خبر

 • تک بورد - اندروید 12: نقد و بررسی Ars Technica

  اندروید 12: نقد و بررسی Ars Technica
  23 روز و 7 ساعت قبل

  بررسی عمیق سالانه ما به همه چیزهای جالب در جدیدترین سیستم عامل Google.
  به Android API سطح 31، معروف به Android 12 خوش آمدید. جدیدترین سیستم عامل Google یکی از عجیب‌ترین عرضه‌ها را داشت. انتشار کد منبع ضد آب و هوا در اوایل اکتبر اتفاق افتاد، اما اگر می‌خواهید Android 12 را به طور رسمی روی دستگاهی اجرا کنید، باید تا روز راه‌اندازی Pixel 6 صبر می‌کردید، زمانی که Google همچنین Android 12 را برای دس

  به نوعی، این برای Android 12 مناسب بود: نسخه پیکسل محور برای سیستم عامل گوگل محور. اندروید 12 Material You را عرضه می کند، سبک طراحی که گوگل می گوید روزی شما را در سراسر اکوسیستم شرکت دنبال خواهد کرد. این یک طراحی گوگل محور است که احتمالاً بسیاری از برندهای بزرگ را خوشحال نمی کند، اما عالی به نظر می رسد.

  علاوه بر Material You، میلیون ها ویژگی نیز برای پوشش دادن وجود دارد، مانند یک سیستم فایل جدید، یک سیستم جدیدتر و هسته لینوکس قابل ارتقا بیشتر و تغییرات اعلان. بیایید شیرجه بزنیم.

  فهرست محتوا

  مطالب شما—پنل اعلان رابط کاربری زیبا و نسل بعدی Google—دکمه‌های بزرگ، یک انیمیشن بازگشایی شیرین، و بازگشت پانل‌ها GKI—اندروید از همیشه به‌روزرسانی‌های هسته Play Store به لینوکس نزدیک‌تر می‌شود؟ ابزارک ها - جدیدتر، زیباتر، و دیگر فقط برای صفحه اصلی نیست ابزارک ها اکنون API محتوای راه دور هستند؟! بسیاری از تغییرات دیگر رابط کاربری حریم خصوصی - داشبورد، تراشه‌های مجوز، و سوئیچ‌های کشتن Private Compute Core - اجرای کد هوش مصنوعی در ماشین مجازی؟ کلاس عملکرد—یک حداقل مشخصات برای... چیزی سیستم فایل افزایشی و دانلود به‌روزرسانی اندروید هرگز متوقف نمی‌شود The Good The Bad The Ugly

  Material You— رابط کاربری زیبا و نسل بعدی Google رنگین کمانی از رنگ‌های اندروید. رنگ‌های ساعت و دکمه به‌طور خودکار از تصویر زمینه ایجاد می‌شوند. Enlarge / رنگین کمانی از رنگ های اندروید. رنگ های ساعت و دکمه به طور خودکار از کاغذ دیواری تولید می شوند. Ron Amadeo

  اولین چیزی که هنگام راه‌اندازی اندروید 12 متوجه می‌شوید، زبان طراحی جدید است که Google آن را "Material You" می‌نامد. گوگل قبلاً در برابر دادن شماره نسخه به سبک‌های طراحی متریال خود مقاومت می‌کرد، اما با برخی اسناد که این را "Material Design 3" می‌نامند، تاریخچه واضح است. گوگل اولین «طراحی متریال» را در اندروید 5.0 معرفی کرد که رنگ‌های پررنگ و پس‌زمینه کارت سفید را به اندروید (و بقیه گوگل) آورد. Google در سال 2018 با اندروید 9 به Material Design 2 منتقل شد، و در حالی که این امر سفارشی‌سازی رنگ زیادی را برای مارک‌ها به ارمغان آورد، Google به سراغ تم کاملاً سفید رفت که تقریباً کاملاً فاقد رنگ بود. فقدان رنگ راه را برای حالت تاریک در اندروید 10 2019 هموار کرد که امکان تغییر آسان از تمام سفید به تمام تیره را فراهم کرد.

  برای اندروید 12، گوگل رنگی را که حذف کرده بود بازگرداند. این نسل بعدی طراحی متریال است و به‌طور خودکار با رنگ‌ها هماهنگ می‌شود، به گونه‌ای که هیچ سیستم‌عامل دیگری قبلاً وجود نداشته است. Material You فقط مجموعه ای از اصول طراحی نیست. همچنین یک سیستم رنگی مبتنی بر الگوریتم (با اسم رمز "Monet") است که به کاغذ دیواری صفحه اصلی شما نگاه می کند و یک پالت رنگ برای دکمه ها، پس زمینه و متن کل سیستم عامل ایجاد می کند. بنابراین یک کاغذ دیواری عمدتاً قرمز انتخاب کنید، و در سراسر Android سایه‌هایی از قرمز خواهید داشت.

