techbord.com Intel Rocket Lake Preview: یک معماری جدید

میانبرهای خرید:

چگونه توانا سقوط کرده اند. Intel ، نامی مترادف با رایانه است. Intel Inside ، عبارتی مترادف با تضمین کیفیت. اینتل قابل تحمل نیست. AMD پس از سالها غرق شدن در گل و لای باقی مانده از اینتل ، برای تسخیر بازار پردازنده ها دوباره بالا رفته است. سه سال پیش ، نسل اول پردازنده های Ryzen به طور غیر منتظره ای از نظر ارزش اینتل غلبه کردند. نسل دوم این سرب را سیمان کرد. و نسل سوم با عملکرد برتر اینتل در زمینه های اصلی رقابت کرد.

AMD اکنون ادعا می کند که نسل چهارم Ryzen ، با راه اندازی در ماه آینده ، ناخن نهایی را در تابوت اینتل قرار خواهد داد: آنها در عملکرد بازی اینتل را شکست خواهم داد. آیا امکان دارد؟ ما به زودی خواهیم دید اما چنین چالشی نمی تواند بی پاسخ بماند.

وارد Rocket Lake شوید.

معماری جدید اینتل با درهم و برهم کردن فن آوری های جدید وارد بازار می شود. اما آیا Rocket Lake اینتل را به ارتفاعات جدید می رساند یا خراب می شود و می سوزد؟ بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه تاکنون می دانیم.

https://techbord.com Intel Rocket Lake پیش نمایش: یک معماری جدید

برنامه پرواز چیست؟

Rocket Lake نام رمز پردازنده های نسل یازدهم اینتل است ، که در اوایل سال آینده با جایگزینی نسل 10 (با نام رمز Comet Lake) جایگزین خواهد شد.

Rocket Lake اولین نسل در پنج سال برای معرفی معماری جدید به سری دسکتاپ گل سرسبد اینتل - سرانجام می توانیم به Skylake بگوییم.

معماری جدید به معنای عملکرد بیشتر و ویژگی های جدید مانند PCIe 4.0 ، AVX-512 ، حافظه سریعتر و گرافیک Xe. Rocket Lake همچنین آخرین نسل پردازنده های دسک تاپ اینتل خواهد بود که از گره 14 نانومتری استفاده می کند.

Blast Off!

در یک پست غیر منتظره در وبلاگ که در اوایل ماه جاری منتشر شد ، جان بونینی از اینتل اعلام کرد که Rocket Lake در سه ماهه اول سال 2021 راه اندازی می شود. نقشه های جاده تأیید نشده این پنجره را تا ماه مارس محدود کرده اند ، اما با همه عوارض همه گیر پردازنده ها به محض ورود به سادگی وارد خواهند شد.

به احتمال زیاد ، در زمان CES سال آینده معرفی رسمی Rocket Lake انجام خواهد شد.

مرحله اول: فریبنده ترین عنصر تقویت کننده Lake Rocket ، معماری جدید است که نیروی محرکه پیشرفت عملکرد خواهد بود. معماری های جدید CPU به طور معمول در سه زمینه اصلی بروزرسانی می کنند: آنها میزان IPC (دستورالعمل در هر ساعت) را افزایش می دهند ، تنظیمات حافظه پنهان را تغییر می دهند و ویژگی های جدیدی اضافه می کنند.

Bonini پشتیبانی از PCIe 4.0 را تأیید کرد و ورودی های پایگاه داده گرافیک Xe یکپارچه به ظاهر تایید شده هیچ یک از ویژگی های جدید بدون معماری جدید قابل اجرا نیست. و برای دور زدن آن ، پیکربندی حافظه پنهان جدید در معرض دید قرار گرفته است.

حافظه پنهان i7-10700K دستورالعمل هشت هسته ای RKL-S L1 (در هر هسته) 32 KB 32 KB L1 داده (در هر هسته) 32 KB 48 KB L2 ( در هر هسته) 256 KB 512 KB L3 (shared) 16 MB 16 MB

بیشتر بهتر است.

پیکربندی حافظه پنهان Rocket Lake چندان منحصر به فرد نیست. این یک ردپای مشابه با Sunny Cove دارد که بیشتر به عنوان معماری سری پردازنده های موبایل Ice Lake شناخته می شود. Rocket Lake همچنین چند شباهت دیگر با Sunny Cove دارد: آنها برخی از اولین محصولات اینتل هستند که دارای گرافیک Xe هستند و برخی دیگر از اولین هایی که از AVX-512 پشتیبانی می کنند. به دلیل این شباهت ها ، احتمالاً Rocket Lake بر اساس مشتق شده از Sunny Cove ساخته شده است. نام مشتق شده شایعه قبرس است.

