خبر

 • تک بورد - مقایسه فناوری نمایش: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  مقایسه فناوری نمایش: TN در مقابل VA در مقابل IPS
  18 روز و 10 ساعت قبل

  توصیه می شود بخوانید:

  هنگام انتخاب مانیتور رایانه جدید ، نوع پنل مورد استفاده در صفحه نمایش اطلاعات مهمی است که اطلاعات زیادی در مورد نحوه عملکرد و عملکرد مانیتور نشان می دهد. تا کنون رایج ترین انواع پانل های صفحه نمایش TN ، IPS و VA هستند. این لایه کریستال مایع است که شدت نوری را که از نور پس زمینه عبور می کند و در چه رنگهایی ، قرمز ، سبز یا آبی تعیین می کند. برای کنترل این شدت ، ولتاژی به کریستال های مایع اعمال می شود که به طور فیزیکی بلورها را از موقعیتی به موقعیت دیگر منتقل می کند. نحوه قرارگیری این بلورها و نحوه حرکت آنها هنگام اعمال ولتاژ ، تفاوت اساسی بین TN ، VA و IPS است.

  https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  توضیح دهنده اصلی ما در مورد فناوری نمایش و تفاوت بین TN در مقابل VA در مقابل IPS تقریبا سه مورد منتشر شد سالها پیش ، و در حالی که بیشتر این اطلاعات تا به امروز دقیق باقی مانده است ، ما شاهد معرفی نمایشگرهای IPS بسیار سریعتر و همچنین به روز رسانی انقلابی پنل های VA ، به ویژه مانیتورهای بازی Samsung Odyssey بودیم. ما همچنین از آن زمان بیش از 100 مانیتور را آزمایش کرده ایم ، بنابراین بینش های بیشتری برای به اشتراک گذاشتن در مورد عملکرد داریم.

  بنابراین ، قبل از اینکه بر ویژگی های فردی هر فناوری و نحوه تمرکز تمرکز کنیم ، مروری اجمالی است. آنها اجرا می کنند.

  TN قدیمی ترین فناوری LCD است و مخفف عبارت twisted nematic است. این به اثر نماتیک پیچ خورده اشاره می کند ، این یک اثر است که اجازه می دهد مولکول های کریستال مایع با ولتاژ کنترل شوند. در حالی که عملکرد واقعی LCD با اثر TN کمی پیچیده تر است ، در اصل از اثر TN برای تغییر تراز کریستال های مایع هنگام اعمال ولتاژ استفاده می شود. وقتی ولتاژی وجود ندارد ، بنابراین کریستال "خاموش" است ، مولکول های کریستال مایع 90 درجه پیچ خورده و در ترکیب با لایه های قطبی شدن ، اجازه عبور نور را می دهند. سپس وقتی ولتاژ اعمال می شود ، این بلورها اساساً پیچ خورده نیستند و نور را مسدود می کنند.

  https://techbord.com Display مقایسه فناوری: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  VA ، مخفف تراز عمودی است. همانطور که از نامش مشخص است ، این فناوری از بلورهای مایع تراز عمودی استفاده می کند که هنگام اعمال ولتاژ برای عبور نور از آن کج می شوند. این تفاوت اصلی بین IPS و VA است: با VA ، بلورها عمود بر بسترها هستند ، در حالی که با IPS موازی هستند.

  https://techbord.com نمایش فناوری مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  همسویی هوموتروپ VA (تراز عمودی) نشان داده شده در بالا

  IPS مخفف سوئیچینگ درون صفحه است و مانند همه LCD ها ، از ولتاژ برای کنترل تراز کریستالهای مایع استفاده می کند. بر خلاف TN ، LCD های IPS از جهت کریستال متفاوتی استفاده می کنند ، جایی که کریستالها موازی با لایه های شیشه ای هستند ، بنابراین واژه "در سطح" نامیده می شود. کریستال های IPS بجای چرخاندن کریستالها برای تغییر میزان نوری که از آن عبور می کنند ، اساساً در حال چرخش هستند که مزایای زیادی را در پی دارد. بسته به سازنده پانل ، نام های تجاری مختلفی را نیز مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال ، AU Optronics از "AHVA " برای اشاره به یک پنل از نوع IPS استفاده می کند ، نه یک پنل VA. سامسونگ از PLS استفاده می کند ، در حالی که مارک هایی مانند LG از "IPS " استفاده می کنند. سپس در طرف VA ما AU Optronics "AMVA " و "SVA " سامسونگ را در بین دیگر موارد داریم.

