خبر

 • تک بورد - سری پردازنده‌های دسکتاپ اینتل با تراشه‌های جدید نسل دوازدهم بازنگری جامعی را دریافت می‌کنند

  سری پردازنده‌های دسکتاپ اینتل با تراشه‌های جدید نسل دوازدهم بازنگری جامعی را دریافت می‌کنند


  21 روز و 22 ساعت قبل

  پردازنده‌های Alder Lake Core i5، Core i3، Pentium و Celeron خط تولید را تکمیل می‌کنند.
  اینتل اولین پردازنده‌های دسکتاپ نسل دوازدهم Core خود را کمی بیش از دو ماه پیش عرضه کرد، و ما بسیار تحت تأثیر نتایج قرار گرفتیم. تراشه‌ها هنوز هم انرژی زیادی مصرف می‌کنند، اما عموماً عملکردی برای پشتیبان‌گیری از آن دارند. امروز، اینتل بقیه خط تولید، از جمله نسخه‌های غیرقابل اورکلاک پردازنده‌های Core i9، i7 و i

  ادامه مطلب

  اینتل پردازنده های نسل دوازدهم Alder Lake را معرفی کرد: کابوس طولانی 14 نانومتری ما به پایان رسید

  پردازنده های جدید، از Core i9 تا Celeron

  اینتل در مجموع 22 پردازنده را اعلام کرد امروزه CPU های جدید، و جایگزین اکثر پردازنده های دسکتاپ نسل یازدهم و دهم این شرکت می شوند. مانند پردازنده‌های قابل اورکلاک سری K و KF که در حال حاضر موجود هستند، این تراشه‌ها به یک مادربرد جدید با سوکت LGA 1700 نیاز دارند و بسته به مادربردی که خریداری می‌کنید، می‌توانند از DDR4 یا DDR5 پشتیبانی کنند (در مورد آن‌ها کمی بیشتر توضیح می‌دهیم).

  مطالعه بیشتر

  نقشه راه ریخته گری اینتل، دوران پس از نانومتری "Angstrom" را نشان می دهد

  همه این پردازنده ها بر اساس فرآیند "Intel 7" ساخته شده اند، که قبلا به عنوان "10nm Enhanced Super" شناخته می شد. فین." اینتل تغییر نام را با گفتن اینکه چگالی ترانزیستور اینتل 7 مشابه فرآیندهای تولید با برند 7 نانومتر از رقبای مانند TSMC و سامسونگ است توجیه می کند. نسل دوازدهم Core اولین بار در حدود شش سال و نیم است که اینتل از برخی از نسخه‌های فرآیند ۱۴ نانومتری خود برای پردازنده‌های دسکتاپ فراتر رفته است.

  برخی از پردازنده‌های جدید از معماری پردازنده ترکیبی اینتل استفاده می‌کنند. که هسته‌های عملکرد و کارایی ( هسته‌های P و E) را برای بهبود بازده انرژی در زمانی که رایانه زیاد شلوغ نیست و عملکرد چند هسته‌ای بهتری را در زمانی که به تمام سرعت پردازنده نیاز دارید ارائه می‌کند، ارائه می‌کند. تعادل بار در این تراشه های هیبریدی توسط فناوری "Thread Director" اینتل انجام می شود که برای عملکرد بهینه باید توسط سیستم عامل شما پشتیبانی شود. در حال حاضر، Windows 11 آن را دارد، پشتیبانی لینوکس در حال انجام است، و Windows 10 آن را ندارد و نخواهد داشت (می‌توانید از تراشه‌های Alder Lake با Windows 10 استفاده کنید، اما عملکرد می‌تواند ترکیبی باشد).

  اما در سطح Core i5 و پایین تر، بیشتر این تراشه ها فقط شامل هسته های P هستند. این برای بازی یا هر کار دیگری که در آن چند هسته سریع کار را انجام می دهند بسیار خوب خواهد بود—سخت افزار تام بررسی اولیه یک Core i5-12400 جفت شده با رم DDR4 را انجام داده است، و در بنچمارک های بازی، آن را با خود حفظ کرده است. تراشه‌های بسیار گران‌تر سری Ryzen 5000 و نسل یازدهم Core. اما ممکن است هسته های الکترونیکی را برای رمزگذاری ویدیویی مبتنی بر CPU یا هر نوع کار رندری که می تواند به طور موثر از همه هسته های پردازنده شما به طور همزمان استفاده کند، از دست بدهید.

