techbord.com رفته اما فراموش نشده است: رایانه های سینکلر

برای بسیاری ، دهه 1980 دوران طلایی در محاسبات خانگی بود. سیستم های کم بیت 8 بیتی ، بازی های سرگرم کننده را برای توده ها به ارمغان می آورد ، در حالی که توانایی مدیریت همزمان کارهای اصلی دفتر را دارند. کمپانی هایی مانند Acorn ، Commodore و Dragon به سرعت نام خانوادگی می شوند.

و مبارزه برای فروش در بین همه آنها ، یک شرکت کوچک انگلیسی بود. رایانه های آنها ارزان و ابتدایی بود ، اما به ظهور دنیای برنامه نویسی اتاق خواب و برخی از سازندگان بازی بسیار آشنا کمک کرد. با ما همراه باشید ، زیرا در مورد زندگی کوتاه رایانه های سینکلر یادآوری می کنیم.

نبردهای اولیه برای موفقیت Clive Sinclair مخترع و کارآفرین انگلیسی ، اولین شرکت خود را با نام Sinclair Radionics Ltd. در سال 1961 تاسیس کرد و انواع مختلفی را به فروش رساند. محصولات الکتریکی و الکترونیکی برای خانه. این به لطف اقتصاد پر رونق در آن زمان و یک محصول بسیار موفق - یک ماشین حساب دیجیتال ، به نام Sinclair Executive - برای بیش از 10 سال عملکرد خوبی داشت.

متأسفانه ، معاشرت های فاجعه بار با توسعه تلویزیون های پورتال و ساعتهای دیجیتالی موجودی بانک را تخلیه کردند و در نتیجه این شرکت درهای خود را بست. اما سینکلر اجازه نداد این مسئله مانع میل او برای نوآوری شود و در اواخر دهه 1970 ، او دوباره در قالب Science of Cambridge Ltd. دوباره بازگشت.

با تحولات ایجاد شده در دنیای ریزپردازنده ها ، گروه كوچكی از مهندسان وی MK14 را ایجاد كردند - یكی از اولین رایانه های خانگی ساخت انگلیس (كه به صورت كیت فروخته می شود). موفقیت غیرمنتظره آن ثابت کرد که بازار این محصول وجود دارد و به دنبال تغییر دیگری در نام شرکت (Sinclair Computers Ltd) ، آنها موفقیت بزرگ بعدی خود را داشتند.

\"

ZX80 با وجود نقص ، بسیار محبوب بود. منبع: ویکی پدیا

با توجه به استانداردهای امروز ، ZX80 ممکن است یک شوخی کامل به نظر برسد ، اما 230 دلار (100 پوند) در سال 1980 پردازنده 8 بیتی 3،25 مگاهرتزی Zilog Z80 ، 1 کیلوبایت SRAM گسترده 8 بیتی و ROM 4 کیلوبایت - مقدار شگفت انگیزی از فناوری برای آن بودجه.

به دلیل کاهش هزینه ها ، با اشکالاتی همراه بود: خروجی صدا وجود نداشت ، و نه هیچ سخت افزار واقعی برای ایجاد سیگنال ویدئویی. خروجی تصویر بیشتر توسط تراشه Z80 و در حالت وقفه کنترل می شد. بنابراین فشار دادن هر کلید روی صفحه یا اجرای هر کد منجر به از دست دادن لحظه ای صفحه می شود!

خروجی بصری بیشتر توسط تراشه Z80 و در حالت وقفه اداره می شد. بنابراین فشار دادن هر کلید روی صفحه یا اجرای هر کد منجر به از دست دادن لحظه ای صفحه می شود!

با وجود این مشکلات ، ZX80 به طور مکرر به فروش می رسد و سینکلر را به عنوان یک رقیب جدی بر روی نقشه قرار می دهد. در بازار رایانه های خانگی.

در سال 1981 ، نام شرکت مجدداً تغییر یافت و به Sinclair Research Ltd تبدیل شد و اندکی پس از آن آنها جانشین ZX80 ، ZX81 را راه اندازی کردند.

https://techbord.com رفته اما فراموش نشده است: رایانه های Sinclair \

به قسمت پشت این ZX81 پیوست شده است بسته الحاقی RAM معروف 16 کیلوبایتی است. منبع: ویکی پدیا

بیشتر معماری و مشخصات آن ثابت مانده بود ، اما ساخت آن ارزان تر بود (با استفاده از تراشه آرایه منطقی متعهد نشده ، ULA ، برای جایگزینی مجموعه ای از اجزای منطقی) و دارای ROM دو برابر ، امکان استفاده از مجموعه دستورالعمل های بهتر. مشکل خالی شدن صفحه از بین رفته بود و حتی خروجی صوتی اساسی نیز وجود داشت.

