خبر

 • تک بورد - تاریخچه ریز پردازنده و رایانه شخصی

  تاریخچه ریز پردازنده و رایانه شخصی
  25 روز و 11 ساعت قبل

  همانطور که می دانیم تجارت رایانه شخصی خود را مدیون محیطی از علاقه مندان ، کارآفرینان و رویدادها است. قبل از رایانه های شخصی ، مدل کسب و کار اصلی و مینی کامپیوتر در اطراف یک شرکت واحد تهیه شده است که یک اکوسیستم کامل را ارائه می دهد. از ساخت سخت افزار ، نصب ، نگهداری ، نوشتن نرم افزار و اپراتورهای آموزشی.

  این رویکرد در دنیایی که ظاهراً به تعداد کمی رایانه احتیاج داشت ، هدف خود را تأمین می کند. از آنجا که قرارداد اولیه هزینه و خدمات ، جریان مداوم درآمد را تضمین می کند ، این سیستم ها را برای شرکت های درگیر بسیار گران و در عین حال بسیار پردرآمد ساخته است. شرکتهای "بزرگ آهن" به دلیل هزینه ، کمبود نرم افزار خارج از قفسه ، عدم نیاز افراد به داشتن رایانه و حاشیه سود سخاوتمندانه از سیستم عامل اصلی ، محرک اولیه محاسبات شخصی نبودند. و قراردادهای مینی کامپیوتر.

  در این فضا بود که محاسبات شخصی با علاقه مندان به دنبال فروشگاه های خلاقانه ای که مشاغل روزمره خود شامل سیستم های یکپارچه ارائه نمی دهند ، شروع شد. اختراع مدارهای مجتمع ریزپردازنده ، DRAM و EPROM باعث ایجاد استفاده گسترده از زبانهای سطح بالا BASIC خواهد شد که منجر به معرفی رابط کاربری گرافیکی و محاسبات به جریان اصلی می شود. استاندارد سازی و کالایی شدن سخت افزار حاصل در نهایت باعث می شود که رایانه نسبتاً مقرون به صرفه برای فرد مقرون به صرفه باشد.

  طی چند هفته آینده نگاهی گسترده به تاریخچه ریزپردازنده و رایانه شخصی خواهیم داشت ، از اختراع ترانزیستور به تراشه های امروزی که بسیاری از دستگاه های متصل را تأمین می کند.

  .indexmain {font-size: 19px؛ ارتفاع خط: 2؛ font-weight: پررنگ؛ margin: -10px 0 40px؛} .indexdate {font-size: 0.9em؛ margin: 10px 0 -5px 0؛} .indexdate a {color: # 444؛} .indextitle a: hover {box-shadow: inset 0 -3px 0 #ccc؛ padding-bottom: 5px؛ گذار: همه .15s سهولت در ورود؛} # ​​محتوا p.grey {font-size: 0.8em؛ margin-top: -10px؛ } قسمت 1: (1947 - 1974) مبانی: منتهی به 4004 اینتل ، اولین ریزپردازنده تجاری قسمت 2: (1974 - 1980) بوت استرپ یک صنعت جدید: این دو گانه مجازی اینتل ، موتورولا به پایان می رسد قسمت 3: ( 1980 - 1984) x86 ، Rise of the Forty Year Stopgap: IBM PC و حمله کلون ها قسمت 4: (1984 - 1996) تحکیم قدرت: امپراتوری قدرتمند وینتل قسمت 5: (1996 و بعد از آن) New Frontiers: Computing ادامه دارد جریان اصلی ، موبایل ، همه جا حاضر 1947 - 1974: مبانی منجر به 4004 اینتل ، اولین ریزپردازنده تجاری از آنجا که نرم افزار در این زمان کاملاً سفارشی بود ، جایی که اصلاً در دسترس بود.

  رهبران مستقر بازار تجاری ، محاسبات شخصی را به دلیل محدودیت عملکرد ورودی و خروجی و نرم افزار جدی نمی گرفتند ، این استاندارد استاندارد نیست ، مهارت مهارت کاربر بالا ، و چند برنامه پیش بینی شده. مهندسان خود اینتل تقریباً به محض اجرای 8080 در طیف وسیعی از محصولات از آنچه در ابتدا پیش بینی شده بود ، لابی کردند تا این شرکت یک استراتژی محاسبات شخصی را دنبال کند. استیو وزنیاک از کارفرمای خود ، هیولت پاکارد ، التماس می کند که همین کار را انجام دهد.

  https://techbord.com تاریخچه ریز پردازنده و رایانه شخصی

  جان باردین ، ​​ویلیام شوکلی و والتر براتین در آزمایشگاه های بل ، 1948.