  انتخاب دقیق رنگ‌ها به جادوی الگوریتمی گوگل بستگی دارد، اما به طور کلی، Android 12 یک رنگ اصلی را از تصویر زمینه انتخاب می‌کند و با تغییر روشنایی و اشباع، تغییرات مختلفی را پمپاژ می کند. بنابراین، اگر یک کاغذ دیواری عمدتاً آبی را انتخاب کنید، به طور پیش‌فرض چیزی شبیه به آبی روشن، آبی تیره‌تر، عمیق‌تر اشباع‌شده، آبی-خاکستری تیره‌تر، و سپس یک رنگ پس‌زمینه – یا تقریباً «آبی سفید» برای حالت نور دریافت خواهید کرد. پس زمینه یا تقریباً "آبی سیاه" برای تصویر زمینه حالت تاریک.

  Android 12 Easter Egg به توسعه دهندگان تراشه های رنگی برای تزئین می دهد.بزرگ کردن / تخم مرغ عید پاک اندروید 12 به توسعه دهندگان تراشه های رنگی برای تزئین می دهد. رون آمادئو امسال تخم مرغ عید پاک برای اندروید 12 نحوه عملکرد آن را نشان می دهد و یک صفحه کامل از نمونه های رنگی موجود در برنامه ها را نشان می دهد. برای تنظیم تصویر زمینه داده شده دو رنگ خنثی، دو رنگ برجسته که با کاغذ دیواری شما مطابقت دارند و سپس یک رنگ مکمل وجود دارد. همه این پنج رنگ در طیف کاملی از روشنایی موجود هستند.

  برای جلوگیری از مشکلات کنتراست، Google رنگ‌ها را از کاغذ دیواری شما بیرون می‌کشد و آنها را به فضای رنگی CIELAB ترسیم می‌کند. به جای چیزی مانند مقادیر RGB برای قرمز، سبز و آبی، CIELAB به شما یک "L" برای روشنایی ادراکی (از سیاه به سفید) می دهد و سپس با استفاده از اعداد مثبت یا منفی، مقدار "A" از فیروزه ای به سرخابی می رود و مقدار "B" از آبی به زرد می رود. داشتن مقدار سبکی در حالت آماده به شما امکان می دهد نسبت کنتراست را در نرم افزار محاسبه کنید. بنابراین برای هر دو ترکیب از رنگ‌ها، Google می‌تواند تضمین کند که آنها خوانا باقی می‌مانند—و در استانداردهای دسترسی به کنتراست تعریف‌شده برای کاربران کم‌بینا باقی می‌مانند.

  انتخاب الگوریتمی رنگ بسیار شبیه به API «Palette» Android 5 است. که گوگل در سال 2014 با آن آزمایش کرد. پالت رنگ‌ها را از تصاویر استخراج می‌کرد و آن‌ها را روی رابط کاربری اعمال می‌کرد، و Monet اندروید 12 نیز بازسازی اولیه همان ایده است. در حالی که Palette هرگز به وعده اصلی خود عمل نکرد و زیاد مورد استفاده قرار نگرفت، رنگ‌های پویا در اندروید 12 در همه جا پخش می‌شوند. حتی در مرحله پیش از انتشار، واضح بود که سیستم جدید با هیاهوها سازگار خواهد بود.

  تبلیغات

  همه چیز در Android 12 با رنگ های کاغذدیواری شما رنگ آمیزی شده است. صداهای کاغذدیواری را در تنظیمات سریع، پانل اعلان، تنظیمات، نمادهای برنامه و موارد دیگر خواهید دید. حتی بسیاری از خاکستری ها یا سفیدهای تیره که ظاهر خنثی دارند، معمولاً در همان خانواده رنگی که طرح رنگ کاغذ دیواری است زندگی می کنند. یافتن نمونه‌هایی از سفید خالص یا سیاه خالص در هر جایی از سیستم عامل دشوار است، به استثنای یک استثنا پس‌زمینه پانل اعلان (این برای یک جلوه جالب است که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد).

