techbord.com Display Tech مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS

خواندن های پیشنهادی:

متداول ترین نوع صفحه نمایش که در نمایشگرهای رایانه استفاده می شود TN ، IPS و VA است. ما مطمئن هستیم که اگر درباره مانیتورها برای خرید تحقیق کرده اید ، این اصطلاحات را قبلاً شنیده اید ، و به طور واضح ، نوع پانل یک اطلاعات کلیدی است که چیزهای زیادی در مورد رفتار و عملکرد مانیتور نشان می دهد.

قبل از اینکه ما روی خصوصیات فردی هر فناوری و نحوه عملکرد آنها متمرکز شویم ، یک بررسی اجمالی مختصرا ترتیب داده شده است.

TN قدیمی ترین فناوری LCD است و مخفف twaticed nematic است. این به اثر نماتیک پیچ خورده اشاره دارد ، که تاثیری است که اجازه می دهد مولکول های کریستال مایع با ولتاژ کنترل شوند. در حالی که عملکرد واقعی LCD با اثر TN کمی پیچیده تر است ، اما در اصل از اثر TN برای تغییر ترازبندی کریستال های مایع هنگام اعمال ولتاژ استفاده می شود. وقتی ولتاژ وجود ندارد ، بلور خاموش است ، مولکول های کریستال مایع 90 درجه پیچ خورده و در ترکیب با لایه های قطبش ، اجازه عبور نور را می دهند. سپس هنگامی که ولتاژ اعمال می شود ، این کریستال ها اساساً بدون پیچ خورده و نور را مسدود می کنند.

https://techbord.com Display Tech مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS

VA ، مخفف تراز بندی عمودی است. همانطور که از نام آن پیداست ، این فناوری از کریستال های مایع به صورت عمودی تراز شده استفاده می کند که هنگام اعمال ولتاژ ، برای عبور نور از آن خم می شود. این تفاوت کلیدی بین IPS و VA است: با VA ، بلورها عمود بر لایه های زیرین هستند ، در حالی که با IPS موازی هستند. چندین نوع VA وجود دارد ، از جمله SVA و AU Optronics AMVA سامسونگ.

https: / /techbord.com Display Tech مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS

تراز بندی هوموتروپیک VA (ترازبندی عمودی) که در بالا نشان داده شده است

IPS مخفف سوئیچینگ درون صفحه ای و ، مانند تمام LCD ها ، ولتاژ نیز برای کنترل ترازبندی بلورهای مایع استفاده می کند. اما برخلاف TN ، LCD های IPS از جهت بلوری متفاوتی استفاده می کنند ، جایی که بلورها با لایه های شیشه ای موازی هستند ، از این رو اصطلاح «در صفحه» است. بلورهای IPS به جای "چرخاندن" کریستال ها برای تغییر میزان نور عبور داده شده ، چرخانده می شوند ، که دارای طیف وسیعی از مزایا است.

انواع مختلف IPS در بازار وجود دارد که هر یک از این سه مورد تولیدکنندگان بزرگ LCD برای توصیف فناوری نوع IPS خود از اصطلاح دیگری استفاده می کنند. LG به سادگی فناوری خود را "IPS" می نامد که برای همه آسان است. سامسونگ از اصطلاح PLS یا سوئیچینگ هواپیما به خط استفاده می کند ، در حالی که AU Optronics از اصطلاح AHVA یا زاویه دید پیشرفته بیش از حد استفاده می کند. AHVA را نباید با نمایشگرهای معمولی VA اشتباه گرفت ، از نظر من نامی آزار دهنده و گیج کننده است ، اما AHVA یک فناوری شبیه IPS است. هر یک از IPS ال جی ، PLS سامسونگ و AHVA AUO کمی متفاوت هستند اما اصول آن ریشه در IPS دارد.

بنابراین به طور خلاصه ، پانل های TN پیچ خورده ، پانل های IPS از یک تراز بندی موازی استفاده می کنند و می چرخند ، در حالی که پانل های VA از یک تراز و شیب عمودی. حال بیایید به برخی از ویژگی های عملکرد بپردازیم و بررسی کنیم که هر یک از فناوری ها چه تفاوتی دارند و به طور کلی ، کدام فناوری در هر گروه خاص بهتر است.