  در حالی که علاقه مندان پدیده محاسبات شخصی را آغاز می کردند ، وضعیت عمدتا گسترش نسب است که با کار مایکل فارادی ، جولیوس لیلینفلد ، بوریس داویدوف ، راسل اول ، کارل لارک-هوروویتز تا ویلیام شوکلی ، والتر براتین ، جان باردین ، ​​رابرت گیبنی و جرالد پیرسون ، که همکاری اولین ترانزیستور (ترکیبی از مقاومت در برابر انتقال) را در آزمایشگاه های بل تلفن در دسامبر 1947 توسعه داد.

  آزمایشگاه های بل همچنان به عنوان یک عامل اصلی در پیشرفت ترانزیستور (به ویژه ترانزیستور نیمه هادی فلز اکسید یا MOSFET در 1959) ) اما مجوز گسترده ای را در سال 1952 به شرکت های دیگر اعطا کرد تا از تحریم های ضد اعتماد از طرف وزارت امور خارجه جلوگیری کند عدالت بنابراین بل و مادر تولید کننده آن ، وسترن الکتریک ، چهل شرکت از جمله جنرال الکتریک ، RCA و تگزاس اینسترومنتس در تجارت نیمه هادی با سرعت در حال گسترش به آنها پیوستند. شوكلی آزمایشگاههای بل را ترك می كند و نیمه هادی شوكلی را در سال 1956 شروع می كند.

  https://techbord.com تاریخچه ریزپردازنده و رایانه شخصی

  اولین ترانزیستوری که تاکنون مونتاژ شده و توسط آزمایشگاه های بل در سال 1947 اختراع شده است

  An مهندس عالی ، شخصیت تند و تیز شوکلی که با مدیریت ضعیف کارمندان خود متحد بود ، این کار را به زودی انجام داد. در طی یک سال از جمع آوری تیم تحقیقاتی خود ، وی اعضای کافی را از خود دور کرده بود تا باعث هجوم گسترده "هشت خائن" شود ، که شامل رابرت نویس و گوردون مور ، دو بنیانگذار آینده اینتل ، ژان هورنی ، مخترع روند ساخت مسطح برای ترانزیستورها ، و جی لاست. اعضای The Eight هسته بخش جدید Fairchild Semiconductor از Fairchild Camera and Instrument ، شرکتی را که الگویی برای شروع فعالیت دره سیلیکون شد ، فراهم می کنند.

  مدیریت شرکت Fairchild به طور فزاینده ای به حاشیه می رود. بخش جدید به دلیل تمرکز بر سود حاصل از قراردادهای ترانزیستور با مشخصات بالا مانند مواردی که در سیستم های پروازی ساخته شده توسط IBM در بمب افکن استراتژیک XB-70 Valkyrie آمریکای شمالی ، کامپیوتر پرواز Autonetics سیستم Minuteman ICBM ، ابر رایانه CDC 6600 و رایانه راهنمای Apollo ناسا.

  در حالی که علاقه مندان پدیده محاسبات شخصی را آغاز کردند ، وضعیت فعلی عمدتا گسترش نسب است که با کار بر روی نیمه هادی های اولیه در اواخر دهه 1940 آغاز شد.

  < با این حال ، با کاهش Texas Instruments ، National Semiconductor و Motorola سهم خود در قرارداد ، سود کاهش یافت. در اواخر سال 1967 ، Fairchild Semiconductor سایه ای از خود سابق خود شده بود زیرا کاهش بودجه و شروع کار اصلی ترک کارکنان. تیزهوشی تحقیق و توسعه غول پیکر به کالای تجاری ترجمه نمی شد و جناح های رزمنده مدیریتی برای شرکت ضد تولید بودند.

   https://techbord.com تاریخچه ریزپردازنده و رایانه شخصی

  هشت خائنی که شوکلی را ترک کرد به Fairchild Semiconductor را شروع کنید. از سمت چپ: گوردون مور ، شلدون رابرتز ، اوژن کلاینر ، رابرت نویس ، ویکتور گرینیچ ، جولیوس بلانک ، ژان هورنی ، جی لاست. (عکس © وین میلر / مگنوم)

  رئیس میان کسانی که می خواهند ترک شوند چارلز اسپورک است که نیمه هادی ملی را احیا کرد و همچنین گوردون مور و رابرت نویس. در حالی که بیش از پنجاه شرکت جدید از فروپاشی نیروی کار Fairchild ریشه می گیرند ، اما هیچ یک به اندازه شرکت جدید Intel در این مدت کوتاه به موفقیت نرسیدند. تنها یک تماس تلفنی از سوی نویس با آرتور راک ، سرمایه گذار خطرپذیر ، منجر به تأمین بودجه اولیه 2.3 میلیون دلار در یک بعد از ظهر شد.

