خبر

 • تک بورد - درک ماشین مسافرتی برقی MX-30 مزدا

  درک ماشین مسافرتی برقی MX-30 مزدا
  21 روز و 13 ساعت قبل

  این خودرو ممکن است مقررات را در نظر بگیرد ، نه افراد عادی.
  مزدا پروازهایی را به سانتا آنا و یک شب را در هتل انجام داد تا بتوانیم MX-30 را سوار شویم. Ars محتوای سرمقاله پولی را نمی پذیرد.

  IRVINE ، کالیفرنیا. - منصفانه است که بگوییم مزدا کارهای الکتریکی پیش رو دارد. خودروساز ژاپنی بارها ما را با درک دقیق خود از دینامیک خودرو و توجه به جزئیات تحت تأثیر قرار داده است. اما مزدا در حال آوردن نسل اول خودروی برقی باتری خود-کراس اوور کامپکت MX-30-به بازار است ، در شرایطی که دیگر سازندگان خودرو در پنجمین خودرو خود هستند.

  رد کردن مزدا MX-30 فقط بر اساس اعداد است. برد 160 مایل (160 کیلومتر) بزرگترین مانع برای عبور مردم خواهد بود. این در سال 2014 فروش سختی داشت ، چه برسد به این که در سال 2021. این یک وسیله نقلیه الکتریکی برای توده مردم نیست ، چیزی که روابط عمومی مزدا از قبل در مورد آن صحبت می کردند. آنها آشکارا 33،470 دلار (قبل از اعتبارات مالیاتی فدرال) EV را به عنوان "ماشین مسافرتی" توصیف می کنند. همچنین بیش از یک میلیون Miatas MX-5 تولید کرده است. به همین دلیل است که من هفته گذشته به کالیفرنیا رفتم تا دریابم آیا MX-30 یک اشتباه نادر Mazda است یا آیا بوفون های هیروشیما پس از همه شگفتی در پیش داشتند. تبلیغات

  MX-30 از معماری شاسی Skyactiv مزدا استفاده می کند که توسط کراس اوور CX-30 نیز استفاده می شود. در حقیقت ، اندازه MX-30 تقریباً مشابه CX-30 است: هر دو کراس اوور دارای فاصله بین دو محور 104.4 اینچی (2652 میلی متر) هستند و طول (173 اینچ/3994 میلی متر) و عرض (71 اینچ) را به اشتراک می گذارند. 1،803 میلی متر) با این حال ، MX-30 برقی در 61.5 اینچ (1562 میلی متر) کمی کوتاه تر است.

  این اعداد در واقع کمی شگفت آور هستند. طبق تجربه من ، MX-30 کوچکتر است ، به ویژه در داخل. درهای خودکشی-مطمئن هستم مزدا ترجیح می دهد ما آنها را "درهای آزاد" بنامیم-یادآور BMW i3 است و خودروی ما دارای یک صندلی عقب تنگ است که برای ذخیره سازی بار مناسب تر از حمل دو سرنشین کامل است.

  فضای داخلی کمی عجیب است. اما فقط کمی.

  MX-30 دارای فضای داخلی کمی عجیب تر از آن چیزی است که ما از مزدا انتظار داشتیم. یک لایه نازک از چوب پنبه به عنوان یک درمان سطحی در مکان ها استفاده می شود - شاید اشاره ای به اصل مزدا به عنوان تولید کننده چوب پنبه قبل از مراجعه به وسایل نقلیه؟ چوب پنبه در پشت دستگیره های داخلی داخلی و همچنین کنسول میانی استفاده شده است ، که جفت نگهدارنده های فنجان خود را با درپوش های رو به بالا پنهان می کند.

  در بالا شناور ، پنل دیگری از خط تیره بیرون می آید کنترل کننده دوار و دکمه های سرگرمی اطلاعات و همچنین انتخاب کننده درایو. پیش از این ، یک صفحه لمسی برای کنترل آب و هوا-صفحه اطلاعات سرگرمی و غیر لمسی در داشبورد بالا ، در خط دید راننده قرار گرفته است. در زیر انتخاب کننده درایو و کنترل پنل اطلاعات و سرگرمی ، یک جفت پورت USB-A برای اتصال دستگاه ها و یک سوکت AC 150 ولت 110 ولت AC پیدا خواهید کرد.

  استفاده از چوب پنبه به شما احساس جالبی می دهد ، به ویژه هنگامی که در را از داخل باز یا بسته می کنید. اما به سختی می توان از تصور این که طراحان و مهندسان مزدا در نبردی مهم برای کاهش وزن MX-30 می جنگند ، فرار کرد. تبلیغات

  این به همان دلیل فضای داخلی مفقود شده است: نیاز به بسته بندی یک باتری لیتیوم یونی با وزن 640 پوند (310 کیلوگرم) 35.5 کیلووات ساعت. در نهایت ، وزن محدود MX-30 365 پوند (1658 کیلوگرم) است. شارژ آن با شارژر AC سطح 2 باید کمتر از سه ساعت طول بکشد یا با شارژر DC 50 کیلووات از 36 دقیقه تا 80 درصد.