زاویه دید

بیشترین تفاوت بین این سه فناوری در زاویه دید پانل های TN ضعیف ترین زاویه دید را دارند ، با تغییر چشمگیر در رنگ و کنتراست در دو جهت افقی و به ویژه عمودی. به طور معمول زاویه دید 170/160 درجه بندی می شود اما به طور واقع بینانه تغییر مکان بدی هنگام مشاهده مکان به غیر از مرکز مرگ پیدا خواهید کرد. TN های سطح بالاتر بالاتر تا حدودی بهتر هستند اما به طور کلی این یک ضعف بزرگ برای TN ها است.

https://techbord.com Tech Display مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS \

\"

پنل های VA و IPS هر دو به طور قابل توجهی بهتر هستند ، به طور کلی IPS برای همه بهترین است زاویه دید 178/178 درجه بندی زاویه دید ، بازتاب واقع بینانه ای از انتظارات شما با IPS است ، از هر زاویه ای تغییر رنگ یا کنتراست زیادی نخواهید داشت. VA از این نظر خوب است اما به خوبی IPS نیست ، بیشتر به دلیل تغییر کنتراست در زوایای خارج از مرکز است. با توجه به اینکه VA ها و به خصوص TN ها هنگام مشاهده در زاویه ها دارای تغییر رنگ و کنتراست هستند ، به اندازه پانل های IPS برای کار حرفه ای مهم در رنگ مناسب نیستند ، به همین دلیل است که می بینید بیشتر مانیتورهای درجه یک به IPS چسبیده اند.

https://techbord.com نمایش فناوری مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS \

https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA vs IPS

روشنایی و کنتراست

از نظر میزان روشنایی ، هیچ تفاوت ذاتی بین این فناوری ها وجود ندارد زیرا نور پس زمینه ، که میزان روشنایی را تعیین می کند ، جداگانه با صفحه کریستال مایع است. با این وجود تفاوت های قابل توجهی در نسبت کنتراست وجود دارد و این ناحیه ای است که اکثر افراد هنگام تعیین نوع پنل مورد نظر خود به آن نگاه می کنند.

هر دو پنل TN و IPS نسبت کنتراست در حدود 1000: 1 دارند ، اگرچه در آزمایش من برخی از تفاوت ها را ذکر کرده ام. پانل های TN هنگام کالیبره کردن کمترین نسبت کنتراست را دارند ، با یک پانل سطح ورودی که بین 700: 1 و 900: 1 قرار دارد و پانل های خوب تا حد 1000: 1 فشار می آورند. IPS دامنه وسیع تری دارد ، من بعضی از آنها را با 700: 1 مانند TN دیده ام ، اما بهترین ها برای افزایش بالاتر از TN هستند ، با 1200: 1 به عنوان دامنه بالاتر برای مانیتورهای دسک تاپ و برخی از نمایشگرهای درجه لپ تاپ به بالای 1500: 1.

https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل. IPS

نه TN و نه IPS به دامنه VA نمی رسند. پانل های ورودی سطح VA با نسبت کنتراست 2000: 1 از مواردی که ما آزمایش کرده ایم ، شروع می شوند و بهترین آنها به راحتی از 4500: 1 بیشتر می شود ، اگرچه 3000: 1 برای اکثر مانیتورها رقم معمولی است.

تلویزیون ها از پانل های VA استفاده گسترده ای می کنند و در آنجا نسبت کنتراست می تواند حتی بیشتر باشد. دیدن بیش از 6000: 1 غیر معمول نیست. بنابراین اگر سیاه پوستان عمیق و نسبت های کنتراست بالا می خواهید ، باید از VA استفاده کنید.