  سهولت موجودیت اینتل تا حد زیادی به دلیل به قامت رابرت نویس و گوردون مور. نویس عمدتاً به خاطر همکاری مشترک مدار یکپارچه به همراه جک کیلبی از Texas Instrument شناخته می شود ، اگرچه او تقریباً از کارهای قبلی انجام شده توسط تیم های جیمز نال و جی لاتروپ در ارتش ایالات متحده وام زیادی گرفت. آزمایشگاه Diamond Ordnance Fuze (DOFL) ، که اولین ترانزیستور ساخته شده با استفاده از فوتولیتوگرافی و اتصالات آلومینیومی تبخیری را در سال 1957-59 و همچنین تیم مدار مجتمع جی لاست (از جمله جیمز نال تازه خریداری شده) در Fairchild ، رابرت نویس رئیس پروژه بود.

  https://techbord.com تاریخچه ریزپردازنده و رایانه شخصی اولین IC مسطح (عکس © Fairchild Semiconductor).

  مور و نویس از Fairchild فن آوری جدید خود تراز سیلیکونی دروازه MOS (نیمه هادی اکسید فلز) را برای ساخت مدار مجتمع که اخیراً ساخته شده است ، با خود می برند. توسط Federico Faggin ، یک مستاجر پیشگام شده است رومی یک سرمایه گذاری مشترک بین SGS ایتالیایی و شرکت های Fairchild. فاگین با تکیه بر کار تیم آزمایشگاه های بل جان ساراس ، تخصص خود را به اینتل می رساند تا یک مقیم دائمی در آمریکا شود.

  Fairchild به دلیل تجزیه و تحلیل ، مانند بسیاری از کارمندان به حق احساس ناراحتی می کند. پیشرفتهایی که به دست دیگران رسید - به ویژه نیمه هادی ملی. این فرار مغزها آنطور که به نظر می رسد کاملاً یک طرفه نبوده است ، زیرا اولین ریزپردازنده Fairchild ، F8 ، به احتمال زیاد ریشه خود را در پروژه پردازنده C3PF محقق نشده Olimpia Werke جستجو می کند.

  در دورانی که حق ثبت اختراعات هنوز اهمیت استراتژیکی را که برای امروز قائل بودند ، از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و فیرچیلد در درک اهمیت تحولات خود بسیار کند بود. بخش تحقیق و توسعه كمتر به سمت محصول گرایش پیدا كرد و منابع قابل توجهی را به پروژه های تحقیقاتی اختصاص داد.

  Texas Instruments ، دومین تولید كننده مدار مجتمع ، به سرعت موقعیت Fairchild را به عنوان رهبر بازار فرسایش داد. Fairchild هنوز در صنعت از جایگاه برجسته ای برخوردار بود ، اما از نظر داخلی ساختار مدیریت هرج و مرج بود. تضمین کیفیت تولید (QA) با استانداردهای صنعت ضعیف بود و بازده آن 20٪ رایج بود.

  بیش از پنجاه شرکت جدید ریشه خود را از فروپاشی نیروی کار Fairchild جستجو می کنند. هیچ کس به اندازه شرکت جدید اینتل در یک بازه زمانی کوتاه به موفقیت نرسید.

  در حالی که گردش کارمندان مهندسی با رفتن "Fairchildren" به محیط های پایدارتر افزایش یافت ، جری ساندرز از Fairchild از هوا فضا و دفاع حرکت کرد بازاریابی به مدیر کل بازاریابی و یک جانبه تصمیم گرفت هر هفته محصول جدیدی را عرضه کند - طرح "پنجاه و دو". زمان تسریع در بازار ، بسیاری از این محصولات را به بازدهی حدود 1٪ محکوم می کند. تخمین زده می شود که 90 درصد از محصولات دیرتر از زمان برنامه حمل شده ، دارای نقص در مشخصات طراحی یا هر دو باشند. ستاره Fairchild در آستانه کسوف بود.