  بنابراین به طور خلاصه ، پنل های TN می پیچند ، پنل های IPS از تراز موازی استفاده می کنند و می چرخند ، در حالی که VA پانل ها از تراز و شیب عمودی استفاده می کنند. اکنون بیایید به برخی از ویژگی های عملکرد بپردازیم و تفاوت هر یک از فناوری ها و به طور کلی ، کدام فناوری در هر رده مشخصی بهتر است را بررسی کنیم.

  فوراً آشکارترین تفاوت هنگام مشاهده پنل TN ، IPS یا VA برای اولین بار در زاویه دید است. این ناحیه ای است که از زمان معرفی این فناوری ها تغییر قابل ملاحظه ای نکرده است. معمولاً زاویه دید 170/160 درجه بندی می شود ، اما در واقع هنگام مشاهده در هر نقطه به جز مرکز مرده ، تغییرات بسیار بدی خواهید داشت. TN های پیشرفته تا حدودی بهتر هستند ، اما در کل این یک ضعف بزرگ برای TN ها است و می تواند بر تجربه بهره وری تأثیر بگذارد ، زیرا هر چیزی به دقت تاثیر رنگ برای مواردی مانند ویرایش عکس تغییر می کند.

  https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

   https://techbord.com مقایسه فناوری نمایش: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  پنل های VA و IPS برای زاویه دید به طور قابل توجهی بهتر هستند ، با پنل IPS به طور کلی بهترین تجربه کلی را ارائه می دهد. در اینجا شما معمولاً 178/178 رتبه بندی را برای زاویه دید مشاهده می کنید ، و در حالی که هنوز هم می توان تغییراتی در رنگ ها و روشنایی در زاویه های خارج از مرکز ایجاد کرد ، اما بسیار کمتر از یک صفحه TN قابل توجه است. از بین همه پنل های IPS که ما در این سالها بررسی کرده ایم ، اکثریت آنها را دارای زاویه دید عالی می دانم ، این مسئله برای نمایشگرهای IPS مدرن مهم نیست.

   https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  VA ها نیز خوب هستند اما به خوبی IPS نیستند و می تواند درجه کنتراست بیشتری نسبت به IPS داشته باشد. اما چیزی که بیش از این بر زوایای دید VA تأثیر می گذارد این واقعیت است که امروزه بسیاری از مانیتورهای VA خمیده هستند و هرگونه معرفی منحنی زاویه دید را کاهش می دهد. هنگام انتخاب بین IPS و VA

  https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  Brightness & Contrast

  چون لایه کریستال مایع از لایه نور پس زمینه جدا است ، هیچ دلیل فنی وجود ندارد چرا مانیتورهای TN ، IPS یا VA باید از نظر روشنایی متفاوت باشند. در بین 100 صفحه نمایش که با استفاده از جدیدترین مجموعه آزمایشی خود آزمایش کرده ایم ، میانگین روشنایی SDR برای پنل های IPS 385 نیت بود ، در مقابل 367 نیت برای TN و 346 نیت برای VA - بنابراین تفاوت زیادی وجود ندارد.