چند تفاوت وجود دارد ، به همین دلیل معماری شایسته نام جدید است. Rocket Lake و Sunny Cove از گره های تولیدی مختلف (به ترتیب 14nm و 10nm) استفاده می کنند که نشان می دهد Rocket Lake احتمالاً یک backport (معماری منتقل شده بین گره ها) Sunny Cove است. اما با وجود تغییر ، انتظار می رود که این دو معماری عملکرد مشابهی داشته باشند.

https://techbord.com Intel Rocket Lake پیش نمایش: یک معماری جدید

Sunny Cove به عنوان یک پردازنده Ice Lake عمل می کند.

و اکنون برای موارد جالب است.

اینتل ادعا می کند که سانی Cove 18٪ برتری IPC نسبت به Skylake دارد. در نتیجه ، Rocket Lake همچنین باید 18 درصد٪ افزایش IPC داشته باشد (اما همانطور که در یک ثانیه مشاهده خواهیم کرد ، ممکن است کمی کمتر باشد).

به پنجره نگاه کنید

Rocket Lake افزایش خواهد یافت اولین نسل پردازنده های دسک تاپ اینتل باشید که از گرافیک جدید Xe یکپارچه خود استفاده می کنند. در حالی که Xe نسبت به نسل های قبلی پیشرفت چشمگیری داشته است ، اما در مقایسه با راه حل های گسسته هنوز هیچ چیزی نیست. به نظر می رسد که اینتل حتی سعی در ارائه گرافیک به عنوان یک ویژگی جدید ندارد: آنچه به نظر می رسد پرچمدار جدید گرافیک یکپارچه Xe باشد ، فقط نیمی از هسته گرافیکی (به نام EU) را دارد تا اینتل قادر به اضافه کردن باشد.

جالب ترین نکته در مورد گرافیک Xe گره 10 نانومتری است که روی آن ساخته شده اند. چرا اینتل گرافیک 10 نانومتری به پردازنده 14 نانومتری اضافه می کند و چگونه؟ عجیب و غریب.

صرف نظر از این ، گرافیک های یکپارچه معمولاً کسل کننده و حتی بیشتر در سمت دسک تاپ هستند ، اما به طرز شگفت انگیزی برای اهداف شناسایی مفید هستند. وقتی پردازنده ها وارد پایگاه داده های آنلاین می شوند ، آنها بی نام به نظر می رسند ، اما وقتی GPU ها در درایورها نشان داده می شوند ، نام آنها مشخص می شود. این امکان شمارش آنها را فراهم می کند.

هفت دستگاه گرافیکی متمایز Rocket Lake هنگامی که به طور تصادفی در ژوئیه سال گذشته منتشر شد ، در درایور توسعه دهنده Intel ظاهر شدند. آنها در سمت چپ جدول زیر هستند (شروع با iRKL). در سمت راست نام دستگاه های گرافیکی Rocket Lake (با 0x4C شروع می شود) که سپتامبر گذشته به پشته درایور Linux ارسال شده اند. > یک دستگاه 0x4C80 نیز در درایور لینوکس گنجانده شده بود ، اما ما نمیتوانیم نام GT آن را پیدا کنیم.

احتمالاً همپوشانی قابل توجهی بین این دو لیست وجود دارد و می توان برخی اطلاعات را از نام ها.

GPU هایی که به 32 خاتمه می یابند 32 اتحادیه اروپا و کسانی که به 16 پایان می رسند 16 اتحادیه اروپا خواهند داشت. در نتایج بنچمارک های لو رفته ، فقط GPU هایی با 32 اتحادیه اروپا و 23 اتحادیه اروپا دیده شده اند که کمی غیر منتظره است.

https://techbord.com Intel Rocket Lake Preview: A New Architecture

Tiger Lake (در تصویر) حداکثر 96 اتحادیه اروپا را استفاده می کند.

متأسفانه تعداد بسیار زیادی وجود دارد برای رمزگشایی کامل این معما در اینجا ناشناخته است (اما اگر حدس خوبی زده اید ، آنها را در نظرات خود قرار دهید). اگرچه می توانیم استنباط کنیم که پردازنده های Rocket Lake زیادی وجود نخواهد داشت. احتمالاً فقط تعداد انگشت شماری از تنظیمات مختلف هسته / رشته وجود دارد. و ثانیاً ، این مجموعه به دو دسته اصلی تقسیم می شود که وزنه سنگینی را به سمت رده های بالاتر می برد.