ZX81 تا حدودی عجله داشت و دارای ایراداتی در قابلیت اطمینان بود ، اما قیمت آن 30٪ کمتر از مدل قبلی بود - طبیعتاً با فروش بار سطل ضرب المثل ، و ثروت اندکی برای تحقیقات سینکلر به ارمغان آورد. و بهترین ها هنوز وجود نداشت.

اوج سینکلر

بزرگترین انتقاد به ZX81 کمبود حافظه RAM بود - فقط 1 کیلوبایت از آن ، اگرچه با استفاده از بسیار قابل افزایش است. تکان دهنده اضافه کردن هیئت مدیره ، به 16 کیلوبایت یا 56 کیلوبایت. برای بازی ها و سایر برنامه های مبتنی بر گرافیک ، رزولوشن محدود تک رنگ 64 48 48 پیکسل نیز معمولاً نادیده گرفته می شود.

هیچ برنامه ای هوشمندانه نمی تواند این محدودیت ها را برطرف کند. فقط سخت افزارهای بهتر و تواناتر می توانند این کار را انجام دهند. تحقیقات سینکلر از این موضوع آگاه بود و پاسخ آنها در آوریل 1982 ارائه شد: ZX Spectrum.

https://techbord .com رفته است اما فراموش نشده است: رایانه های Sinclair

ZX Spectrum اصلی ، پر از صفحه کلید کوچک \ \'dead flesh \\' صفحه کلید. منبع: ویکی پدیا

دو نسخه در دسترس بود که فقط از نظر قیمت و میزان حافظه نصب شده متفاوت بودند: 16 کیلوبایت با قیمت 220 دلار (125 پوند) و 48 کیلوبایت با 310 دلار (175 پوند). این یک افزایش قابل توجه در قیمت نسبت به ZX81 بود ، اما پیشرفت های مختلف افزایش این توجیه را نشان داد.

Spectrum مانند نمونه قبلی خود از ULA برای انجام بسیاری از عملکردهای استاندارد استفاده کرد ، اما این بار یک واقعیت واقعی را ارائه داد راه حل سخت افزاری برای ایجاد شطرنجی قاب. این کار قبلاً توسط پردازنده Z80 انجام می شد و از آن کار خلاص می شد ، می توان آن را کاملاً به اجرای برنامه ها اختصاص داد.

همچنین یک ساعت کوچک به 3.5 مگاهرتز رسید - در کل ، پردازش Spectrum قابلیت تقریباً چهار برابر بهتر از ZX81 بود. وضوح سخت افزاری سخت افزاری نیز از وضوح بسیار بالاتری (256 19 192 پیکسل) برخوردار بود و سرانجام رنگی بود.

این جنبه در بلوک های 8 8 8 پیکسل با فقط 15 رنگ ممکن انجام شد: سیاه و دو سطح روشنایی برای 7 رنگ پایه. متأسفانه ، به دلیل محدودیت های حافظه ، فقط می توان یک پیش زمینه و یک رنگ پس زمینه را برای کل بلوک تنظیم کرد.

اثر این چیزی به نام برخورد ویژگی بود ، که در آن تغییر فقط یک پیکسل در بلوک باعث تغییر حالت به همان رنگ استراحت دهید ، و به تصاویر نامطلوب منجر می شود ، به ویژه در انیمیشن.

توسعه دهندگان اولیه بازی برای این پلتفرم زحمت خود را برای جلوگیری از این مشکل ایجاد نکردند ، اما عناوین بعدی ترفندهای هوشمندانه ای را برای پوشاندن آن نشان دادند.

https://techbord.com رفته اما فراموش نشده است: رایانه های Sinclair \

قیمت منجر به استفاده از اجزای خارج از قفسه و مشکوک بودن به کیفیت ساخت شد. منبع: Wikipedia

استفاده از ZR80 / 81 SRAM نیز از بین رفته است ، و با DRAM عرض 1 بیتی 2.7 مگاهرتز جایگزین شده است. اگرچه به خوبی SRAM نبود ، اما برای افزایش رد پای حافظه و همچنان پایین نگه داشتن هزینه ، این تغییر لازم بود. جنبه های دیگر Spectrum به محدودیت های قیمت فروش اشاره داشت که مهمترین آن صفحه کلید بود. استفاده از کلیدهای بلوک لاستیکی ناخوشایند بوده و غشای موجود در زیر آن غالباً دچار نقص شده است.