  < p>

  نسبت کنتراست ، از سوی دیگر ، جایی است که تفاوت عمده دیگری رخ می دهد. پنل های TN بدترین نسبت کنتراست را دارند ، در حالی که تکنیک پیچاندن در تولید رنگ سیاه عمیق چندان عالی نیست. در بهترین موارد نسبت کنتراست را در حدود 1000: 1 مشاهده می کنید ، اما معمولاً پس از کالیبراسیون این اعداد در محدوده 700: 1 تا 900: 1 کمتر است. از بین مانیتورهایی که آزمایش کرده ایم ، TN متوسط ​​دارای نسبت کنتراست 872: 1 است که ضعیف است ، بنابراین اگر مشکی سیاه و غنی می خواهید - شاید فقط یک OLED بخرید ، اما اگر LCD خریداری می کنید ، دریافت نکنید. یک TN. در بدترین موارد-به ویژه ترکیب فعلی ال جی پنل های نانو IPS-عملکرد کنتراست را با TN معمولی با نسبت زیر 1000: 1 متفاوت نمی بینید. با این حال ، خارج از بدترین موارد ، مشاهده کنتراست در 1000 یا 1 بیشتر یا بیشتر است ، با برخی از بهترین نمونه ها که به 1500: 1 می رسند که در مورد سقفی است که برای IPS دیده ام. از میان پنل های IPS که آزمایش کرده ایم ، میانگین نسبت کنتراست 1037: 1 ثبت شده است که 19 درصد بیشتر از میانگین کنتراست TN است.

  اگر واقعاً می خواهید یک LCD برای تولید رنگ مشکی عمیق باشد ، باید از پنل VA استفاده کنید. طراحی این پانل ها برای نسبت های کنتراست بسیار مناسب تر است ، که معمولاً از 2000: 1 شروع می شود ، حتی از بهترین گزینه های IPS.

  ما نسبت VA ها را تا 5000: 1 اندازه گیری کرده ایم ، و برخی از تلویزیون ها می توانند این کار را حتی بیشتر کنند. محدوده نسبت های کنتراست معمولی نیز کمی بیشتر از دو فناوری دیگر است ، اما وقتی تولیدکنندگان نسبت 3000: 1 را برای مانیتور VA خود ذکر می کنند ، معمولاً درست هستند - به طور متوسط ​​ما نسبت کنتراست 2898: 1 را برای VA ها اندازه گیری کردیم. به با این اوصاف ، می توانید ببینید VA ها معمولاً 2.5 تا 3 برابر بهتر از IPS یا TN در تولید رنگ سیاه استفاده می کنند ، که برای صحنه های شب عالی است.

  https://techbord.com مقایسه فناوری نمایش: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  اغلب از ما س askedال می شود که آیا این تفاوت در نسبت های کنتراست واقعاً اهمیت دارد یا خیر. تقریباً همه مانیتورها از نوعی پوشش مات ضد تابش مات استفاده می کنند که می تواند نسبت کنتراست موثر را در محیط های دید روشن تر کاهش دهد. بنابراین اگر از مانیتور خود در طول روز یا زیر نور مصنوعی استفاده می کنید ، تفاوت بین TN ها ، IPS ها و VA ها در نسبت کنتراست کمتر محسوس خواهد بود. اما اگر معمولاً از مانیتور خود در محیطی کم نورتر استفاده می کنید ، مانند بازی با چراغ خاموش یا گذراندن یک جلسه مرورگر ناشناس در شب ، به راحتی برتری عظیم VA ها در این زمینه را تشخیص می دهید.

  https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  همچنین شایان ذکر است که در حالی که پانل های IPS به عنوان نقطه وسط کنتراست هستند ، از پدیده ای به نام "IPS glow" رنج می برند ، که هنگام مشاهده تصاویر تاریک با زاویه ، یک درخشش سفید ظاهر می شود. بهترین پانل ها حداقل درخشندگی را نشان می دهند اما همچنان در همه نمایشگرهای این نوع مشکل است و می تواند بین واحدهای جداگانه متفاوت باشد.

  کیفیت رنگ

  قبل از این زمان در مورد TN در مقابل VA در مقابل IPS ، مدتی را در مورد تفاوت بین TN ها ، VA ها و IPS از نظر عمق بیت-یا تفاوت بین پنل های 6 بیتی ، 8 بیتی و 10 بیتی صحبت کردیم. اما احساس می کنیم این روزها که اکثریت قریب به اتفاق صفحه نمایش ها پنل های 8 بیتی بومی هستند ، به استثنای چند پنل رده پایین 6 بیتی و چند پنل رده بالا حرفه ای 10 -bit.