در حالی که پانل های IPS به عنوان یک حد وسط برای کنتراست هستند ، آنها از پدیده ای به نام "IPS glow" رنج می برند ، ”که هنگام مشاهده تصاویر تاریک با زاویه ، یک درخشش سفید سفید است. بهترین پنل ها حداقل درخشش را از خود نشان می دهند اما هنوز هم در تمام نمایشگرهای این نوع مسئله وجود دارد.

https://techbord.com Tech Display مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS \

کیفیت رنگ

کیفیت رنگ تفاوت دیگری است که بسیاری از مردم بین نمایشگرهای TN و بقیه پنل های نمایشگر ذکر می کنند. و این را می توان به دو دسته تقسیم کرد: عمق رنگ یا عمق بیت و دامنه رنگ.

در هر دو مورد ، پانل های TN تمایل دارند در انتهای ضعیف تر مقیاس قرار گیرند. بسیاری از نمایشگرهای TN ، به ویژه مدل های سطح پایین ، فقط بومی 6 بیتی هستند و برای دستیابی به خروجی استاندارد 8 بیتی از کنترل نرخ فریم استفاده می کنند ، در غیر این صورت FRC یا dithering نامیده می شود. پانل های 6 بیتی مستعد نوار رنگی هستند ، در حالی که پانل های 8 بیتی بومی دارای شیب رنگ صاف تر و در نتیجه خروجی رنگ بهتری هستند.

همه پنل های TN 6 بیتی نیستند. TN های پیشرفته 8 بیتی هستند اما به راحتی می توان گفت که بیشتر TN ها حتی امروز 6 بیتی هستند. اگر دنبال یک نمایشگر 8 بیتی بومی هستید ، باید با IPS یا VA که پانل های بیشتری بیتی 8 بیتی دارند ، بروید.

https://techbord.com نمایش فناوری مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS \

در حالی که هنوز 6 تا وجود دارد بیت های سطح ورودی IPS و VA ، تقریباً همه گزینه های میان رده تا سطح بالا 8 بیتی هستند.

در مورد 10 بیتی واقعی بومی ، معمولاً باید به دنبال IPS باشید panel ، که اکثر پنلهای 10 بیتی بومی را تشکیل می دهند. برخی از پانل های VA می توانند این کار را انجام دهند ، اما نادر هستند. اکثر نمایشگرهایی که ادعا می کنید 10 بیتی هستند ، در واقع 8 بیتی + FRC هستند و فقط مانیتورهای سطح بالای حرفه ای تجربه 10 بیتی بومی را ارائه می دهند.

Color Gamut

این منطقه دیگری است که در آن VA و IPS یک تجربه برتر را ارائه می دهند. بهترین پنل های TN فقط به sRGB محدود می شوند ، یا در مورد بدترین پنل های سطح پایین ، حتی کل دامنه sRGB را پوشش نمی دهند. پانل های TN با دامنه وسیع وجود دارند ، اما نادر هستند.

پانل های VA معمولاً حداقل با پوشش کامل sRGB شروع می شوند و بسته به پانل می توانند بالاتر بروند. VA هایی که از فیلم نقطه کوانتومی استفاده می کنند ، به طور معمول از سامسونگ ، دامنه های بالاتری را ارائه می دهند ، حدود 125٪ sRGB یا 90٪ DCI-P3. بیشتر مانیتورهای وسیع VA که ما آزمایش کرده ایم بین 85 تا 90٪ پوشش DCI-P3 است ، که یک نتیجه مناسب است ، اگرچه بهترین ها می توانند به 95٪ یا بالاتر برسند.

https://techbord.com نمایش فناوری مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS \

با پنل های IPS ، بزرگترین واریانس نمایشگرهای سطح ورودی IPS تمایل به پوشش 95٪ sRGB یا کمتر دارند ، در حالی که اکثراً به پوشش کامل sRGB پایبند هستند. سپس با نمایشگرهای سطح بالا ، معمولاً برای افراد حرفه ای ، دیدن پوشش کامل DCI-P3 و Adobe RGB غیر معمول نیست. از بین تمام نمایشگرهای IPS گسترده ای که من آزمایش کرده ام ، کمترین پوشش DCI-P3 که دیده ام 93٪ بوده و بیش از 95٪ رقم معمولی است. این باعث می شود IPS بهترین فناوری برای کار در گستره وسیع باشد.