  برنامه‌های هماهنگ‌شده با رنگ. و والپیپرهایی که از آنها آمده اند. Ron Amadeo اکثر برنامه ها (به جز ساعت) در رنگ های روشن و تاریک عرضه می شوند. ران آمادئو رد. رون آمادئو لایم. رون آمادئو بلو. ران آمادئو اورنج. Ron Amadeo

  مواد شما فقط برای سیستم عامل نیست. برنامه‌ها می‌توانند به پالت‌های تغییر رنگ Material You نیز متصل شوند، بنابراین حتی Gmail و Play Store نیز می‌توانند با کاغذ دیواری شما هماهنگی رنگی داشته باشند. بر خلاف عرضه کند حالت تاریک در سراسر اکوسیستم برنامه Google، تعدادی از برنامه های Google در حال حاضر از Material You پشتیبانی می کنند. ماشین‌حساب، ساعت، صفحه‌کلید، Gmail، Chrome، Play Store، YouTube Music، Google Calendar، Drive، Keep، Files، و موارد دیگر همه از رنگ‌های پویا استفاده می‌کنند.

  Google این تجمل را دارد که به آن توجهی نداشته باشد. بیش از حد در مورد سایر برندها در Android، و Material You یک بار دیگر به عادات گوگل محور می افتد. زمانی که گوگل Material Design 2 را در اندروید 9 عرضه کرد، به دستور سایر برندها قابلیت سفارشی‌سازی بسیار بیشتری را اضافه کرد. گوگل گفت که به بازخوردهایی که توسعه دهندگان «همیشه طراحی مواد را به اندازه کافی انعطاف‌پذیر نمی‌دانستند» و «محصولات برندهای مختلف بیش از حد شبیه به نظر می‌رسند» واکنش نشان می‌دهد. با این حال، Material You کنترل رنگ را به کاربران واگذار می‌کند، و من نمی‌توانم تصور کنم بسیاری از مارک‌های بزرگ که برای برندسازی به رنگ‌ها تکیه می‌کنند، در هیئت مدیره حضور داشته باشند. آیا فیس بوک هرگز اجازه یک برنامه سبز فیس بوک را می دهد؟ آیا Spotify هرگز اجازه یک برنامه Spotify آبی را می دهد؟ من اینطور فکر نمی کنم. با این حال، امیدواریم برنامه‌های کوچک‌تر از این ویژگی استفاده کنند.

  Material You نیز فقط برای اندروید نیست. طراحی جدید در Google I/O توسط معاون طراحی گوگل، Matias Duarte معرفی شد، و در حالی که Duarte از اندروید شروع به کار کرده بود، اکنون مسئولیت بخش اصلی "طراحی" گوگل را بر عهده دارد. در I/O، Duarte گفت Material You ابتدا به دستگاه‌های Pixel و «همه Google Apps مورد علاقه‌تان» می‌آید. در نهایت، او می‌گوید این طراحی در «وب، سیستم‌عامل کروم، ابزارهای پوشیدنی، نمایشگرهای هوشمند و همه محصولات Google» منتشر خواهد شد.

  این ممکن است سال‌ها طول بکشد، اما در نهایت، این طراحی باید تمام شود. گوگل. دوارته می‌گوید که روزی، رنگ‌هایی که با کاغذ دیواری تلفن خود انتخاب می‌کنید «می‌توانند با حساب کاربری شما، در هر برنامه و هر دستگاهی سفر کنند». بنابراین در این جهان آینده عالی، تصور کنید که کاغذ دیواری تلفن خود را به رنگ آبی تغییر دهید و ببینید که صفحه نمایش هوشمند گوگل، برنامه های وب و ساعت هوشمند خود نیز به رنگ آبی تغییر می کند. وحشی.

  اگر به صفحه کاغذ دیواری برگردید، می توانید از بین چندین گزینه رنگی برای یک کاغذ دیواری انتخاب کنید. Ron Amadeo گزینه دیگری که می توانید امتحان کنید "آیکون های مضمون" هستند که در نسخه بتا هستند.

  هنگامی که کاغذدیواری جدیدی انتخاب می‌کنید، یک گزینه رنگ اعمال می‌شود و تنظیمات کاغذدیواری بسته می‌شوند. با این حال، شما به این اولین گزینه رنگ محدود نمی شوید. اگر به تنظیمات کاغذدیواری برگردید، می‌توانید از میان چهار گزینه پالت رنگ و مجموعه (به‌طور شگفت‌آوری محدود) از رنگ‌های «پایه» انتخاب کنید. به نظر می‌رسد که گزینه‌های رنگی پیش‌فرض با یک رنگ منطبق مطابقت دارند، اما تنظیمات رنگ اضافی معمولاً رنگ‌های مکمل قابل توجهی را ارائه می‌دهند که واقعاً خوب به نظر می‌رسند.

