خبر

 • تک بورد - Darktable یک جایگزین رایگان و چند پلتفرمی Adobe Lightroom است

  Darktable یک جایگزین رایگان و چند پلتفرمی Adobe Lightroom است


  30 روز و 15 ساعت قبل

  Darktable نگاتیوهای دیجیتال شما را در یک پایگاه داده مدیریت می کند، به شما امکان می دهد آنها را از طریق یک میز نور قابل بزرگنمایی مشاهده کنید و به شما امکان می دهد تصاویر خام را توسعه دهید و آنها را تقویت کنید.

  ویژگی ها

  ویرایش غیر مخرب در طول گردش کار کامل، تصاویر اصلی شما هرگز تغییر نمی کنند. از قدرت واقعی خام استفاده کنید: همه توابع هسته جدول تاریک بر روی بافرهای پیکسل نقطه شناور 4x32 بیتی کار می کنند و دستورالعمل های SSE را برای افزایش سرعت فعال می کنند. پردازش تصویر تسریع شده توسط GPU: بسیاری از عملیات های تصویر به لطف پشتیبانی OpenCL (تشخیص و فعال کردن زمان اجرا) سریع هستند. مدیریت رنگ حرفه ای: میز تاریک کاملاً مدیریت رنگ است و از تشخیص خودکار نمایه نمایشگر در اکثر سیستم ها پشتیبانی می کند، از جمله پشتیبانی داخلی نمایه ICC برای فضاهای رنگی sRGB، Adobe RGB، XYZ و خطی RGB. پلتفرم متقابل: darktable روی لینوکس، Mac OS X / macports، BSD، Windows و Solaris 11 / GNOME قابل اجرا است. فیلتر کردن و مرتب‌سازی: مجموعه‌های تصاویر خود را بر اساس برچسب‌ها، رتبه‌بندی تصویر (ستاره‌ها)، برچسب‌های رنگی و بسیاری موارد دیگر جستجو کنید، از پرس‌و‌جوهای پایگاه داده انعطاف‌پذیر در تمام ابرداده‌های تصاویر خود استفاده کنید. فرمت‌های تصویر: darktable می‌تواند انواع فرمت‌های تصویر استاندارد، خام و با دامنه دینامیکی بالا را وارد کند (مانند JPEG، CR2، NEF، HDR، PFM، RAF…). رابط کاربری با تاخیر صفر و بزرگنمایی: از طریق کش های چند سطحی نرم افزار darktable تجربه ای روان را ارائه می دهد. عکسبرداری با اتصال: پشتیبانی از ابزار دقیق دوربین شما با نمای زنده برای برخی از مارک های دوربین. به زبان شما صحبت می کند: darktable در حال حاضر با 21 ترجمه ارائه می شود: آلبانیایی، کاتالان، چک، دانمارکی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، یونانی، عبری، مجارستانی، ایتالیایی، ژاپنی، لهستانی، پرتغالی (برزیلی و پرتغالی)، روسی، اسلواکی، اسلوونیایی، اسپانیایی، سوئدی، اوکراینی. سیستم صادرات قدرتمند از وب‌آلبوم‌های G+ و Facebook، آپلود فلیکر، ذخیره‌سازی دیسک، کپی ۱:۱، پیوست‌های ایمیل پشتیبانی می‌کند و می‌تواند یک گالری وب ساده مبتنی بر html ایجاد کند. darktable به شما امکان می دهد تصاویر را به محدوده دینامیکی پایین (JPEG، PNG، TIFF)، 16 بیتی (PPM، TIFF) یا محدوده دینامیکی بالا خطی (PFM، EXR) صادر کنید. هرگز تنظیمات توسعه تصویر خود را از دست ندهید تاریکتبل از فایل های XMP sidecar و همچنین پایگاه داده سریع خود برای ذخیره متادیتا و تنظیمات پردازش استفاده می کند. تمام داده های Exif با استفاده از libexiv2 خوانده و نوشته می شوند. کارهای تکراری را خودکار کنید: بسیاری از جنبه های darktable را می توان در Lua اسکریپت کرد.

  ماژول ها

  در حال حاضر darktable شامل 61 ماژول عملیات تصویر است. بسیاری از ماژول‌ها از اپراتورهای ترکیبی قدرتمند پشتیبانی می‌کنند که عملکرد ترکیبی را ارائه می‌کنند که روی اطلاعات تصویر ورودی و خروجی ماژول فعلی کار می‌کند یا با ماسک‌های ترسیم شده استفاده می‌شود.