Refresh Rates

در بیشتر این بحث ها ، ما در مورد TN به عنوان بدترین این سه فناوری صحبت کرده ایم. تاکنون بدترین تولید مثل رنگ ، نسبت کنتراست و زاویه دید را دارد. اما این یک مزیت اساسی دارد و آن به شکل سرعت است. پانل های TN در طول تاریخ از نظر نرخ تازه سازی و زمان پاسخگویی بهترین بوده اند ، با این حال روند به آرامی در حال تغییر است.

چندی پیش ، ما استدلال کردیم که فقط با یک پنل TN می توان 240 را فشار داد هرتز ، این کار را در 1080p و بعد تا 1440p انجام می دهد. اخیراً ، با این وجود مشاهده کردیم که مانیتورهای IPS بالاترین امتیاز را برای یک مانیتور مخصوص بازی در سطح 360 هرتز کسب می کنند و این کار را بسیار قانع کننده انجام می دهند. مطمئن هستیم که مانیتورهای دیگر نیز از این امر پیروی خواهند کرد اما از زمان نوشتن ، Asus ROG Swift PG259QN می تواند سریعترین زمان پاسخ و تجربه رنگی دقیق را با استفاده از یک پنل IPS ارائه دهد.

مانیتورهای جریان اصلی بیشتر با استفاده از پانل های IPS از 60Hz معمولی برای بهره وری متغیر هستند ، بسته به بازاری که هدف آن هستند تا 165 هرتز و 240 هرتز است. پانل های VA در حال حاضر در حدود 240 هرتز به سر می برند.

بیشتر نمایشگرهای IPS ، به ویژه گزینه های درجه بالا برای افراد حرفه ای و همچنین مانیتورهای اداری سطح پایین ، 60 یا 75 هرتز هستند. در همین حال ، تعداد قابل توجهی بیشتر از پنل های VA در طیف وسیع تری از اندازه ها و رزولوشن ها از تازه سازی بالایی برخوردار هستند ، در حالی که نقطه فروش بزرگ TN قابلیت تازه سازی فوق العاده بالای آن است.

پاسخ های زمان

یکی دیگر از موارد مهم توجه به پاسخ است بار ، که بر سطح شبح ، لکه گیری و وضوح کلی یک صفحه حاکم است. پنل های اولیه IPS و VA بسیار کند بودند ، با این وجود این امر با پنل های مدرن بسیار پیشرفت کرده است ، بنابراین تفاوت بین این سه فناوری به اندازه گذشته مشخص نیست. TN هنوز هم در اینجا یک مزیت دارد.

اکثر پانل های TN دارای زمان انتقال نامی 1 میلی ثانیه یا حتی در برخی نسخه های منتشر شده اخیر حتی کمتر هستند. میانگین های خاکستری تا خاکستری که برای صفحات TN اندازه گیری کرده ایم ، در صورت تولید بیش از حد ، در دامنه 2-3 میلی ثانیه قرار دارند ، که TN را به سریعترین فناوری تبدیل می کند.

\"

پنل های IPS از نظر سرعت در رتبه های بعدی قرار دارند ، اگرچه به نظر می رسد در مورد IPS وجود داشته باشد ، واریانس زیادی بین بهترین و بدترین نوع وجود دارد. مانیتورهای سطح بالا IPS ، معمولاً آنهایی که دارای نرخ تازه سازی بالا هستند ، می توانند به سرعت 3 میلی متر زمان انتقال داشته باشند. در مقایسه با بهترین پنل های TN ، این هنوز IPS را کندتر می کند. با این وجود پانل های سطح ورودی IPS یا آنهایی که بدون اضافه رانندگی عمل می کنند ، به محدوده 10 میلی متر نزدیکتر هستند ، در حالی که گزینه های میان رده 5 تا 7 میلی ثانیه را اشغال می کنند.