رایانه های خانگی این دوران تقریباً به طور کامل با دست مونتاژ می شدند ، که منجر به بروز مشکلی در کیفیت لحیم کاری می شد و جای آنها نابجا بود. یا اجزای نادرست نصب شده اما این خیلی مهم نبود - سینکلر ضربه بزرگی دوباره به دست آنها وارد کرد و درآمد طی 2 سال تقریباً سه برابر شد (12 ماه پس از راه اندازی با افت قابل توجه قیمت).

https://techbord.com رفته اما فراموش نشده است: Sinclair Computers \

اولین بروزرسانی مهم: 128 کیلوبایت رم و یک حافظه بزرگ هیت سینک برای سوزاندن دست شما. منبع: ویکی پدیا

طی یک دوره چهار ساله ، ZX Spectrum دو بار به روز شد: Spectrum + در اکتبر 1984 وارد شد (همان داخلی با صفحه کلید بهتر) و Spectrum 128 در ماه های آخر سال 1985. این نسخه 128 کیلوبایت (به شکل دو بانک 64 کیلوبایتی قابل تعویض) ، یک تراشه صوتی اختصاصی و درگاه های بیشتر برای گزینه های گسترش و فیلم ارائه می دهد.

همچنین قرار بود آخرین کامپیوتر خانگی سینکلر باشد - - با وجود محبوبیتی که دارد ، Spectrum نمی تواند شرکت را از متحمل خسارات فلج کننده نجات دهد. دقیقاً چه اشتباهی رخ داده است؟

این همه خیلی کوتاه بود

در سال 1982 ، سینکلر با یک قرارداد صدور مجوز با Timex Corporation ، تولید کننده آمریکایی ساعت و ساعت موافقت کرد. آنها در حال حاضر تولید کننده اصلی محصول سینکلر بودند (خط تولید مستقر در داندی ، اسکاتلند است) و رونق در محاسبات خانگی این شرکت را وسوسه کرد تا تلاش خود را برای گسترش سبد محصولات خود انجام دهد تا فروش خنثی در بخش اصلی آنها جبران شود. سرمایه گذاری مشترک ، با عنوان Timex Sinclair ، کارهایی فراتر از فروش فقط دستگاه های مارک دار ZX81 و Spectrum انجام داد - در عوض ، Timex تلاش کرد تا بستر پایه را افزایش دهد ، یا به صورت RAM اضافی ، تراشه های بهتر یا سیستم های توسعه اضافی.

میزان درآمد حاصل از این کار برای سینکلر نامشخص است ، اما فروش ضعیف در آمریکا تایمکس را مجبور به عقب نشینی از آن منطقه تا سال 1984 کرد ، هرچند که در اوایل دهه 1990 در کشورهای دیگر ادامه داشت. p>

https://techbord.com رفته اما فراموش نشده است: رایانه های Sinclair \

آخرین رایانه خانگی Timex Sinclair در ایالات متحده فروخته می شود. منبع: ویکی پدیا

جایی که ZX Spectrum بهترین فروشنده رایانه خانگی در انگلستان بود ، دستگاه های Timex Sinclair نیز در هیچ جای نزدیکی فروش نداشتند. افرادی مانند Commodore و Atari در قیمت و توسعه محصول بسیار رقابتی تر بودند. در سال 1985 ، شرکت سابق آمیگا 1000 را به بازار عرضه کرد ، دستگاهی بسیار قدرتمند (و گران قیمت).

قابلیت های آن بسیار بالاتر از مدل های فرومایه ZX Spectrum بود و در بخش های تجاری نیز مورد استقبال قرار گرفت. Sinclair Research سعی کرده بود یک سال زودتر با Sinclair QL (\ \'Quantum Leap \) به همان بازار نفوذ کند.

هم Amiga 1000 و هم QL از تراشه سری Motorola 68000 برای پردازنده اصلی استفاده کردند. . این یک دستگاه ترکیبی بود: دارای ثبات های 32 بیتی و همان اندازه گذرگاه داده داخلی بود ، اما گذرگاه آدرس حافظه 24 بیتی بود ، واحدهای منطقی و گذرگاه داده خارجی 16 بیت عرض داشتند.

https://techbord.com رفته اما فراموش نشده است: رایانه های Sinclair \

با وجود این پیچیدگی ، پردازنده موتورولا کار با آن آسان و بسیار توانا بود. برای QL ، سینکلر از نسخه ارزانتر 68008 استفاده کرد - سرعت کلاک 7.5 مگاهرتز چشمگیر بود ، اما آدرس و اتوبوس های حافظه خارجی به ترتیب با 20 و 8 بیت باریک تر بودند.