  همچنان اینطور است که اکثر نمایشگرهایی که به عنوان "10 بیتی" یا "1 میلیارد رنگ" تبلیغ می شوند ، پنل های 10 بیتی واقعی نیستند ، در عوض از طریق FRC یا ditering و نوع فناوری پنل LCD تفاوت کمی ایجاد می کند.

  امروزه در مورد پوشش فضاهای رنگی "استاندارد" مانند sRGB یا Rec ، تفاوت قابل توجهی بین انواع LCD وجود ندارد. 709 ، که به طور پیش فرض در ویندوز استفاده می شود و به طور گسترده برای محتوای ویدیویی استفاده می شود.

  https://techbord.com مقایسه فناوری نمایش: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  حتی پنل های TN ، که از لحاظ تاریخی دارای بدترین کیفیت رنگ بوده اند ، این روزها بیش از 95 of از فضای رنگ sRGB را پوشش می دهند. حداقل برای هر مانیتوری که ارزش خرید دارد موارد استثنا در این زمینه آشغال های سطح ابتدایی هستند که برخی از تولیدکنندگان دوست دارند خریداران لپ تاپ ارزان قیمت خود را مجازات کنند. به ندرت پیش می آید که مانیتور رومیزی زیر 90٪ از sRGB باشد و مطمئناً در صورت وجود آن نباید آن را خریداری کنید.

  در مورد 10 بیتی واقعی ، معمولاً باید به دنبال IPS باشید پنل ، که اکثریت پنل های بومی 10 بیتی را تشکیل می دهند. برخی از پنل های VA می توانند این کار را انجام دهند ، اما نادر هستند. اکثر نمایشگرهایی که خریداری می کنید و ادعا می شود 10 بیت هستند ، در واقع 8 بیتی+FRC هستند و فقط مانیتورهای درجه یک حرفه ای دارای تجربه 10 بیتی هستند.

  Gamut Color

  تفاوت های اصلی بین TN ، IPS و VA در کیفیت رنگ این روزها در پوشش گستره وسیع تری مانند DCI-P3 ، Adobe RGB یا Rec است. 2020. DCI-P3 و Rec بزرگتر. 2020 برای فیلم های HDR و بازی مهم است ، در حالی که Adobe RGB برای کار با تصاویر وسیع وسیع معمول است.

  در مورد مانیتورهای بازی ، که اکثر مانیتورهایی هستند که ما آزمایش می کنیم ، برای پنل های TN غیر معمول است. برای فراتر رفتن از فضای رنگ sRGB و ایجاد طیف وسیع رنگ. ما گاهی اوقات آن را دیده ایم ، در حالی که پوشش DCI-P3 در بهترین موارد از 92 درصد فراتر رفته است ، اما اکثر نمایشگرهای TN محدوده استانداردی هستند که برای محتوای SDR مناسب است.

  https://techbord.com فناوری نمایش در مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  بهترین نوع پانل بعدی برای محدوده رنگ VA است. برخی از VA های سطح ابتدایی تنها با پوشش sRGB شروع می شوند ، اما مانیتورهای وسیع VA امروزه معمولاً بین 85 تا 90 DC DCI-P3 یا تا 66 درصد Rec را پوشش می دهند. 2020. آنها به طور کلی پوشش مناسب Adobe RGB (کمتر از 85) ندارند ، بنابراین آنها را برای یک تجربه وسیع گسترده برای فیلم ها یا بازی ها مناسب می کند. ما هنوز یک مانیتور VA با طیف رنگی بسیار گسترده ، مانند 98٪ DCI-P3 ، علیرغم بالاترین مدلهای امروزی با استفاده از فیلم های تقویت کننده نقطه کوانتومی ، آزمایش نکرده ایم. با این وجود ، VA برای پوشش وسیع بسیار متوسط ​​است.

  https://techbord.com نمایش فناوری مقایسه در مقابل VA در مقابل IPS

  اگر می خواهید وسیع ترین طیف رنگ را داشته باشید ، باید یک مانیتور IPS تهیه کنید. در حالی که پنل های IPS اصلی فقط به sRGB محدود می شوند ، بهترین نمایشگرهای IPS وسیع که امروزه ارائه می شوند می توانند به طیف بسیار بالاتری نسبت به TN یا IPS دست یابند.