  ورق زدن کاغذ دیواری‌ها و دیدن ترکیب‌های رنگی بسیار سرگرم‌کننده است. اندروید می آید. فقط کاش راحت تر بود فرآیند فوق بسیار سخت است: تنظیمات کاغذدیواری را باز می‌کنید، کاغذدیواری انتخاب می‌کنید، تنظیمات کاغذدیواری بسته می‌شود، تنظیمات کاغذدیواری را دوباره باز می‌کنید و سپس می‌توانید رنگی را انتخاب کنید. خوب است اگر بتوانیم همه این کارها را در یک سفر به تنظیمات کاغذ دیواری انجام دهیم. همچنین اگر پیش‌نمایش بیشتری از گزینه‌های رنگی برای هر کاغذ دیواری وجود داشته باشد، خوب خواهد بود. این تغییر رنگ با زمان‌های بارگذاری طولانی نیز همراه است، و افرادی که دارای تعویض خودکار کاغذ دیواری هستند متوجه شده‌اند که اگر بازی در پس‌زمینه اتفاق بیفتد، واقعاً می‌توانید آن را خراب کنید.

  یکی دیگر از گزینه‌های Material You «نمادهای تم» است. برای صفحه اصلی با این کار آیکون‌های عادی و چند رنگ اندروید با آیکون‌های تک رنگ که با بقیه تم شما مطابقت دارند تعویض می‌شود. در حال حاضر، این تنظیم در دستگاه‌های قدیمی‌تر Pixel برچسب «بتا» دارد، در حالی که در Pixel 6 وجود ندارد.

  تبلیغات آیا با نمادهای موضوعی مشکل دارید؟ همه نمادها مضمون ندارند. همچنین کشوی برنامه هرگز تغییر نمی کند، بنابراین اکنون دو مجموعه آیکون دارید.

  آیکون های مضمون به نوعی عجیب و غریب هستند. اول، آنها تشخیص آسان کاربر توسط رنگ را حذف می کنند. این یک معامله بزرگ نیست، زیرا گوگل از زمانی که شروع به فشار دادن نمادهای رنگین کمان غیرقابل تشخیص کرده است، روی این چشم انداز کار می کند. در مقایسه با آیکون‌های چند رنگی مشمئزکننده گوگل بدون فردیت، خاموش کردن همه رنگ‌ها مانند کم کردن نویز است و من آن را دوست دارم.

  یک جزء بسیار عجیب‌تر این تغییر این است که صفحه اصلی است. نمادها تک رنگ هستند، اما نمادهای کشوی برنامه اینطور نیستند. بنابراین شما دو مجموعه آیکون برای به خاطر سپردن و تشخیص دارید، و اگر همه نمادها، در همه جا - در کشوی برنامه و در صفحات تنظیمات مختلف برنامه - همه با هم مطابقت داشته باشند، بسیار منطقی تر خواهد بود.

  مسئله سوم. مشکل معمول اندروید است: برنامه‌های زیادی از این نمادهای مضمون پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین در حالی که همه برنامه‌های Google در کنار یکدیگر زیبا به نظر می‌رسند، اگر نمادهای شخص ثالث زیادی اضافه کنید، ترکیبی نامرتب از نمادهای رنگی و تک رنگ خواهید داشت.

  این ویژگی مانند یک فریاد باورنکردنی برای جامعه مودینگ در سایت هایی مانند XDA به نظر می رسد. موددرهای اندرویدی سال‌هاست که آیکون‌های مضمونی را با بسته‌های آیکون در لانچرهای شخص ثالث انجام می‌دهند. گوگل در اینجا به طور کامل چرخ را دوباره اختراع می کند، اما خنده دار است که ما به اهداف سازگاری بازگشته ایم که جامعه مدینگ بیش از یک دهه است که دنبال آن بوده است. اگر چیزی برای یادگیری از جامعه مدینگ وجود دارد، این است که ثبات داوطلبانه هرگز کارساز نخواهد بود! اگر توسعه دهندگان منفرد همه از قوانین پیروی می کردند، در وهله اول به بسته های آیکون نیازی نداشتیم. اگر واقعاً می‌خواهید این اتفاق بیفتد، باید به کاربران اجازه دهید این کار را به همه برنامه‌ها تحمیل کنند.

  ویجت‌ها از رنگ تاکیدی شما پیروی نمی‌کنند و در عوض دقیقاً از قسمتی از کاغذدیواری که روی آن هستند، رنگی را انتخاب می‌کنند. اگر آنها را جابجا کنید، رنگ آنها تغییر می کند. یک رنگین کمان ساعت

  افکت رنگی جالب دیگر صفحه اصلی با ویجت‌ها است که از رنگ تاکیدی استفاده نمی‌کنند (و بنابراین با نمادهای شما مطابقت ندارند)، اما در عوض به صورت پویا خود را بر اساس کاغذدیواری مستقیماً پشت آنها رنگ می‌کنند. در واقع می‌توانید ویجت‌ها را در اطراف صفحه حرکت دهید و تغییر رنگ آن‌ها را مشاهده کنید.