پانل های VA به طور مداوم از سه نوع آهسته هستند اما باز هم ، مانیتورهای سطح بالای بازی این مسئله را بیشتر به هر نسلی فشار می دهند. سریعترین پنل VA که ما تاکنون اندازه گیری کرده ایم دارای زمان پاسخ 4 میلی ثانیه است که بسیار چشمگیر است ، اگرچه اعداد معمولی تر برای نمایشگرهای بازی بین 8 تا 10 میلی ثانیه هستند. پانل های VA همچنین سازگارتر با انتقال خود نیستند. برخی از انتقال های فردی می توانند سریع و برخی دیگر بسیار کند باشند ، در حالی که پانل های IPS بیشتر در میانگین خاکستری تا خاکستری قرار دارند.

var googletag = googletag || {} ؛ googletag.cmd = googletag.cmd || [] googletag.cmd.push (تابع () {googletag.pubads (). نمایش (\ \'/ 8095840 / .2_A.35940.4_techbord.com_tier1 \\' ، [300 ، 250] ، \ \'div-pg-ad-1569574001-2 \ \')؛})؛

گرچه بعید است بسیاری از افراد تفاوت بین پنل 8 میلی آمپر VA و 5 میلی ثانیه IPS را تشخیص دهند ، اما پنل های TN به طور کلی در حرکت واضح تر هستند ، اما این فاصله با هر نسلی در حال بسته شدن است. کندی پنل های VA همچنین میزان تازه سازی دنیای واقعی آنها را محدود می کند: یک پنل 144 هرتزی که فقط زمان پاسخگویی 9 میلی ثانیه را مدیریت می کند ، در واقع تصویری را ارائه می دهد که معادل یک صفحه 110 هرتز است. در حالیکه بیشتر پنلهای 144 هرتزی IPS می توانند سریعتر از پنجره تازه سازی 6.94 میلی ثانیه انتقال پیدا کنند و منجر به یک تجربه واقعی 144 هرتز شوند. بنابراین نکته قابل تامل است.

جمع بندی

به عنوان یک جمع بندی سریع ، پانل های TN سریعترین و دارای بالاترین نرخ تازه سازی هستند ، با این وجود دارای بدترین زاویه دید هستند ، همچنین عملکرد رنگ ضعیف دارند و به طور معمول کمترین نسبت کنتراست. TN ها معمولاً برای نمایشگرهای بازی بسیار سریع و همچنین نمایشگرهای کلاس بودجه ، برای مانیتورهای دسک تاپ و لپ تاپ ها استفاده می شوند.

IPS یک فناوری میانه است. آنها معمولاً دارای بهترین عملکرد رنگ و زاویه دید ، زمان پاسخ میان رده و نرخ تازه سازی همراه با سطح سیاه و نسبت کنتراست میان لایه هستند. پنل های IPS به دلیل خروجی رنگی که در سطح بالایی دارد ، گزینه اصلی افراد حرفه ای است ، اما همچنین می توانید آنها را در نمایشگرهای سطح پایین ، مانیتورهای اداری ، بیشتر لپ تاپ ها و تعداد انگشت شماری از مانیتورهای بازی پیدا کنید. p> https://techbord.com نمایش فناوری مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS \

پنل های VA کندترین از این سه صفحه هستند ، اما دارای بهترین نسبت کنتراست و میزان سیاه تا حد زیادی هستند. عملکرد رنگ کاملاً در سطح IPS نیست ، اما با این وجود آنها تجربه بهتری نسبت به TN در این زمینه ارائه می دهند.

با زمان پاسخ به بهترین VA های مدرن که به سطح IPS معمولی نزدیک می شوند ، همراه است با پشتیبانی گسترده از نرخ تازه سازی بالا ، مانیتورهای VA معمولاً برای مانیتورهای بازی استفاده می شوند. VA های سطح ورودی همچنین از پنل های سطح TN و IPS برتر هستند ، اگرچه VA را در لپ تاپ ها مشاهده نخواهید کرد.