  ما تا 97٪ DCI-P3 و بیشتر را اندازه گیری کرده ایم. 99٪ Adobe RGB در همان پانل-معمولاً یک مدل درجه یک از AU Optronics-که منجر به Rec عالی می شود. پوشش 2020 بالای 80 درصد این باعث می شود IPS بیشترین ، یا در برخی مواقع تنها فناوری مناسب برای کارهای گسترده رنگی مانند ویرایش ویدئو یا عکس باشد و این تکنیکی است که من برای این کار انتخاب می کنم.

  با این اوصاف ، این بحث زمان پاسخ فقط در مورد مانیتورهای سطح بالا صدق می کند. در حال حاضر در بازارهای متوسط ​​و متوسط ​​، تفاوت عملکرد بین TN ، IPS و VA سنتی تر است. مانیتورهای TN هنوز هم می توانند بسیار سریع عمل کنند و عملکرد آنها در محدوده 4 میلی ثانیه حتی با پنل های اصلی 1080p 144Hz است. اساساً اگر TN را در هر بخش از بازار خریداری کنید ، می دانید که سریع خواهد بود.

  گام بعدی پایین IPS در بخش های قیمت پایین تر است و عملکرد بسته به مدل دقیق کمی متفاوت است. دلیل این امر این است که مانیتورهای IPS میان رده و سطح ابتدایی تمایل بیشتری به استفاده از پنل های نسل آخر دارند ، که سریعتر از بهترین های امروزی نیستند. با این وجود ، عملکرد بین 6 تا 9 میلی ثانیه به طور متوسط ​​بسیار رایج است و انحراف تجمعی هنوز کاملاً رقابتی است ، به ویژه در بازار IPS ارزش محور. به سرعت TN نیست ، اما به طور کلی برای وضوح حرکت خوب است.

  پنل های VA مبتنی بر بودجه متأسفانه به هیچ وجه به اندازه بهترین پنل های امروزی در سری Odyssey G7 و G9 سامسونگ استفاده نمی شود. بسیار معمول است که از زمان پاسخگویی 9 میلی ثانیه تا 13 میلی ثانیه در اینجا استفاده کنید ، که بهترین پانل های VA با بودجه را در میانگین IPS بودجه متوسط ​​در عملکرد قرار می دهد. شما همچنین لکه بینی سطح تاریک را مشاهده خواهید کرد ، که به عنوان یک مسیر تاریک در پی اجسام متحرک دیده می شود ، که با دو فناوری LCD دیگر آن را دریافت نمی کنید.

   https://techbord.com مقایسه فناوری نمایش: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  نوردهی نور پس زمینه یا قرار دادن قاب سیاه نیز این روزها یکی از ویژگی های محبوب است برای برخی ، به ویژه آنهایی که پس از یک مانیتور بازی با عملکرد بالا برای esports. به طور کلی ، عملکرد نوردهی نور پس زمینه توسط زمان پاسخگویی دیکته می شود ، بنابراین می توانید با هر سه نوع مانیتور بسته به نوع اجرا ، به خصوص با پنل های سطح بالا ، نتایج خوبی کسب کنید.

  با این حال این روزها بیشترین تمرکز بر روی مانیتورهای مبتنی بر esports مبتنی بر TN در مورد نوردهی نور پس زمینه است ، بنابراین مانیتورهایی مانند BenQ XL2546K می توانند پیشنهادات بسیار جذابی داشته باشند و بر بهترین مانیتورهای IPS یا VA در این ویژگی ترجیح داده شوند. ما همچنین پیاده سازی های بسیار خوبی را با مانیتورهای IPS و VA مشاهده کرده ایم ، اما TN بهترین دستگاه شناخته شده است.

