techbord.com راهنمای سریع TechSpot برای پریزها و پورت ها

تمام دستگاه های محاسباتی ما به فناوری متکی هستند که به آنها امکان می دهد به دستگاه ها و شبکه های دیگر متصل شوند. بعضی از اینها با استفاده از سیستم های الکترومغناطیسی کار می کنند ، اما تعداد زیادی از آنها باید از اتصال فیزیکی استفاده کنند: یک سوکت برای اتصال چیزی و یک رابط الکتریکی برای ارسال داده ها به جلو و عقب.

به طور مثال ، رایانه رومیزی متوسط ​​شامل بیش از 10 نوع مختلف اتصال است و اغلب دارای بیش از 30 سوکت جداگانه است. خواه مایلید SATA را از M.2 مرتب کنید یا DVI-D را از DisplayPort ، به راهنمای سریع ما برای سوکت ها و پورت ها خوش آمدید - اجرای برخی از مهمترین و رایج ترین سیستم های اتصال که امروزه یافت می شود رایانه های شخصی ، رایانه های لوحی و تلفن های هوشمند.

یک کلمه سریع درباره اصطلاحات

سوکت ، پورت ، کانکتور ، رابط ، اسلات ، گذرگاه - همه این کلمات در دنیای فناوری معانی خاصی دارند اما آنها " در طول سالها تا حدودی با هم مخلوط شده ایم ما با اصطلاح راهنمای "سوکت ها و پورت ها " در این مورد به یک اندازه مقصر هستیم ، در حالی که آنها اساساً همان چیز هستند.

سوکت یا پورت سیستم فیزیکی مورد استفاده برای یک است محاسبه دستگاه به دیگری یا یک دستگاه جانبی: این شامل مجموعه ای از اتصالات (چیزهایی است که باید به هم متصل شوند) و یک رابط الکتریکی.

مورد دوم سیستم سیگنالینگ است: وسیله ای که داده ها و دستورالعمل ها توسط آن استفاده می شود بین دستگاه ها ارسال می شود. برخی از سوکت ها / پورت ها از یک سیستم سیگنالینگ کلی استفاده می کنند که می تواند برای طیف وسیعی از پورت ها اعمال شود ، اما برخی دیگر از یک سوکت مخصوص آن سوکت خاص استفاده می کنند. حتی تعدادی از آنها از چندین رابط پشتیبانی می کنند.

برای اینکه کمی کار ساده تر شود ، ما فقط همه چیز را سوکت می نامیم ، حتی اگر پورت نامیده شود و زیاد نگران رابط کاربری نیستیم!

سوکت های پردازنده

ما راهنمای خود را با بزرگترین و پیچیده ترین سوکت موجود در هر رایانه رومیزی آغاز خواهیم کرد: مورد پردازنده. پردازنده های مرکزی امروزی انرژی زیادی را مصرف می کنند ، دارای چندین هسته هستند و باید مستقیماً به مجموعه کامپوننت های دیگری در رایانه متصل شوند.

همه این بدان معنی است که سوکت CPU صدها خواهد داشت از اتصالات جداگانه ، به شکل پین های فلزی کوچک و پد / اسلات. AMD و Intel رویکردهای متفاوتی را درمورد اینکه این موارد کجا قرار می گیرند: AMD معمولاً پین های پردازنده را به شکلی به نام PGA-ZIF (آرایه شبکه پین ​​، نیروی درج صفر) در نظر گرفته است ، در حالی که Intel تمایل دارد آنها را در سوکت قرار دهد (LGA - land آرایه شبکه).

https://techbord.com راهنمای سریع TechSpot  سوکت و پورت

سوکت LGA1150 اینتل - تعداد زیادی پین!

هیچ مزیت بزرگی برای یک روش نسبت به روش دیگر وجود ندارد ، اگرچه وقتی پین ها کمی محافظت می شوند ، دوباره در سوکت و نه در پردازنده. همانطور که گفته شد ، سیستم های PGA-ZIF به CPU با مقدار قابل توجهی نیرو احتیاج ندارند ، برخلاف سیستم LGA که معمولاً شما را مجبور می کنید پردازنده را محکم بگیرید.

وقتی فروشنده ای آزاد می شود از نوع سوکت جدید ، از همه اتصالات استفاده نشده است. این امر برای پشتیبانی از پردازنده های مرکزی آینده است که امکان افزایش مصرف برق یا هسته های بیشتر را فراهم می کند. حداقل این ایده است ، اما اینتل عادت دارد که پشتیبانی پردازنده را بر روی سوکت و مجموعه اصلی تراشه ها (معروف به PCH) در مادربرد قفل کند.

