خبر

 • تک بورد - مروری بر توزیع نه لینوکس: SerenityOS یک نامه عاشقانه Unix-y به دهه 90 است

  مروری بر توزیع نه لینوکس: SerenityOS یک نامه عاشقانه Unix-y به دهه 90 است
  8 روز و 18 ساعت قبل

  اگرچه تقریباً برای زمان نخست آماده نیست ، اما چیزهای زیادی برای دوست داشتن در اینجا وجود دارد.
  امروز ، من یک پروژه سیستم عامل در حال توسعه را آزمایش کردم که به نظر می رسد تقریباً نگران کننده به طور خاص برای من طراحی شده است: SerenityOS. من نمی توانم SerenityOS را دقیق تر از وب سایت خود معرفی کنم:

  SerenityOS نامه ای عاشقانه به رابط های کاربری دهه 90 با هسته سفارشی شبیه یونیکس است. با سرقت ایده های زیبا از سیستم های مختلف دیگر ، با صداقت تملق می کند. به طور خلاصه ، هدف این است که بین زیبایی نرم افزارهای بهره وری در اواخر دهه 1990 و دسترسی کاربر به قدرت در اواخر دهه 2000 *nix ازدواج شود. این سیستمی است که ما ، بر اساس چیزهایی که دوست داریم ، برای ما ساخته شده است.

  هر کلمه از این مقدمه تقریباً از نظر جراحی دقیق است. برای کسی که از نظر جمعیتی هدف SerenityOS است - شخصی مثل من (و احتمالاً بسیاری از Arsians) ، که با سیستم های NT4 بزرگ شده اند اما در لینوکس و BSD مدرن رشد کرده اند - SerenityOS مانند یک نامه عاشقانه از طرف سابق است که هرگز فراموش نکرده اید.

  < h2> SerenityOS لینوکس نیست - و همچنین BSD نیست ،

  آنچه که این معرفی مختصر متوجه آن نمی شود ، مقیاس پروژه است. ممکن است فکر کنید SerenityOS فقط یک توزیع لینوکس با زیبایی غیر معمول بلندپروازانه موج بخار است ، اما در واقع یک سیستم عامل کامل است که از ابتدا ساخته شده است. این به معنی هسته سفارشی ، مدیر نمایش ، پوسته ... همه چیز است.

  با توجه به توسعه دهنده SerenityOS ، آندریاس کلینگ ، هیچ کد شخص ثالثی در SerenityOS وجود ندارد. کلینگ به Ars گفت: "هنگامی که ما شروع به کار کردیم ، ما چهار یا پنج عملکرد کتابخانه استاندارد C را از NetBSD یا مواردی از این قبیل وارد کردیم. اما با گذشت زمان از بین رفت. ما در حال حاضر از کد شخص ثالث عاری هستیم ، به استثنای فرآیند ساخت. "

  تبلیغات

  فرایند ساختی که کلینگ به آن اشاره می کند ، چیزی است که اگر می خواهید SerenityOS را با آن رانندگی کنید ، باید با آن آشنا شوید. در حال حاضر هیچ نسخه واقعی وجود ندارد و هیچ فایل ISO برای بارگیری وجود ندارد. در عوض ، باید پروژه را روی دستگاه خود کلون کرده و سیستم عامل را از منبع کامپایل کنید. این یک ماشین مجازی خاص SerenityOS ایجاد می کند - و به طور خودکار اجرا می شود.

  خواندن بیشتر

  مجوزهای منبع باز: چه ، کدام ، و چرا لینوکس یا BSD تحت پوشش خود ، چند مفهوم از FreeBSD وام گرفته است-مجوز آن (2 بند BSD) و یک سیستم مدیریت نرم افزار "درخت درختی" شبیه به FreeBSD.

  هر چند پیاده سازی SerenityOS از درخت پورت ها دارای اهمیت است: این برنامه در خود SerenityOS عمل نمی کند. در عوض ، کاربر پورت را بر روی سیستم عامل میزبان می سازد ، سپس تصویر SerenityOS را بازسازی می کند تا شامل پورت تازه ساخته شده باشد.