  شگفت‌انگیزترین چیز در مورد Material You این است که به نوعی، همیشه، 100 درصد مواقع کار می‌کند. ترکیب رنگ ها عالی به نظر می رسند و هیچ وقت مشکل کنتراست ندارند. من بدخواهانه سعی کرده‌ام با دادن کاغذدیواری‌های دیوانه‌کننده سیستم مانند PNG‌های کاملاً شفاف، کاغذ دیواری‌های رنگین کمان یا کاغذدیواری‌هایی که هدفشان ایجاد مشکل کنتراست است، این مشکل را از بین ببرم، و موادی که همیشه کار می‌کردید. تنها زمانی که حتی اشاره‌ای به یک مشکل سیستمی دیده‌ام، زمانی است که یک رنگ برجسته را از اسکرین‌شات قبلی حذف کرده‌ام و آن رنگ را به‌عنوان تصویر زمینه خود تنظیم کرده‌ام. اندروید 12 با کم نور کردن تصویر زمینه پاسخ داد تا همه چیز همچنان قابل خواندن باشد. بدترین چیزی که می توانید در مورد هر ترکیب رنگی بگویید این است که خسته کننده است، اما همیشه می توانید دوباره به تنظیمات کاغذ دیواری بروید و ترکیب رنگی پر جنب و جوش تر را انتخاب کنید.

  سیستم رنگ در اندروید 12 به طرز باورنکردنی خوبی کار می کند. تغییر به یک کاغذ دیواری جدید و دیدن گزینه های رنگی که ظاهر می شوند بسیار سرگرم کننده است و من فکر می کنم که یکی از محبوب ترین ویژگی های اندروید خواهد بود که به راحتی به بازار عرضه می شود. من فکر می‌کنم این امر همچنین منجر به تقاضای بیشتر برای برنامه‌هایی می‌شود که می‌توانند به‌طور خودکار تصویر زمینه شما را تغییر دهند تا بتوانید هر روز ظاهری تازه به گوشی داشته باشید.

  پویانمایی روشن و خاموش از دکمه فیزیکی روشن/خاموش محو می‌شود. انیمیشن پاور از دکمه فیزیکی پاور داخل و خارج می شود. Ron Amadeo

  ایده سیستمی که به طور خودکار خود را بر اساس کاغذ دیواری شما تم می کند، حداقل به میزانی که اندروید 12 انجام می دهد، مانند یک رویا به نظر می رسد که ممکن است توسط یک طراح که فقط نگران دنیای محدود مدل های خود است، مطرح شود. . می توان شک و تردید را تصور کرد: "قسمت های لبه زیادی وجود خواهد داشت! اگر ترکیب رنگ ها زشت به نظر برسند یا مشکلات کنتراست داشته باشند چه می شود؟ هرگز کار نمی کند!" به‌علاوه، تصور کنید که یک طراح هستید و سپس به شما می‌گویند که باید با هر رنگی عناصر مشکلی نداشته باشید. وحشتناک به نظر می رسد. این یک دستاورد باورنکردنی است که جرات طراحی چیزی مانند سیستم رنگ پویا Material You را داشته باشید، در واقع آن را به کار بگیرید، و آن را برای میلیون ها (و روزی میلیاردها) نفر ارسال کنید. اکنون که Google مسیر رنگ‌های پویا را طی کرده است، این چیزی است که من انتظار دارم اکثر فروشندگان سیستم‌عامل دیگر در چند سال آینده آن را کپی کنند.

  برای روزنامه‌نگاران و توسعه‌دهندگانی که به طور منظم مواد Android «نمونه‌ای» تولید می‌کنند، Material You همچنین ما را در مخمصه جالبی قرار می دهد: هیچ چیز در اندروید 12 واقعاً رنگ متعارفی ندارد. معمولاً سعی می‌کنم از پیش‌فرض‌ها اسکرین‌شات‌های «خنثی» و سفارشی‌نشده بگیرم، اما در اینجا واقعاً امکان‌پذیر نیست. رنگ‌های این مقاله باید براساس کاغذدیواری‌هایی باشد که در آن زمان دارم، اما اگر دو کاربر کاغذدیواری یکسانی نداشته باشند، هیچ دو نسخه از Android 12 یکسان به نظر نمی‌رسند.

خبرهای دیگر از گجت ها