  جمع بندی

  جمع بندی هر یک سه فناوری اصلی LCD امروزه بسیار سخت تر از سال های گذشته است ، زیرا تمرکز زیادی بر روی بهبود پنل های IPS و VA شده است. این باعث شده است که مانیتورهای بازی بسیار بهتر برای همه و نمایشگرهای بیشتری برای تجزیه و تحلیل و مشغول نگه داشتن ما باشد که همیشه خوب است.

  https://techbord.com نمایش فناوری مقایسه: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  اگر امروز مجبور باشیم اکوسیستم LCD را خلاصه کنیم ... پنل های TN یک نژاد در حال مرگ هستند و نقاط قوت اصلی آنها در سالهای اخیر مقابله شده است. پنل های TN هنوز بسیار سریع هستند و برای بازی های رقابتی عالی هستند ، اما دیگر چندان پیشرو در سرعت نیستند ، به ویژه در سطح بالا. مزیت اصلی خرید TN مقرون به صرفه بودن و سازگاری سرعت آنها حتی با پنل های سطح ابتدایی است ، اما این ضعف هایی مانند زاویه دید ، نسبت کنتراست و پوشش طیف وسیعی دارد ، که آنها را برای بسیاری از موارد نامناسب می کند و احتمالاً نه آنچه شما دوست دارید. می خواهم این روزها انتخاب کنم.

  پانل های VA یک کیسه مخلوط واقعی هستند. در بالاترین سطح ، VA ها با عملکرد حرکتی عالی ، بدون لکه روی سطح تاریک ، نسبت کنتراست مناسب و رنگ های خوب بسیار رقابتی هستند. آنها تا حدی باید IPS را به عنوان فناوری میانه جایگزین کنند که کمی از همه چیز را ارائه می دهد. با این حال ، در رده پایین بازار ، VA نسبت کنتراست بسیار خوبی را حفظ می کند ، اما به دلیل استفاده از پانل های نسل گذشته ، در عملکرد حرکت دچار مشکل می شود و در نهایت کند می شود. این امر با قیمت های مناسب جبران می شود که باعث می شود در برخی از مانیتورها بودجه مناسبی بخرند.

  https://techbord.com Display مقایسه فناوری: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  پنل های IPS بیشترین توجه را به خود جلب کرده اند و هر سال به پیشرفت خود ادامه می دهند. مانیتورهای IPS معمولاً متعادل ترین انتخاب هستند و دارای نقاط قوت در بسیاری از زمینه ها از جمله عملکرد حرکت ، پوشش محدوده و زاویه دید هستند. این نقاط قوت تمایل دارند به طور مداوم در تمام بخش های بازار اعم از سطح بالا یا سطح ابتدایی اعمال شوند و این می تواند IPS را به گزینه ای عالی برای سرمایه گذاری تبدیل کند.

  به دلیل رواج پانل های تخت با یکنواختی زیاد و محدوده بسیار وسیع ، IPS همچنین مناسب ترین فناوری برای بازی و ایجاد محتوا بر روی یک صفحه نمایش است ، اگرچه نسبت کنتراست هنوز بسیار عقب تر از آن چیزی است که پنل های VA می توانند به آن برسند.

   https://techbord.com مقایسه فناوری نمایش: TN در مقابل VA در مقابل IPS

  اما واقعاً پاسخ درستی وجود ندارد که کدام فناوری مانیتور بهترین است به شما ممکن است سطوح مشکی عالی و سرعت عالی را بخواهید ، در این صورت VA درجه یک برای شما بهترین است. یا ممکن است پوشش Adobe RGB را بخواهید ، در این صورت باید به IPS بروید. در حال حاضر هیچ برنده ای در فضای LCD وجود ندارد ، این همه ویژگی های فردی است که بیشتر برای شما اهمیت دارد.

  بهترین مانیتورها بهترین مانیتورهای بازی رایانه ای

خبرهای دیگر از امکانات