خبر

 • تک بورد - پردازنده‌های نسل دوازدهم Alder Lake اینتل تلاش خواهند کرد تا اشتباهات Rocket Lake را جبران کنند.

  پردازنده‌های نسل دوازدهم Alder Lake اینتل تلاش خواهند کرد تا اشتباهات Rocket Lake را جبران کنند.
  11 روز و 4 ساعت قبل

  پردازنده‌های دسکتاپ جدید شامل پشتیبانی از رم DDR5، PCI Express 5.0 و هسته‌های بیشتر می‌شوند.
  پردازنده‌های دسکتاپ نسل یازدهم اینتل، با اسم رمز Rocket Lake، ما را تحت تأثیر قرار ندادند. آنها ششمین معماری پردازنده اینتل بر اساس برخی از نسخه‌های فرآیند تولید 14 نانومتری اینتل بودند و اولین نمونه‌ای بودند که از نسخه‌ای از هسته ارجمند Skylake در سال 2015 استفاده نکردند.

  مطالعه بیشتر

  CPUهای بازی Rocket Lake-S نسل یازدهم اینتل ما را تحت تأثیر قرار ندادند

  آنها معمولاً با ارائه ویژگی‌های معماری پردازنده‌های جدیدتر و سریع‌تر، عملکرد را بهبود می‌بخشند. اما وقتی ویژگی‌هایی را بدون بهبود فرآیند تولید اضافه می‌کنید، دقیقاً همان چیزی را دریافت می‌کنید که Rocket Lake ارائه می‌کند: پردازنده‌ای که کمی سریع‌تر است، اما همچنین بسیار داغ‌تر است، با مصرف انرژی بسیار بالاتر از پردازنده‌های نسل دهم اینتل که قبل از آنها یا CPU های سری Ryzen 5000 AMD با آنها رقابت می کنند.

  اکنون، اینتل در حال تلاش برای اصلاح دوره در قالب نسل دوازدهم پردازنده های هسته ای خود با نام رمز Alder Lake است. شش پردازنده اول این مجموعه اکنون برای پیش‌سفارش در دسترس هستند و از 4 نوامبر در دسترس خواهند بود.

  تراشه‌های جدید اولین پردازنده‌های دسکتاپ اینتل (خارج از سرورها) هستند که بر روی برخی از نسخه‌های 10 این شرکت تولید می‌شوند. تولید نانومتری، اما «10 نانومتر» را در هیچ یک از مواد بازاریابی یا صفحات محصول اینتل نخواهید دید. فرآیندی که قبلا به عنوان "10 نانومتر پیشرفته SuperFin" شناخته می شد، اکنون "Intel 7" نامیده می شود زیرا این شرکت می گوید که چگالی ترانزیستور آن با فرآیندهای 7 نانومتری از ریخته گری های رقیب مانند TSMC و سامسونگ قابل مقایسه است. اینتل در اوایل سال جاری طرح نامگذاری فرآیند تولید به روز شده خود را اعلام کرد.

  فصل جدیدی برای CPUهای دسکتاپ اینتل

  مطالعه بیشتر

  نقشه راه ریخته گری اینتل "Angstrom" پس از نانومتری را ارائه می کند. ” عصر

  الدر لیک نشان دهنده تغییر قابل توجهی در ترکیب پردازنده های اینتل است. تراشه‌های نسل دوازدهم Core که امروز معرفی می‌شوند، همگی با ترکیبی از هسته‌های CPU «عملکردی» و «کارآمد» ارائه می‌شوند که هسته‌های P و هسته‌های E نیز نامیده می‌شوند. هسته‌های P جانشین هسته‌های مورد استفاده در پردازنده‌های دسکتاپ قبلی هستند، با پشتیبانی از Hyperthreading، 1.25 مگابایت حافظه نهان اختصاصی L2 در هر هسته، و عملکرد سریع تک رشته‌ای. هسته‌های الکترونیکی می‌توانند برای کمک به بارهای کاری با رشته‌های سنگین وارد شوند، اما عموماً برای انجام وظایف پس‌زمینه طراحی شده‌اند، از Hyperthreading پشتیبانی نمی‌کنند و در خوشه‌های چهار هسته‌ای با 2 مگابایت حافظه پنهان L2 مشترک در هر خوشه مرتب شده‌اند.