\"

پاسخ درستی برای اینکه کدام فناوری مانیتور بهترین است وجود ندارد ، زیرا همه نقاط قوت و ضعف خود را دارند به همین دلیل امروز هر سه در بازار با هم همزیستی دارند. با این حال اگر توصیه ما را می خواهید ، ما تمایل داریم که به سمت پانل های VA برای بسیاری از خریداران ، به ویژه گیمرها و آنهایی که سطح بالایی دارند ، جلب کنیم. متخصصان خلاق باید به طور انحصاری به مانیتورهای IPS نگاه کنند ، در حالی که افرادی که پس از اتمام بازی ارزان یا فوق العاده تازه برای بازی های رقابتی باید TN را انتخاب کنند ، اگرچه پیشنهادات برتر جدیدترین نسل IPS و VA سرانجام با بهترین TN در برخی موارد مطابقت دارند یا حتی آنها را شکست می دهند

بهترین نمایشگرها بهترین مانیتورهای بازی PC رایانه های میانبر سامسونگ ادیسه G7 32 "در Amazon Dell UltraSharp U3219Q 32 \" 4K در آمازون HP Omen X 27 در فروشگاه HP ، آمازون LG UltraGear 27GN950 27 "در آمازون سامسونگ ادیسه G9 49 "منحنی در آمازون LG 27GL850 در آمازون .subDriveRevBot {حاشیه: 30px 0 25px؛ شعاع مرز: 3px؛ ارتفاع خط: 1.5؛ اندازه قلم: 0.9em؛ رنگ: #fff؛ background-color: # 1d4d84؛ مکان نما: اشاره گر؛ background-تکرار: بدون تکرار؛ اندازه پس زمینه: حاوی background-position: right؛ } .subDriveRevBot: شناور {background-color: # 245996؛ انتقال: 0.4 ثانیه خطی ؛ } .subDriveRevBot a {color: #fff؛ نمایش: بلوک؛ عرض: 100٪ قد: 100٪ } .subDriveRevBot a: hover {color: #fff؛ } .subDriveRevBot .titlerr {پس زمینه: rgba (30 ، 41 ، 51 ، 0.63)؛ بالشتک: 10px 20px 7px؛ رنگ: #fff؛ نوع قلم: مورب؛ فاصله نامه: -0.1px؛ نمایش: بلوک؛ شعاع مرز: 3px؛ اندازه قلم: 0.9em؛ } .subDriveRevBot .remark {font-weight: 500؛ رنگ: # f29f26؛ font-family: Roboto؛ } .subDriveRevBot .remarknew {font-weight: 500؛ رنگ: #ea؛ font-family: Roboto؛ } .subDriveRevBot .bulll {margin-bottom: 5px! important؛ padding: 15px 5px} اگر از مطالب ما لذت می برید ، لطفاً مشترک شوید ... تجربه TechSpot بدون آگهی در حالی که از کار ما پشتیبانی می کنید جدید دریافت یک نسخه رایگان از Superhot: کنترل ذهن حذف ، با اخذ مجوز از GOG قول ما: همه مشارکت خوانندگان بودجه محتوای بیشتر به این معنی است: ویژگی های فنی بیشتر ، معیارها و تجزیه و تحلیل بیشتر

Display Tech مقایسه شده: TN در مقابل VA در مقابل IPS
features/display-tech-مقایسه-شده-tn-در-مقابل-va-در-مقابل.html

آخرین مطالب سایت
techbord.com پردازنده های Intel 11900K و 11700K در حال نابودی آزمایش تک هسته ای Geekbench هستند
techbord.com گوگل تهدید می کند به جای پرداخت سایت های خبری برای پیوند ، جستجوی استرالیا را متوقف خواهد کرد
techbord.com سهام GameStop با رکورد بالا چون گروه Reddit باعث ضرب وشتم می شود
techbord.com تکنسین اعتراف کرد که برای تماشای رابطه جنسی مشتری به دوربین های امنیتی دسترسی دارد
techbord.com میانبر صفحه کلید برای باز کردن مستقیم Windows Task Manager چیست؟
techbord.com Vicarious Vision ، توسعه دهنده Tony Hawk 1 + 2 ، به Blizzard Entertainment پیوسته است
copyright 2020 techbord.com
تمامی حقوق برای وبسایت تک بورد محفوظ است. استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و لینک به صفحه منبع امکان پذیر است.