خبر

 • تک بورد - Krita، برنامه رایگان طراحی و نقاشی، نسخه 5.0 را ارائه می کند

  Krita، برنامه رایگان طراحی و نقاشی، نسخه 5.0 را ارائه می کند


  1 ماه قبل

  همانطور که در: بهترین برنامه های قابل حمل برای جعبه ابزار نرم افزار شما بهترین گزینه های جایگزین برای Adobe Photoshop

  اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که Krita یک برنامه رنگ دو بعدی است در حالی که برنامه های دیگری مانند Photoshop برای دستکاری تصویر طراحی شده اند. این بدان معنی است که سایر برنامه ها ممکن است ویژگی های بیشتری نسبت به Krita به طور کلی داشته باشند - اما Krita دارای ابزارهایی است که به نقاشی دیجیتال مرتبط هستند. ابزارها برای هنر مفهومی، ایجاد کمیک و بافت طراحی شده اند. اگر از ویژگی‌ای استفاده می‌کنید که در فهرست نیست، یک آموزش ویدیویی سریع تهیه کنید و به ما اطلاع دهید. ما آن را قرار می دهیم تا با همه به اشتراک بگذاریم.

  رابط کاربر

  یک رابط کاربری بصری که از راه شما دور می ماند. داکرها و پانل ها را می توان برای گردش کار خاص شما جابجا و سفارشی کرد. هنگامی که راه اندازی خود را انجام دادید، می توانید آن را به عنوان فضای کاری خود ذخیره کنید. همچنین می‌توانید میانبرهای خود را برای ابزارهای رایج ایجاد کنید.

  برس تثبیت‌کننده‌ها

  دست لرزان دارید؟ یک تثبیت کننده به برس خود اضافه کنید تا صاف شود. Krita شامل 3 روش مختلف برای صاف کردن و تثبیت ضربه های قلم مو شما است. حتی یک ابزار اختصاصی Dynamic Brush وجود دارد که در آن می‌توانید کشیدن و جرم را اضافه کنید.

  پالت پاپ‌آپ

  به‌سرعت رنگ خود را انتخاب کنید و با قلم‌مو از سمت راست استفاده کنید- با کلیک بر روی بوم همچنین می‌توانید از سیستم برچسب‌گذاری Krita برای تعویض براش‌های موجود نمایش داده شده استفاده کنید. حلقه خارج از انتخابگر رنگ حاوی رنگ هایی است که اخیراً استفاده شده است. این تنظیمات را می توان از طریق تنظیمات برگزیده پیکربندی کرد.

  موتورهای قلم مو

  براش های خود را با 9 موتور براش منحصر به فرد سفارشی کنید. هر موتور مقدار زیادی تنظیمات برای سفارشی کردن برس شما دارد. هر موتور براش برای برآوردن نیاز خاصی مانند موتور Color Smudge، موتور Shape، موتور ذرات و حتی یک موتور فیلتر ساخته شده است. پس از ساختن براش‌های خود، می‌توانید آن‌ها را ذخیره کرده و با سیستم برچسب‌گذاری منحصربه‌فرد Krita سازماندهی کنید.

  حالت Wrap-around

  این کار آسان است. اکنون بافت ها و الگوهای بدون درز ایجاد کنید. هنگام رنگ آمیزی کلید "W" را فشار دهید تا حالت Wrap-around را تغییر دهید. تصویر به خود در امتداد محور x و y ارجاع می دهد. به نقاشی ادامه دهید و فوراً تمام منابع را به روز کنید. برای مشاهده اینکه چگونه تصویر شما چگونه تکرار می‌شود، دیگر نیازی به تغییر نامناسب نیست.

  مدیر منابع

  بسته‌های براش و بافت را از هنرمندان دیگر وارد کنید تا مجموعه ابزار خود را گسترش دهید. اگر براش هایی ایجاد می کنید که دوستشان دارید، با ایجاد بسته های خود آنها را با جهان به اشتراک بگذارید. بسته‌های براش موجود در ناحیه منابع را بررسی کنید.

  پشتیبانی تبلت به‌روزرسانی‌شده برای Windows، Linux و macOS

  در نهایت موفق شدیم کدی که برای پشتیبانی از تبلت‌ها در ویندوز (هر دو Wintab به عنوان Windows Ink)، لینوکس و macOS با کد موجود در پلتفرم توسعه ما، Qt، نوشتیم. این باعث بهبود پشتیبانی از تنظیمات چند مانیتور شده است، تبلت‌های بیشتری پشتیبانی می‌شوند و تعداد زیادی از اشکالات تبلت‌ها برطرف شده‌اند. این حجم عظیمی از کار بود!