  تصاویر بالا تمام مشخصات و قیمت ها را دارند، اما در اینجا آمده است. یک نمای کلی از همه چیزهایی که اعلام شده است:

  تراشه های Core i9 شامل هشت هسته P و هشت هسته E هستند (و توجه داشته باشید که فقط هسته های P شامل Hyperthreading هستند، به همین دلیل است که شما به جای 32 رشته، 24 رشته دارید. ممکن است انتظار داشته باشید). تراشه های Core i7 دارای هشت هسته P هستند اما تنها چهار هسته E دارند. برخلاف همتایان سری K خود، تراشه های غیر K Core i5 شامل شش هسته P و بدون هسته E هستند. Core i5-12400F با قیمت فهرست 167 دلاری خود، مخصوصاً برای گیمرهای مقرون به صرفه جالب است. تراشه های Core i3 دارای چهار هسته P و بدون هسته E هستند. هر دو تراشه های پنتیوم و سلرون فقط دو هسته P دارند، اما پنتیوم ها دارای Hyperthreading هستند و سلرون ها این گونه نیستند. تراشه های سری F شامل GPU نیستند. تراشه‌های سری T دارای تعداد هسته‌های مشابه نسخه‌های غیرT هستند، اما با «قدرت پایه» پایین‌تر و سرعت کلاک پایه بسیار پایین‌تر - سرعت‌هایی که پردازنده‌ها برای بارهای کاری سنگین و پایدار که گرمای زیادی تولید می‌کنند، به آن بازمی‌گردند. تمامی پردازنده ها شامل 20 خط PCI Express هستند و رسما از سرعت حافظه DDR4 و DDR5 یکسان، از Core i9 گرفته تا Celeron پشتیبانی می کنند. تراشه‌های Core i3، Pentium و Celeron، علی‌رغم کمبود هسته‌های E، قابل توجه هستند، زیرا اینتل در دو سال اخیر این پردازنده‌های پایین‌رده را به‌طور معنی‌داری به‌روزرسانی نکرده است. تراشه‌های ارزان‌قیمت منتشر شده در کنار پردازنده‌های دسکتاپ نسل یازدهم اینتل، سرعت‌گیرهای کوچکی بودند که هنوز از برندهای نسل دهم و معماری Comet Lake استفاده می‌کردند. با توجه به اینکه تراشه‌های نسل ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم همگی در معماری Skylake در سال 2015 تکرار شده‌اند و تعداد هسته‌ها از نسل هشتم تراشه‌های Coffee Lake در سال 2017 یکسان بوده است، اینها باید بهترین پردازنده‌های اقتصادی ما باشند. مدتی است دیده ام (همچنین به اینتل کمک می کند که AMD اساساً فضای پردازنده 200 دلاری و کمتر از آن را با تراشه های سری Ryzen 5000 خود واگذار کرده است.)

  متوجه خواهید شد که اینتل یک رقم "قدرت پایه" را با همه چیز در نظر گرفته است. از این پردازنده‌ها در محل اندازه‌گیری توان طراحی حرارتی (TDP). مدت‌هاست که TDP به‌عنوان یک رقم مصرف انرژی از دقت کمتری برخوردار بوده است، و رقم بسیار بالاتر Maximum Turbo Power بیشتر مطابق با آنچه می‌بینید اگر کل پردازنده را همزمان روی چیزی کار می‌کردید، می‌بینید. اینجاست که بزرگترین تفاوت بین پردازنده های کم مصرف سری T و نسخه های استاندارد را خواهید دید. Core i9-12900 حداکثر توان توربو را 202 وات فهرست می‌کند، در حالی که i9-12900T حداکثر 106 وات است. و بسیاری از سازندگان مادربرد حتی چندین ایستگاه از پیش تنظیم قدرت را نیز شامل می‌شوند که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید تا سرعت بیشتری از CPU شما کاهش یابد. اگرچه پردازنده‌های غیر سری K از نظر فنی نمی‌توانند اورکلاک شوند، افزایش (یا کاهش) حداکثر توان بر روی مدت زمانی که می‌توانند در حداکثر سرعت کلاک توربو خود بمانند، تأثیر می‌گذارد. فقط بدانید که قدرت بیشتر گرمای بیشتری تولید می کند، و شما خنک کننده های CPU بهتری نسبت به خنک کننده های اینتل در جعبه پردازنده می خواهید.


  تگ ها:

  پردازنده‌ , دسکتاپ , اینتل , تراشه‌ , جدید , دوازدهم , بازنگری , جامعی , دریافت


  v 12
خبرهای دیگر از گجت ها