  اگر قد و قامت گوردون مور و رابرت نویس اینتل را به عنوان یک شرکت آغاز می کرد ، سومین مردی که به این تیم پیوست ، چهره عمومی خواهد شد. شرکت و نیروی محرکه آن اندرو گروو ، متولد András Gróf در مجارستان در سال 1936 ، علی رغم داشتن سابقه کم در زمینه تولید ، مدیر عملیات اینتل شد. این انتخاب از نظر ظاهری گیج کننده به نظر می رسید - حتی امکان دوستی وی با گوردون مور را فراهم می کند - زیرا گروو دانشمند تحقیق و توسعه با سابقه شیمی در Fairchild و مدرس دانشگاه برکلی بود و هیچ تجربه ای در مدیریت شرکت نداشت.

  مرد چهارم در شرکت استراتژی اولیه بازاریابی خود را تعریف می کند. باب گراهام از نظر فنی سومین کارمند اینتل بود ، اما لازم بود سه ماه قبل به کارفرمای خود اخطار دهد. تأخیر در انتقال به اینتل به اندی گروو امکان می دهد نقش مدیریتی بسیار بیشتری نسبت به آنچه در ابتدا پیش بینی شده بود بدست آورد.

  https: / /techbord.com تاریخچه ریزپردازنده و رایانه شخصی یک فروشنده عالی ، گراهام به عنوان یکی از دو نامزد برجسته تیم مدیریت اینتل دیده می شد - دیگری ، W. Jerry Sanders III ، دوست شخصی رابرت نویس بود. سندرز یکی از معدود مدیران مدیریت Fairchild بود که پس از انتصاب سی لستر هوگان به عنوان مدیرعامل (از موتورولای عصبانی) از شغل خود باقی ماند.

  اعتماد اولیه ساندرز به باقی ماندن در Fairchild بزرگترین مرد بازاریابی به دلیل عدم تأثیر Hogan در مقابل جنجالی سندرز و عدم تمایل تیمش به پذیرش قراردادهای کوچک (1 میلیون دلار یا کمتر) ، سریعاً تبخیر شد. هوگان با تبلیغات پی در پی جوزف ون پوپلن و داگلاس جی. او کانر بالاتر از وی ، در عرض چند هفته به طور مثر دو بار از سندرز تنزل کرد. تنزل مقامات به آنچه هوگان در نظر داشت دست یافت - جری سندرز استعفا داد و بسیاری از مناصب اصلی فیرچیلد توسط مدیران سابق موتورولا توسط هوگان اشغال شد.

  طی هفته ها چهار نفر دیگر از جری سندرز با او تماس گرفتند. -کارمندان شاغل در بخش آنالوگ علاقه مند به شروع کار خود هستند. همانطور که در ابتدا توسط این چهار نفر تصور می شد ، این شرکت مدارهای آنالوگ را تولید می کند از آنجا که فروپاشی (یا فروپاشی) Fairchild در حال پرورش تعداد زیادی از شرکت های نوپا بود که به دنبال دریافت دیوانه مدار دیجیتال بودند. سندرز به این تفاهم پیوست که شرکت جدید همچنین مدارهای دیجیتالی را دنبال خواهد کرد. این تیم هشت عضو دارد ، از جمله سندرز ، اد ترنی ، یکی از بهترین فروشندگان Fairchild ، جان کری ، و طراح تراشه Sven Simonssen و همچنین چهار عضو اصلی بخش آنالوگ ، جک گیفورد ، فرانک بوته ، جیم گیلز ، و Larry Stenger.

  Advanced Micro Devices ، همانطور که این شرکت شناخته می شود ، شروع سختی را آغاز کرد. اینتل بر اساس شرکتی که توسط مهندسان تشکیل شده بود ، در کمتر از یک روز بودجه خود را تأمین کرده بود ، اما سرمایه گذاران وقتی با یک پیشنهاد تجاری نیمه هادی به سرپرستی مدیران بازاریابی روبرو می شدند ، بسیار بازدارنده بودند. اولین توقف در تأمین سرمایه اولیه 1.75 میلیون دلاری AMD ، آرتور راک بود که بودجه ای را برای Fairchild Semiconductor و Intel تأمین کرده بود. راک از سرمایه گذاری امتناع ورزید ، و همچنین توالی منابع احتمالی پول.

  سرانجام ، تام اسکورنیا ، نماینده حقوقی تازه ضرب شده AMD وارد درب رابرت نویس شد. بنیانگذار اینتل یکی از سرمایه گذاران بنیانگذار AMD خواهد شد. نام نويس در فهرست سرمايه گذاران درجه اي از مشروعیت را به چشم انداز تجارت افزود كه AMD تاكنون از نظر سرمايه گذاران احتمالي فاقد آن بود. بودجه بیشتر در پی آن بود ، هدف تجدید نظر شده 1.55 میلیون دلاری درست قبل از پایان کار در 20 ژوئن 1969 رسید.