  توجه: ما باید Qt را وصله کنیم تا همه این کارها انجام شود. وصله ها آپ استریم شده اند اما ممکن است هنوز توسط توزیع لینوکس شما یکپارچه نشده باشند. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، ممکن است لازم باشد از AppImage لینوکس به جای Krita که توسط توزیع شما ساخته شده است استفاده کنید.

  HDR Painting

  HDR Animation ایجاد شده در Krita توسط Agata Cacko

  Krita از سال 2005 می‌تواند با تصاویر HDR کار کند، اما اکنون می‌توانید تصویر HDR خود را در HDR روی سخت‌افزار پشتیبانی‌شده مشاهده کنید. اکنون نه تنها می توانید تصویر HDR خود را در فایل های .kra یا OpenEXR ذخیره کنید، بلکه می توانید PNG گسترش یافته را نیز ذخیره کنید. با نسخه مناسب FFMPEG حتی می توانید انیمیشن ها را در HDR ایجاد کنید! داشتن راه‌اندازی صحیح رایانه برای این کار می‌تواند بسیار پیچیده باشد، بنابراین به مستندات بروید تا ببینید چه چیزی درگیر است. نمایشگر HDR فقط در ویندوز 10 در دسترس است.

  اگر HDR را فعال کرده‌اید، Small Color Selector Docker دارای یک نوار لغزنده اضافی "nits" است که به شما امکان می‌دهد روشنایی یک رنگ خاص را تغییر دهید.

  بهبود عملکرد سرعت براش با بردارسازی و برنامه‌نویسی بدون قفل

  دو نفر از دانش‌آموزان تابستانی کد Google در سال 2018، Krita را با تکنیک‌های برنامه‌نویسی به نام hashmap بدون قفل برای مدیریت سرعت بخشیدند. داده های پیکسلی (آندری کاماکین) و بردارسازی GPU (ایوان یوسی). هشمپ بدون قفل باید سرعت Krita را با چند رشته‌بندی بهبود بخشد، نمودار دستاوردهای عملکرد را بر اساس تعداد هسته‌های CPU شما نشان می‌دهد. بردارسازی برای نکات گاوسی و براش نرم، کریتا را با بهره‌گیری از توانایی پردازشگر شما برای انجام محاسبات مشابه بسیار سریع، بهینه می‌کند، گیف بالا تفاوت سرعت نوک براش گاوسی را نشان می‌دهد.

  محور سمت چپ در نمودار زمان بر حسب میلی ثانیه است. می توانید مشاهده کنید که عملیات رنگ آمیزی از 1.5 ثانیه به حدود 1 ثانیه با هشمپ بدون قفل می رسد. خط آبی نشان می‌دهد که کریتا قبلا چگونه کار می‌کرد.

  دوکر پالت رنگی بهبودیافته

  یک پالت رنگی بهبودیافته از یکی از دانش‌آموزان تابستانی کد Google ما برای سال 2018 — مایکل ژو. و همچنین برخی از تغییرات زیر پایدارتر است:

  به جای یک docker مبتنی بر ورودی، یک docker مبتنی بر ردیف و ستون. این می تواند ورودی های خالی را نگه دارد، که برای سازماندهی مفید است. کشیدن و رها کردن پایدار رنگ ها. افزودن آسان ورودی ها با کلیک کردن روی آنها در داکر. با کلیک راست یک ورودی حذف می شود. پالت ها را می توان در فایل KRA قرار داد. می‌توانید نماد پوشه را فشار دهید تا یک گفتگوی ویرایش پالت باز شود، جایی که می‌توانید پالتی را تنظیم کنید تا در سند یا پوشه منبع ذخیره شود.

  چیزهای جدید:

  نکته در مورد سازگاری فایل با فایل‌های Krita 4.x و Krita 3.x:

  Krita 5.0 یک نسخه اصلی از کریتا Krita 5.0 نمی تواند لایه های برداری ایجاد شده قبل از Krita 3.0 را بارگیری کند و دارای یک سیستم منبع کاملاً بازسازی شده است. Krita 5.0 دارای فرمت فایل از پیش تعیین شده براش به روز شده (kpp.) است. Krita 4 و نسخه‌های قبلی نمی‌تواند از پیش‌تنظیمات قلم مو ایجاد شده در Krita 5 استفاده کند. Krita 5.0 مشکل اندازه متن در اسناد را برطرف کرد. با این حال، باز کردن فایل‌های ایجاد شده با نسخه‌های قبلی Krita ممکن است نیاز به تغییر یک تنظیم برای دریافت اندازه متن مورد انتظار اولیه داشته باشد.