مرحله دو: Maneuvering Thrusters

بیایید آن باند را از بین ببریم: هشت هسته ای و پردازنده های شش هسته ای Rocket Lake هر کدام چندین بار در اینترنت جلب شده اند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر وجود تنظیمات دیگر وجود ندارد. این احتمال وجود دارد که پردازنده ای با ده هسته در این نسل وجود نداشته باشد. * این احتمالاً نتیجه معماری جدید است.

* برای احترام F را فشار دهید.

معیارها؟

مدل هشت هسته ای پنج بار مشاهده شده است. هر بار ، شانزده رشته و یک پردازنده گرافیکی یکپارچه 32 اتحادیه اروپا داشت که در 1.15 گیگاهرتز کار می کردند. در یک نتیجه Geekbench 5 و یک نتیجه Fire Strike ، دارای ساعت پایه 3.2 گیگاهرتز و یک ساعت تقویت کننده 4.3 گیگاهرتز بود. SiSoftware همچنین یک ساعت پایه 3.2 گیگاهرتزی را ضبط کرد ، اما یک ساعت تقویت کننده ثبت نکرد. سرانجام ، یک نتیجه دیگر از Geekbench 5 یک ساعت پایه 3.4 گیگاهرتز و یک ساعت تقویت 5.0 گیگاهرتزی را نشان داد. (نتیجه پنجم یک فرکانس 1.8 گیگاهرتزی غیر عادی بود.)

پردازنده شش هسته ای دو بار و همیشه با دوازده رشته دیده شده است. در نتیجه 3DMark یک ساعت پایه 3.5 گیگاهرتز و یک ساعت تقویت 4.09 گیگاهرتز ذکر شده است ، هرچند فاقد اطلاعاتی که نتیجه را پیدا کرده ادعا کرده است که آن را نیز در سرعت 4.2 گیگاهرتز دیده است. در ورودی پایگاه داده SiSoftware ، پردازنده دارای یک ساعت تقویت کننده 3.5 گیگاهرتزی ، یک تقویت کننده نیمه 3.9 گیگاهرتزی و یک تقویت کننده 4.2 گیگاهرتز است. SiSoftware دو پیکربندی GPU را ثبت کرد: یک مدل 23 اتحادیه اروپا و 32 مدل اتحادیه اروپا. کلاک هر دو فرکانس 1.15 گیگاهرتز بودند.

خلاصه

به طور موثر ، سه پردازنده مختلف دیده شده است. دو مدل هشت هسته ای با فرکانس 3.2 / 4.3 گیگاهرتز و 3.4 / 5.0 گیگاهرتز و یک مدل شش هسته ای با فرکانس 3.5 / 4.2 گیگاهرتز کار می کنند. اگر این اطلاعات با نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل دستگاه گرافیکی جفت شود ، به نظر می رسد Rocket Lake با داشتن چند مدل هگزا هسته میان برد ، اکثراً یک هشت هسته ای خواهد بود.

به (با احتیاط) حدس و گمان در مورد نام ها ، مدل های هشت هسته ای ممکن است i7-11700 و i7-11600 باشد ، در حالی که قسمت شش هسته ای می تواند i5-11400 باشد. احتمالاً هر یک از آنها یک نوع قفل قفل شده نیز دارند و ممکن است یک یا دو مدل Pro وجود داشته باشد.

سرعت ما چقدر زیاد است؟

تقریباً در هر معیار لو رفته ، پردازنده های Rocket Lake عملکرد فوق العاده ای داشته اند. این برای معماری های جدید کاملاً معمولی است ، بنابراین ما فقط از نتایج نامطلوب چشم پوشی خواهیم کرد (که چگونه بی طرفانه کار می کند ، درست است؟) و نتیجه خوب را در نظر می گیریم.

Intel Rocket Lake Preview: یک معماری جدید
features/intel-rocket-lake-preview-یک-معماری.html

آخرین مطالب سایت
techbord.com فقط بهترین معاملات فناوری Black Friday & Cyber ​​Monday
techbord.com به روزرسانی Microsoft Flight Simulator جزئیات بیشتری را به نشانه های ایالات متحده اضافه می کند
techbord.com IO Interactive با اینتل همکاری می کند تا Hitman 3 را برای پردازنده های دارای 8 هسته و بالاتر ارتقا دهد
techbord.com Crucial Ballistix RAM در اورکلاک رکورد جدید جهان 7،004 مگاهرتز دارد
techbord.com Rockstar بازی Red Dead Online را از اول دسامبر به عنوان یک بازی جداگانه به فروش می رساند
techbord.com یکپارچه اسرارآمیز فلز در صحرای یوتا پیدا شد
copyright 2020 techbord.com
تمامی حقوق برای وبسایت تک بورد محفوظ است. استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و لینک به صفحه منبع امکان پذیر است.