  AMD شروع سختی داشت. اما رابرت نویس اینتل که به یکی از سرمایه گذاران بنیانگذار این شرکت تبدیل شده است از نظر سرمایه گذاران احتمالی درجه ای از مشروعیت را به چشم انداز تجاری خود اضافه کرد.

  شکل گیری اینتل تا حدودی ساده تر بود و اجازه می داد شرکت پس از تأمین اعتبار و محل کار مستقیماً وارد کار می شود. اولین محصول تجاری آن نیز یکی از پنج صنعت قابل توجه بود که در کمتر از سه سال انجام شد که قرار بود انقلابی در صنعت نیمه هادی و چهره محاسبات ایجاد کند.

  هانیول ، یکی از رایانه ها فروشندگانی که در سایه وسیع IBM زندگی می کردند ، با درخواست تراشه RAM استاتیک 64 بیتی به شرکت های تراشه سازی زیادی مراجعه کردند.

  اینتل قبلاً دو گروه برای تولید تراشه تشکیل داده بود ، یک تیم ترانزیستور MOS به رهبری Les Vadász ، و یک تیم ترانزیستور دو قطبی به رهبری دیک بون. تیم دوقطبی برای اولین بار به هدف رسید و اولین تراشه 64 بیتی SRAM جهان در آوریل 1969 توسط طراح ارشد آن ، H.T. به هانیول تحویل داده شد. چوا توانایی تولید یک طرح اولیه موفق برای قرارداد یک میلیون دلاری فقط به شهرت اولیه اینتل می افزاید.

  https://techbord.com تاریخچه ریزپردازنده و رایانه شخصی

  اولین محصول اینتل ، یک SRAM 64 بیتی ، مبتنی بر فناوری جدید دو قطبی Schottky. (CPU-Zone)

  مطابق با نامگذاری روز ، تراشه SRAM با شماره قطعه 3101 به بازار عرضه شد: اینتل ، به همراه تقریباً تمام تراشه سازان آن زمان محصولات خود را به این بازار عرضه نمی کردند مصرف کنندگان ، اما به مهندسان در شرکت ها. به نظر می رسد که تعداد قطعات ، به ویژه اگر دارای اهمیت مانند تعداد ترانزیستور باشند ، بیشتر مورد توجه مشتریان احتمالی آنها قرار می گیرد. به همین ترتیب ، دادن یک اسم واقعی به محصول می تواند نشان دهنده این باشد که این نام نقایص مهندسی یا کمبود مواد را پنهان کرده است. اینتل تمایل داشت فقط زمانی از نامگذاری عددی دور شود که به طرز دردناکی مشخص شد که نمی توان از حق نسخه برداری در اعداد استفاده کرد.

  در حالی که تیم دوقطبی اولین محصول برجسته را برای اینتل فراهم کرد ، تیم MOS مقصر اصلی را شناسایی کرد در تراشه های خود را شکست. فرآیند MOS سیلیکون گیت در طول تولید تراشه به چرخه های گرمایشی و سرمایشی زیادی نیاز داشت. این چرخه ها باعث تغییر در انبساط و سرعت انقباض بین سیلیکون و اکسید فلز می شود ، که منجر به ترک هایی می شود که مدارهای تراشه را می شکند. راه حل گوردون مور این بود که "اکسید فلز" اکسید فلز را با ناخالصی ها کاهش دهد تا نقطه ذوب آن پایین بیاید و باعث شود اکسید با گرم شدن چرخشی جریان یابد. تراشه حاصل که در ژوئیه 1969 از تیم MOS وارد شد (و توسعه کارهایی که در Fairchild روی تراشه 3708 انجام شد) به اولین تراشه حافظه MOS تجاری ، 256-bit 1101 تبدیل شد.

  Honeywell به سرعت برای جانشینی 3101 ثبت نام کرد ، 1102 لقب گرفت ، اما در اوایل توسعه آن یک پروژه موازی ، 1103 ، به رهبری واداس با باب ابوت ، جان رید و جوئل کارپ (که همچنین نظارت بر توسعه 1102 را نشان می داد) قابل توجهی نشان داد پتانسیل. هر دو مبتنی بر یک سلول حافظه سه ترانزیستوری بودند که توسط ویلیام رگیتز از هانیول ارائه شده بود و نوید چگالی سلول بسیار بالاتر و هزینه ساخت کمتر را می داد. نکته منفی این بود که حافظه نمی تواند اطلاعات را در حالت غیر برق نگه دارد و مدارها باید ولتاژ را هر دو میلی ثانیه اعمال کنند (تجدید شود).

خبرهای دیگر از امکانات