  با گذشت زمان ، مزدا MX-30 های پلاگین هیبریدی و همچنین سری واقعی ترکیبی MX-30 که از موتور دوار به عنوان افزایش دهنده برد استفاده می کند. اما در حال حاضر ، ما فقط (560) BEV MX-30 را در اینجا در ایالات متحده دریافت می کنیم. این موتورها از یک موتور الکتریکی با قدرت 143 اسب بخار (107 کیلووات) ، 200 پوند فوت (271 نیوتن متر) استفاده می کنند که چرخ های جلو را تغذیه می کند.

  مزدا در گزارش قبلی خود اشاره کرد که منظور از بسته باتری MX- است. 30 دارای توزیع وزن مغناطیسی عقب است ، به این معنی که بار کمتری در تایرهای جلو در هنگام پیچ و انتقال وزن جانبی کمتر وجود دارد. و بسته به بدنه ای کمک می کند که 45 درصد از نظر پیچشی سفت تر از CX-30 است.

  مزدا همچنین به ما گفت که سیستم کنترل G-vectoring آن (که از مقدار کمی گشتاور برای کنترل انتقال وزن در هنگام چرخش استفاده می کند) -in) بهتر از همیشه کار می کند. این امر به رانندگان اجازه می دهد تا کنترل دقیق تر و سریع تری بر خروجی موتور الکتریکی نسبت به موتور احتراق داخلی داشته باشند. همچنین موتور الکتریکی محکم به لاستیک ها اجازه می دهد تا لاستیک ها را با دیوارهای جانبی سفت تری قرار دهند زیرا نیازی نیست لرزش های جاده را که می تواند با موتور احتراق داخلی تداخل داشته باشد فیلتر کند.

  بزرگنمایی کجاست بزرگنمایی؟

  قبلاً اشاره کردم که مزدا می داند چگونه اتومبیل های معمولی بسازد که به رانندگان پاداش می دهد. در پنج دقیقه اول رانندگی با CX-30 ، می دانید که چیز خاصی در کار است ، احتمالاً نوعی جادو. متأسفانه ، من هیچ کدام از آن را از MX-30 دریافت نکردم. موتور الکتریکی به اندازه کافی گشتاور دارد و در صورت سنگینی با پای راست ، لاستیک های جلو با مقاومت بالا در برابر چرخش را می چرخاند ، اما تجربه رانندگی بی حسی دارد که صریحاً ناامید کننده است.

  MX -30 دارای یک حالت رانندگی واحد است -در اینجا با حالت های Eco یا Sport مشکلی ایجاد نمی شود. اما دارای مراحل افزایش (یا کاهش) ترمزهای احیا کننده بلند کردن است ، که شما آنها را از طریق دست و پا زدن روی فرمان کنترل می کنید. پاروي چپ باعث افزايش حالت بلند شدن مي شود. پاروی راست آن را کاهش می دهد در حالت حداکثر یا حداکثر ، به راحتی می توانید یک پدال رانندگی کنید ، و هنگامی که در حداقل تنظیمات خود هستید ، MX-30 به شما اجازه می دهد وقتی گاز را بالا می آورید به ساحل بروید.

  فنرها و دمپرها به خوبی کنار آمدند با ضربه های شدید مانند اتصالات انبساط ، اما زخم های طولانی مدت جاده به داخل کابین منتقل می شود ، جایی که آنها راه هایی برای ارتعاش قطعات تر و تمیز در اینجا و آنجا پیدا می کنند. نتیجه یک تجربه رانندگی است که برای رفت و آمد کافی است اما شما را مجبور نمی کند که برای سرگرمی طولانی و پیچ خورده به خانه بروید. کاری که احتمالاً به هر حال اگر دور زدن زیادی داشته باشد ، انجام نمی دهید.

  تبلیغات

  مسیر رانندگی ما کمی بیش از 60 مایل بود و دره ، حومه ، شهر و آزادراه مختلط بود. به من به طور متوسط ​​3.8 مایل/کیلووات ساعت ، که فقط برای هر درصد شارژ کمی بیشتر از 1 مایل بود. تحقیقات مزدا می گوید تعداد زیادی از مسافران کمتر از 30 مایل (48 کیلومتر) در روز رانندگی می کنند ، که توسط برد MX-30 به راحتی قابل کنترل است. اما مطمئن نیستم که مشتری واقعی این EV باشد.

  پیشتر اشاره کردم که MX-30 من را بیشتر از درهای کوتاه برد و درهای انتحاری به یاد BMW i3 انداخت. ب ام و i3 (و Mini e قبل از آن) را به عنوان راهی برای بدست آوردن اطلاعات واقعی در مورد فناوری EV در حال ظهور خود استفاده می کند و مزدا به تمام داده های EV که می تواند بدست آورد نیاز دارد. بنابراین ممکن است MX-30 یک تمرین مهندسی یارانه ای باشد که به اطلاع BEV های بعدی مزدا برسد. قرار است سه خودروی مزدا BEV بین 2023-2025 در دسترس باشند.

  بدبینانه تر ، هرچند احتمال بیشتری وجود دارد که توسط یکی از همکاران ارائه شود: آیا 560 عدد دقیق خودروهای بدون آلایندگی است که مزدا باید در کالیفرنیا بفروشد تا از آن جلوگیری کند. خشم هیئت منابع هوایی گلدن استیت؟

  لیست تصویر توسط جاناتان گیتلین

خبرهای دیگر از ماشین ها