  پردازنده های جدید Alder Lake از سری K و KF اینتل.بزرگنمایی / پردازنده های جدید Alder Lake اینتل از سری K و KF.Intel

  صفحه اولیه شامل سه گزینه پردازنده است که با و بدون گرافیک یکپارچه ارائه می شوند، در مجموع شش پردازنده. i9-12900K رده بالا شامل هشت هسته P و هشت هسته E به همراه گرافیک یکپارچه با قیمت 589 دلار است. i7-12700K همچنان دارای هشت هسته P است اما به چهار هسته E کاهش می یابد و 409 دلار برای شما هزینه خواهد داشت. و i5-12600K میان رده شامل شش هسته P و چهار هسته E با قیمت 289 دلار است. برای دریافت قیمت هر یک از انواع پردازنده‌های بدون GPU KF، ۲۵ دلار کم کنید.

  تبلیغات

  ترکیب هسته‌ها به این معنی است که نسبت هسته‌ها به رشته‌ها با آنچه که ما به آن عادت کرده‌ایم متفاوت است. پردازنده های معمولی اینتل و AMD شما در هر هسته P دو رشته دریافت می کنید اما در هر هسته E فقط یک نخ دریافت می کنید، به همین دلیل است که به عنوان مثال، i9-12900K 16 هسته ای به جای 32، 24 رشته دارد.

  Single-threaded P. - و عملکرد هسته E، نسبت به پردازنده‌های دسکتاپ نسل دهم اینتل. بزرگنمایی / عملکرد هسته P و E تک رشته ای، نسبت به پردازنده های رومیزی نسل دهم اینتل. Intel

  قیمت این پردازنده ها و تعداد هسته های بالاتر به اینتل کمک می کند تا در بارهای کاری چند رشته ای بهتر با AMD رقابت کند—AMD شما را به فروش خواهد رساند. یک پردازنده 12 هسته ای و 24 رشته ای Ryzen 9 5900X با قیمت حدود 560 دلار و یک پردازنده 16 هسته ای 32 رشته ای 5950X با قیمت 750 دلار. معیارهای اینتل از مقایسه CPUهای Alder Lake با این تراشه‌های AMD در کارهای چند رشته‌ای اجتناب می‌کنند و به جای آن ترجیح می‌دهند مقایسه‌های مطلوب‌تری را با پردازنده 8 رشته‌ای 16 هسته‌ای i9-11900K تبلیغ کنند. اما بهبود عملکرد هسته‌های P Alder Lake و تعداد هسته‌های اضافی هسته‌های E حداقل باید به کاهش فاصله کمک کند.

  برای قرار دادن هسته‌های P و E در زمینه، اینتل این واحد را مقایسه کرد. عملکرد رشته ای هر دو تا نسل دهم هسته های Comet Lake، آخرین نسخه دسکتاپ Skylake. وقتی با سرعت ساعت یکسانی کار می‌کند، یک هسته P نسل دوازدهم تقریباً ۲۸ درصد عملکرد سریع‌تری نسبت به هسته‌های نسل دهم دارد، در حالی که یک هسته E تقریباً معادل هسته‌های نسل دهم است. اینتل می گوید که هسته های E می توانند عملکردی برابر با Skylake ارائه دهند در حالی که فقط 40 درصد انرژی مصرف می کنند.

  پیش نمایش نسخه های لپ تاپ پردازنده های نسل دوازدهم اینتل، با 6P/8E نسخه لپ تاپ هسته ای و نسخه فوق موبایل 2P/8E-core.بزرگنمایی / پیش نمایشی از نسخه های لپ تاپ پردازنده های نسل دوازدهم اینتل، با نسخه لپ تاپ 6P/8E-core و نسخه فوق موبایل 2P/8E-core.Intel

  این ترکیبی از "بزرگ" و "کوچک" هسته‌ها مدتی است که در گوشی‌ها و تبلت‌ها رایج بوده و اپل نیز از آن در تراشه‌های مختلف M1 خود استفاده می‌کند. اما برای کمک به عملکرد بهتر راه‌اندازی با سیستم‌عامل‌های دسکتاپ که برای رفتار یکسان با همه هسته‌ها به کار می‌روند، اینتل از چیزی استفاده می‌کند که آن را «رشته مدیر» می‌نامد، یک ویژگی در سطح سخت‌افزاری که با زمان‌بندی سیستم‌عامل کار می‌کند تا وظایف خاصی را هدایت کند. هسته های خاصی بر اساس حجم کار، محدودیت های قدرت و گرما. اینتل به طور خاص اشاره کرد که این ویژگی به خوبی با ویندوز 11 کار می کند و "ویژگی ها و عملکردهای موجود بسته به سیستم عامل متفاوت است."

خبرهای دیگر از گجت ها