خبر

 • تک بورد - قرارداد انحصاری کوالکام ممکن است از اجرای ویندوز بر روی سایر تراشه های ARM جلوگیری کند

  قرارداد انحصاری کوالکام ممکن است از اجرای ویندوز بر روی سایر تراشه های ARM جلوگیری کند
  15 روز و 16 ساعت قبل

  پایان قرارداد انحصاری می‌تواند به ویندوز اجازه دهد روی Apple Silicon و سایر SoCها اجرا شود.
  مایکروسافت نسخه‌هایی از ویندوز 10 و ویندوز 11 را ایجاد کرده است که بر روی تراشه‌های ARM اجرا می‌شوند، اما تا به امروز، این شرکت علاقه‌ای به فروش ویندوز روی ARM نداشته است. مجوز برای هر کسی غیر از سازندگان رایانه شخصی. نسخه‌های ARM ویندوز می‌توانند روی چیزهایی مانند Raspberry Pi یا در برنامه‌های مجازی‌ساز

  مطالعه بیشتر

  ویندوز در حال بازگشت به ARM است، این بار با سازگاری 32 بیتی x86

  یک توضیح احتمالی از گزارشی در مورد XDA Developers آمده است، که ادعا می‌کند قرارداد انحصاری با کوالکام مایکروسافت را از ساختن باز می‌دارد. نسخه های ARM ویندوز به طور کلی در دسترس هستند. به گفته "افرادی که با آن آشنا هستند"، این قرارداد انحصاری در حال حاضر "سایر فروشندگان تراشه را از رقابت در این فضا باز می دارد." همچنین گفته می‌شود که قرارداد کوالکام به زودی به پایان می‌رسد، هرچند در این گزارش مشخص نیست که چقدر زود است.

  این ادعا چند هفته پس از ریک تسای، مدیرعامل تراشه‌ساز ARM مطرح می‌شود. مدیاتک، در یک تماس درآمد شرکتی گفت که مدیاتک «مطمئناً قصد [ها] دارد» ویندوز را بر روی تراشه‌های خود اجرا کند. کوالکام، مدیاتک، راک‌چیپ و سایرین همگی تراشه‌های ARM را برای کروم‌بوک‌ها ارسال می‌کنند، علاوه بر تراشه‌هایی که همگی برای دستگاه‌های اندرویدی ارائه می‌کنند.

  چه این معامله کوالکام وجود داشته باشد یا نباشد، این یک واقعیت است که مایکروسافت اعلام کرده است. در دسترس بودن ویندوز در ARM با همکاری کوالکام در سال 2016، و از زمانی که اولین سیستم‌های ویندوز مدرن ARM در اواخر سال 2017 عرضه شدند، به طور انحصاری از تراشه‌های کوالکام تغذیه می‌شوند. این شامل مایکروسافت SQ1 و SQ2 سرفیس پرو ایکس است که مارک مایکروسافت هستند اما "با مشارکت کوالکام توسعه یافته اند." یک قرارداد انحصاری در ابتدا می‌تواند برای دو طرف سودمند باشد—کوالکام تمام برنده‌های طراحی ویندوز را در سیستم‌های ARM برای چند سال به دست می‌آورد، و مایکروسافت پس از چند راه‌اندازی اشتباه فرصتی دوباره برای ایجاد یک اکوسیستم برای نسخه ARM ویندوز پیدا می‌کند. اما با گذشت زمان، می‌تواند تنوع سیستم‌های Windows-on-ARM را نیز محدود کند یا عملکرد را به دلیل عدم رقابت کاهش دهد.

  تبلیغات

  اگر مایکروسافت به ویندوز اجازه دهد روی دیگر پردازنده‌های ARM اجرا شود، می‌تواند در را باز کند. به یک نسخه مجازی از ویندوز در Apple Silicon Mac. جریمه عملکرد برای اجرای برنامه‌های x86 در نسخه‌های ARM ویندوز در سیستم‌های اپل بسیار کمتر قابل توجه است، زیرا تراشه‌های سری M1 به‌طور کامل از عملکرد هر چیزی که کوالکام در حال حاضر ارائه می‌کند بهتر است.

  و این چیزی است که ویندوز روی ARM برای موفقیت واقعی به آن نیاز دارد - سخت افزاری که می تواند کاری را که تراشه های M1 برای رایانه های شخصی مک انجام داده اند، برای رایانه های شخصی ویندوز انجام دهد. این یک شرط هوشمندانه برای مایکروسافت بود که نسخه‌ای از ویندوز بسازد که بتواند بر روی تراشه‌های ARM اجرا شود، بدون اینکه از سازگاری برنامه‌ها که در وهله اول افراد زیادی را به ویندوز متصل نگه می‌دارد، کار کند. اما تا زمانی که نتوانیم سخت‌افزاری را به دست آوریم که بتواند با عملکرد CPU اینتل و AMD برابری کند و در عین حال بازده انرژی آنها را بهبود بخشد، سیستم عامل یک کنجکاوی فنی باقی خواهد ماند. پایان این قرارداد انحصاری با کوالکام، با فرض وجود آن، راه را برای تراشه‌سازان بیشتری باز می‌کند تا بتوانند آن سرعت و کارایی را ارائه دهند.

خبرهای دیگر از گجت ها