  سیستم منابع سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر

  ما نحوه مدیریت منابعی مانند پیش‌تنظیمات براش، گرادیان‌ها، پالت‌ها و موارد دیگر توسط Krita را به‌طور کامل بازنویسی کرده‌ایم. قبل از اینکه ما یک سیستم شکننده از مدل ها داشته باشیم، که در آن باید از یک پایگاه داده مناسب استفاده می کردیم، و بنابراین، اکنون از پایگاه داده SQLite به عنوان هسته مدیریت منابع خود استفاده می کنیم. با این کار بسیاری از اشکالات مربوط به برچسب‌گذاری و بارگذاری منابع و همچنین تعدادی از مشکلات رابط کاربری برطرف می‌شود. همچنین سیستم منابع ما را سریعتر و لاغرتر می کند. از آنجایی که اکنون همه منابع را به یکباره بارگیری نمی‌کنیم، Krita اکنون سریع‌تر راه‌اندازی می‌شود و حافظه کاری کمتری را اشغال می‌کند (از آزمایش‌های ما، Krita 5.0 200 مگابایت رم کمتری اشغال کرد!).

  مدیر بسته جدید و مکان‌های منبع قابل تنظیم.

  پوشه منبع Krita قبلاً دارای کد سخت بود. دیگر نه! اکنون می توانید پیکربندی کنید که کدام پوشه پوشه منبع باشد و کش کجا قرار دارد. کسانی از ما که مایلند پوشه منابع خود را روی یک USB داشته باشند، اکنون می‌توانند این کار را انجام دهند.

  همچنین، اکنون کتابخانه‌های منابع بیشتری را پشتیبانی می‌کنیم. ما قبلا فرمت بسته منابع خود را داشتیم، اما اکنون از کتابخانه های سبک لایه فتوشاپ و کتابخانه های براش نیز پشتیبانی می کنیم. اکنون می توان اسناد را به عنوان مکانی برای ذخیره منابع نیز در نظر گرفت، و اگرچه ما در حال حاضر فقط از آن برای پالت ها استفاده می کنیم، امیدواریم در آینده این را گسترش دهیم.

  New Resource Manager

  این مدیر جدید به شما امکان می‌دهد براش‌ها را تگ انبوه کنید و همچنین منابع را به دلخواه حذف و حذف کنید (کریتا این موارد را غیرفعال می‌کند). دارای ویژگی‌های کوچک رابط کاربری است، مانند یک ویجت برچسب‌گذاری که تمام برچسب‌های فعلی یک منبع را در یک نگاه سریع نشان می‌دهد.

  سبک‌های لایه اکنون منابع هستند

  < p>این امکان برچسب گذاری و جستجو در بین سبک های لایه، و همچنین به اشتراک گذاری آنها، یا بارگیری چندین سبک لایه به طور همزمان از یک فایل ASL را فراهم می کند.

  Smoother Gradients & Improved Gradient Tools

  شیب های پراکنده (MR 668)

  گرادیان ها روشی عالی برای تنظیم سریع نمونه های رنگ اصلی تصویر شما هستند، به عنوان مثال، یک گرادیان خطی سریع برای افق، یا چندین شیب شعاعی برای منابع نور. با این حال، اگر از گرادیان‌های ظریف استفاده می‌کردید، گاهی اوقات نواربندی را می‌بینید که به دلیل وجود رنگ‌های بسیار کم در تصاویر 8 بیتی برای یک گرادیان صاف ایجاد می‌شود. ما دیترینگ را برای شیب ها در تصاویر 8 بیتی پیاده سازی کرده ایم که شامل استفاده از یک الگوی نویز آبی برای ایجاد کمی افست در مرز بین رنگ ها است. به این ترتیب، حتی تصاویر 8 بیتی که همیشه رنگ‌های کافی برای فریب دادن چشم انسان مبنی بر صاف بودن چیزی ندارند، می‌توانند توهم صاف بودن را در این شیب‌ها داشته باشند.

  یک سخنرانی در جلسه گرافیک Libre وجود داشت که در آن بحث می‌شد. جزئیات فنی.

  گستره وسیع و شیب های نامحدود (MR 668 , MR 675).

