وزارت دادگستری از گوگل به دلیل تسلط بر تبلیغات شکایت می کند، می خواهد شرکت را متلاشی کند

اعتماد شکنان ایالات متحده می خواهند DoubleClick را از گوگل خارج کنند.
مدتی پیش انتظار می رفت، اما امروز وزارت دادگستری و هشت ایالت از گوگل به دلیل تسلط ادعایی بر بازار تبلیغات آنلاین شکایت می کنند. دولت با موقعیت گوگل در "تکنولوژی تبلیغات" یا ابزارهای مورد استفاده برای تطبیق خودکار تبلیغ کنندگان با ناشران وب سایت مشکل دارد. برای حل آن، ظاهرا، وزارت دادگستری به گوگل گفته است که در حال بررسی تجزی

مریک گارلند، دادستان کل، گفت: «در شکایت امروز ادعا شده است که گوگل از رفتارهای ضدرقابتی، انحصاری، و غیرقانونی برای از بین بردن یا کاهش شدید هرگونه تهدیدی برای تسلط خود بر فناوری‌های تبلیغات دیجیتال استفاده کرده است. "بدون توجه به صنعت و بدون توجه به شرکت، وزارت دادگستری به شدت قوانین ضد انحصار ما را برای محافظت از مصرف کنندگان، محافظت از رقابت، و تضمین انصاف اقتصادی و فرصت برای همه اجرا خواهد کرد."

خلاصه ای از مشکلاتی که وزارت دادگستری با آن مشکل دارد:

رفتار ضدرقابتی Google شامل موارد زیر است:

تحصیل رقبا: درگیر شدن در الگوی خرید برای به دست آوردن کنترل بر تبلیغات دیجیتال کلیدی ابزارهایی که توسط ناشران وب سایت برای فروش فضای تبلیغاتی استفاده می شود. اجبار به پذیرش ابزارهای Google: قفل کردن ناشران وب‌سایت به ابزارهای تازه به‌دست‌آمده آن، از طریق محدود کردن تقاضای آگهی‌دهنده منحصربه‌فرد و ضروری آن به مبادله آگهی‌اش، و به نوبه خود، شرطی کردن دسترسی هم‌زمان مؤثر به آگهی آن. تبادل در استفاده از سرور آگهی ناشر آن؛ تحریف رقابت حراج: محدود کردن مناقصه بی‌درنگ برای موجودی ناشر به مبادله تبلیغاتی آن، و مانع از توانایی صرافی‌های تبلیغاتی رقیب برای رقابت با همان شرایطی که مبادلات تبلیغاتی Google انجام می‌دهند. و دستکاری مزایده: دستکاری مکانیک حراج در چندین محصول خود برای مصون نگه داشتن Google از رقابت، محروم کردن رقبا از مقیاس، و توقف ظهور فناوری‌های رقیب.

Google بزرگترین کارگزار تبلیغات دیجیتال ایالات متحده است، اما نه چندان. Axios گزارش داد که گوگل 28.8 درصد از کل هزینه تبلیغات دیجیتال ایالات متحده را دارد و متا با 19.6 درصد در رتبه بعدی قرار دارد. همچنین شرکت‌های زیادی مانند آمازون، تیک تاک، اسپاتیفای و اپل با پتانسیل رشد زیادی وجود دارند، اما در حال حاضر، این شرکت‌ها تمایل دارند فقط بر روی پلتفرم‌های خاص خود تمرکز کنند.

The DOJ's diagram of Google's ad business. بزرگ کردن / نمودار DOJ از تجارت تبلیغات Google. رون آمادئو

این نگرانی وزارت دادگستری درباره سهم کلی بازار نیست: این سهم بازار ابزارهای فردی است که توسط ناشران و شرکت های تبلیغاتی استفاده می شود. در بخش «فروش» (سمت وب‌سایت‌هایی که فضای تبلیغاتی برای فروش دارند – مانند این)، DOJ می‌گوید سرور تبلیغات «DoubleClick for Publishers» گوگل بیش از 90 درصد از سهم بازار را دارد. در سمت «خرید» (طرف تبلیغ‌کنندگانی که به دنبال مکانی برای تبلیغات خود هستند)، شبکه Google Ads برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر 80 درصد از سهم بازار را دارد، در حالی که «Display & Video 360» برای آژانس‌های تبلیغاتی بزرگ دارای 40 درصد است. درصد سهم بازار صرافی Google Ad، که با فروشندگان و خریداران مطابقت دارد، 50 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

تبلیغات

در مورد راه‌حل، وزارت دادگستری می‌گوید: «برای جبران رفتار ضدرقابتی Google، وزارتخانه به‌دنبال تسکین عادلانه از طرف آن است. از عموم مردم آمریکا و همچنین خسارات سه برابری برای خسارات متحمل شده توسط سازمان‌های دولتی فدرال که برای تبلیغات نمایشی وب بیش از حد پرداخت کردند. اساساً، از Google می‌خواهد پول را پس دهد.

Google یک پست وبلاگی منتشر کرد که در آن اعلام کرد با آخرین شکایت ضدانحصار دولت مخالف است. پس از شایعات معمول در مورد اینکه چگونه بازار رقابتی تر از آن چیزی است که شاکی فکر می کند، تهدید جدیدی را اضافه می کند که در بیانیه مطبوعاتی ذکر نشده است، و می گوید: "وزارت دادگستری از ما می خواهد که دو خرید را که 12 سال توسط تنظیم کننده های ایالات متحده بررسی شده اند، لغو کنیم. پیش (AdMeld) و 15 سال پیش (DoubleClick). در تلاش برای معکوس کردن این دو خرید، DOJ در تلاش است تا تاریخ را به هزینه ناشران، تبلیغ‌کنندگان و کاربران اینترنت بازنویسی کند."

باورش سخت است. گوگل هرگز از هم می پاشد. ما معمولاً این تهدید را می شنویم، اما آخرین باری که دولت یک شرکت را منحل کرد تقریباً 40 سال پیش بود. در آن زمان، شرکت تلفن، Bell Systems، به چیزی تقسیم شد که در نهایت به AT&T، Verizon، و Lumen Technologies/CenturyLink/Qwest تبدیل شد. تمایل دولت ایالات متحده برای تنظیم مقررات شرکت ها از آن زمان بسیار کاهش یافته است و امروزه این تهدید معمولاً فقط یک نقطه شروع مذاکره است.

در آستانه این شکایت، سال گذشته گوگل به وزارت دادگستری اعلام کرد که این کار را انجام خواهد داد. مایل باشید با انتقال یک واحد از Google به شرکت مادرش، Alphabet، تجارت تبلیغات را "تقسیم" کنید. این حرکتی است که به نظر می‌رسد زمانی که Google و Alphabet دارای یک مدیر عامل، مدیر مالی، سهامدار یکسان هستند و همگی یک انبوه پول (بسیار بزرگ) دارند، به سختی ثبت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *