خبر

 • تک بورد - اولین نسخه عمومی جایگزین CentOS distro Rocky Linux منتشر شد

  اولین نسخه عمومی جایگزین CentOS distro Rocky Linux منتشر شد
  13 روز و 10 ساعت قبل

  توزیع جدید Greg Kurtzer از بنیانگذاران CentOS امروز دسترسی عمومی را به خود جلب کرد.

  لینوکس CentOS مرده است - و Red Hat می گوید Stream "جایگزینی نیست" راکی ​​لینوکس - یکی از حداقل دو توزیع جدید ایجاد شده برای پر کردن جای خالی هنگام قطع CentOS لینوکس توسط شرکت مادر بزرگ Red Hat - اعلام موجودیت کلی Rocky Linux 8.4 امروز Rocky Linux 8.4 با Red Hat Enterprise Linux 8.4 باینری سازگار است و اجرای برنامه های طراحی شده و آزمایش شده فقط برای RHEL را بدون خود RHEL امکان پذیر می کند. اشکال برای اشکال ، نه فقط ویژگی برای ویژگی خواندن بیشتر اکنون که CentOS Linux از بین رفته است کجا می توانم بروم؟ لیست ما را بررسی کنید یکی از س weالاتی که ما از زمان پوشش دهی لغو CentOS لینوکس به طور مکرر دریافت کرده ایم این است که "چرا فقط از [توزیع مورد علاقه من] استفاده نکنید؟" کاربران لینوکس و BSD آنقدر عادت دارند که با همان نام بسته ها و مراحل نصب مشابه ، روی همان توزیع های مختلف با یک نرم افزار کار کنند و فراموش کنند که استفاده و نصب نرم افزار اختصاصی معمولاً به چه صورت است.

  راکی ​​لینوکس و رقبا AlmaLinux (که کلون RHEL 8.4 خود را با باینری سازگار کرد) به سادگی "توزیع لینوکس" یا حتی "توزیع لینوکس نیستند که شباهت زیادی به RHEL دارند." اینها از همان منبع منبع RHEL 8.4 ساخته شده اند ، که تضمین می کند مجموعه وسیعی از نرم افزارهای اختصاصی طراحی شده با چیزی غیر از RHEL 8.4 "فقط کار خواهند کرد" ، صرف نظر از اینکه یک ویژگی (یا اشکال مبهم) بسته است. در RHEL 8.4 ممکن است وجود داشته باشد.

  البته Rocky Linux و AlmaLinux تنها گزینه های سازگار با RHEL نیستند. در دسامبر گذشته ، ما لیستی از گزینه های سازگار با باینری RHEL ، از جمله CentOS Stream خود RHEL (که فقط به صورت نسخه آزاد در دسترس است) و Oracle Linux ، و همچنین راکی ​​، آلما و توزیع والدین CloudLinux برای والدین منتشر کردیم.

  آنچه Rocky Linux و AlmaLinux را خاص می کند این است که هر دو distros به طور خاص برای پر کردن جای خالی ناشی از استهلاک CentOS ایجاد شده اند. هدف خاص آنها در دسترس بودن برای هر کسی است که به آنها نیاز دارد با پشتیبانی تجاری نیز موجود است. این نکته اخیر در تضاد است ، به عنوان مثال ، با Springdale Linux - که یکی دیگر از "RHEL بازسازی" طولانی مدت است که "فقط باید کار کند". اما در درجه اول برای جامعه دانشگاهی نسبتاً کوچکی در نظر گرفته شده و پشتیبانی شده است.

  نحوه دریافت Rocky Linux 8.4 (Green Obsidian) از ابتدا اما از آنجا که راکی ​​لینوکس به طور خاص در نظر گرفته شده است تا جایگزینی آسان برای توزیع های مشابه باشد ، اسکریپت های تبدیل آسان برای استفاده نیز در اختیار شما قرار می دهد.

  تبلیغات

  هیچ مسیر مهاجرت پشتیبانی شده ای از یکی از راکی ​​لینوکس های قبلی وجود ندارد. کاندیدای انتشار (RC) با توجه به تولید امروز ایجاد می شود - اما کاربران علاقه مند به توزیع های باینری دیگر RHEL 8.4 می توانند از ابزار free migrate2rocky برای مهاجرت راحت و در محل به Green Obsidian استفاده کنند که نباید کاربران موجود ، نرم افزار نصب شده و غیره را بهم بریزد توزیع های زیر توسط migrate2rocky پشتیبانی می شوند:

  AlmaLinux 8.4 CentOS Linux 8.4 RHEL 8.4 Oracle Linux 8.4 به طور خاص از منبع RHEL 8.4 ساخته شده است. همچنین مواردی در مورد Katello و برخی پیام های خطا در ارتباط با مهاجرت هایی که از RHEL 8.4 شروع می شوند وجود دارد. ما اکیداً به کاربران علاقه مند توصیه می کنیم قبل از اقدام به مهاجرت ، یادداشت های کامل انتشار migrate2rocky را با دقت بخوانند - و مانند همیشه ، نسخه پشتیبان تهیه و کار کرده اند و قبل از اقدام به تهیه نسخه پشتیبان می شوند! امروزه به عنوان یک توزیع آماده تولید ، یک ویژگی قابل توجه هنوز در دسترس نیست - پشتیبانی از Secure Boot ، که تیم Rocky آن را "یک فرایند غیر پیش پا افتاده" برای شروع توزیع جدید توصیف می کند.

  روند فعال سازی Secure Boot با Rocky در حال انجام است و تیم انتظار دارد مجموعه ای از ISO ها با پشتیبانی Secure Boot ساخته شود و به زودی منتشر شود. تا آن زمان ، کاربران بالقوه راکی ​​لینوکس که نمی توانند منتظر پشتیبانی Secure Boot باشند باید AlmaLinux 8.4 را در نظر بگیرند که در ماه مه پشتیبانی Secure Boot خود را دریافت کرده است.

  اگرچه همیشه انجام برخی از موارد خطرناک است مهاجرت را انجام دهید ، لازم به ذکر است که نصب AlmaLinux (یا یک توزیع سازگار 8.4 دیگر) با Secure Boot امروز به این معنی نیست که بعداً نمی توانید به Rocky Linux بروید - ابزار migrate2rocky که در بخش آخر به آن اشاره شده است ، باید به سادگی و نسبتاً سریع کار کند ، و مطمئناً اگر امروز به Secure Boot احتیاج دارید اما هنوز Rocky Linux را ترجیح می دهید پس از دسترسی Secure Boot به آن دسترسی پیدا کنید.

  RESF بیش از Rocky Linux است

  به گفته تیم Rocky Linux ، "این تازه آغاز است ، و [بنیاد نرم افزار Rocky Enterprise] چیزی فراتر از راکی ​​لینوکس است. " این تیم ادامه می دهد تا RESF را به عنوان "خانه ای برای کسانی که معتقدند منبع باز فقط یک سوئیچ نیست که می توان بنا به خواست خود آن را تغییر داد" توصیف کرد.

  برای اینکه پول خود را در جایی قرار دهد که دهانش باشد. ، RESF با در دسترس قرار دادن کد منبع Green Obsidian متوقف نشد - زیرساخت های ساخت ، مخازن Git و "هر چیز دیگری که هر کسی برای کار کردن به کار ما احتیاج داشته باشد" یافتن آن آسان است.

  اگرچه RESF ممنوع است هر پروژه دیگری را با نام مشخص کرده است ، می گوید که کاربران باید انتظار بیشتری در هفته ها و ماه های آینده داشته باشند - این به شدت دلالت بر این دارد که ممکن است در آینده نزدیک به میزبانی نرم افزار و پروژه از توسعه دهندگان و جوامع همفکر کمک کند.

خبرهای دیگر از اسباب