  اما نه تنها تصاویر 8 بیتی مورد علاقه قرار گرفتند. برای تصاویر 16 و 32 بیتی، گرادیان هایی که Krita تولید می کند اکنون می توانند از مقیاس کامل موجود استفاده کنند. علاوه بر این، ما امکان ذخیره طیف گسترده و رنگ‌های نامحدود را با استفاده از تعاریف رنگ icc SVG 1.1 فراهم کرده‌ایم، به این معنی که اکنون می‌توانید گرادیان‌های شعاعی حاوی سبز rec2020 یا سفیدهایی داشته باشید که فقط در تصاویر HDR امکان‌پذیر است، که این ویژگی‌ها را به همراه دارد. ابزار گرادیان برای افرادی که در این اعماق بیت بالاتر کار می کنند. ما امیدواریم که پس از تکمیل پیش‌نویس، از تعاریف رنگ CSS 4 برای شیب‌های توقف پشتیبانی کنیم.

  مقایسه شیب‌ها با و بدون دودگی، با مجموعه‌ای از نمونه‌های اضافی با کنتراست افزایش یافته برای نمایش تفاوت.

  p>

  ویرایشگرهای گرادیان اصلاحات اساسی کردند (MR 857).

  این ویرایشگرها اکنون منسجم‌تر، فشرده‌تر و راحت‌تر هستند و گزینه‌های کوچکی در چپ و راست دارند تا ایجاد شیب‌ها را آسان‌تر کنند. نسبت به قبل.

  گزینه ساده‌تر در رابط کاربری برای حذف استاپ‌ها نمایش قطره اشک جدید توقف‌ها گزینه‌های مرتب‌سازی رنگ جدید چرخه توقف‌ها با فلش‌های چپ و راست

  مدیریت سریع‌تر رنگ با افزونه شناور سریع (MR 726)< /strong>

  با پلاگین شناور سریع، سرعت مدیریت رنگ به شدت بهبود می یابد، به خصوص با شناور 32 بیتی. این به طور پیش فرض فعال است. مدیریت رنگ از طریق LittleCMS ما را قادر می‌سازد تا رنگ‌ها را با دقت نمایش دهیم، و همچنین برای ویژگی‌های حرفه‌ای مانند ضخامت نرم و پشتیبانی از مدل رنگ ضروری است و همیشه در نمای کریتا از تصویر اعمال می‌شود.

  Animation Overhaul< /strong>

  Timeline Docker ما ظاهری جدید و بهبودهای متنوعی دارد. ما Docker قدیمی انیمیشن را حذف کرده‌ایم و عملکرد اصلی آن را مستقیماً به Timeline منتقل کرده‌ایم. همچنین، انیمیشن‌ها را می‌توان در هر زمانی متوقف کرد، پین کردن لایه‌ها آسان‌تر شده است، محدوده پخش به‌طور خودکار با افزودن فریم‌های کلیدی سازگار می‌شود، و تعدادی تغییرات دیگر برای بهبود وضوح بصری و احساس کلی ناوبری، حمل و نقل و ویرایش ایجاد شده است. . (MR 311 MR 317)

  ابزارها و گردش کار جدید Storyboarding

  با تشکر از کمک یکی از دانش‌آموزان کد تابستانی Google در سال ۲۰۲۰، Saurabh “Confifu Kumar, Krita اکنون یک داکر Storyboard دارد که می تواند برای برنامه ریزی نماها و داستان سرایی های کوتاه یا فیلم های پیچیده استفاده شود. (MR 392). این داکر نه تنها به شما اجازه می‌دهد صحنه‌ها را جمع‌آوری و حاشیه‌نویسی کنید، بلکه طیف گسترده‌ای از گزینه‌های صادراتی مانند PDF و SVG را نیز به شما امکان می‌دهد. چندین نما وجود دارد که می‌توانید بین آنها جابه‌جا شوید.

  بهبودهای رابط کاربری

  آیکون‌های ما آخرین بار برای 2.9 بازنگری شده‌اند، و در طول سال‌ها، چند سکسکه ظهور. Timothée Giet استخدام شد تا مجموعه آیکون ها را تمیز کند، و به طور کلی رابط کاربری دارای انواع تغییرات کوچکی بود که توسط Raghavendra Kamath، Pedro Reis، Scott Petrovic، Tom Tom، Simon Repp، Paul Franz، Andrei Rudenko، Daniel (Sxnic) انجام شد. و Alvin Wong.

  فرمت‌های فایل جدید با AVIF و WebP

  این avif یک قاب از Cosmos Laundromat است که در rec 2100 pq کدگذاری شده است. Krita فایل‌هایی مانند این‌ها را به‌عنوان تصاویر خطی شناور 32 بیتی باز می‌کند و آنها را برای استفاده با داکر LUT آماده می‌کند.

  و بسیاری موارد دیگر.

  بیشتر بخوانید.


  تگ ها:

  krita , برنامه , رایگان , طراحی , نقاشی , نسخه , ارائه


  v 14
خبرهای دیگر از دانلودها