  عملیات اصلی تصویر:

  کنتراست، روشنایی، اشباع: به سرعت تصویر خود را با استفاده از این ماژول ساده تنظیم کنید. سایه ها و هایلایت ها: تصاویر را با روشن کردن سایه ها و تیره کردن هایلایت ها بهبود دهید. پست وبلاگ اولریش را در این مورد بخوانید. برش و چرخش: این ماژول برای برش، چرخش و اصلاح پرسپکتیو تصویر شما استفاده می شود. همچنین شامل بسیاری از دستورالعمل های مفید است که به شما در استفاده از ابزارها کمک می کند (به عنوان مثال قانون یک سوم یا نسبت طلایی). منحنی پایه: میز تاریک دارای تنظیمات اولیه منحنی پایه پیشرفته برای چندین مدل است که به طور خودکار روی تصاویر خام برای رنگ ها و کنتراست بهتر اعمال می شود. کنترل‌های نوردهی: نوردهی تصویر را با استفاده از لغزنده‌های موجود در ماژول یا کشیدن هیستوگرام به اطراف تغییر دهید. Demosaic: هنگام ویرایش فایل‌های خام، می‌توانید بین چندین روش پاکسازی انتخاب کنید. بازسازی برجسته: این ماژول سعی می کند اطلاعات رنگی را که معمولا به دلیل کامل نبودن اطلاعات در همه کانال ها بریده می شود، بازسازی کند. تعادل رنگ سفید: ماژولی که سه راه برای تنظیم تعادل رنگ سفید ارائه می دهد. می توانید رنگ و دما را تنظیم کنید یا مقدار هر کانال را تعیین کنید. این ماژول تنظیمات تعادل سفیدی از پیش تعریف شده را نیز ارائه می دهد. یا فقط یک منطقه خنثی را در تصویر انتخاب کنید تا برای آن تعادل برقرار کنید. Invert: ماژولی که رنگ ها را بر اساس رنگ مواد فیلم معکوس می کند.

  عملیات تصویر تن:

  نور پر: این ماژول امکان تغییر موضعی نوردهی بر اساس نور پیکسل را می‌دهد. سطوح: این ماژول ابزارهای شناخته شده تنظیم سطوح را برای تنظیم نقاط سیاه، خاکستری و سفید ارائه می دهد. منحنی تن: این ماژول یک ابزار کلاسیک در عکاسی دیجیتال است. می توانید با کشیدن خط به بالا یا پایین، نور را تغییر دهید. darktable به شما امکان می دهد کانال های L، a و b را به طور جداگانه کنترل کنید. نحوه استفاده از این ویژگی را در پست وبلاگ اولریخ بخوانید. Zone system: این ماژول نور تصویر شما را تغییر می دهد. این بر اساس سیستم انسل آدامز است. این اجازه می دهد تا سبکی یک منطقه را با در نظر گرفتن تأثیر روی مناطق مجاور تغییر دهید. نور را در تعداد زون های تعریف شده توسط کاربر تقسیم می کند. کنتراست محلی: از این ماژول می توان برای تقویت جزئیات در تصویر استفاده کرد. دو ماژول مختلف نگاشت تن: این ماژول ها اجازه می دهند تا مقداری کنتراست را برای تصاویر HDR ایجاد کنند.

  عملیات تصویر رنگی:

  Velvia: ماژول velvia اشباع تصویر را افزایش می دهد. اشباع را در پیکسل های اشباع پایین بیشتر از پیکسل های اشباع بالا افزایش می دهد. میکسر کانال: این ماژول ابزاری قدرتمند برای مدیریت کانال ها است. به عنوان ورودی، کانال های قرمز، سبز و آبی را دستکاری می کند. به عنوان خروجی، از قرمز، سبز، آبی یا خاکستری یا رنگ، اشباع، روشنایی استفاده می کند. تضاد رنگ تصحیح رنگ: این ماژول را می توان برای تغییر اشباع جهانی یا ایجاد رنگ استفاده کرد. پست وبلاگ یوهانس را بخوانید. تک رنگ: این ماژول یک راه سریع برای تبدیل تصویر به سیاه و سفید است. شما می توانید یک فیلتر رنگی را شبیه سازی کنید تا تبدیل خود را تغییر دهید. فیلتر در اندازه و مرکز رنگ قابل تغییر است. مناطق رنگی: این ماژول اجازه می دهد تا به طور انتخابی رنگ های تصویر خود را تغییر دهید. بسیار تطبیق پذیر است و هر تغییری را در فضای رنگی LCH امکان پذیر می کند. تعادل رنگ: از lift/gama/gain برای تغییر نقاط برجسته، میانی و سایه ها استفاده کنید. شادابی: برای توضیحات مفصل، پست وبلاگ هنریک را بخوانید. جدول جستجوی رنگ: سبک ها یا شبیه سازی های فیلم را اعمال کنید. همچنین می توانید به راحتی تغییرات انجام شده را ویرایش کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید این پست وبلاگ را بخوانید مدیریت نمایه رنگ ورودی/خروجی/نمایش ویژگی مفیدی که پیکسل ها را خارج از محدوده دینامیکی نمایش می دهد.

  ماژول‌های تصحیح:

  Dithering: این به ایجاد نوار در شیب‌های صاف در تصویر نهایی کمک می‌کند. Sharpen: این یک ابزار استاندارد UnSharp Mask برای شفاف کردن جزئیات یک تصویر است. اکولایزر: این ماژول همه کاره را می توان برای دستیابی به انواع افکت ها مانند شکوفایی، حذف نویز و افزایش کنتراست موضعی استفاده کرد. در حوزه موجک کار می کند و پارامترها را می توان برای هر باند فرکانسی جداگانه تنظیم کرد. Denoise (به معنی غیر محلی): نویز زدایی با صاف کردن رنگ / روشنایی جدا. انحراف: حاشیه های رنگی را در لبه های کنتراست بالا بردارید. حذف مه: این ماژول اجازه می دهد تا کنتراست کم و رنگ رنگ ناشی از مه و آلودگی هوا را حذف کنید. Denoise (فیلتر دوطرفه): یکی دیگر از ماژول های حذف نویز. Liquify: قسمت های تصویر را به اطراف فشار دهید، آنها را رشد دهید، آنها را کوچک کنید. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در این پست وبلاگ پیدا کنید تصحیح دیدگاه: یک ماژول عالی برای حذف خودکار عکس‌ها با خطوط مستقیم. برای معرفی و نمونه به پست وبلاگ ما مراجعه کنید. اصلاح لنز: اصلاح نقص لنز با استفاده از lensfun. حذف نقطه: حذف نقطه به شما امکان می دهد با استفاده از یک منطقه دیگر به عنوان مدل، یک منطقه را در تصویر خود تصحیح کنید. Denoise پروفایل: با اندازه گیری نویز معمولی دوربین ها در سطوح مختلف ISO، میز تاریک قادر است مقدار زیادی از آن را حذف کند. برای اطلاعات بیشتر این پست وبلاگ را بخوانید. حذف نویز خام: حذف نویز خام به شما امکان می دهد تا بر روی داده های قبل از دموزائیک حذف نویز انجام دهید. از dcraw پورت شده است. پیکسل های داغ: این ماژول به شما امکان تجسم و تصحیح پیکسل های گیر کرده و داغ را می دهد. انحرافات رنگی: این ماژول به طور خودکار انحرافات رنگی را شناسایی و تصحیح می کند.

  پس پردازش جلوه‌ها/تصویر هنری:

  واترمارک: ماژول واترمارک راهی برای ارائه یک پوشش مبتنی بر برداری بر روی تصویر شما فراهم می‌کند. واترمارک ها اسناد استاندارد SVG هستند و می توانند با استفاده از Inkscape طراحی شوند. پردازشگر SVG جدول تاریک نیز رشته‌هایی را در سند SVG جایگزین می‌کند که این فرصت را می‌دهد تا اطلاعات وابسته به تصویر مانند دیافراگم، زمان نوردهی و سایر ابرداده‌ها را در واترمارک گنجانده شود. کادربندی: این ماژول به شما امکان می دهد یک فریم هنری به اطراف یک تصویر اضافه کنید. اسپلیت تونینگ: روش تونینگ تقسیم اصلی یک افکت تونینگ خطی دو رنگ ایجاد می کند که در آن سایه ها و هایلایت ها با دو رنگ مختلف نشان داده می شوند. ماژول تونینگ تقسیم darktable پیچیده تر است و پارامترهای بیشتری را برای تغییر نتیجه ارائه می دهد. Vignetting: این ماژول یک ویژگی هنری است که باعث ایجاد تصویر (اصلاح روشنایی/اشباع در مرزها) می شود. نرم کردن: این ماژول یک ویژگی هنری است که جلوه اورتون را ایجاد می کند که معمولاً به عنوان نرم کردن تصویر نیز شناخته می شود. مایکل اورتون در فیلم اسلاید با استفاده از 2 نوردهی از یک صحنه به چنین نتیجه ای دست یافت: یکی با نوردهی خوب و دیگری نوردهی بیش از حد. سپس از تکنیکی استفاده کرد تا آن ها را در یک تصویر نهایی که در آن تصویر بیش از حد نوردهی شده تار شده بود ترکیب کند. Grain: این ماژول یک ویژگی هنری است که دانه یک فیلم را شبیه سازی می کند. Highpass: این ماژول به عنوان فیلتر Highpass عمل می کند. Lowpass: این ماژول به عنوان فیلتر Lowpass عمل می کند. یک مورد استفاده در پست وبلاگ اولریش توضیح داده شده است. دید در نور کم: ماژول نور کم اجازه می دهد تا دید در نور کم انسان را شبیه سازی کنید، بنابراین توانایی نزدیک تر کردن تصاویر در نور کم را به واقعیت ارائه می دهد. همچنین می توان از آن برای انجام تبدیل روز به شب استفاده کرد. Bloom: این ماژول هایلایت را تقویت می کند و به آرامی آنها را روی تصویر شکوفا می کند. نقشه برداری رنگ: رنگ ها را از یک تصویر به تصویر دیگر منتقل کنید. Colorize Graduated density: هدف این ماژول شبیه سازی فیلتر چگالی خنثی است تا نوردهی و رنگ را به روشی پیشرونده تصحیح کند.

  چیزهای جدید:

  ویژگی‌ها و تغییرات جدید

  تولید سریع‌تر تصاویر کوچک در حین واردات. برخی بهبودهای جزئی CSS.

  رفع اشکال

  تصحیح رنگ مدیریت RGB و عادی سازی اشباع را رفع کنید. پیمایش صاف در MacOS را رفع کنید. واردات ابرداده Lr را رفع کنید، این فقط در صورتی انجام می شود که XMP دیگری وجود نداشته باشد. تصحیح صادرات ابرداده که فقط در صورت فعال بودن تنظیم مربوطه باید انجام شود. رفع پیمایش بازشو جعبه ترکیبی. در صورت نیاز، پیام های راهنمای مجموعه را به درستی بازیابی کنید. ثابت کردن نمایش ستاره ها در پوشش. هنگام کشیدن هیستوگرام، تنظیم نقطه سیاه را برطرف کنید. رفع پیوندهای کمکی برای ماژول گروه فنی. دوربین‌های با پیشوند یکسان را در ماژول جمع‌آوری به درستی تشخیص دهید. تصحیح رندر پررنگ در ویندوز (به عنوان مثال برای تنظیمات از پیش تعیین شده). هنگامی که نام مسیر حاوی نویسه‌های غیر اسکی باشد، پشتیبانی از PATH ویندوز به پیکربندی و کتابخانه‌ها را برطرف کنید. هنگامی که یک برچسب دیگر انتخاب نمی شود، تیک تگ انتخاب شده را به درستی پنهان کنید. جستجو در ماژول جمع آوری را برای چندین نام فایل جدا شده با کما برطرف کنید. وقتی پیش‌نمایش نمونه‌برداری پایین فعال می‌شود، اندازه دسته برش را ثابت کنید. خواندن نظرات فراداده از exif را برطرف کنید. موردی را برطرف کنید که ممکن است تصویر کوچک با ویرایش تاریکخانه هماهنگ نباشد. هرگز نشانگر نوار فیلم را روی تصویر انتخابی در سایر نماها نشان ندهید. از تاریخ‌های پوچ احتمالی در ماژول جمع‌آوری که می‌تواند جدول تاریک را خراب کند، رد شوید. تصحیح رندر هیستوگرام شکل موج در MacOS. برخی از نشت حافظه را برطرف کنید. ادامه مطلب


  تگ ها:

  darktable , جایگزین , رایگان , پلتفرمی , adobe , lightroom


  v 12
خبرهای دیگر از دانلودها