  "این یک سیستم یونیکس است! من این را می دانم! »

  در طرف منفی ، مرورگر SerenityOS یک استثنا قائل شد - از طرف دیگر ، Crash Reporter یک چیز زیبا است! جیم سالتر قوری یوتا را ببینید - نوعی "سلام جهان" برای رندر سه بعدی. Jim Salter Building SerenityOS همچنین به طور خودکار VM مجازی خود را فعال می کند و یک گزارش کنسول در حال اجرا روی میزبان باقی می ماند. (Ext2؟ Yikes ...) جیم سالتر

  اگرچه من قبلاً از نظر فنی هرگز در SerenityOS از چیزی استفاده نکرده بودم ، اما سیستم بلافاصله برایم آشنا شد. کنسول های یونیکسلی ، آثار مربوط به پشته و اطلاعات سخت افزاری به طور یکپارچه با رابط های زبانه دار ساده دوران دهه 90 ترکیب می شوند-اگر هم با Windows NT و هم با هر سیستم عامل مبهم و مدرن یونیکسلی آشنا هستید ، از همان لحظه با SerenityOS آشنا خواهید شد. دسکتاپ آن را مشاهده کنید.

  خواندن بیشتر

  Unix در 50: چگونه سیستم عامل که تلفن های هوشمند را از کار انداخت شروع کرد

  خوب ، SerenityOS به اندازه کافی شبیه Windows NT است تا در نگاه اول Windows NT باشد. حتی شامل یک سیستم موضوعی است که بسیار شبیه به سیستم هایی است که در سیستم عامل های ویندوز در اواخر دهه 90 یافت می شود و کار می کند. اما در داخل منوی استارت قدیمی ، روکش های ساده پنجره و فونت سیستم تهاجمی ساده ، پشتوانه های Unix هستند که به خوبی استفاده می شود.

  تبلیغات

  در کنسول ، پوسته ای کاملاً برجسته شبیه Bash در انتظار است. پوسته دارای بسیاری از ابزارهای سیستم است که انتظار می رود در یک سیستم Unixlike پیدا کنید - از جمله اما پیدا کردن ، grep و sysctl. اگر بتوانید یکی از برنامه های SerenityOS را خراب کنید - و اگر در اینجا صادق باشیم ، احتمالاً این کار را خواهید کرد - گفتگوی Crash Reporter شبیه به یک برنامه در Windows است. با این حال ، یک ردیف پشته ، محتویات ثبت CPU و متغیرهای محیطی در یک رابط ساده با برگه وجود دارد.

  کمترین ویژگی مورد علاقه من در SerenityOS سیستم فایل فعلی آن است که به عنوان "Ext2FS گزارش می شود. " سیستم فایل لینوکس ext2 نسبت به زمان خود بسیار خوب بود-این زمان در سال 1998 به پایان رسید. امیدوارم SerenityOS در نهایت به یک سیستم فایل مدرن تبدیل شود ، با پشتیبانی روزنامه نگاری مناسب برای ایمنی در هنگام خرابی و خرابی.

  عملکرد دهه 1990. .. به روش خوبی

  سیستم نیز سریع است ، تقریباً به همان شیوه ای که NT 4.0 در زمان خود سریع بود. عملکرد SerenityOS به گونه ای سازگار است که سیستم عامل ها مدتهاست آن را مشاهده نکرده اند. در حال حاضر ، هسته SerenityOS از چند پردازش متقارن (SMP) آگاه نیست-ماشین مجازی ویژه آن فقط از یک رشته از پردازنده فیزیکی رایانه میزبان شما استفاده می کند.

  بدیهی است که عدم پشتیبانی SMP محدودیت های سیستم برای بسیاری از کارهای دنیای واقعی SerenityOS تنها می تواند از مدل تک رشته ای خود خلاص شود زیرا همه چیز با چنین انتظاری ساخته شده بود ، اما این انتظار Kling و مشارکت کنندگان را که بعداً آمدند مجبور کردند کد فوق العاده تمیز و بدون خط و خش بنویسند.

  نتیجه این محیط تک رشته ای؟ سادگی زیبا. SerenityOS نمی تواند سریعتر از یک هسته واحد CPU کامپیوتر میزبان شما اجرا شود - اما کندتر نیز اجرا نمی شود.

  اگرچه SerenityOS در حال حاضر محدود به یک رشته واحد است ، Kling به ما می گوید او در حال ارتقاء هسته است. "در دو هفته گذشته ، من روی پشتیبانی چند هسته ای کار می کردم ... [اما] هنوز به اندازه کافی پایدار نیست که همه بتوانند با آن زندگی کنند. تا کنون ، سیستم معمولاً در عرض چند دقیقه [اگر SMP فعال شده است]. "

خبرهای دیگر از ابزارها