که فروش جهانی 5.9 درصد در سال 2020 و 6.3 درصد در سال 2021 رشد خواهد کرد.

  تبلیغات

  در واقع، آخرین ارقام نشان می دهد که فروش بین آگوست 2020 تا آگوست 2021 رشد 29.7 درصدی داشته است. تقاضا توسط فناوری هایی مانند رایانش ابری و 5G همراه با استفاده رو به رشد از تراشه ها در انواع محصولات، از خودرو گرفته تا لوازم خانگی، هدایت می شود.

  در همان زمان، تحریم های ایالات متحده علیه شرکت های چینی مانند اعمال شده است. هوآوی، تولیدکننده پیشرو در گوشی‌های هوشمند و تجهیزات شبکه، برخی از شرکت‌های چینی را وادار کرد تا حد ممکن عرضه را احتکار کنند.

  افزایش تقاضا برای محصولات با فناوری پیشرفته ناشی از کار از خانه، محدودیت‌های قرنطینه، و دیوید یوفی، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد که قبلاً در هیئت مدیره اینتل خدمت می کرد، می گوید که تغییر به سمت تجارت الکترونیک ادامه یافته است و بسیاری را شگفت زده کرده است. >

  یوفی می‌گوید، تراشه‌سازان تا حدود یک سال پیش از میزان تقاضای پایدار قدردانی نمی‌کردند، اما نمی‌توانستند یک سکه هم بپردازند. کارخانه های جدید تراشه سازی میلیاردها دلار هزینه دارند و ساخت و تجهیز آنها سال ها طول می کشد. یوفی خاطرنشان می کند: «ساخت یک کارخانه جدید حدود دو سال طول می کشد. و کارخانه‌ها بسیار بزرگ‌تر، بسیار گران‌تر، و همچنین بسیار پیچیده‌تر شده‌اند.»

  این هفته، شرکت تولید نیمه‌رساناهای سونی و تایوان، بزرگترین سازنده قراردادی تراشه‌ها، اعلام کردند که این کار را انجام خواهند داد. ۷ میلیارد دلار برای ساختن کارخانه‌ای با قابلیت تولید قطعات قدیمی‌تر سرمایه‌گذاری کنید، اما تا پایان سال ۲۰۲۴ شروع به ساخت تراشه‌ها نمی‌کند. اینتل همچنین در حال سرمایه‌گذاری بر روی چندین مدل جدید و پیشرفته است، اما آن‌ها نیز تا سال ۲۰۲۴ آنلاین نمی‌شوند.

  Yoffie خاطرنشان می‌کند که تنها یک شرکت، ASML هلندی، ماشین‌های لیتوگرافی فرابنفش شدید مورد نیاز برای ساخت تراشه‌های پیشرفته را می‌سازد و ASML نمی‌تواند ماشین‌ها را با سرعت کافی برای برآوردن تقاضا تولید کند.

  p>

  مسئله دیگر این است که همه تراشه ها برابر نیستند.

خبرهای دیگر از گجت ها