قیمت پایه برای این رایانه 560 دلار (400 پوند) ، 128 کیلوبایت رم و دو اسلات Microdrive (سیستم ذخیره سازی نوار مغناطیسی اختصاصی) بود. باید برای شرکتهای کوچکتر با بودجه محدود یا نهادهای دولتی که می خواهند هزینه ها را کاهش دهند بسیار وسوسه انگیز باشد. با این وجود ، کل پروژه با عجله و تأخیر انجام شد و با اشکالات بی نظیر و مشکلات اطمینان روبرو شد.

همچنین تقریباً مشابه ZX Spectrum + بود که به عنوان یک رایانه مخصوص بازی برای کودکان شناخته شده بود. جای تعجب نیست که فروش ضعیفی داشت و فقط پس از دو سال به طور رسمی متوقف شد.

https://techbord.com رفت اما نه فراموش شده: Sinclair Computers

آخرین رایانه خانگی دارای نشان Sinclair. منبع: ویکی پدیا

تحقیقات سینکلر همچنین سعی در تولید و فروش سایر محصولات داشت: ساعت مچی با رادیوی FM داخلی ، سه چرخه برقی و تلویزیون جیبی ، اما همه اینها شکست تجاری بودند و شرکت در ورشکستگی است.

var googletag = googletag || {} ؛ googletag.cmd = googletag.cmd || [] googletag.cmd.push (تابع () {googletag.pubads (). نمایش (\ \'/ 8095840 / .2_A.35940.4_techbord.com_tier1 \\' ، [300 ، 250] ، \ \'div-pg-ad-1569574001-2 \ \')؛})؛

با از دست دادن میلیون ها پول شخصی کلایو سینکلر ، این اتفاق اجتناب ناپذیر در سال 1986 اتفاق افتاد - نام تجاری سینکلر و تمام محصولات به یک شرکت الکترونیکی دیگر انگلیس ، Amstrad فروخته شد.

این شرکت به توسعه خود ادامه داد ZX Spectrum اما در دسامبر 1990 همه چیز تمام شد. کاربران تجاری به رایانه های شخصی مبتنی بر ویندوز منتقل شده اند و گیمرها مانند Atari ST و کنسول ها را ترجیح می دهند. تولید مورد علاقه قدیمی متوقف شد و رایانه های سینکلر به تاریخ پیوستند.

یک میراث طلایی

پس چرا ما باید داستان های شرکتی را که چنین لحظه کوتاه شکوه و عظمت داشته اند بازگو کنیم؟ سخت افزار خصوصاً در مقایسه با رقبای بلافصل آن منحصر به فرد نبود ، گرچه ارزان تر بود. ZX81 و ZX Spectrum در انگلیس فروش فوق العاده خوبی داشت ، اما در بازارهای دیگر بسیار کمتر است.

دقیقاً به همین دلیل است که ما هنوز هم در مورد امثال ZX Spectrum صحبت می کنیم. محدودیت ها و تعداد زیادی از کاربران باعث ایجاد شناخته شده ترین بازی سازهای امروزی شده است. توسعه دهندگان بریتانیایی ، Ultimate Play The Game ، موفقیت بزرگی را در این سیستم عامل بدست آوردند و راهی برای نادر شدن (سازندگان Donkey Kong ، GoldenEye 007 ، Banjo-Kazooie و بسیاری دیگر از بازی های معروف) شدند.

https://techbord.com رفته اما فراموش نشده است: Sinclair Computer \

Ultimate \ \'s Knight Lore - یک سمینال دستاورد در تاریخ بازی. منبع: ویکی پدیا

Codemasters ، پیشگامان بازی های بی شمار مسابقه ای ، دندان های برنامه نویسی خود را بر روی رایانه های 8 بیتی برش می دهند - همه اینها از راحتی اتاق خواب هایشان بعد از مدرسه است. و Rockstar North می تواند تاریخچه خود را به اواسط دهه 1980 بازگرداند ، جایی که آنها با برنامه نویسی دستگاه سینکلر غریبه نبودند.

بنابراین تعجب نیست اگر بدانید ZX Spectrum هنوز زنده است. در ، به صورت شبیه ساز و وب سایت های متعدد طرفداران. حتی چندین تلاش برای پرش به باند کنسول مینی کنسول نوستالژی ، در قالب پروژه هایی با بودجه جمعیت مانند Spectrum Vega و Next وجود دارد.

اما حتی اگر هرگز مالک آن نبودید ، یا قبلاً حتی در مورد آن چیزی نشنیده اید ، بازی هایی که امروز انجام می دهید هیچ بدهی کمی به جعبه کوچک ضامن دار ندارند. رفته ، اما کاملاً فراموش نشده است.