AMD نیز این کار را می کند ، اما به میزان کمتری ، و آنها بیش از 4 سال است که از فرمت سوکت AM4 خود برای پردازنده های رایانه ای Ryzen خود استفاده می کنند. اینتل در همین مدت دو مورد (LGA1551 و LGA1200) را پشت سر گذاشته است ، و در حالی که هنوز از AM4 برای سری بعدی پردازنده های Ryzen استفاده می شود ، LGA1200 با سوکت دیگری برای صفوف بعدی اینتل جایگزین خواهد شد.

< p> https://techbord.com راهنمای سریع TechSpot  سوکت و پورت

Threadripper می خندد در 1150 پین ضعیف شما!

برخی پردازنده ها به سوکت های زیادی احتیاج دارند: محدوده Threadripper AMD از 4094 پین وحشتناک در سوکت TR4 استفاده می کند ، اما حداقل همه آنها در مادربرد هستند. تصور کنید سعی می کنید مطمئن شوید که هر کدام از آنها را خاموش نمی کنید ، اگر آنها روی پردازنده هستند!

این مدل ها برای ایستگاه های کاری حرفه ای و سرورها حاوی ده ها هسته هستند و باید به مقدار زیادی RAM متصل شوند. ، به همین دلیل آنها اتصالات زیادی دارند. در انتهای دیگر مقیاس (یعنی پردازنده های کوچک دو هسته ای) ، پین ها هنوز درگیر هستند اما کاملاً به همان روشی نیستند.

وقتی صحبت از لپ تاپ می شود ، در گذشته از سوکت استفاده می شد ، اما برای رسیدن به طراحی های نازک تر در همان مسیر ، تبلت ها و تلفن های هوشمند از بین رفته اند ، پردازنده ها به طور مستقیم بر روی برد اصلی متصل می شوند. این بدان معنی است که ، برای اکثر افراد ، ارتقا the پردازنده مورد بحث نیست.

https://techbord.com راهنمای سریع TechSpot برای سوکتها و پورتها

هر چهار سوکت RAM که با خوبی DDR پر شده اند

بگذارید بگوییم شما یک رایانه شخصی جدید خریداری کرده اید و در آن یک DIMM واحد در اولین سوکت سیاه نصب شده است (در تصویر با برچسب DIMM_A1). می توانید یک رم منطبق با رم بخرید و آن را در هر سوکت قرار دهید ، اما با قرار دادن در سوکت سیاه دیگر بهترین نتیجه را می گیرید.

با این کار ، هر کنترل کننده حافظه در پردازنده مرکزی برای کار با RAM خود را دارد و این سیستم را در حالت "حالت دو کانال" قرار می دهد. این در هر چرخه ساعت میزان داده قابل انتقال به عقب و جلو ، بین پردازنده و RAM را دو برابر می کند.

https://techbord.com TechSpot

چندین اندازه سوکت M.2 وجود دارد - 4 عرض مختلف ، هر کدام پشتیبانی می شوند به 8 طول دستگاه تنظیم کنید. سپس 3 پیکربندی مختلف "کلید" وجود دارد: در تصویر بالا ، می توانیم یک سوکت با عرض 22 میلی متر (که می تواند دستگاه های طول 80 میلی متر را اشغال کند) مشاهده کنیم ، از یک کلید M استفاده می شود.

این است شکاف پلاستیکی در سمت راست و به ما می گوید که این سوکت از حداکثر 4 خط PCI Express برای مکالمه با بقیه رایانه استفاده می کند. چیزی که به ما نمی گوید این است که اگر دستگاه نصب شده از PCIe پشتیبانی نمی کند ، می تواند از رابط SATA نیز استفاده کند. یک بار دیگر ، برای اطمینان از مشخصات تولید کننده نیاز دارید.

راهنمای سریع TechSpot برای پریزها و پورت ها
features/راهنمای-سریع-techspot-برای-پریزها-و-پورت.html

آخرین مطالب سایت
techbord.com قاضی دادگاه منطقه به والو دستور می دهد داده های فروش بخار را به اپل تحویل دهد
techbord.com ترفند تازه کشف شده iOS 14 باعث می شود برنامه ها مجدداً مرتب شوند
techbord.com BioWare برای متمرکز کردن روی جلوه های بعدی Mass Effect و Dragon Age ، توسعه Anthem Next را متوقف می کند
techbord.com CD Projekt Red پس از حمله باج افزار ، وصله Cyberpunk 2077 v1.2 را به تأخیر می اندازد
techbord.com انویدیا با قیمت 329 دلار RTX 3060 با قابلیت دسترسی مشکوک وارد بازار می شود
techbord.com هدف مشارکت اپل را گسترش می دهد ، فروشگاه های کوچک فروشگاه ها را باز می کند
copyright 2020 techbord.com
تمامی حقوق برای وبسایت تک بورد محفوظ است. استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و لینک به صفحه منبع امکان پذیر است.