.defuncttechindex {background: # 6b9e8e24؛ بالشتک: 12px 15px؛ margin-bottom: 25px؛ } .defuncttechindex img.triangleLogo ، .defuncttechindex تصویر {پس زمینه: شفاف! مهم؛ قد: 60 پیکسل! مهم؛ عرض: 60 پیکسل! مهم؛ float: چپ! مهم؛ padding: 0px 14px 60px 0! important؛ } body.interior .articleBody ul.defuncttechli {margin-left: 95px؛ } body.interior .articleBody h4 {margin-top: 60px؛ اندازه قلم: 1.35em؛ } .defuncttechsub {font-size: 0.9em؛ } ul.defuncttechli li a {font-weight: 500؛ font-family: Roboto؛ اندازه قلم: 1.05em؛ line-height: 1.6} @ screen only screen and (max-width: 760px) {body.interior .articleBody ul.defuncttechli {margin-left: 20px؛ } .defuncttechindex img.triangleLogo ، .defuncttechindex تصویر {padding: 0 14px 14px 0! important؛ } .defuncttechsub {font-size: 0.85em؛ } ul.defuncttechli li a {font-size: 0.95em؛ }} TechSpot سری گذشته اما فراموش نشده است

داستان شرکت های اصلی سخت افزار و الکترونیک است که در یک برهه از رهبران و پیشگامان صنعت فناوری بودند ، اما اکنون منسوخ شده اند. ما برجسته ترین بخش تاریخ ، نوآوری ها ، موفقیت ها و جنجال های آنها را پوشش می دهیم.

3Dfx Interactive OCZ Technology Palm Gateway 2000 Commodore Sinclair Computers .subDriveRevBot {margin: 30px 0 25px؛ شعاع مرز: 3px؛ ارتفاع خط: 1.5؛ اندازه قلم: 0.9em؛ رنگ: #fff؛ background-color: # 1d4d84؛ مکان نما: اشاره گر؛ background-repeat: بدون تکرار ؛ اندازه پس زمینه: حاوی background-position: right؛ } .subDriveRevBot: شناور {background-color: # 245996؛ انتقال: 0.4 ثانیه خطی ؛ } .subDriveRevBot a {color: #fff؛ نمایش: بلوک؛ عرض: 100٪ قد: 100٪ } .subDriveRevBot a: hover {color: #fff؛ } .subDriveRevBot .titlerr {پس زمینه: rgba (30 ، 41 ، 51 ، 0.63)؛ بالشتک: 10px 20px 7px؛ رنگ: #fff؛ نوع قلم: مورب؛ فاصله نامه: -0.1px؛ نمایش: بلوک؛ شعاع مرز: 3px؛ اندازه قلم: 0.9em؛ } .subDriveRevBot .remark {font-weight: 500؛ رنگ: # f29f26؛ font-family: Roboto؛ } .subDriveRevBot .remarknew {font-weight: 500؛ رنگ: #ea؛ font-family: Roboto؛ } .subDriveRevBot .bulll {margin-bottom: 5px! important؛ padding: 15px 5px} اگر از مطالب ما لذت می برید ، لطفاً مشترک شوید ... تجربه TechSpot بدون آگهی در حالی که از کار ما پشتیبانی می کنید جدید دریافت یک نسخه رایگان از Superhot: کنترل ذهن حذف ، با مجوز از GOG قول ما: همه مشارکت خوانندگان به سمت شما خواهد بود بودجه محتوای بیشتر به این معنی است: ویژگی های فنی بیشتر ، معیارها و تجزیه و تحلیل بیشتر

رفته اما فراموش نشده است: رایانه های سینکلر
features/رفته-اما-فراموش-نشده-است-رایانه-های.html

آخرین مطالب سایت
techbord.com بررسی AMD Ryzen 9 5980HS: Zen 3 برای لپ تاپ
techbord.com بیش از 500 میلیون شماره تلفن کاربران فیس بوک از طریق ربات تلگرام برای فروش است
techbord.com این شرکت برای انجام بازی ها به مدت یک سال 41000 دلار به شما پرداخت خواهد کرد
techbord.com Corsair K95 RGB Platinum را فقط با 109 دلار بگیرید
techbord.com هوشمندی هلیکوپتر مریخ ناسا ماه آینده به سیاره سرخ خواهد رسید
techbord.com CDPR خط اصلی داستان در آخرین به روزرسانی Cyberpunk 2077 را شکست
copyright 2020 techbord.com
تمامی حقوق برای وبسایت تک بورد محفوظ است. استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و لینک به صفحه منبع امکان پذیر است.